Google Chrome 88 بدون پشتیبانی از Flash منتشر شد!

Google Chrome 88 بدون پشتیبانی از Flash منتشر شد!
گوگل، به تازگی Chrome 88 را منتشر کرد و پشتیبانی از Adobe Flash Player را برای همیشه از بین برد و به دوره اینترنت پایان داد.

گوگل کروم 88 بدون پشتیبانی از Flash منتشر شد و به یک دوره پایان داد!

علاوه بر حذف Flash، گوگل پشتیبانی از پیوندهای FTP، یعنی (//:ftp) را نیز حذف کرده است.

Chrome 88
Chrome 88

 

گوگل به تازگی Chrome 88 را منتشر کرد و پشتیبانی از Adobe Flash Player را برای همیشه از بین برد و به دوره اینترنت پایان داد.

هنگامی که Adobe رسماً پشتیبانی از نرم افزار Flash را متوقف کرد، Flash در 31 دسامبر سال 2020 به پایان رسمی زندگی (EoL) خود رسید. همچنین در 12 ژانویه، Adobe به عنوان آخرین تیر خلاص خود، شروع به مسدود کردن محتوای بازی در داخل نرم افزار Flash کرد.

گوگل در اقدام خود برای حذف Flash تنها نیست. این تصمیم همراه با Adobe و دیگر سازندگان مرورگر مانند اپل، موزیلا و مایکروسافت در سال 2017 اتخاذ شده است. اپل و موزیلا نیز پشتیبانی از Flash را متوقف کرده‌اند و قرار است مایکروسافت در اواخر این ماه پشتیبانی خود را پایان دهد.

در حال حاضر، طبق سایت بررسی فناوری وب W3Techs ، تنها 2.2٪ از وب سایت های امروزی از کد Flash استفاده می کنند، این رقم از 28.5٪ ثبت شده در آغاز سال 2011 به شدت سقوط کرده است.

پریسا تبریز، مدیر مهندسی امنیت گوگل، در کنفرانسی در فوریه 2018، گفت که درصد کاربران روزانه کروم که حداقل یک صفحه حاوی محتوای Flash در روز بارگیری کرده‌اند، از حدود 80٪ در سال 2014 به زیر 8٪ در اوایل سال 2018 رسیده است؛ عددی که از آن زمان به بعد به احتمال زیاد کاهش داشته است.

 

پشتیبانی از FTP نیز از بین رفته است!


اما نسخه به روز Chrome 88 نیز دارای ویژگی‌های دیگری، همچون استهلاک ها، رفع اشکال ها و وصله‌های امنیتی است. یکی از مهمترین تغییرات، حذف پشتیبانی برای دسترسی به پیوندهای (//:FTP ،(ftp، در داخل Chrome است، فرایندی که از Chrome 86 شروع شد:

•    Chrome 86  - FTP هنوز برای اکثر کاربران بصورت پیش فرض فعال است اما برای کانالهای قبل از انتشار (Canary و Beta) خاموش است و برای یک درصد کاربران ثابت بصورت آزمایشی خاموش خواهد شد. در این نسخه می توانید با استفاده از دستور خط فرمان --enable-ftp یا دستور--enable-features = FtpProtocol مجدداً آن را از خط فرمان فعال کنید.
•    Chrome 87 - پشتیبانی FTP به طور پیش فرض برای پنجاه درصد کاربران غیرفعال است، اما با استفاده از پرچم های ذکر شده در بالا فعال می شود.
•    Chrome 88 - پشتیبانی FTP غیرفعال خواهد شد.

 

کروم در حال حاضر بارگیری‌ها یا دانلودهای مختلط و ناامن را مسدود می کند!


در Chrome 88، گوگل طرحی که سال گذشته آغاز کرده بود را نیز به پایان رسانده است. با انتشار امروز، کروم اکنون برخی از بارگیری های فایل HTTP را مسدود می کند.

مواردی که کروم بارگیری آنها را متوقف می کند، شامل دسترسی کاربر به صفحه وبی است که با HTTPS شروع شود، اما فایل از یک URL با HTTP بارگیری شود.
کروم این موارد را بارگیری "مختلط" و "ناامن" می داند و با شروع کار با Chrome 88، به منظور محافظت کاربران، آنها را کاملا مسدود می کند.

کروم، بارگیری‌ها یا دانلودهای مختلط و ناامن را مسدود می کند!
کروم، بارگیری‌ها یا دانلودهای مختلط و ناامن را مسدود می کند!

 


تغییرات دیگر

 

برای آشنایی با دیگر تغییرات Chrome 88، با این مقاله از مجله اینترنتی بیننده همراه شوید! 


مهم‌ترین تغییر این که، Chrome 88، پشتیبانی از پروتکل قدیمی DTLS 1.0 ، که در داخل کروم به عنوان بخشی از پشتیبانی WebRTC خود استفاده می کرد را نیز حذف کرده است.

علاوه بر این، Chrome 88، دارای یک نسخه آزمایشی مبنی بر شناسایی وضعیت بلااستفاده است. هنگامی که توسط کاربر فعال شود، اصل نسخه آزمایشی به وب سایت ها این امکان را می دهد تا در صورت بیکار بودن کاربران در یک مرورگر، از آنها استعلام بگیرند و به برنامه های پیام رسان اجازه می دهد تا اعلان‌ها را به بهترین دستگاه هدایت کنند.

برای برخی از کاربران Chrome 88، گوگل، یک رابط کاربری جدید برای پنل کشویی مجوز را آزمایش می کند. رابط کاربری از طریق آن وب سایت ها، مجوز دسترسی به سیستم‌های مختلف کاربر مانند میکروفون، سیستم فایل و سایر موارد را درخواست می کند.

همچنین کاربران می توانند از طریق تمام برگه ها یا تب‌های باز درChrome 88 جستجو کنند.

علاوه بر این، Chrome 88 پشتیبانی از ( OS X 10.10 (OS X Yosemite را نیز پایان می‌دهد. زین پس، کروم در Mac به OS X 10.11 یا بالاتر نیاز دارد.

کروم  88، حملات فیشینگ را مسدود می کند و همچنین این مرورگر به منظور بهبود عملکرد و کاهش استفاده ازCPU و RAM، به طور جدی عملیات تایمر جاوا اسکریپت را در تب‌های پس زمینه کنترل می کند.

تغییر عمده دیگر این است که Chrome 88، اکنون به طور رسمی از پسوندهای ساخته شده با قوانین پسوند Manifest v3 نیز، پشتیبانی می‌کند. افزونه‌های ساخته شده بر روی این سیستم بحث برانگیز جدید، هم اکنون می توانند در فروشگاه وب کروم بارگذاری شوند.

آخر و از همه مهم تراینکه، کلمات تکی وارد شده در نوار URL، به طور پیش فرض در نسخه های سازمانی Chrome 88 به عنوان مکان‌های اینترانت تلقی نخواهند شد.

اما ما فقط به ویژگی های اصلی Chrome 88 را اشاره کردیم. کاربرانی که می خواهند در مورد سایر ویژگی های اضافه شده یا حذف شده در این نسخه جدید Chrome اطلاعات بیشتری کسب کنند، می توانند برای اطلاعات بیشتر پیوندهای زیر را بررسی کنند:

به روزرسانی های امنیتی Chrome در اینجا  با جزئیات ارائه می شود.

تغییرات مرورگر منبع باز Chromium در اینجا به تفصیل شرح داده شده است.

استهلاک API توسعه دهنده Chrome و حذف ویژگی ها در اینجا ذکر شده است.

جزئیات به روزرسانی های Chrome برای Android در اینجا ارائه شده است.

تغییرات DevTools  در Chrome اینجا ذکر شده است.

    

 

 

 

 


منبع:

ZD NET

شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
بوت استرپ نسخه ۵ به همراه RTL رسمی منتشر شد
بوت استرپ نسخه ۵ به همراه RTL رسمی منتشر شد

بالاخره بعد از سال‌ها انتظار نسخه رسمی و آزمایشی فریمورک bootstrap با قابلیت راست به چپ رونمایی شد.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/09/19 مشاهده مطلب

خداحافظی با Adobe Flash Player
خداحافظی با Adobe Flash Player

اگرچه Adobe ماه گذشته سرویس به‌روز رسانی Flash Player خود را متوقف کرد، اما مایکروسافت وظیفه حذف نصب این نرم افزار از رایانه‌های شخصی را به عهده خواهد داشت!

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/10/17 مشاهده مطلب

پروتکل رمزگذاری سیگنال چیست؟
پروتکل رمزگذاری سیگنال چیست؟

از آنجا که پروتکل سیگنال به استاندارد صنعت تبدیل می شود، لازم است بدانید که چه چیزی آن را از سایر سیستم های پیام رسان رمزگذاری شده مبدا به مقصد جدا می کند.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/10/27 مشاهده مطلب

تقلید سیگنال از قابلیت‌های واتس‌اپ
تقلید سیگنال از قابلیت‌های واتس‌اپ

به نظر می رسد سیگنال شروع به توسعه طیف وسیعی از ویژگیهای جدید کرده است که پیش از این در واتس‌اپ موجود بودند.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/06 مشاهده مطلب

چگونه گوگل را وادار کنیم تا به وب سایت ما توجه کند؟
چگونه گوگل را وادار کنیم تا به وب سایت ما توجه کند؟

گوگل هر روز با میلیاردها وب سایت کار می‌کند. چگونه این کار را انجام می‌دهد و چگونه می توانید توجه بیشتری را از سوی گوگل و جستجوگرها به خود معطوف کنید؟

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/13 مشاهده مطلب

چگونگی رقابت با وب سایت های بزرگتر
چگونگی رقابت با وب سایت های بزرگتر

چگونه می توان با وب سایتی با بیش از 1 میلیون بک لینک رقابت کرد و چرا گوگل نمی تواند خرید این بک لینک ها را ببیند؟

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/23 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید