تأثیرگذاری لبنیات برروی هورمونها

ورزش و سلامتی 1399/10/30 21:52:52
تأثیرگذاری لبنیات برروی هورمونها
می دانستید که مصرف لبنیات بر روی هورمون ها تأثیر سو دارد؟ آیا تا به حال مصرف شیر غیر لبنی را امتحان کرده‌اید؟ با ما همراه شوید؟

مصرف لبنیات و تأثیر آنها برروی هورمونها

 

این مقاله به شما می گوید که چگونه لبنیات بر روی هورمون های شما تأثیر می گذارد. 
چرا مردم در کشور‌های غربی به دنبال نوشیدن شیر‌های گیاهی یا غیرلبنی هستند؟ آیا محصولات لبنی اینقدر وحشتناک هستند؟

در حال حاضر، همه می دانند که شیر گاو غیر ارگانیک یکی از بدترین گزینه هایی است که می توانید از فروشگاه بخرید؛ به دلیل وجود هورمون های اضافی، آنتی بیوتیک‌ها، استروئیدها، سموم دفع آفات، و چه کسی می داند چه چیز دیگری در آن موجود است.


صنایع غذایی سعی کرده است در ما این باور را بوجود بیاورد که شیر گاو ارگانیک (و محصولات آن) کاملاً خالص و بدون ناخالصی است و از گاوهایی تهیه می شود که در مزارعی با تمیزترین هوا، آب، علف های تازه و غیره، باوقار و با شکوه چرا کرده‌اند. 


صرف نظر از اینکه تقریباً هیچ یک از این موارد درست نیست، شیر گاو هنوز هم یکی از بدترین گزینه‌های غذای سالم است که به هر دلیلی ممکن است درست نمایید، فارغ از اینکه از چه نوع گاوی تشکیل شده باشد. دلیل اصلی آن تأثیری است که بر هورمون های شما می گذارد.

همه گاوهایی که شیر تولید می کنند باردار، پرورش یافته و تغذیه شده به صورت ارگانیک و غیره هستند. فرقی ندارد که به شیر گاو، هورمونی اضافه شده باشد یا نه. شیر گاو حاوی بیش از 60 هورمون مختلف است، بدونن اینکه چیزی به آن اضافه شده باشد. اکنون، در حالی که وضعیت هورمونی در همه یکسان نیست، هیچ تحقیق منطقی وجود ندارد که بگوید ما باید از پستاندار دیگری هورمون اضافه، دریافت کنیم.

چرا دوری از لبنیات برای هورمون های شما مهم است؟

 

گاوها تقریباً 300 روز از سال باردار هستند و سازمان بهداشت هاروارد نقل می کند که هرچه گاو در آن سال بیشتر باردار شده باشد، به همان میزان هورمون بیشتری از طریق شیر خود تولید می کند. 


گاوها اصلا برای باردار شدن  300 روز در سال ساخته نشده‌اند و به دلیل تقاضای زیاد برای تولید، با باردار کردنشان به عفونت مبتلا می شوند. نیازی به ذکر نیست که ممکن است در صورت عدم استفاده از آنتی بیوتیک (مثلاً در روش های کشاورزی ارگانیک) در معرض بیماری و باکتری بیشتری قرار بگیرند.

بنابراین، در مورد هورمون های گاو که به سلامتی ما آسیب می رساند چه می‌کنید؟

 

در این مقاله از مجله تصویری بیننده، مواردی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 

  •  انسولین

یکی از دلایل اصلی ارتباط لبنیات با آکنه این است که انسولین را در بدن افزایش می دهد
تمام لبنیات حاوی IG1 یا فاکتور رشد انسولین هستند. سطح انسولین ما را افزایش می دهند، که باعث نوسان قند خون می شود که منجر به آکنه می شود. آکنه به شدت تحت تأثیر تغییرات هورمونی قرار دارد. این یکی از دلایل کلنجار رفتن بسیاری از نوجوانان با جوش‌های دوران بلوغ است.

چرا ما بیش از حد لازم به این موضوع اهمیت دهیم؟
 مهم نیست که چه نوع لبنیاتی را انتخاب می کنید. با مصرف لبنیات، بیش از حد فاکتور رشد انسولین مصرف می کنید. متأسفانه، این به عنوان یک گزینه سالم برای بدنسازانی که بدنبال افزایش حجم هستند، به شمار می آید.
 اما به مرور، متوجه می شوند که این یک انتخاب سالم نیست و احتمالاً باعث مشکلات انسولینی می شود، که منجر به پرخوری، ولع مصرف قند و کنترل ضعیف قند خون می شود.

 

  • نوسانات خلقی

لبنیات همچنین حاوی هورمون هایی است که می تواند منجر به تغییرات خلقی شود. 

استروژن و تستوسترون، هورمون های جنسی ما هستند و وقتی بر اساس نیازهای بدن از تعادل خارج شوند، در نتیجه دچار تغییرات خلقی می شویم.

شیر لبنی به دلیل دارا بودن استروژن از گاوهای ماده، باعث افزایش استروژن اضافی در بدن می شود. در عین حال، شیر به طور طبیعی حاوی خواص آندروژنیک است. بنابراین باعث افزایش تستوسترون در بدن می شود و می تواند به سرعت باعث حجیم شدن شود. 

شیر گاو، پر از همه این هورمون ها است. نیازی نیست در وارد کردن آنها به بدن عجله کنیم. 

بنابراین به این فکر کنید: لبنیاتی که مصرف می کنید حاوی هورمون هایی از گاو ماده و گاو نر است که در هنگام لقاح و آبستن سازی استفاده شده است. حال، به نظر نمی رسد که اینقدر سالم یا اشتها آور باشند، نه؟

شیر لبنی حدود 80 درصد از استروژن مصرف شده از طریق رژیم غذایی انسان را تشکیل می دهد؛ در کنار این واقعیت که شیر گاوهای باردار (که به این طریق تمام محصولات شیر تولید می شود) حاوی حدود 33 برابر استروژن شیر گاوهای غیر باردار است.

بدخلقی به دلیل نوسانات سریع هورمون اتفاق می افتد و زنان تنها کسانی نیستند که رنج می برند. مردان نیز همین طور هستند.

این یکی از دلایلی است که لبنیات برای افرادی که به دنبال داشتن روحیه ای سالم، شاد و با ثبات تر هستند، یک انتخاب سالم نیست. 
به برخی غذاهای خوشمزه و روحیه سالم تر، بدون هورمون، فکر کرده‌اید؟

 

  • ایجاد سرطان

به گفته محققان و دانشمندان، شیر به هر شکل، ارگانیک یا غیرارگانیک، باعث سرطان می شود

این موضوع را بررسی کنید: مطالعات بهداشتی هاروارد نشان می دهد که شیر لبنیات و محصولات پنیری، منجر به سرطان بیضه در مردان 20 تا 39 ساله شده است و مشخص شده است که سرطان سینه، روده بزرگ و پروستات را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. و همینطور پروتئین کازئین (یکی از مواد اصلی شیر) در شیر وجود دارد که با سرطان نیز ارتباط دارد. 

حتی بدون هورمون یا حتی لاکتوز، کازئین یک پروتئین مضر برای سلامتی ما است و باید تا حد امکان از آن اجتناب شود.

به هورمون های خود کمک کنید: لبنیات را رها کنید!

 

۶۵درصد از جمعیت جهان توانایی هضم لاکتوز، قند موجود در شیر، را ندارند.
۶۵درصد از جمعیت جهان توانایی هضم لاکتوز، قند موجود در شیر، را ندارند.
 

 

۶۵درصد از جمعیت جهان توانایی هضم لاکتوز، قند موجود در شیر، را ندارند. این رقم در میان بزرگسالان شرق آسیا به ۹۰ درصد و در میان مردم شمال اروپا به ۵ درصد می‌رسد. 
عدم تحمل لاکتوز معمولاً چند ساعت پس از نوشیدن یا خوردن مواد لبنی با نشانه‌های مانند نفخ، دل‌پیچه، دل‌به‌هم‌خوردگی و اسهال خود را نشان می‌دهد. شدت این نشانه‌ها در افراد مختلف فرق می‌کند و بستگی به میزان لاکتوز مصرف‌شده دارد.

بعضی افراد که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند ممکن است لیوان کوچکی شیر را تحمل کنند در حالی که برخی دیگر حتی مقدار بسیار کمی شیر در قهوه یا چای را هم نمی‌توانند تحمل کنند. این عدم تحمل، حساسیت نیست و در هر سنی ممکن است شروع و ایجاد شود.

سیستم خدمات بهداشت ملی بریتانیا (ان اچ اس)می‌گوید که حساسیت به شیر در میان یکی ‌از پنجاه نوزاد و کودک دیده می‌شود، اما به ندرت بیش از یک سال ادامه پیدا می‌کند و بیشتر بچه‌ها پس از سه‌سالگی دیگر چنین حساسیتی ندارند. حساسیت شدید به شیر گاو در بعضی بچه‌ها تا پایان باقی می‌ماند.


اگر به شیر حساسیت دارید بهتر است از آن پرهیز کنید و منبع جانشین مناسبی برای مواد غذایی لازم بدن‌تان مانند پروتئین و کلسیم پیدا کنید.

متأسفانه، صنایع غذایی، به شما این باور را می‌قبولانند که برای سالم بودن باید شیر مصرف کنید. اما ما می دانیم که اینطور نیست. باورهای دروغ در مورد شیر گاو را کنار بگذارید و به جای آن گزینه های دیگری غنی از کلسیم داشته باشید، که همگی فاقد این هورمون های ترسناک باشند.

 

شیرهای جایگزین
شیرهای جایگزین
 

 

جانشین‌های موجود در یک نگاه

اگر نخواهید شیر لبنی بنوشید، انواع نوشیدنی‌های مشابه با نام‌های دیگر در دسترس هستند. شیر سویا، برنج، شاهدانه، فندق، نارگیل و شیر بادام و انواع شیر‌های جو را می‌توانید در فروشگاه‌ها پیدا کنید.
نوشیدنی سویا نزدیک‌ترین و مشابه‌ترین نوشیدنی به شیر لبنی از نظر میزان پروتئین است. شیر سویا کربوهیدرات کمتری نسبت به جو و نارگیل و برنج و بادام دارد.

شیر نارگیل معمولاً دارای چربی اشباع‌شدهٔ بیشتری نسبت به بقیهٔ شیر‌های گیاهی است. اگر به جایگزینی لبنیات نیاز دارید، به این گزینه های بدون شیر توجه کنید. بنابراین، شیرنارگیل‌ غلیظ غیرلبنی بسیار لذیذ، یک گزینه شگفت انگیز است. 

 

 

 


منبع:

One Green Planet

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
یکی از اثرات جانبی نوشیدن "چند فنجان" قهوه در روز
یکی از اثرات جانبی نوشیدن "چند فنجان" قهوه در روز

مصرف بیش از حد قهوه در طی روز عوارض جانبی از قبیل سردرد، افزایش ضربان قلب، لرزش عضلات، بی‌خوابی و عصبی شدن را دارد. ولی یک مزیت هم دارد!

ورزش و سلامتی 1399/12/02 مشاهده مطلب

آیا یک کالری واقعا یک کالری است؟
آیا یک کالری واقعا یک کالری است؟

در صورتی که منبع غذایی بادام باشد، یک کالری درج شده روی برچسب با یک کالری هضم و جذب شده یکی نیست. و آجیل ها باعث چاقی نمی شوند. حالا به شما می گوییم چطور؟

ورزش و سلامتی 1400/03/06 مشاهده مطلب

اجتناب از 11 عادت غذایی نادرست برای جلوگیری از التهاب
اجتناب از 11 عادت غذایی نادرست برای جلوگیری از التهاب

متخصصین تغذیه می گویند اگر می خواهید آماس یا التهاب مزمن بدن خود را کاهش دهید، باید از این 11 عادت غذایی نادرست اجتناب کنید!

ورزش و سلامتی 1400/06/13 مشاهده مطلب

فوائد شگفت انگیز خوردن زیتون
فوائد شگفت انگیز خوردن زیتون

از دید علمی خواص متعددی در زیتون و روغن زیتون نهفته است که به کاهش التهاب، بهبود عملکرد شناختی و داشتن قلبی سالم کمک می کند.

ورزش و سلامتی 1401/02/31 مشاهده مطلب

30 دقیقه تمرین قدرتی برابر است با طول عمر بیشتر
30 دقیقه تمرین قدرتی برابر است با طول عمر بیشتر

طبق مطالعات اخیر ترکیب تمرینات قدرتی با هر مقدار فعالیت هوازی منجر به 40 درصد کاهش خطر مرگ زودرس می شود.

ورزش و سلامتی 1401/03/03 مشاهده مطلب

غذاهایی که باعث بوی بد دهان می شوند
غذاهایی که باعث بوی بد دهان می شوند

خوردن بعضی غذاها باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند؛ پس اگر می خواهید این اتفاق نیافتد، این مقاله مال شماست.

ورزش و سلامتی 1401/05/22 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید