تغییراتی که باید قبل از ورود به سیگنال یا تلگرام انجام دهید!

تغییراتی که باید قبل از ورود به سیگنال یا تلگرام انجام دهید!
تلگرام و سیگنال به دنبال پس زنی حریم خصوصی واتس اپ همچنان به پیشروی ادامه می دهند. اما هر دو برنامه، پیش فرضی دارند که باید اکنون آنها را کاملا تغییر دهید.

قبل از انجام این تنظیمات وارد Signal یا Telegram نشوید!

 

Telegram و Signal به دنبال پس‌زنی حریم خصوصی WhatsApp همچنان به پیشروی ادامه می دهند - ده‌ها میلیون نفر از شما اکنون برای اولین بار از این پیام رسان‌ها استفاده می‌کنید. اما، دقیقاً مانند WhatsApp ،Telegram و Signal تنظیمات مهمی دارند که شما باید قبل از استفاده از این برنامه‌ها، آنها را تغییر دهید. در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، به شما می گوییم که  قبل از استفاده از Signal و Telegram چه کارهایی باید انجام دهید.

هر دو Signal و Telegram دارای تنظیمات پیش فرضی هستند که  باید آنها را کاملا تغییر دهید - اکنون باید این کار را انجام دهید. 

اگرچه امنیت Signal بسیار بیشتر از Telegram است، تعداد کاربران Telegram به میزان قابل توجهی بیشتر از Signal است و این ممکن است Telegram را درنظر شما، محیط مناسب‌تری بسازد. اما لازم است این محدودیت های امنیتی را بشناسید. 

Signal بسیار شبیه WhatsApp است تا Telegram، که ترکیبی از سیستم پیام رسان و رسانه های اجتماعی است، با کانال های پراکنده و اندازه تقریبا نامحدود گروه‌ها، برای جمع‌آوری افراد هم‌فکر.

برخلاف WhatsApp و Signal ،Telegram تمام پیام‎‌ها و محتوای شما را در فضای ابری خود ذخیره می‌کند. بنابراین با استفاده از همه دستگاه‌های مختلف خود می‌توانید از هرجایی به همه چیز دسترسی داشته باشید. به همین دلیل، راحتی خیال شما، آن هم با اطلاعاتی که در حساب Telegram خود ذخیره می کنید، بسیار مهم است؛ زیرا خارج از کنترل شما است. 
از آنجا که Signal بسیار امن تر از Telegram است، بحث در مورد این موضوع را می گذاریم برای بعد. چرا که فقط یک تنظیم وجود دارد که شما باید تغییر دهید.


تنظیماتی که باید در Telegram تغییر دهید!

Telegram تحول خود را از سیستم عامل پیام‌ رسانی خرابکارانه و حتی مخفی، به جریان اصلی تبدیل کرده است. پاول دوروف، بنیانگذار Telegram هفته گذشته با کنایه گفت: "با حدود 500 میلیون کاربر و در حال رشد بودن، Telegram به یک مشکل بزرگ برای شرکت Facebook تبدیل شده است - من می شنوم [Facebook] یک بخش کامل را به این اختصاص داده است تا دلیل محبوبیت Telegram را بفهمد."

درست است یا غلط، این نقطه بازگشت به اصل Telegram است - این هدف برای ارائه گزینه‌ای جایگزین اصلی فناوری ایالات متحده، طراحی نشده بود، بلکه به منظور ایجاد مخالفان و گروه‌های معترض برای ذخیره محتوا خارج از دسترس مقامات و دسترسی به آن محتوا از هر سیستم عاملی طراحی شده است. 

Telegram ویژگی های سرگرم کننده ای مانند WhatsApp و iMessage دارد، اما زیربنای اینها یک معماری پیچیده است که برای دور نگه‌داشتن داده‌ها از دولت‌ها و سازمان‌های امنیتی طراحی شده است.

Telegram می گوید که تلاش کرده است "قابلیت استفاده" و امنیت را متعادل کند و استفاده از سرویس خود را آسان تر از رقابت خود کند. و می‌خواهد این کار را بدون فروش اطلاعات شما انجام دهد. هنگام رقابت با WhatsApp، این یک بحث قانع کننده است، خصوصاً اکنون.

اما Telegram به سختی می تواند از ریشه خود خلاص شود - 200000 محدودیت اعضای گروه و کانالهای پخش نامحدود، نیازهای گروههای معترض را برآورده می کند و بدتر از آن.

اگر پس از عناوین هشداردهنده اخیر، WhatsApp را ترک می کنید، بعید است از این گزینه‌ها استفاده کنید. Telegram یک بستر پیچیده است که توسط تعداد قابل توجهی از افراد استفاده می‌شود - تا زمانی که این تنظیمات مهم را تغییر نداده‌اید، نباید از آن استفاده کنید.

بیایید ابتدا به موارد آسان بپردازیم.

همانند WhatsApp و Signal، هنگام نصب Telegram بر روی دستگاه خود، شماره تلفن خود را وارد می کنید و برای تأیید شماره خود پیامک دریافت می کنید و آن را به حساب جدید خود پیوند می دهید. دوباره، مانند دیگران، اگر تلفن خود را ارتقا دهید، به سادگی مراحل را تکرار می کنید. کد پیام کوتاه را وارد کرده و حساب خود را بازیابی می‌کنید.

نصب تلگرام
نصب تلگرام
 

 

اما یک مشکل جدی وجود دارد اگر کسی از آن کد پیام کوتاه استفاده کند، می‌تواند حساب کاربری شما را هک کند و به محتوای شما دسترسی پیدا کند.

مهاجمان، Telegram را روی دستگاه خود نصب می‌کنند، شماره شما را وارد کرده و سپس سعی می‌کنند کد پیامکی را که برای شما ارسال می‌شود، دریافت کنند. در صورت موفقیت، دسترسی به حساب کاربری و فضای ذخیره‌سازی ابری شما را فراهم می کند.

روش‌های پیچیده‌ای برای سرقت این کدهای پیام کوتاه وجود دارد - فریب شبکه‌ها برای صدور سیم کارت‌های تکراری، رهگیری ترافیک پیام کوتاه در شبکه یا قرار دادن بدافزار بر روی دستگاه شما. 
اما تا کنون ساده‌ترین و رایج‌ترین روش، ارسال پیام از حساب کاربری ربوده شده یک دوست، به شما است. نیازی نیست که Telegram باشد - Facebook یا WhatsApp انجام می‌دهند. آنها به شما می گویند که " شبکه‌شان از کار افتاده است و آنها درخواست کرده اند که به جای آنها، یک پیام کوتاه برای شما ارسال شود - لطفاً آن را برای آنها ارسال کنید." به همین سادگی.

Telegram (دقیقاً مانند Signal و WhatsApp) راهی مطمئن برای جلوگیری از این اتفاق ارائه می‌دهد. می توانید رمز عبور 2FA را تنظیم کنید که در کنار کد پیام کوتاه برای ثبت نصب جدید Telegram مورد نیاز است. 

برخلاف WhatsApp، این کد می تواند یک کد ترکیبی (حروفی - عددی) باشد، نه فقط یک پین، و همچنین می توانید در صورت فراموش کردن، آدرس ایمیل پشتیبان را وارد کنید. این کدهای 2FA بهتر است اجباری باشند، اما نیستند. حواستان باشد که آن را بلافاصله تحت «امنیت حریم خصوصی» (Privacy Security) در بخش تنظیمات برنامه خود تنظیم کرده باشید.

ربودن یا هک کردن حساب کاربری یک مسئله اساسی است. به افراد بی‌شماری ضربه می‌زند و برای محافظت از خود تنها چند ثانیه طول می‌کشد.

نصب تلگرام
 تنظیم 2FA
 

 

دومین تنظیماتی که باید تغییر دهید، تنظیمات حریم خصوصی شماست. خیلی مهم نیست که WhatsApp را بخاطر نگرانی درباره حریم خصوصی داده‌ها ترک کنید و سپس اطلاعات خصوصی خود را با 500 میلیون کاربر Telegram به اشتراک بگذارید. دقیقاً مانند WhatsApp، گزینه پیش فرض شما بهتر است این باشد که شماره تلفن، پلمپ زمانی و عکس پروفایل خود را با مخاطبین خود و نه کس دیگری به اشتراک بگذارید. به همان اندازه مهم، شما همچنین باید افرادی که می توانند با شما تماس بگیرند یا شما را به گروه‌ها اضافه کنند، را محدود کنید.

تنظیمات حریم خصوصی (Privacy Setting) شما باید به این شکل باشد:

تلگرام/ اندروید
تنظیم حریم خصوصی
 

 

Telegram چند تنظیم امنیتی دیگر را نیز ارائه می‌دهد که بهتر است بدانید. شما می‌توانید "نشست‌های فعال" (active sessions) را در حساب کاربری خود بازبینی کنید - با در نظر گرفتن اینکه چندین دستگاه امکان دسترسی به Telegram را دارند، این اطمینان را به شما می دهد که شخص دیگری به پیام های شما دسترسی ندارد. 

با مجله اینترنتی بیننده همراه شوید تا به شما بگوییم که اگر از ورود به سیستم جلوگیری کنید، می توانید قبل از حذف مطالب خود به Telegram بگویید چه مدت صبر کند - بین یک ماه تا یک سال. همچنین می توانید داده‌هایی که Telegram در مخاطبین شما نگهداری می‌کند، را حذف کنید. از آن داده‌ها برای نمایش مخاطبین دستگاه شما که از Telegram استفاده می کنند، به کار می رود.

همانند سایر پیام‌رسان‎های خود، در صورت وجود، باید برنامه خود را با امنیت بیومتریک یا کد عبور دستگاه خود ایمن کنید. به یاد داشته باشید، تمام محتوای شما رمزگشایی شده و در دسترس هر کسی است که به آن دستگاه دسترسی داشته باشد. همانطور که Telegram می گوید، "ما نمی توانیم از شما در برابر مادر خودتان محافظت کنیم، اگر او تلفن قفل شده شما را بدون رمز عبور دریافت کند. یا اگر در محل کار به کامپیوتر شما دسترسی دارند، نمی توانیم از بخش IT شما محافظت نماییم. یا از افراد دیگری که به تلفن یا رایانه شما دسترسی فیزیکی یا ریشه ای دارند، نمی توانیم محافظتی به عمل بیاوریم. " و اکنون هم  برای آن  رمزگذاری مبداء به مقصد، نمی توانیم محافظتی را اعمال نماییم. 

تلگرام/ اندروید
تلگرام/ اندروید
 

 

پیش فرض Telegram این است که بین دستگاه (های) شما و سرور ابری آن و سپس بین سرور ابری  و مخاطبین شما رمزگذاری شود - به همان روش Signal و WhatsApp، از فرستنده به گیرنده، رمزگذاری نشده است. 

علی رغم اینکه دوروف توجه خود را بر روی پروتکل مورد استفاده توسط Signal و WhatsApp معطوف می نماید، Telegram در مقایسه با رمزگذاری پیش فرض مبداء به مقصد که توسط دیگران استفاده می شود، ضعیف است. این بدان معنی است که تنظیمات پیش فرض، با استفاده از رمزگذاری، محتوای شما را در فضای ابری Telegram ذخیره می‌کند، که فقط Telegram کلید آن را دارد.

Telegram، "چت های مخفی" را ارائه می دهد که رمزگذاری مبداء به مقصد را فراهم می‌کند، البته فقط از یک دستگاه به دستگاه دیگر، فقط بین دو نفر. در چندین دستگاه همگام‌سازی نخواهد شد و برای گروه‌ها کار نخواهد کرد. Telegram می‌گوید انجام این کار از نظر فنی دشوار است، اگرچه هم Signal و هم iMessage توانسته‌اند این سطح از رمزگذاری را بدون نقص اجرا کنند.

در واقع ، ساختار Telegram به گونه‌ای طراحی شده است که دسترسی سریع و بی دردسر چند دستگاه به سرور ابری را فراهم می‌کند - اولویت‌های آن متفاوت است.

اطلاع شما از این موضوع بسیار مهم است. در حالی که از Signal یا Wickr یا Threema برای گفتگوهای کاری پشتیبانی می‌کنید، قرار دادن اطلاعات محرمانه کارفرمای شما در سرورهای ابری Telegram جای سوال دارد. به همین ترتیب، اگر می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که داده‌های شما فقط به شما و مخاطبین شما قفل نشده است، پس از چت‌های مخفی یا سیستم عامل دیگری استفاده کنید.

شروع چت مخفی
شروع چت مخفی
 

 

برای شروع یک چت مخفی با یکی از مخاطبین خود، به چت عادی با مخاطب خود بروید و روی سه نقطه در Android یا "more" در iOS کلیک کنید و سپس "شروع چت مخفی" (Start Secret Chat). چت محرمانه را توسط یک قفل در کنار نام مخاطب تأیید شده، مشاهده خواهید کرد و اگر میخواهید حتی ایمن تر باشد، گزینه تنظیم پیام ها برای ناپدیدشدن را مشاهده خواهید کرد.

در این مرحله، آن گپ‌های 1: 1 دارای امنیت مشابه Signal و WhatsApp هستند. البته از چندین دستگاه نمی توان به این چت‌ها دسترسی داشت. هیچ یک از این مطالب در سرور ابری Telegram ذخیره نمی‌شود و Telegram کلید رمزگشایی آن پیام ها را ندارد. این سطح امنیتی پیش فرض در WhatsApp و Signal است و اگرچه کمی پیچیده است و محدودیت‌های خود را دارد، شما باید از این پیام رسانی 1: 1 در Telegram استفاده کنید.

ناپدید کردن پیام در چت مخفی
ناپدید کردن پیام در چت مخفی
 

 

استفاده از Telegram خوب است - فقط خود را ایمن نگه دارید. این تنظیمات را تغییر دهید، گاه به گاه نشست فعال در حساب کاربری خود را بررسی کنید، تصاویر یا فیلم ضمیمه شده را در تلفن خود ذخیره نکنید، مگر اینکه بتوانید به فرستنده و رسانه واقعی اعتماد کنید. هنگام پیامرسانی با یکدیگر، گپ های مخفی را انتخاب کنید شخص، خصوصاً اگر حساس باشد.

 

تنظیمات Signal که باید تغییر دهید!

هنگام نصب Signal و راه اندازی یک حساب کاربری، دقیقاً مانند WhatsApp و Telegram از شما شماره خود را می‌گیرند و یک کد پیامکی برای شما ارسال می‌شود تا تأیید کنید تلفن شماست. این هجوم درخواست‌های کد پیامکی بود که پس از خروج اولیه از WhatsApp، قبل از اینکه پلتفرم پیامرسانی تحت فشار کاربران جدید قرار گیرد، مشکلاتی را برای Signal ایجاد کرد. همه اینها اکنون برطرف شده و Signal یک بار دیگر راحت و بدون زحمت کار می کند.

برخلاف Telegram و WhatsApp، پین احراز هویت دو عاملی با Signal اجباری است - هنگام نصب برنامه ، یک عدد یا کد ترکیبی (عدد و الفبا) را انتخاب می‌کنید. این کد به حساب کاربری شما پیوند دارد و در صورت گم کردن دستگاه خود، می تواند برای بازیابی برخی اطلاعات حساب استفاده شود. این شامل محتوای پیام نیست - برخلاف Telegram، فضای ذخیره سازی ابری برای پشتیبانی حساب کاربری شما وجود ندارد. 

اگرچه Signal دسترسی چند دستگاهی دارد، اما بسیار محدودتر است و هر دستگاه برای خود یک نقطه پایانی است، پیام ها همگام سازی نمی‌شوند - به این معنی که برای مثال باید پیام‌ها را در هر مکان حذف کنید.

نصب سیگنال
نصب سیگنال
 

 

Signal رمزگذاری شده مبداء به مقصد است. ختم کلام. خاموش نمی شود. Signal از پروتکل کاملا منبع باز (open source) خود استفاده می کند - هر جنبه‌ای از استقرار آن می‌تواند توسط محققان بررسی شود تا آسیب پذیری‌ها را قبل از این که کلاهبرداران کاری انجام دهند، بیابید. پروتکل Signal توسط WhatsApp ، Facebook Messenger و نسخه بتا پیامهای اندروید رمزگذاری شده مبداء به مقصد  Google، استفاده می شود. این نزدیکترین چیزی است که برای رسیدن به یک استاندارد صنعتی داریم.

تنظیمات Signal که باید تغییر دهید "قفل ثبت نام" (registration lock) و "قفل صفحه" (screen lock) هستند. از بین این موارد، قفل ثبت نام بسیار مهم است. این بدان معنی است که برای نصب حساب کاربری Signal خود در تلفن جدید و متوقف کردن هک کردن حساب شما، به آن پین نیاز دارید.

اگر شخصی حساب شما را ربوده یا هک کرده است، به سابقه پیام شما دسترسی نخواهد داشت - فقط پیام هایی که در زمان دسترسی به آنها ارسال می شود. این مورد مشابه WhatsApp است، اگرچه چنین هک‌ کردن‌هایی به یک موضوع اصلی تبدیل شده اند. با محبوبیت بیشتر Signal، خطر افزایش می یابد.

سیگنال در انروید
سیگنال در انروید
 

 

فراتر از این تنظیمات، باید قفل صفحه را تنظیم کنید - برای باز کردن برنامه از امنیت بیومتریک دستگاه یا کد عبور استفاده کنید. همچنین می توانید پیش نمایش‌ها را در سیستم عامل تغییربرنامه (app switcher) در iOS غیرفعال کنید و اسکرین شاتها (فقط در برنامه خود) در Android را غیرفعال کنید. 

ترفند جالب دیگر در Android این است که می توانید Signal را به عنوان برنامه پیش فرض پیام کوتاه خود قرار دهید. به شما کمک می کند پیام خود را در Signal امن و رمزگذاری شده، جایی که مخاطبین شما نیز روی Signal هستند، ایجاد کنید – که می توانید به عنوان گزینه ای تحت عنوان گزینه پیامک ناامن در برنامه مشاهده کنید.  

علیرغم سرقت عناوین Signal با تأییدیه های مشهور خود، در نهایت ممکن است Telegram برنده نهایی مشکلات ناشی از پس زنی WhatsApp باشد. یکی از مهندسان سابق آن می گوید: "Telegram در مقایسه با همه آنها سریعتر رشد می کند و در حال حاضر برنامه پیام رسانی پیش فرض در چند کشور است. معیار Telegram  جلوگیری از بررسی موشکافانه "تضمین حریم خصوصی بیشتر و عمومی برای توده ها  را آسان تر می سازد.

همانطور که گفته شد، بیشتر متخصصان امنیتی از Signal بیشتر از سایر گزینه های اصلی دفاع می کنند. با توجه به خصوصی تر بودن و امنیت بیشتر Signal، بهترین شانس برای جایگزینی WhatsApp است، اما عملکرد آن تقریباً یکسان است.

در همین حال ، چیزی که واضح است این است که مقیاس واپس زنی WhatsApp، آن را شوکه کرده است. با توجه به اینکه اکنون گزینه های بسیار معتبری برای 2 میلیارد کاربر آن وجود دارد، همه ما منتظر هستیم که ببینیم آیا این کار واقعاً کاری برای تعدیل نفوذ Facebook انجام می دهد. در غیر این صورت، طبیعت ویروسی Telegram و Signal به این معنی است که این مهاجرت گسترده هم اکنون آغاز شده است.

 

 

 منبع:  Forbes

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
بهترین نرم افزار مدیریت پروژه و ترسیم ایده های ذهنی
بهترین نرم افزار مدیریت پروژه و ترسیم ایده های ذهنی

امروز در مجله اینترنتی بیننده قصد داریم به معرفی بهترین نرم افزار مدیریت پروژه و ترسیم ایده های ذهنی بپردازیم.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/09/21 مشاهده مطلب

برای مغز، کُدخوانی و زبان خوانی یکسان نیست؟
برای مغز، کُدخوانی و زبان خوانی یکسان نیست؟

به نظر دانشمندان علوم مغز و اعصاب، درک زبان برنامه نویسی یا کدخوانی، برای مغز چیزی کاملا متفاوت است و این زبان نه زبان خارجی است و نه ریاضیات و منطق.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/10/14 مشاهده مطلب

خداحافظی با Adobe Flash Player
خداحافظی با Adobe Flash Player

اگرچه Adobe ماه گذشته سرویس به‌روز رسانی Flash Player خود را متوقف کرد، اما مایکروسافت وظیفه حذف نصب این نرم افزار از رایانه‌های شخصی را به عهده خواهد داشت!

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/10/17 مشاهده مطلب

سیگنال یا واتس‌اپ؟
سیگنال یا واتس‌اپ؟

حتما این روزها متوجه آپ‌دیت جدید واتس‌اپ، ادغامش با نرم‌افزار فیسبوک و همچنین معرفی سیگنال شده‌اید. حال چرا بهتر است به جای واتس‌اپ از سیگنال استفاده کنیم؟

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/10/25 مشاهده مطلب

چگونگی رقابت با وب سایت های بزرگتر
چگونگی رقابت با وب سایت های بزرگتر

چگونه می توان با وب سایتی با بیش از 1 میلیون بک لینک رقابت کرد و چرا گوگل نمی تواند خرید این بک لینک ها را ببیند؟

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/23 مشاهده مطلب

نکاتی مهم برای ایجاد CTA های بهتر
نکاتی مهم برای ایجاد CTA های بهتر

آیا می خواهید کسی محصول شما را بخرد؟ با شما تماس بگیرد یا در مورد کارتان بیشتر بخواند؟ پس شما به یک فراخوان قوی برای اقدام نیاز دارید!

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/28 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید