بزرگ ترین قلعه مسکونی در جهان

سفر و گردشگری 1399/10/29 21:47:06
بزرگ ترین قلعه مسکونی در جهان
قلعه وینزر، بزرگ ترین قلعه مسکونی در جهان است که 900 سال پیش ساخته شده است. برای دانستن تاریخچه ساخت قلعه، مکان آن و دیدن زیبایی‌های آن با ما همراه باشید!

تاریخچه قلعه وینزر، طولانی ترین قلعه مسکونی در جهان 

 

قلعه وینزر ( Windsor Castle)- قدیمی ترین قلعه همیشه اشغال یا به عبارتی قدیمی‌ترین قلعه مسکونی در جهان است. این قلعه، در یک شهر کوچک جذاب در حومه انگلیس، با نام  بِرکشر قرار دارد. اقامتگاهی سلطنتی که کمی بیرون از شهر لندن واقع شده است.

همچنین بزرگترین و طولانی ترین قلعه‌ای است که هنوز در آن زندگی و کار می کنند. روزانه هزاران گردشگر برای بازدید از اتاق های مجلل، کلیسای کوچک و زمین‌های ناهمواری که برای بازدید عموم آزاد است، جمع می شوند.

نمایی از پیاده رَوی طولانی به سمت قلعه وینزر
نمایی از پیاده رَوی طولانی به سمت قلعه وینزر
 

 

در کنار این صحنه‌هایی که برای عموم آزاد هستند، محوطه‌های وسیع خصوصی و آپارتمان‌های سلطنتی وجود دارند که همگی برای یک ملکه است. ملکه الیزابت دوم بیشتر تعطیلات آخر هفته خود را در قلعه محبوب می گذراند و حتی در آنجا با همسرش شاهزاده فیلیپ قرنطینه شد.

مانند هر جاذبه گردشگری دیگری، مغازه‌های هدیه فروشی، طناب راهنما و کتاب های راهنمای بی شماری برای مطالعه وجود دارند. وقتی که در حال پرسه زدن در وینزر هستید، نمی‌توانید چشم خود را از پُرتره‌های پر زرق و برق وگرانمایه بردارید.

سابقه این قلعه باشکوه، که 39 پادشاه انگلیس را در خود جای داده است، به 900 سال قبل برمی‌گردد؛ یعنی از زمان ویلیام فاتح، اولین پادشاه نورمن انگلیس، این قلعه قدمت دارد. قرن‌ها بعد، خانواده سلطنتی انگلیس نام خانوادگی خود را به "وینزر" تغییر دادند و در سال 1917 به "خانه وینزر" معروف شد.

مجله اینترنتی بیننده، شما را برای کشف تاریخچه یکی از معروف ترین قلعه‌های جهان به ادامه مطلب دعوت می کند.

چرا قلعه وینزر چنین بخش مهمی از تاریخ انگلستان است؟ 

 

 

بنیادهای قرون وسطایی

 

قلعه وینزر در سال 1658.
قلعه وینزر در سال 1658.
 

 

ویلیام فاتح، نجیب زاده نورمن، در 1066 با ورود به انگلستان، روند تسلط و اتحاد بر پادشاهی‌های کوچکتر پیش رویش را آغاز کرد. ویلیام اول، همانطور که معرفی شد، یک پادشاه نظامی بود. قلعه وینزر، مانند اکثر قلعه های قرون وسطایی، از یک نیاز دفاعی نشات گرفته است. 

موقعیت قلعه امروزی به دلیل همجواری با رودخانه تیمِز (Thames River) و محافظت از معبر غربی به لندن، انتخاب شده است. این قلعه نظامی از چوب و به سبک موته و بیلی ساخته شده است. 

سبک موته و بیلی
سبک موته و بیلی
 
 

 

در این سبک، یک قلعه نظامی محکم (ساختمان مرکزی) بر روی یک تپه برجسته مرکزی قرار گرفته است، که توسط یک حیاط محصور برج و بارو دار احاطه شده است. همچنین این قلعه به طور اتفاقی در مرز جنگلی پر از شکار قرار گرفت - که یک ورزش سلطنتی محسوب می شود.

سبک موته و بیلی
برج گرد (Round Tower) به سبک موته و بیلی
 

 

این قلعه یک ساختمان دفاعی بود. به همین دلیل پادشاهان نورمن، در قلعه وینزر اقامت نداشتند تا اینکه هانری اول در سال 1110 در آنجا جشنی برپا کردند. 
در اواسط قرن، ساختار چوبی شکل نامناسبی داشت، بنابراین هنری دوم شروع به تبدیل ساختمان چوبی به یک بنای سنگی محکم کرد. وی در دهه 1170 با برج گرد، ساختاری که امروزه همچنان در چشم انداز قلعه اولیه ایستاده است (بعداً اصلاح شده) را شروع به ساخت کرد. 


پادشاه ساختمانهای سنگی دیگری نیز دور تا دور حیاط ها اضافه کرد که برج‌ها و دروازه‌ها را نیز شامل می شوند. این قلعه هنوز مورد استفاده نظامی بود و در خلال شورش بارون های انگلیسی علیه شهرت شاه جان مگنا کارتا (و رابین هود) خسارت دید.

کلیسای سِنت جورج، که توسط ونزلاوس هولار در سال 1663 ساخته شد.
کلیسای سِنت جورج، که توسط ونزلاوس هولار در سال 1663 ساخته شد.

کلیسای سِنت جورج
کلیسای سِنت جورج
 
 

 
در قرن سیزدهم، قلعه محل اقامت سلطنتی بود. پادشاهان به صورت ارثی، یکی بعد از دیگری در آن زندگی کرده‌اند.

هنری سوم برج بزرگی اضافه کرد که به برج کرفیو (Curfew Tower) معروف است. در حالی که ادوارد سوم دروازه عظیم نورمن و تالار معروف سنت جورج را به آن اضافه کرد. 

برج کرفیو (Curfew Tower)
برج کرفیو (Curfew Tower)
 

از تالار سنت جورج، هنوز هم  برای مهمانی‌های بزرگ  و مراسم خاص خود استفاده می کنند؛ مانند صنف شوالیه های گارتر- صنفی دلیرانه که ادوارد سوم تاسیس کرد.

صنف شوالیه های گارتر
صنف شوالیه های گارتر
 

 

از برجسته ترین بخش سالن، کلیسای کوچک سنت جورج است که امروزه می توان از آن بازدید کرد و در آنجا مراسم عبادت به طور منظم برگزار می‌شود. بسیاری از زوج های سلطنتی مانند شاهزاده هری و مگان مارکل - اکنون دوک و دوشس ساسکس - در این کلیسای کوچک ازدواج کردند. بازدید کنندگان همچنین می توانند قبر ده پادشاه انگلیس از جمله هنری هشتم را در این قلعه پیدا کنند.

Duke and Duchess of Sussex
Duke and Duchess of Sussex
 

 

یک کاخ سلطنتی بدون پادشاه

 

آبرنگ، تصویر قلعه وینزر در فاصله دور توسط دیوید کاکس جونیور، 1834.
آبرنگ، تصویر قلعه وینزر در فاصله دور توسط دیوید کاکس جونیور، 1834.
 

 

در اواخر دوره قرون وسطایی و اوایل دوره رنسانس، پادشاهان انگلیسی از قلعه وینزر برای ورزش و امنیت استفاده می کردند. بسیاری به تعمیر، بازسازی و گسترش قلعه ادامه دادند. پادشاه تئودرهِنری هشتم، یک زمین تنیس اضافه کرد. دخترش مری اول، از بقایای سنگی یک صومعه استفاده کرد تا به بخش پایین قلعه اضافه کند. (این ماده کاملاً کنایه آمیز بود زیرا ملکه پس از جدایی پدرش از روم و سپس انحلال، تخریب و فروش صومعه‌ها، در تلاش کوتاه مدت برای بازگرداندن انگلیس به کلیسا، کاتولیک را مجدداً احیا کرد.) در زمان سلطنت الیزابت اول، قلعه به مکانی مهم برای روابط دیپلماتیک تبدیل شد.

کلیسای سِنت جورج از بالا
کلیسای سِنت جورج از بالا

 

کلیسای سِنت جورج
کلیسای سِنت جورج
 

 

در اواسط قرن هفدهم، جاه طلبی‌های اقتدارگرایانه پادشاه استوارت چارلز اول منجر به تنش های شدیدی - از نظر سیاسی و مذهبی - بین جناح های مخالف شد. 

سلطنت طلبان (پشتیبان شاه) و نمایندگان مجلس (یا راوند هِدها، پشتیبان پارلمان) در سال 1642 با آغاز جنگ داخلی در نبرد با یکدیگر دیدار کردند. نیروهای پارلمانی که لندن را در اختیار داشتند، کنترل قلعه وینزر را نیز بدست گرفتند، چرا که به دلیل موقعیت دفاعی‌اش نسبت به پایتخت ارزشمند بود. سربازان اشیاء با ارزش را غارت می کردند، در حالی که ارتش زندانیان قلعه را سکنی می داد. شاه خود را در آنجا زندانی یافت. 

چارلز اول، اولین و تنها پادشاه انگلیس بود که توسط رعایایش مورد محاکمه قرار گرفت. وی محکوم و اعدام شد. سپس در کلیسای سنت جورج به خاک سپرده شد. برای اولین بار، بریتانیا بدون پادشاه بود، زیرا وارث آن مجبور به فرار به این قاره شد.

طرح قلعه وینزر از رودخانه توسط آلفرد ویلیام هانت، بین سالهای 1830 و 1896.
طرح قلعه وینزر از رودخانه توسط آلفرد ویلیام هانت، بین سالهای 1830 و 1896.
 

 

دوره ای که به عنوان اینترِگنام- Interregnum (دوره بین پادشاهی)- شناخته می شود از مرگ پادشاه در سال 1649 تا سال 1660 به طول انجامید. جمهوری به رهبری اولیور کراموِل (Oliver Cromwell)،  لرد محافظ تأسیس شد. کراموِل اگرچه پادشاه نبود، اما همچنان قلعه وینزر را به عنوان اقامتگاه رسمی به حساب آورد. با ترمیم سلطنت در سال 1660، وارث تبعیدی چارلز دوم به قلعه‌ای  آسیب دیده و هتک حرمت شده بازگشت.

پادشاه جدید برای بازگرداندن محل اقامت در تجملات باروک شروع به کار کرد. پادشاه به همراه معمار انگلیسی هیو مِی (Hugh May)، اتاقهای مجلل و یک پیاده روی طولانی 5 کیلومتری ایجاد کرد که به یک منظره با شکوه از قلعه منتهی می شود. امروزه گردشگران زیادی از این راه وارد قلعه می شوند.

قلعه وینزر از بالا
قلعه وینزر از بالا
 
قلعه وینزر از بالا
قلعه وینزر از بالا
 

 

تبدیل شدن به قلعه امروزی

 

ملکه ویکتوریا و پرنسس بئاتریس در قلعه وینزر، توسط مری استین در سال 1895 عکس گرفته شده است.
ملکه ویکتوریا و پرنسس بئاتریس در قلعه وینزر، توسط مری استین در سال 1895 عکس گرفته شده است.
 

 

بازدیدکنندگان امروزی که در فضای داخلی قلعه وینزر کاوش می کنند، بازسازی‌های قرن 19 را مشاهده می کنند. اگرچه آنها قرون وسطایی به نظر می‌رسند، اما کنگره های مستحکم بالای دژها و برج‌هایی که در امتداد دیوارهای قلعه دیده می شوند، الهام بخش گوتیک هستند که در دهه 1820 تحت سلطنت جورج چهارم اضافه شده است. 

این بازسازی های بسیار گران قیمت باعث افزایش ارتفاع و نمای برج گرد (Round Tower) مرکزی نیز شد. پادشاه همچنین تالار واترلو (Waterloo Hall) را اضافه كرد، که یكی از جاهای بسیار دیدنی هنگام سفر به وینزر است. در داخل سالن با دیوارهای روکش شده باشکوه آن، پُرتره‌هایی به یاد رهبران درگیر در شکست ناپلئون بناپارت در نبرد واترلو (در بلژیک امروزی) آویزان شده اند.

تالار واترلو
تالار واترلو
 

 

ملکه ویکتوریا – که دومین سلطنت طولانی مدت انگلیس پس از ملکه فعلی را داشته است –  بیشتر وقت خود را در قلعه وینزر گذراند، به ویژه پس از مرگ شوهر محبوبش شاهزاده آلبرت. وی به عنوان ادای احترام  و به یاد وی، برای آرامگاه همسر خود مقبره ای ساخت. 

ملکه ویکتوریا توجه ویژه ای به محوطه ها داشت - کاشت درخت و بازسازی ساختمان های خارجی. بسیاری از این ساختمانها از قلعه محافظت و و کارکنان را در خود جا می دادند، در حالی که دیگرساختمانها اقامتگاههای سلطنتی اقوام پادشاه بودند (و همچنان باقی ماند).

در اوایل قرن 20، ادوارد هفتم و جورج پنجم امکانات مدرن را به وینزر آوردند. تحت حکومت جورج پنجم، خانواده سلطنتی تصمیم گرفتند نام خود را از قلعه بگیرند، و لقب آلمانی را که مردم را به یاد رابطه آنها با دشمن در جنگ جهانی اول می انداخت، رها کردند.

خانه عروسکی
خانه عروسکی
 
 
خانه عروسکی
خانه های عروسکی عجیب و سفارشی از ملکه ماری همسر جورج پنجم است.
 

 

از جمله موارد اضافی که از این دوره در قلعه وینزر می توان یافت، خانه های عروسکی عجیب و سفارشی از ملکه ماری همسر جورج پنجم است. از جمله موارد ریز موجود و معرض دید، سرویس شام سلطنتی، کتابهای خواندنی و حتی بطری های شامپاین است. مانند بسیاری از گنجینه ها، اکنون آنها توسط Royal Collection Trust نگهداری می شوند و برای عموم به نمایش در می آیند.

کتاب های مینیاتوری ولی قابل خواندن
کتاب های مینیاتوری ولی قابل خواندن خانه عروسکی
 

 

به طرز قابل توجهی، قلعه وینزر از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برد. در صورت حمله هوایی، اشیاء ارزشمند را برداشته یا مخفی می کردند و پنجره‌ها سیاه می‌شدند. 

مانند بسیاری از کودکان انگلیسی در لندن، شاهزاده خانمهای جوان الیزابت و مارگارت به پناهگاه‌ حومه شهر فرستاده می‌شدند –  در مقام آنها، پناهگاه، قلعه وینزر بود. 
والدین آنها شاه جورج ششم و ملکه الیزابت، ملکه مادر، به دلیل امتناع از ترک لندن در هنگام بلیتز،بمباران شهرهای انگلیس توسط هواپیماهای آلمانی در 1940-41، محبوب بودند. اگرچه اعتقاد بر این است که آنها برای امنیت، بیشتر شبها را در کنار وینزر به سر می بردند.

 نمایی از شهر وینزر با برج گرد قابل مشاهده است.
 نمایی از شهر وینزر با برج گرد قابل مشاهده است.
 

 

این قلعه از جنگ جان سالم به در برد و بعداً به اقامتگاه مورد علاقه ملکه کنونی تبدیل شد. ملکه، آپارتمان های خصوصی را نگهداری، مراسم انتصاب شوالیه ها را برگزار و در زمین ها نمایش اسب برگزار می کند. با وجود اجتناب از بمب های آلمانی، آتش سوزی غم انگیزی در سال 1992 به مدت 15 ساعت بیداد کرد و تقریباً یک پنجم قلعه را ویران کرد. هزینه این تعمیرات میلیون‌ها پوند بود‌‌، اما بودجه آن بدون پول اضافی از مالیات دهندگان تأمین شد.

عروسی دوک و دوشس، ویلیام و کیت در کلیسای سنت جورج
عروسی دوک و دوشس، ویلیام و کیت در کلیسای سنت جورج
 

 

امروزه، قلعه وینزر به بریتانیایی‌ها و مردم سراسر جهان این فرصت را می دهد تا نه قرن تاریخ موجود در دیوارهای آن را سیاحت کنند. برج گرد، حتی تورهایی دارد که بازدیدکنندگان می توانند از پله ها به سمت بالا بروند تا از آنجا همه جا را ببینند. در حال حاضر، این ساختمان دارای آرشیو سلطنتی نیز می‌باشد. بازدید کنندگان در سراسر قلعه گنجینه هایی را مشاهده می کنند. با سفر به این قلعه احساس خواهید کرد که به گذشته سفر کرده اید.

1
1

windsor castle
2

3
3
 
 
4
4
 

 

5 -  بازدید مردم
5 - بازدید مردم

 

 

6 - بازدید عمومی
6 - بازدید عمومی

 

 

 

 

 


 

منبع:

MY MODERN MET

 

 

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
10 واقعیت درباره "ونیز"
10 واقعیت درباره "ونیز"

آیا تا به حال به ونیز سفر کرده اید؟... در اینجا 10 واقعیت در مورد شهر ونیز وجود دارد که بد نیست، شما هم آنها را بدانید.

سفر و گردشگری 1399/10/20 مشاهده مطلب

پنگوئنی نایاب به رنگ زرد
پنگوئنی نایاب به رنگ زرد

اخیراً یک عکاس حیات وحش عکسی استثنایی از پنگوئنی زرد که "قبلاً هرگز دیده نشده" را به اشتراک گذاشته است. با هم دلیل تفاوت رنگ آن را در این مقاله می خوانیم.

سفر و گردشگری 1399/12/02 مشاهده مطلب

10 هتل لوکس و اشرافی آمستردام
10 هتل لوکس و اشرافی آمستردام

آمستردام، شهر کانال‌ها و دوچرخه‌ها، یکی از برترین مقاصد گردشگری اروپایی محسوب می‌شود. به همین منظور سری به هتل‌های لوکس آمستردام زده ایم. با ما همراه باشید.

سفر و گردشگری 1399/12/04 مشاهده مطلب

اهرام فراموش شده مروی در سودان
اهرام فراموش شده مروی در سودان

با شروع بیماری همه گیر ویروس کرونا و با محدودیت های سفر در سراسر جهان، این بار می خواهیم شما رو با اهرام فراموش شده مِروی در سودان آشنا کنیم.

سفر و گردشگری 1400/01/22 مشاهده مطلب

14 هتل منحصر به فرد جهان
14 هتل منحصر به فرد جهان

برای کسانی که از اقامت یک شبه در هتل های استاندارد خسته شدن، در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، برایشان 14 هتل منحصر به فرد در جهان را آوردیم.

سفر و گردشگری 1400/02/12 مشاهده مطلب

ورود بانوان به این مکان ها در دنیا ممنوع می باشد
ورود بانوان به این مکان ها در دنیا ممنوع می باشد

در قرن 21 و در قرنی که در آن زنان به فضا و اعماق اقیانوس ها سفر می کنند، اما همچنان مکان هایی وجود دارند که ورود بانوان به آنجا ممنوع می باشد.

سفر و گردشگری 1400/06/15 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید