چگونه فر خود را تمیز کنیم؟

چگونه فر خود را تمیز کنیم؟
در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، نحوه تمیز کردن فر آورده شده است، با این کار می‌توانید با آرامش بیشتری پخت و پز کنید.

چگونه فر خود را تمیز کنیم؟

 

اگر شما هم مثل من هستید، ممکن است تمایل داشته باشید کارهایی را که به بیشترین وقت و انرژی نیاز دارند را به وقت دیگری موکول کنید. کارهای سریع مانند پاک کردن پیشخوان‌ها یا کانترها، شستن ظرف‌ها و حتی تمیز کردن قسمت داخلی مایکروویو؟ من تو این کارها سر هستم. اما از طرف دیگر، نظافت عمیق، تا زمانی که دیگر نشود از آن استفاده کرد، اغلب انجام نمی شوند.

فر، با تمام شهرت خود به مواد سوخته چسبناک درونش، نمونه بارز آن است. از آنجا که ما تمام تابستان را کباب درست کرده‌ایم، دلیل زیادی برای دیدن داخل فر اجاق گاز خودم نداشتم، چه برسد به تمیز کردن آن. بعد، بچه‌های من درخواست یک پیتزا یخ زده کردند. چند دقیقه قبل از گرم شدن، قبل از اینکه حتی پیتزا را بگذارم داخل فر، بوی دود از آشپزخانه بلند شد. بنابراین فر را خاموش کردم و خیلی حساب شده به بچه‌هایم گفتم که می‌توانند برای شام ناگت مرغ را با مایکروویو گرم کنند و بخورند. وقت آن رسیده بود که فر را حسابی تمیز کنم.

در آن لحظه فهمیدم دلیل دیگر به تعویق انداختن تمیز کردن فر، عدم اعتماد به نفس من بود. راستش، من اصلا نمی دانستم چگونه آن را تمیز کنم. قطعا، می دانستم که اسپری تمیز کننده فر یا عملکرد تمیز کن خودکار فر، احتمالاً از پس این مشکل برمی آیند. اما نمی خواستم دوباره آشپزخانه ام بدبو شود، و نمی خواستم از بخارات فوم تمیزکننده سردرد بگیرم. بنابراین، یاد گرفتم که یک راه حل خودکفایانه می تواند همین کار را انجام دهد!

من افتخار می‌کنم که بگویم من بر اجتناب از تمیز کردن اجاق گاز خودم غلبه کردم و دفعه دیگر که بچه‌هایم از من یک پیتزا خواستند، خواسته‌های آنها را برآورده می‌کنم. در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، نحوه تمیز کردن فِر آورده شده است، بنابراین می توانید با آرامش پخت و پز کنید.

 

پاک کردن فر
پاک کردن فر
 

 

نکاتی که باید قبل از شروع بدانید!

یک راه حل خانگی، بیشتر مشکلات تمیز کاری فر را حل می کند. در صورت انتخاب یک تمیزکننده تجاری و سنتی برای فر، همیشه از درست کارکردن دستگاه تهویه مطمئن شوید. پنجره‌های آشپزخانه خود را باز کنید، فن بالای اجاق گاز خود را روشن کنید و در تمام مراحل کار یک دستکش برای تمیز کردن، بپوشید.


هنگام پخت و پز چیزی که احتمالاً قل قل می کند (مثلا لازانیا یا پای)، یک کاغذ شیرینی پزی را روی توری فلزی فر قرار دهید تا جلوی ریختن قطره‌ها را بگیرد. در غیر این صورت تمام آن قطرات روی قفسه‌ها و تمام المنت‌های حرارتی داخل فر پوسته می شوند یا می سوزند.

با پاک کردن مرتب توری‌های فلزی و سینی فر اجاق گاز خود پس از پخت، به خصوص بعد به هم ریختگی حاصل از یک آشپزی پردردسر، میزان کثیفی را آن را به حداقل برسانید. به راحتی آب خوردن است و بعداً از خودتان تشکر خواهید کرد!

 

فر کثیف
فر کثیف
 

 

چگونه فر خود را تمیز کنیم؟

زمان و مکانی برای خرید تمیز کننده اجاق گاز و فر از فروشگاه وجود دارد، اما مخلوطی که خودتان از جوش شیرین و آب ساخته‌اید، به علاوه یک اسپری سرکه، به طور معمول به اندازه کافی برای تمیز کردن کلی فر اجاق گاز قدرتمند است. ساخت محلول فقط یک دقیقه طول می کشد، اما روند تمیز کردن واقعی حدود 12 ساعت طول می کشد. بعد از اتمام پروژه های آشپزی از عصر شروع کنید تا صبح به اتمام برسد.

در اینجا نحوه تمیز کردن فر با مواد اولیه و ابزارهای ساده ای که در دسترس همگی است، آورده شده است :

  • سینی و توری‌های فلزی فر را در بیاورید.

برای تمیز کردن موثر فر، باید توری‌های فلزی آن را بردارید (و آنها را تمیز کنید). برای تمیز کردن آنها در سینک ظرفشویی، از یک برس محکم یا پد تمیز کننده با آب گرم و صابون یا مایع ظرفشویی استفاده کنید. برای پاک کردن ناخالصی‌ها و کثیفی‌های سرسخت و پخته ممکن است مجبور شوید سخت کار کنید.

خمیر درست شده از جوش شیرین و آب
خمیر درست شده از جوش شیرین و آب
 

 

  • خمیر تمیزکننده درست کنید و آن را به قسمت داخلی فر بمالید.

با استفاده از ½ فنجان جوش شیرین و 3 قاشق غذاخوری آب، خمیر پاک کننده خود را در یک کاسه کوچک درست کنید. به غیر از المنت‌های حرارتی، تمام فضای داخل فر را با آن خمیر بپوشانید. (یک قلم مو می‌تواند به ایجاد پوشش یکنواخت کمک کند!) بگذارید خمیر به مدت 12 ساعت یا بیشتر یک شب روی سطوح بماند. اگر روی توری‌های فلزی فر به طور خاصی چربی سوخته است، می توانید مقداری از خمیر را روی آنها هم بزنید.

مالیدن خمیر بر روی تمام چربی های سوخته
مالیدن خمیر بر روی تمام چربی های سوخته
 

 

  • خمیر را پاک کنید.

پس از 12 ساعت، خمیر جوش شیرین را با دستمال حوله‌ای، اسفنج یا پارچه تمیز پاک کنید. حتی با وجود این گزینه طبیعی پاکسازی، ممکن است بخواهید از دستکش استفاده کنید تا از آلودگی فر اجتناب کنید. در صورت لزوم، با استفاده از یک پارچه تمیز و نم‌دار، خمیر جوش شیرین به جا مانده را از بین ببرید.

زدودن تمام مواد با کاردک نرم
زدودن تمام مواد با کاردک نرم
 

 

  • پسمانده‌های باقیمانده را تمیز کنید.


در صورتی که پسمانده‌ای از خمیر و ناخالصی‌ها باقی مانده باشد، از یک اسفنج، لیسه یا کاردک خوب و کمی زور بازو برای از بین بردن آن استفاده کنید. (در صورت لزوم می توانید در اینجا خمیر جوش شیرین بیشتری استفاده کنید.)

اسپری سرکه
اسپری سرکه
 

 

  • با سرکه اسپری کنید.

با اسپری کردن مقداری تمیز کننده بر پایه سرکه (یا استفاده از سرکه سفید مستقیم در بطری اسپری)، از هر گونه تجمع اضافی مواد بافی مانده جلوگیری نمایید و آن‌ها را با اسفنج یا پارچه، پاک کنید.

 

چه مدت پس از تمیز کردن فر می توان در آن غذا پخت؟

مدت زمان صبر کردن برای اولین پخت بعد از پاکیزگی بستگی دارد به آنچه برای تمیز کردن اجاق خود استفاده کرده اید. اگر از محلول طبیعی مانند روش ذکر شده در بالا استفاده می کنید، بلافاصله پس از تمیز کردن می توانید آشپزی کنید. 
اگر از یک تمیزکننده سنتی و خریداری شده از فروشگاه استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که چیزی از آن در دیوارهای فر باقی نمانده باشد. بلافاصله پس از تمیز کردن، دیواره ها را با حوله کاغذی آغشته به محلول سرکه سفید و آب کاملاً پاک کنید تا چیزی باقی نماند. سپس، قبل از شروع فرایند پخت، فر خود را به مدت 15-20 دقیقه در دمای 300 درجه گرم کنید.

لکه های قهوه ای بر روی درب فر
لکه های قهوه ای بر روی درب فر
 

 

چگونه می توانم لکه های قهوه ای را از درب شیشه ای فر خود جدا کنم؟

لکه‌های قهوه‌ای بر روی درب شیشه ای فر به دلیل پخته شدن چربی است. اگر روش بالا همه لکه های قهوه ای را از بین نمی برد، دور دوم تمیز کردن را با یک اسکاچ محکم انجام دهید.

بخاطر داشته باشید که فر شما دارای شیشه دو جداره است و ممکن است لکه ها در بین صفحات درب باشند. در این صورت، باید تلاش کنید درب را طبق دستورالعمل سازنده جدا و سپس تمیز کنید.

 

 

 

 

 


منبع:

apartment therapy

شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
هوگه، راز خوشحالی دانمارکی ها
هوگه، راز خوشحالی دانمارکی ها

هوگه Hygge، این کلمه دانمارکی که اکنون در جهان به صورت فراگیر در آمده، در حقیقت نوعی حس و حال و کیفیت است.

سبک زندگی و موفقیت 1399/09/19 مشاهده مطلب

اشتباهات رایج در دکوراسیون اتاق نشیمن
اشتباهات رایج در دکوراسیون اتاق نشیمن

آیا شما هم جزو آن دسته از مردم هستید که از اسباب و اثاثیه بزرگ در دکوراسیون منزل خود استفاده می کنند؟ اگر بله، با ما همراه باشید!

سبک زندگی و موفقیت 1399/10/22 مشاهده مطلب

امن ترین راه برای انتقال گلدان های خانگی به هنگام اثاث کشی
امن ترین راه برای انتقال گلدان های خانگی به هنگام اثاث کشی

یکی از مشکلات بزرگ ما هنگام اثاث کشی، مربوط به انتقال گل و گلدانهامونه. تو این مقاله برای کمک به شما، پیشنهادات بسیار کاربردی آورده شده.

سبک زندگی و موفقیت 1400/02/26 مشاهده مطلب

نکاتی برای نظافت منزل از سوی مادرشوهر
نکاتی برای نظافت منزل از سوی مادرشوهر

در اینجا با تجربیات بسیار مفید یک نفر در امر نظافت منزل آشنا می شویم که همه آنها را از زمانی که وارد خانواده همسرش شد، از مادر شوهرش آموخت.

سبک زندگی و موفقیت 1399/11/15 مشاهده مطلب

آپارتمان نقلی ساده ولی جادار
آپارتمان نقلی ساده ولی جادار

با بالارفتن هزینه مسکن برخی خانواده ها توانایی خرید خانه هایی با متراژ بالا را ندارند. در اینجا فضای داخلی یک آپارتمان 40 متری جادار را به نمایش گذاشته ایم.

سبک زندگی و موفقیت 1399/11/11 مشاهده مطلب

زمستانی راحت به سبک هوگه (Hygge)
زمستانی راحت به سبک هوگه (Hygge)

اگر می خواهید بدانید که چگونه می شود احساس آرامش، گرما و شادی سبک هوگه را، در زمستان سرد امسال و این روزهای قرنطینه مهمان خانه خود کنید، پس با ما همراه باشید.

سبک زندگی و موفقیت 1399/09/19 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید