سیگنال یا واتس‌اپ؟

سیگنال یا واتس‌اپ؟
حتما این روزها متوجه آپ‌دیت جدید واتس‌اپ، ادغامش با نرم‌افزار فیسبوک و همچنین معرفی سیگنال شده‌اید. حال چرا بهتر است به جای واتس‌اپ از سیگنال استفاده کنیم؟

چرا بهتر است همه به جای واتس‌اپ از اپلیکیشن سیگنال استفاده کنند؟


پروتکل سیگنال از رمزگذاری واتس‌اپ پشتیبانی می کند، اما سرویس پیام رسانی فیسبوک که در همه جا حاضر است، حتی ذره‌‌ای هم به پای سیگنال نمی رسد.

واتس‌اپ، محبوب ترین برنامه ارتباطی در کره زمین است که بیش از دو میلیارد کاربر از آن برای پیام رسانی استفاده می کنند.

این سرویس که در سال 2014 توسط فیسبوک خریداری شد. استفاده از رمزگذاری مبدا به مقصد در ارتباطات روزمره را رایج کرد و آن را به عنوان پیش فرض پیام رسانی در سال 2016 معرفی کرد.

برای این کار، واتس‌اپ به منظور یکپارچه سازی پروتکل پیام رمزگذاری شده سیگنال با Open Whisper Systems موکسی مارلینسپایک (Moxy Marlinspike) همکاری کرد. 


اوپن ویسپر سیستمز (Open Whisper Systems) به اختصار اودابلیواس (OWS)، یک سازمان نرم افزاری است که در سال ۲۰۱۳ توسط موکسی مارلینسپایک تأسیس شد. تمرکز اصلی این شرکت، توسعه پروتکل سیگنال است. همچنین از یک برنامه ارتباطی رمزگذاری به نام سیگنال نگهداری می کند. این سازمان با گرنت و کمک های مالی تأمین می شود و تمام محصولات آن به عنوان نرم افزار آزاد و متن باز منتشر می شود.
مایکروسافت و گوگل نیز از این پروتکل استفاده کرده اند، که به عنوان واحد طلا (استاندارد طلا) در ارتباطات رمزگذاری شده شناخته می شود.

اکنون اوپن ویسپر سیستمز Open Whisper Systems به عنوان Signal Messenger ، LLC وجود دارد و بخشی از بنیاد سیگنال است. این تغییر نام تجاری، باعث شده این بنیاد تلاش بیشتری برای ارتقاء برنامه خود انجام دهد. پرچمدار بنیاد سیگنال، برنامه Signal، ارتباطات امن آسان و تمام عیاری را در نوع خود فراهم می کند.

سیگنال، پیام رسان مستقیم و گروهی و همچنین چت صوتی و تصویری فرد به فرد دارد. دلایل بسیار خوبی برای انتخاب طعم اصیل و باحال پیام رسان امن به جای واتس‌اپ وجود دارد. در ماه فوریه، کمیسیون اروپا به کارمندان خود توصیه کرد که دقیقاً همان کار را انجام دهند.

در این مقاله از مجله تصویری بیننده، دلایلی آورده شده است که به شما می گوید چرا بهتر است از برنامه Signal برای هر مکالمه‌ای که حریم خصوصی در آن مهم است، استفاده کنید - حتی اگر این فقط به خانواده شما رمز عبور اشتراک نماوا و یا فیلیمو و ... را بدهد - و چرا دوستان شما نیز باید این کار را انجام دهند.

 

1. سیگنال از ویژگی های امنیتی به روزتری برخوردار است!

ویژگی های امنیتی جدید ابتدا به سیگنال می آیند. به عنوان مثال، سیگنال از سال 2016 ، پیام‌های زمان دار دارد - که پس از مدت زمان مشخص شده توسط کاربر به طور خودکار حذف می شوند - اما این ویژگی هنوز با تعداد کمی از کاربران واتس‌اپ در حال آزمایش است.

سایر ویژگی های جریان اصلی و بتا سیگنال که کاربران واتس‌اپ ندارند، شامل پیام های رسانه ای برای یک بار مشاهده است،  و پروفایل‌های رمزگذاری شده، سوئیچ صفحه کلید ناشناس برای سیستم عامل اندروید، به منظور جلوگیری (صفحه کلید گوگل) Gboard از ارسال تاریخچه تایپ شما به Google و بَکاپ‌هایی که به حافظه رمزگذاری نشده، در Google Drive یا Apple iCloud اتوکاتیک وار برنمی گردند.

سیگنال همچنین طیف وسیعی از کلاینت ها را دارد، به همراه یک کلاینت اختصاصی برای کاربران دسکتاپ لینوکس - که به احتمال زیاد برای کسانی که در زمینه‌های امنیتی و تجزیه و تحلیل داده ها هستند، جذاب خواهد بود. در حالی که واتس‌اپ آنها را به برنامه وب خود هدایت می کند.

 

2. سیگنال منبع باز یا اُپِن سورس است!

تمام کد منبع سیگنال برای هر کسی منتشر شده است، تا تحت مجوز GPLv3 برای کلاینت ها و مجوز AGPLv3 برای آن سرور بررسی و استفاده شود. این بدان معنی است که می‌توانید هرآنچه را که اتفاق می‌افتد را در داخل آن ببینید - یا به طورمفیدتری، به تخصص افراد متخصص که کد را مرور می کنند و دقیقاً می دانند دنبال چه چیزی هستند، اعتماد کنید.

- Open Source اساساً به چیزی اطلاق می‌شود که امکان ویرایش و اشتراک‌گذاری آن، برای همه فراهم است؛ زیرا طراحی آن در دسترس عموم مردم قرار دارد.

به خاطر همین...

 

3. سیگنال پتانسیل کمتری برای آسیب‌پذیری‌های مخفی دارد!

واتس‌اپ به عنوان یک پلتفرم بزرگتر، در ابتدا بیشتر بازیگران خراب کار را دعوت می کند. اما این واقعیت که پایگاه کد آن جعبه بسته اختصاصی است، به این معنی است که شناسایی آسیب پذیری های خطرناک ممکن است بیشتر طول بکشد. هر برنامه ای می تواند آسیب پذیر باشد و در نهایت آسیب پذیر خواهد شد - سیگنال تعدادی از این آسیب پذیری‌ها را رفع کرده است.

اما کد منبع بسته واتس‌اپ (فراتر از استفاده از پروتکل باز سیگنال) به این معنی است که، اهداف بالقوه و پنهان بسیاری وجود دارند که تا زمان بهره گیری از آنها ناشناخته می مانند. مثال به خصوص نگران کننده‌ هم، آسیب پذیری در پشته VoIP ( وُیپ، تلفن IP، تلفن اینترنتی) واتس‌اپ بود که توسط سازمان‌های جاسوسی اطلاعاتی، برای تزریق نرم افزارهای جاسوسی در سال 2019 مورد استفاده قرار گرفت.

 

4- می توانید سرور سیگنال خود را راه اندازی کنید (اما احتمالاً نباید)!

یکی دیگر از مزایای نرم افزار منبع باز (اُپن سورس) این است که، می توانید با آن بازی کنید، اگر به این روش تمایل دارید. احتمالاً به دلایل شخصی یا شغلی خود سرور سیگنال را نخواهید یا به آن نیاز نخواهید داشت. این به عنوان یک پلت فرم ارتباط جمعی طراحی شده است و در واقع به منظور کاهش ارتباط جمعی نیست. ساختن آن دردناک است و در حال حاضر هیچ نسخه کانتینر دار برای استقرار آسان وجود ندارد.

کانتینر یک فناوری است که مشکلات انتقال نرم‌افزار از یک محیط به محیط دیگر را حل می‌کند.

اما اگر از نظر فنی در نظر بگیرید، می توانید با ساخت یک نمونه آزمایشی، چیزهای زیادی در مورد نحوه عملکرد یک سیستم یاد بگیرید. این امر پیش پا افتاده نیست، اما راهنماهای انجمن برای کمک به کاربران در بالا آوردن و راه اندازی سرور سیگنال است و فرایندهای منشعب جالبی از جمله سیستم پیام رسانی غیرمتمرکز موجود است.

 

5. چقدر می توانید به فیسبوک اعتماد کنید؟

شاید قانع کننده ترین دلیل استفاده از سیگنال، عدم احترام دیرینه فیسبوک به حریم خصوصی کاربران خود باشد. فیسبوک بعد از ورود به حیطه جمع آوری و بررسی داده، از زمان  ماجرای کمبریج آنالیتیکا گرفته تا عملکرد خود در به اشتراک گذاشتن داده‌ها ی کاربران تولیدکنندگان تلفن، سابقه وحشتناکی دارد.

قبلاً ثابت شده است که نمی توان به داده های کاربر واتس‌اپ اعتماد کرد، که طبق قوانین اتحادیه اروپا باید خصوصی باقی بمانند.
 

در سال 2017، مقررات نظارتی اروپایی علیه فیسبوک به دلیل به اشتراک گذاشتن شماره تلفن کاربران واتس‌اپ با شبکه اجتماعی فیسبوک خود، به منظور اهداف تبلیغاتی اقدام کرد. در نقض مقررات حفاظت از داده‌ها، قطع به یقین، یک سیستم انصراف بود تا انتخاب. فیسبوک پیش از این ادعا کرده بود که چنین مکانیزمی هرگز عملی نخواهد شد.

برایان اکتون (Brian Acton)، یکی از برنامه نویسان واتس‌اپ، که در سال 2017 فیسبوک را ترک کرد و با همکاری مارلین اسپایک به تاسیس بنیاد سیگنال پرداخت، به شدت از رویکرد فیسبوک به حریم خصوصی انتقاد کرده و فاش کرده است که فیسبوک هنگام ارائه اطلاعات به نهادهای نظارتی اتحادیه اروپا در سال 2014، به او تعلیم داده بود "تا اینطور شرح دهد که ادغام و به هم ریختن داده‌ها بین [WhatsApp و Facebook] کار بسیار دشواری خواهد بود."

تمایل فیسبوک برای درج آگهی‌ها و پیام های تجاری در واتس‌اپ و به خطر انداختن امنیت آن باعث شد تا اکتون، زودتر فیسبوک را ترک کند و حدود 850 میلیون دلار سهام را در این راه فدا کند.

جان کوم (Jan Koum)، همکار اکتون در واتس‌اپ، نیز در پی اختلافات گزارش شده با این شرکت در مورد تلاش برای تضعیف رمزگذاری، از فیسبوک خارج شد. از آن زمان مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) به طور عمومی از رمزگذاری مبدا به مقصد پشتیبانی می کند و می گوید که این برنامه همچنین به برنامه Messenger آن اضافه خواهد شد.

فیسبوک تا همین اواخر، همچنان در حال برنامه ریزی برای معرفی تبلیغات به واتس‌اپ بود، و آخرین گزارش‌ها حاکی از لغو این طرح است. اگرچه مشخص نیست که سرانجام وقتی فیسبوک، واتس‌اپ را با پیام رسان اینستاگرام و مسنجر خود ادغام می کند، چه اتفاقی برای این سرویس خواهد افتاد.

 

 

 

 

 


منبع:

Wired

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
خداحافظی با Adobe Flash Player
خداحافظی با Adobe Flash Player

اگرچه Adobe ماه گذشته سرویس به‌روز رسانی Flash Player خود را متوقف کرد، اما مایکروسافت وظیفه حذف نصب این نرم افزار از رایانه‌های شخصی را به عهده خواهد داشت!

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/10/17 مشاهده مطلب

تغییراتی که باید قبل از ورود به سیگنال یا تلگرام انجام دهید!
تغییراتی که باید قبل از ورود به سیگنال یا تلگرام انجام دهید!

تلگرام و سیگنال به دنبال پس زنی حریم خصوصی واتس اپ همچنان به پیشروی ادامه می دهند. اما هر دو برنامه، پیش فرضی دارند که باید اکنون آنها را کاملا تغییر دهید.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/10 مشاهده مطلب

نحوه نصب سیگنال در دسکتاپ کامپیوتر
نحوه نصب سیگنال در دسکتاپ کامپیوتر

ما در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، به شما نشان خواهیم داد که چگونه سیگنال را  بر روی دسکتاپ کامپیوتر یا لپ تاپ خود نصب نمایید.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/11 مشاهده مطلب

فعال شدن قابلیت مسیریابی گوگل مپ در ایران
فعال شدن قابلیت مسیریابی گوگل مپ در ایران

با راه اندازی قابلیت نویگیشن یا مسیریابی گوگل مپ برای ایرانی‌ها احتمالا دقت مسیریابی افزایش می‌یابد.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/12/18 مشاهده مطلب

15 روش رایگان استفاده از گوگل آنالیتیکس
15 روش رایگان استفاده از گوگل آنالیتیکس

در اینجا برای کسانی که در صدد ارتقاء صفحه خود هستند، 15 روش رایگان استفاده از گوگل آنالیتیکس برای پیگیری نتایج سئو را به اشتراک گذاشته ایم.

نرم افزار و برنامه نویسی 1400/02/01 مشاهده مطلب

برای مغز، کُدخوانی و زبان خوانی یکسان نیست؟
برای مغز، کُدخوانی و زبان خوانی یکسان نیست؟

به نظر دانشمندان علوم مغز و اعصاب، درک زبان برنامه نویسی یا کدخوانی، برای مغز چیزی کاملا متفاوت است و این زبان نه زبان خارجی است و نه ریاضیات و منطق.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/10/14 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید