هوگه(Hygge) چیست؟

هوگه(Hygge) چیست؟
هوگه به شما کمک می کند تا کمی از این دنیای کاری و پرمشغله خود فاصله گرفته و از اوقات فراغت خود بیشترین لذت را ببرید.

 

هوگه چیست و چرا لازم است چیزهایی در موردش بدانیم؟

 

روزهای سرد، آسمان خاکستری، پوست های خشک و محبوس بودن در خانه. همین چند تا دلیل کافیست تا از ماه‌های سخت زمستان شکایت کنیم.

با این حال، ممکن است این سبک زندگی دانمارکی در ماه آخر پاییز و این فصل زمستان شما را بر آن وادارد تا به جای نق زدن، از این حبس اجباری حاصل از قرنطینه و این هوای یخبندان لذت برده و آن را جشن بگیرید.

هوگه به شما کمک می کند تا کمی از این دنیای کاری و پرمشغله خود فاصله گرفته و از اوقات فراغت خود بیشترین لذت را ببرید.

زمستان به سبک هوگه
زمستان به سبک هوگه

 

و حالا هوگه دقیقاً چیست؟

 

این مفهوم دانمارکی که “هیوگه” یا “هوگه” (hygge) نامیده می شود، اکنون در جهان به صورت فراگیر در آمده است و تقریباً به معنای ایجاداحساس دنجی، راحتی، آرامش و رفاه عمومی است. حال فرقی نمی‌کند که در تنهایی باشید و یا با دوستان و آشنایان، در خانه باشید یا بیرون، در حال انجام کارهای روزمره و عادی باشید یا کارهای خارق العاده.

حتماً در دو سال گذشته (و به ویژه در ماه‌های زمستان)، با این کلمه خاص روبرو شده‌اید.

این کلمه دانمارکی، قابل ترجمه به یک کلمه نیست بلکه شامل احساس رضایت و آرامش از محیطی دنج و لذت بردن از چیزهایی است که روح را آرام می کنند. پس بیشتر از آنکه یک کلمه باشد، یک احساس است. واقعی ترین مفهوم آن راحتی روح است.

اگر تا به حال از خواندن کتاب داخل منزل و در یک روز بارانی یا یک فنجان کاکائو داغ، در یک روز برفی کنار بخاری یا شومینه لذت برده‌اید، پس بدانید که حتی بدون اینکه متوجه باشید، این هیجان را تجربه کرده‌اید.

پتو پیچان در حال کتاب خواندن و چای خوردن درکنار شومینه
پتو پیچان در حال کتاب خواندن و چای خوردن درکنار شومینه
 

 


 

تاریخچه هوگه

 

در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، سعی شده است تا شما را با سبک هوگه و تاریخچه آن بیشتر آشنا کنیم!

سبک زندگی گرم و دنجی که هوگه ترویج می کند از اوایل قرن هجده که این واژه برای اولین بار در زبان نوشتاری ظاهر شد (از یک کلمه نروژی به معنی “رفاه” مشتق شده است) بخشی اصلی از فرهنگ دانمارک بوده‌است.

در حالی که واژه هوگه hygge – که به عنوان اسم و صفت در دانمارک استفاده می شود – برای دانمارکی ها بیشتر یک روش زندگی است. پس از انتشار چندین کتاب در مورد این موضوع، در سال 2016 در انگلیس به عنوان یک سبک زندگی مورد توجه قرار گرفت. این محبوبیت در انگلیس به حدی مشهور شد که حتی این کلمه در سال 2016 در لغت نامه کالینز (Collins Word Of The Year) قرار گرفت.

در سال 2017، نوبت آمریکا بود که دنبال سبک هوگه باشد. از مجله نیویورک تایمز گرفته تا نیویورکر، همگی این سبک را پوشش دادند و در طول چند ماه، بیش تر از هشت کتاب در مورد موضوع منتشر شد. این روند در رسانه‌های اجتماعی نیز شروع شد. پس از افزایش 285 درصدی فعالیت در سایت “hygge” تا پایان سال 2016، شبکه اجتماعی پینتِرِست Pinterest چنین پیش بینی کرد که این سبک به یکی از چشم گیرترین و باب روزترین دکوراسیون‌های منازل در سال 2017 تبدیل خواهد شد.

زندگی به سبک هوگه
زندگی به سبک هوگه
 

تا به امروز، مردم بیش از 4 میلیون پست در Instagram را با #hygge برچسب گذاری کرده‌اند و همچنین به توییتر هم منتقل شد تا در مورد آن به بحث بپردازند.

 


 

زندگی به سبک هوگه به چه معناست؟ 

 

به عنوان مثال، آیا شلوارهای گرم کن به عنوان هوگه محسوب می شوند؟ باید بگیم، بله. حتی یک کلمه هم در زبان دانمارکی برایش وجود دارد! Hyggebukser “هوگیباکسر” به شلواری گفته می شود که دانمارکی ها هرگز در مَلَاعام نمی پوشند. اما عملاً آخر هفته ها و زمانی که در خانه هستند آن را می پوشند و در آن احساس راحتی می کنند.

دانمارکی ها، حتی با حساسیت تمام، در ادای بعضی کلمات که مربوط به هوگه می شوند نیز، از پیشوند هوگه استفاده می کنند. به عنوان مثال، hyggekrog “هیگِکراگ” اساساً به کُنج دنجی گفته می شود که می تواند راحت و گرم و نرم باشد – خودتان را پیچیده در لای پتو تصورکنید که بر روی صندلی کنار پنجره نشسته‌اید و دنیا را تماشا می کنید. یا بر روی صندلی مورد علاقه خود نشسته‌اید و با علاقه کتاب می خوانید.

هوگه: احساس گرم و نرم و دنج
هوگه: احساس گرم و نرم و دنج
 

 

حتما می خواهید بدانید که چگونه می شود احساس آرامش، گرما و شادی  سبک هوگه را، در زمستان سرد امسال، مهمان خانه خود کنیم. پس با ما همراه باشید تا راحت تر این روزهای قرنطینه را سپری کنیم.

شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
داشتن خانه ای مرتب و پر از آرامش
داشتن خانه ای مرتب و پر از آرامش

هرچقدر محل زندگی ما تمیز و مرتب باشد آرامش بیشتری خواهیم داشت و در نتیجه تمرکز بهتری بر روی مسائل و حل مشکلات خواهیم داشت و نهایتا داشتن خانه ای مرتب به ما...

سبک زندگی و موفقیت 1399/09/21 مشاهده مطلب

نکاتی برای نظافت منزل از سوی مادرشوهر
نکاتی برای نظافت منزل از سوی مادرشوهر

در اینجا با تجربیات بسیار مفید یک نفر در امر نظافت منزل آشنا می شویم که همه آنها را از زمانی که وارد خانواده همسرش شد، از مادر شوهرش آموخت.

سبک زندگی و موفقیت 1399/11/15 مشاهده مطلب

چگونه فر خود را تمیز کنیم؟
چگونه فر خود را تمیز کنیم؟

در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، نحوه تمیز کردن فر آورده شده است، با این کار می‌توانید با آرامش بیشتری پخت و پز کنید.

سبک زندگی و موفقیت 1399/11/16 مشاهده مطلب

خوشبوکننده های خانگی
خوشبوکننده های خانگی

احتمالا برایتان پیش آمده که با بوی بد مبلمان، اتومبیل، اتاق و سرویس بهداشتی مواجه بشوید ولی هیچ خوشبوکننده ای در دسترس نداشته اید. می توانید آن را بسازید!

سبک زندگی و موفقیت 1399/12/14 مشاهده مطلب

امن ترین راه برای انتقال گلدان های خانگی به هنگام اثاث کشی
امن ترین راه برای انتقال گلدان های خانگی به هنگام اثاث کشی

یکی از مشکلات بزرگ ما هنگام اثاث کشی، مربوط به انتقال گل و گلدانهامونه. تو این مقاله برای کمک به شما، پیشنهادات بسیار کاربردی آورده شده.

سبک زندگی و موفقیت 1400/02/26 مشاهده مطلب

9 عامل مؤثر بر سرعت کاهش وزن
9 عامل مؤثر بر سرعت کاهش وزن

از آنجایی که همه می خوان سریع وزن کم کنن، باید گفت که 9 عامل وجود داره که به سرعت وزن کم کردن فرد تأثیر می گذاره. پس با ما همراه باشین.

سبک زندگی و موفقیت 1400/04/28 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید