سیم کشی مجدد مغز برای موفقیت در کارآفرینی

سیم کشی مجدد مغز برای موفقیت در کارآفرینی
اگر بخواهید موفق باقی بمانید، همه چیز باید تغییر کند. بهترین راه برای کنار آمدن با تغییر، تغییر دادن خودمان است. یا به عبارتی سیم کشی مجدد مغزمان.

فرمول 5 مرحله‌ای برای بازآفرینی مغز خود برای موفقیت در کارآفرینی


در واقع می توانیم مغز خود را در سطح سلولی "سیم پیچی مجدد" کنیم تا تفکر و احساس خود را عوض کنیم.

اگر چیزی وجود دارد که 2020 به ما یاد داده است، این است که همه چیز می‌تواند تغییر کند. یا صریح‌تر بگویم: اگر بخواهید موفق باقی بمانید، همه چیز باید تغییر کند. بدیهی است که سال گذشته، برای بسیاری از ما در سراسر جهان سخت بوده است. اما، علی رغم همه این دشواری‌ها، ما شاهد پیشرفتی باورنکردنی بوده‌ایم که ثابت می کند شرایط سخت و طاقت فرسا می‌تواند فرصت‌های جدیدی را در اختیار ما قرار دهد. راز؟ اگر بتوانیم از روش ها و الگوهای عادی انجام کارها پیشی بگیریم و از هر موقعیتی که با آن روبرو می‌شویم، استفاده کنیم، می‌توانیم به موفقیت‌های جدیدی دست یابیم.

اما، من می خواستم کمی بیشتر این راز را کشف کنم، و موارد عملی را به شما بدهم که می توانید در زندگی خود به کار ببندید. بنابراین، با دکتر الک تریودی (Alok Trivedi)، متخصص بهداشت و رفتار انسانی، نویسنده کتاب "به دنبال موفقیت" Chasing Success و بنیانگذار مؤسسه عملکرد هماهنگ، صحبت کردیم. وقتی از او پرسیدم که آیا در این اوقات سخت توصیه ای به کارآفرینان دارد یا خیر، او به من گفت که بهترین راه برای روبرو شدن با تغییر، تغییر دادن خودمان است. یا همانطور که عنوان می‌گوید: سیم کشی مجدد مغزمان.

عوامل خارجی جهان فراتر از کنترل ما هستند، اما چگونگی کنار آمدن با آنها، تفاوت بین تغییر موفقیت آمیز با ایستا بودن و حرکت نکردن را می سازد. اگرچه ممکن است  با لم دادن در منطقه امن خود احساس راحتی بکنیم، اما هر کارآفرین واقعی می‌داند که با ثابت ماندن هیچ اتفاقی نمی افتد.

موفقیت، همانطور که از نامش پیداست، نیاز به تغییر پایدار و سازگاری دارد. اما، بعد از شروع به تغییر، دانستن اینکه چطور شروع کرده‌اید یا کجا باید بروید، همیشه آسان نیست. حال اگر به این پیچیدگی، همه گیری ویروس کرونا را نیز اضافه نمایید و کمی عدم اطمینان شدید هم روی آن بپاشید، چرخش مسیر و سیم کشی مجدد ذهن شما تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد.

خبر خوب این که، غیر ممکن نیست! در عین تغییر افکار و اعمال خود برای موفقیت بیشتر، همه ما می توانیم سازگاری‌های شخصی خود را مدیریت کنیم. در واقع، ما می توانیم مغز خود را در سطح سلولی "سیم پیچی مجدد" کنیم تا متفاوت فکر و احساس کنیم. 

همه ما می توانیم به بازسازی شخصیت خود در سطح بنیادین اقدام نموده و خود را برای دستیابی به موفقیت مجهز نماییم. اگرچه این روش دشوار به نظر می‌رسد، اما در واقع به کار بردن آن نسبتاً ساده است. در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، پنج مرحله آورده شده است، مخصوصاً برای کارآفرینان جهت کمک به آنها برای شروع مسیری بهتر.

 

گام اول: انتظارات خود را دوباره-سنجی کنید!

این مرحله اولیه، سنگ بنای سیم کشی مجدد مغز ما است. اینکه به اشتباهات خود بپردازیم و خودمان را به خاطر کاستی‌های گذشته تنبیه کنیم، کار آسانی است. گناه گذشته باعث می‌شود که در آن واحد، اعتماد خود را از دست بدهیم و ما را از حرکت به جلو باز می‌دارد. اگرچه این امر ممکن است در همه ما ذاتی باشد، اما درک این نکته مهم است که می‌توانیم بر آن غلبه کنیم.

کاری که باید انجام دهیم شنیدن آگاهانه افکارمان و بازخوردی است که این افکار به ما می دهند. باید کاملاً واقع بین باشیم و بدانیم که موانعی هم وجود خواهند داشت و هیچ کس کامل نیست. بنابراین، هنگامی که به هم ریخته اید یا اشتباهی کرده‌اید، مشکلی ندارد. 

در چنین مواقعی، به جای تمرکز بر روی اشتباهات، بر آنچه به دست آورده اید و چگونگی ادامه مسیر تمرکز کنید. موفقیت را جشن بگیرید و هنگامی که سردرگم شدید، به درسهای آموخته شده رجوع کنید. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، مغز شما مرتب سازی دوباره انجام می‌دهد تا موفقیت حالت پیش فرض شما باشد، یا به عبارتی ملکه ذهن شما گردد.

پروراندن پیروزی‌های گذشته، ماهیت و سرشت شما خواهند شد و به شما این امکان را می دهند که با احساس ترس کمتری تلاش های موفقیت آمیز را دنبال کنید.

 

گام دوم: از تفکر 3 بعدی استفاده کنید!

سپس، ما باید معیار و حوزه اهداف خود را اصلاح کنیم. در دنیای 9 صبح تا 5 عصر، بسیاری از کارمندان در مورد وظایف روزانه و مسیر شغلی خود به عنوان یک خط کاملاً مستقیم با وظایف A-B-C به عنوان کیلومترشمار خود فکر می کنند. آنها از مافوق خود دستور می گیرند و وظایفی که برایشان تعیین شده است را انجام می دهند. گاهی اوقات آنها انرژی و خلاقیت را اضافه می کنند. بعضی اوقات این کار را نمی کنند. این نوع کارهای روزمره همان چیزی است که آن را تفکر دو-بعدی می نامیم.

اما، کارآفرینان واقعی نمی‌توانند اینگونه فکر کنند. درعوض، کارآفرینان باید بتوانند سریع و با قاطعیت فکر کنند و از عهده هر پیشامدی، بدون مرئوسی که مسئولیت شکست یا موفقیت خود را به عهده بگیرد، برآیند. در چنین محیطی ممکن است برای برخی سخت و طاقت فرسا شود، اما برای کامیابی، باید اطمینان حاصل کنید سه-بعدی فکر می کنید. دائماً به خود بگویید تا افق دید خود را گسترش دهید و به صورت سه بعدی هرچه عمیق تر و بیشتر در مورد مسائل بیندیشید.

معنی تفکر سه-بعدی چیست؟ ما باید بتوانیم ساختارهای جدیدی بسازیم یا کنار بگذاریم و با هر شرایطی که در آن قرار داریم سازگار شویم. ساختاری که به درد می خورد را پیش بگیریم، اما هرگز به خود غره نشویم که پیش آمدهای بعدی را نبینیم. با این دیدگاه که همیشه جای پیشرفت و یادگیری هست، این فکر را در خود تقویت کنید که از عهده هر چیز و همه چیز برمی‌آیید. هرگز رشد را متوقف نکنید. هرگز دست از خلاقیت بر ندارید.

 

گام سوم: وارد منطقه الهام شوید! 

منطقه الهام یک مکان جادویی است. اینجا جایی است که بذرهای رویاهای ما کاشته شده‌اند. جایی است که رویاهای شما جامۀ عمل می پوشند و سپس به واقعیت تبدیل می شود. با این حال، خروج از این منطقه به همان راحتی ورود به آن است. جزئیات زندگی واقعی مانع آن می‌شوند و آنچه را که روزی فرصتی شگفت انگیز و مهیج بود، به مشقتی کسل کننده و ناامیدکننده تبدیل می کنند. اگر این اتفاق بیفتد، وقت آن است که مغز خود را سیم پیچی مجدد کنید.

ما می خواهیم الهام اولیه را که شما را به سمت کارآفرینی سوق داده است، بازپس بگیریم و میزان علاقه شما به کسب و کار را تقویت کنیم. این الهام می تواند از هر کجا حاصل شود: مانند کاری که می توانید برای مشتریان خود انجام دهید یا آزادی همراه با فداکاری‌هایی که انجام داده اید. به خودتان اجازه دهید دوباره وارد منطقه الهام شوید، که به شما کمک می‌کند بگویید "من عاشق این کار هستم" و "من به کاری که می کنم بسیار افتخار می کنم".

 

گام چهارم: آینه شوید!

نورونهای آینه‌ای، وقتی عملی را انجام می دهیم که دیگران را نیز در حال انجام آن مشاهده می کنیم، مغز را تحریک می کنند. آنها به ما کمک می کنند تا ارتباط خود را با آنچه دیگران انجام می دهند درک کنیم.

در دوران کودکی، مهارت های بسیاری را از این طریق فرا می‌گیریم و می فهمیم که چگونه باید رفتار کنیم. چه راهی بهتر از این که بتوانیم احساس موفقیت خود را با تقلید از عملکرد یک فرد موفق دریابیم؟ مفهوم مشاهده برای یادگیری، چیز جدیدی نیست. اما این ایده پس از بزرگسالی کمی عمیق تر می‌شود.

خود را تصور کنید که تمام اِلمانهای موفقیت یک فرد موفق را که مشاهده می کنید، در بر دارید. واقعا آن موفقیت را احساس کنید و بگذارید بخشی از وجودتان باشد، بدون اینکه ماهیت خود را گم کنید.

 

گام پنجم: بپرسید "چرا که نه؟"

"چرا" سوال بزرگی است. کلنگ دوسَری است که از ناگفته‌های پنهان دانش، پرده بر می دارد، اما می تواند به عمق شک و تردید نیز برسد. اجازه ندهید منفی شود. وقتی شروع می کنید از خود در مورد هر چیز مثبتی بپرسید "چرا؟"، از قبیل "چرا باید به این کسب و کار بپردازم؟" یا "چرا فکر کردم می توانم این کار را انجام دهم؟" آن را به "چرا نه!؟!؟!" تبدیل کنید. این موضوع را در ذهن خود تقویت کنید. به یاد داشته باشید که هیچ چیز مانع شما نمی شود. "چرا باید یک کارآفرین باشم؟ چرا که نه!؟!؟!؟"

ترکیب این پنج مرحله واقعاً آسان است. من با هر یک از این مراحل یادداشتی را نگه می دارم که بتوانم آنها را ببینم. در ابتدا مجبورم دائماً خودم را اصلاح کنم و این مراحل را انجام دهم. بعد از مدتی، راحت تر می شود. سپس، بعد از مدت زمان خوبی، فهمیدم که انجام این کارها تقریباً برایم عادی شده اند. من مغزم را دوباره سیم کشی کرده بودم و می دیدم که زندگی من چگونه بهتر می شود. اگرچه نیاز به تلاش دارد، سیم کشی مجدد مغز برای موفقیت فرایند ساده‌ای است.

 

 

 

 

 

 

 


منبع:   Entrepreneur

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
زمستانی راحت به سبک هوگه (Hygge)
زمستانی راحت به سبک هوگه (Hygge)

اگر می خواهید بدانید که چگونه می شود احساس آرامش، گرما و شادی سبک هوگه را، در زمستان سرد امسال و این روزهای قرنطینه مهمان خانه خود کنید، پس با ما همراه باشید.

سبک زندگی و موفقیت 1399/09/19 مشاهده مطلب

نکاتی برای نظافت منزل از سوی مادرشوهر
نکاتی برای نظافت منزل از سوی مادرشوهر

در اینجا با تجربیات بسیار مفید یک نفر در امر نظافت منزل آشنا می شویم که همه آنها را از زمانی که وارد خانواده همسرش شد، از مادر شوهرش آموخت.

سبک زندگی و موفقیت 1399/11/15 مشاهده مطلب

زندگینامه کامل ارشا اقدسی بدلکار شماره یک ایران
زندگینامه کامل ارشا اقدسی بدلکار شماره یک ایران

ارشا اقدسی، بازیگر و بدلکار شماره یک ایران است که در این مقاله به زندگینامه او می پردازیم.

زندگی نامه افراد موفق 1400/05/05 مشاهده مطلب

آموزش 7 مهارت توسط والدین برای پرورش فرزندان موفق
آموزش 7 مهارت توسط والدین برای پرورش فرزندان موفق

این 7 مهارت، بچه های موفق را از «آنهایی که مبارزه و تقلا می کنند» جدا می کنند و به  والدین نحوه تربیت صحیح فرزند موفق را آموزش می دهد.

سبک زندگی و موفقیت 1401/05/22 مشاهده مطلب

غذاهای سالم برای مغز
غذاهای سالم برای مغز

افرادی که به طور مرتب از نوشیدنی های شیرین، میان وعده های حاوی سدیم بالا و گوشت فرآوری شده استفاده می کنند، ناحیه ای از مغز شان که مسئول حافظه است کوچکتر است

ورزش و سلامتی 1400/03/18 مشاهده مطلب

داستان تسلیم نشدن و موفقیت استیو هاروی
داستان تسلیم نشدن و موفقیت استیو هاروی

داستان زندگی استیو هاروی از جمله رویاهای به واقعیت تبدیل شده ای است که به ما می‌آموزد درست لحظه‌ای که از همه چیز ناامید شده‌ایم، باز هم امیدی برای ساختن یک...

زندگی نامه افراد موفق 1399/09/20 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید