پرواز مسافران موشک جهانگردی فضایی در آوریل 2021

پرواز مسافران موشک جهانگردی فضایی در آوریل 2021
شرکت فضایی خصوصی جف بیزوس، به نام بلو اوریجین (Blue Origin)، پس از سالها تلاش، قصد دارد طی چند ماه اولین مسافران خود را تا مرز زمین و فضا سوار کند.

شرکت بلو اوریجین متعلق به جِف بِیزوس قصد دارد اولین مسافران موشک جهانگردی فضایی خود را از اوایل آوریل به پرواز درآورد!

 

نکات کلیدی

  •  شرکت فضایی جف بِیزوس با نام "بلو اوریجین"، روز پنجشنبه، 25 دی ماه 1399، چهاردهمین پرواز آزمایشی بوستر و کپسول موشکی "نیو شِپِرد" خود را به انجام رساند.
  • CNBC همچنین دریافته است كه NS-14 یکی از آخرین مراحل باقی مانده قبل از پرواز اولین خدمه خود را به فضا، توسط بلو اوریجین، با پرواز روز پنجشنبه، اولین آزمایش از دو آزمایش "تنظیمات پایدار"، مشخص کرده است.
  • افرادی که با برنامه های شرکت آشنا هستند، به CNBC اعلام کرده‌اند که، شرکت بلو اوریجین قصد دارد پرواز آزمایشی دوم را طی شش هفته یا اواخر فوریه به فضا انجام دهد و اولین پرواز خدمه شش هفته بعد از آن یا اوایل آوریل خواهد بود. 
 پرواز یک موشک نیو شپرد، در یک پرتاب آزمایشی 
 پرواز یک موشک نیو شپرد، در یک پرتاب آزمایشی 
 

 

شرکت فضایی خصوصی جف بیزوس (Jeff Bezos)، به نام بلو اوریجین (Blue Origin)، پس از سالها تلاش، قصد دارد طی چند ماه اولین مسافران خود را تا مرز زمین و فضا سوار کند.

 

لازم به ذکر است که، جف بیزوس، یک کارآفرین اینترنتی، صنعتگر، صاحب رسانه و سرمایه گذار آمریکایی است. وی بیشتر به عنوان بنیانگذار، مدیرعامل و رئیس شرکت چند ملیتی فناوری "آمازون" شناخته می شود.

در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، سعی شده تا شما علاقه‌مندان به فضا را، از برنامه اولین سفر توریستی به فضا، توسط شرکت بلو اوریجین مطلع سازیم.

بلو اوریجین، روز پنجشنبه چهاردهمین پرواز آزمایشی بوستر و کپسول موشک نیو شِپرد (New Shepard) خود را به پایان رساند. این پرواز آزمایشی موفق که NS-14 نام دارد، اولین بوستر جدید و یک کپسول ارتقا یافته را به نمایش می گذارد.

جف بیزوس در کنار  موشک نیوشپرد از شرکت بلو اوریجین سمت راست: موشک پرتاپ شونده با قابلیت برگشت به زمین . سمت چپ: کپسول یا همان کابین سرنشین
جف بیزوس در کنار  موشک نیوشپرد از شرکت بلو اوریجین سمت راست: موشک پرتاپ شونده با قابلیت برگشت به زمین . سمت چپ: کپسول یا همان کابین سرنشین
 

 

فراتر از این به روزرسانی‌ها، CNBC چنین دریافته است كه NS-14 قبل از پرواز اولین خدمه خود به فضا، یكی از آخرین مراحل باقی مانده را نیز مشخص كرده است.

 

افرادی که با برنامه های بلو اوریجین آشنا بودند، به CNBC گفتند که این پرواز اولین پرواز دو آزمایشی با "پیکربندی پایدار" بوده است. "پیکربندی پایدار" به این معنی است که شرکت قصد دارد از ایجاد تغییرات اساسی بین این پرواز و پرواز بعدی جلوگیری کند.

علاوه بر این، همان افراد اعلام کرده‌اند كه، بلو اوریجین قصد دارد دومین پرتاب آزمایشی را طی شش هفته یا اواخر فوریه و اولین پرتاب خدمه را شش هفته بعد یا اوایل آوریل آغاز كند.

همچنین گفته شده است که پرواز بعدی بلو اوریجین، NS-15، شامل آزمایش بارگیری و تخلیه خدمه خواهد بود.

این شرکت درخواست CNBC برای اظهار نظر در مورد برنامه های خود برای نیو شِپرد را رد کرد.

 

یک جدول زمانی بلند پروازانه

 

یکی از افراد خاطر نشان کرد که، برنامه نیو شپرد، با هدف پرواز هر شش هفته و با رهبری عالی شرکت، بلند پروازانه است. ماموریت قبلی بلو اوریجین NS-13، پس از تاخیر در سپتامبر به دلیل مشکل منبع تغذیه، در ماه اکتبر پرتاب شد - و همچنین پس از 9 ماه وقفه بین پروازها انجام شد.

این شخص همچنین یادآور شد که، یکی از وظایف برجسته برای پرتاب NS-15 نیو شپرد، پایان بررسی صلاحیت نرم افزار است، که به گفته آنها انتظار نمی رود تا اواخر مارس یا حتی آوریل به پایان برسد.

نیو شپرد، برای حمل مردم به مرز زمین و فضا طراحی شده است و تا ارتفاع بیش از 340،000 فوت (یا بیش از 100 کیلومتر) پرواز می کند. 

فضای داخلی جدیدترین کپسول نیو شپرد
فضای داخلی جدیدترین کپسول نیو شپرد
 

 

این کپسول قبل از بازگشت به زمین، چند دقیقه ای را در جاذبه صفر می گذراند تا مسافران از طریق پنجره های بزرگ به دیدن مناظر بپردازند. هر دو موشک و کپسول قابل استفاده مجدد هستند. بوسترها‌ی آن به حالت عمودی به زمین برمی گردند و کپسول ها با کنترل مجموعه‌ای از چترها فرود می آیند.

فرود کپسول با کنترل چترها
فرود کپسول با کنترل چترها
 

 

مأموریت NS-14  از چندین نسخه پیشرفته در کپسول خدمه رونمایی کرد؛ از جمله سیستم صوتی مکالمه با فشار دکمه برای فضانوردان تا بتوانند با مرکز کنترل ماموریت صحبت کنند، پانل جدید سیستم هشدار خدمه در هر صندلی، دیوارهای بالشتکی و دستگاه های سرکوب صدا برای کاهش صدا در کپسول، و علاوه بر این از سیستم های زیست محیطی مانند تهویه هوا وکنترل رطوبت.

فضای داخلی جدیدترین کپسول نیو شپرد
فضای داخلی جدیدترین کپسول نیو شپرد
 

 

بلو اوریجین در سال 2000 توسط بِیزوس تاسیس شد و اکنون بیش از 3500 کارمند در دفاتر مرکزی آن در کِنت، واقع در ایالت واشنگتن مشغول به کار هستند. تا به امروز، بلو اوریجین 14 بار نیو شپرد را با موفقیت پرتاب کرده و 13 بار متوالی بوستر موشک را فرود آورده است. 

پنجره های تعبیه شده در کپسول نیو شپرد
پنجره های تعبیه شده در کپسول نیو شپرد
 

 

این شرکت در مجموع، چهار تقویت کننده نیوشپرد ساخته است که چهارمین مورد برای اولین بار در روز پنجشنبه پرتاب شد. 

سومین بوستر آن، هفت بار به طور متوالی پرواز کرده است و برای پرواز با محموله‌های تحقیقاتی با گرانش بسیار ضعیف برای ناسا و سایر مشتریان استفاده خواهد شد. نیو شپرد، یک سیستم کاملاً خودمختار است، بدون خلبان.

 

بیزوس شخصاً با فروش بخشی از سهام خود در آمازون، بودجه توسعه بلو اوریجین را تأمین می کند. در حالی که وی قبلاً گفته بود كه سالانه حدود یك میلیارد دلار سهام آمازون را برای تأمین بودجه این شركت فضایی می فروشد، اما اخیراً فروش سهام آمازون خود را افزایش داده و بیش از 10 میلیارد دلار در سال 2020 پول نقد كرده است.

 

 

 


 

 

منبع:  CNBC

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
تپه های شنی آبی در سیاره سرخ
تپه های شنی آبی در سیاره سرخ

آیا در مورد تپه های شنی آبی که به تازگی عکسهاش از مریخ ارسال شده چیزی شنیدی؟ واقعا آبی هستن؟ چرا؟ این مقاله را بخون تا بدانی!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/22 مشاهده مطلب

وی لاگ چیست و برای ساخت آن به چه تجهیزاتی نیاز است؟
وی لاگ چیست و برای ساخت آن به چه تجهیزاتی نیاز است؟

این پست برای کساییه که تازه می خوان بدونن وی لاگ (ولاگ) چیه و برای ولاگر شدن چه تجهیزاتی لازم دارن و چه نکاتی را باید رعایت کنن!!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/25 مشاهده مطلب

اپل و سرمایه گذاری بر روی درختان
اپل و سرمایه گذاری بر روی درختان

اپل به تازگی سرمایه گذاری کلانی بر روی یک تکنولوژی باستانی یعنی درختان و کاشت مجدد آنها به منظور حذف کربن از جو انجام داده که به حفظ محیط زیست کمک می کنه.

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/28 مشاهده مطلب

ارسال انرژی خورشیدی از فضا به زمین
ارسال انرژی خورشیدی از فضا به زمین

نیروی هوایی آمریکا قصد دارد تا با کمک یک ماهواره خورشیدی، انرژی خورشیدی را از فضا به زمین بفرستد!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/02/10 مشاهده مطلب

اندازه گیری گلوکز در عرق تنها با لمس نوک انگشت 
اندازه گیری گلوکز در عرق تنها با لمس نوک انگشت 

برای افرادمبتلا به دیابت خبر خوبی داریم حاکی از اینکه به زودی با اندازه گیری گلوکز عرق سر انگشتان از دست سوراخ کردن و درد مداوم سر انگشتان خود راحت خواهید شد.

تکنولوژی و سخت افزار 1400/02/30 مشاهده مطلب

پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک
پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک

استارلینک نام یک شبکه ماهواره ای است که شرکت خصوصی فضا پیمایی SpaceX در حال توسعه آن است تا اینترنت کم هزینه را به مکان های دوردست هم ارائه بده. دنبالم بیا...

تکنولوژی و سخت افزار 1400/04/16 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید