قهوه، ابزاری برای تشخیص کرونا ویروس

ورزش و سلامتی 1399/10/16 19:49:39
قهوه، ابزاری برای تشخیص کرونا ویروس
بوییدن قهوه، در بسیاری از کشورها، بخصوص در انگلیس و آمریکا، به عنوان یکی از ابزارهای تشخیص کرونا ویروس استفاده می شود!!! ولی آیا این روش قابل اعتماد است؟

قهوه، وسیله‌ای برای تشخیص ویروس کووید-19

 

در بسیاری از کشورها، از قهوه در بسیاری از مکان‌های عمومی، به عنوان ابزاری برای تشخیص کرونا ویروس استفاده می شود. 

قهوه، مدتهاست به دلیل رایحه خوش زندگی بخش و گیرا و تقویت کننده نورون ها (اعصاب)، نوشیدنی محبوب همگان است.  

اکنون این نوشیدنی محبوب، در سراسر جهان به عنوان ابزاری برای تشخیص خانگی بیماری کرونا و کمک به مهار بیماری همه گیر کووید-19 به کار گرفته می شود. 

حتما دیگر می‌دانید که یکی از عوارض ابتلا به کرونا از بین رفتن حس چشایی و بویایی است. 

از دست دادن حس بویایی
از دست دادن حس بویایی
 

 

بررسی علمی محققان بر روی حس چشایی و بویایی نشان می دهد، ده ها نمونه از قهوه به عنوان بارومتر برای نوعی تست بویای در کووید-19 استفاده می شود. 

 بنابراین قهوه، به دلیل در دسترس بودن آن، به عنوان یک روش درمان خانگی برای تشخیص حس بویایی در سرتاسر جهان مورد توجه پزشکان قرار گرفته است.  

CDC (مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری های‌ ایالات متحده آمریکا)، از دست دادن حس بویایی را که با نام آنوسمی (anosmia) شناخته می شود، به عنوان یکی از رایج ترین علائم کووید-19 ذکرده است. بیشتر مطالعات اخیر نشان می دهد که حدود 50٪ تا 80٪ افرادی که جواب تست کرونای آنها مثبت است، از آنوسمی رنج می برند.  

در این مقاله از «مجله اینترنتی بیننده»، سعی شده است تا به شما بگوییم که نظر پزشکان در مورد "قهوه به عنوان یک ابزار تشخیص کووید-19: تا چه حد پایه علمی دارد و موثر است.

خبر خوب - به ویژه برای متخصصان قهوه که به مشاهدات حس بویایی خود در عملکردهای شغلی خود اعتماد می کنند - این است که طبق تحقیقات اولیه، بیشتر افرادی که از آنوسمی(مشکل بویایی) ناشی از کووید-19 رنج می برند، در نهایت حس چشایی و بویایی خود را باز می یابند. البته دقت کنید که قهوه، در بازگرداندن حس بویایی شما نقشی ندارد.

 در ابتدا، دانشمندان نگران بودند که این بیماری ممکن است بر روی اعصاب بویایی تأثیر بگذارد. که در آن صورت توانایی بویایی طولانی مدت را تهدید خواهد کرد. اگرچه اکنون به نظر می رسد که این بیماری فقط لایه ای از سلولهای بینی را تحت تأثیر قرار می دهد که حدود 14 روز بعد از شروع بیماری بهبود می یابند.  

 

با توجه به شیوع آنوسمی در بین ناقلین کووید-19 و درصد بالای ناقلین بدون علامت ویروس و در دسترس بودن قهوه به طور گسترده، پزشکان در همه جا از مردم می خواهند که ماسک خود را بالا بزنند و قهوه را بو کنند. 

جیمز شووب ، پروفسور دانشکده پزشکی دانشگاه تافتس، اخیراً گفت: "یکی از کارهایی که خیلی راحت و توسط خود فرد در خانه انجام می شود، این است که مقداری قهوه آسیاب شده را در حین بو کردن تا جایی که می توانید از خود دور کنید. و دوباره بو بکشید. به این ترتیب حس بویایی خود را بسنجید. هرچه فاصله بیشتر باشد، حس بویایی شما قوی تر است."  

بوییدن قهوه آسیاب شده
بوییدن قهوه آسیاب شده
 

 

وی افزود: "یا همین کار را با مالیدن الکل یا شامپوی خود انجام دهید. اگر بینی شما گرفتگی ندارد و در تشخیص این رایحه ها یا رایحه های دیگری که برای شما آشنا هستند مشکل دارید، ممکن است بخواهید در مورد آزمایش با پزشک خود تماس بگیرید." 

  

ریچارد دوتی، مدیر مرکز بو و طعم در دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا، نظر مشابهی راجع به طعم قهوه دارد. 

بنا به گفته دانشگاه پن مدیسین: "اگر متوجه شوید که قهوه هیچ طعمی ندارد یا به نظر نمی رسد شکلات طعم دیگری جز تلخی یا شیرینی داشته باشد، باید گفت که ممکن است شما حس بویایی خود را از دست داده باشید. هنگام جویدن غذا، مولکول ها از لبه حفره بینی بالا می روند تا به گیرنده های بویایی در بالای بینی برسند. به همین دلیل، چیزهایی مانند قهوه و شکلات هیچ طعمی ندارند - در واقع آن چیزی که ما احساس می کنیم، بو است." 

 

محققان با استفاده از قهوه در نوارهای آزمایش بویایی، این روش ها را در مقیاس دقیق تری اعمال می کنند. به طوری که مقاله اخیر در مجله پزشکی BMJ انگلیس، پزشکان را به استفاده از قهوه به عنوان ابزار تشخیصی کرونا تشویق می کند. 

  

مقاله دیگر BMJ، درباره تجربیات اولین شخص متخصص مغز و اعصاب برزیلی، سوفیا مِرمِلشتاین است که، پس از دست دادن توانایی خود در بوییدن دوز روزانه دانه قهوه تازه برزیلی احتمال داد به ویروس جدید کرونا آلوده باشد.   

  

به عنوان بخشی از تلاش گسترده تر در اوایل این ترم برای ایمن نگه داشتن محوطه دانشگاه در کلاسهای حضوری، کالج علوم کشاورزی دانشگاه ایالتی پِن، ابزاری را برای "چک کردن روزانه بو" ایجاد کرد و از دانشجویان می خواهد هر روز قهوه خود را بو کنند. 

 

تست بوی قهوه
تست بوی قهوه
 

 

البته ، بوییدن قهوه، یک علم کامل نیست و نباید آن را با یک آزمایش پزشکی قانونی اشتباه گرفت. یک متخصص علوم غذایی و اپیدمیولوژیست در دانشگاه ایالتی پن، در مورد این نکته در جزئیات اخیر خود همچنین اظهار داشت که از بین رفتن بویایی می تواند "بهترین تشخیص برای کووید-19" باشد. 

قهوه آسیاب شده
قهوه آسیاب شده

 

و نتیجه این که:

 

آنها همچنین اظهار داشته اند که: "از دست دادن بو در کووید-19 بسیار خاص است. اما این از دست دادن حس بویایی در همه مبتلایان به SARS-CoV-2 گزارش نمی شود. این یعنی همه یک نوع علائم را از خود نشان نمی دهند. و از نظر انتقادی، بوییدن همه چیز به معنای عاری بودن از کووید-19 نیست. اگر امروز صبح می توانستید قهوه خود را استشمام کنید، نتیجه ای مبهم دارد؛ این ممکن است به این معنی باشد که شما کووید-19 ندارید، اما همچنین می تواند به این معنی باشد که شما به SARS-CoV-2 آلوده هستید و فقط حس بویایی خود را از دست نداده اید." 

 


منبع: 

https://dailycoffeenews.com/2020/12/14/coffee-is-being-widely-used-as-a-covid-19-diagnostic-tool/

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
فلزات سمی‌ای که نفس می کشیم!!!
فلزات سمی‌ای که نفس می کشیم!!!

آیا می دانستید که در ذرات معلق هوا به خصوص در شهرهای بزرگ، مقدار زیادی فلزات سنگین و سمی وجود دارند که با هر نفس خود آن ها را به درون ریه ها می کشیم؟

ورزش و سلامتی 1399/10/14 مشاهده مطلب

گیاهان معجزه گر در اتاق خواب
گیاهان معجزه گر در اتاق خواب

در اینجا چند گیاه شگفت انگیز که در تامین آرامش و اکسیژن نقش مهمی در اتاق خواب دارند را به شما عزیزان معرفی می کنیم!

ورزش و سلامتی 1399/11/23 مشاهده مطلب

میوه پوملو یا دارابی و فواید آن
میوه پوملو یا دارابی و فواید آن

پوملو (دارابی) نوعی از مرکبات آسیایی است که حاوی بسیاری از ویتامین‌ها، مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌های مفید است.

ورزش و سلامتی 1400/02/01 مشاهده مطلب

آیا فشار خون به تنفس مربوط می شود؟
آیا فشار خون به تنفس مربوط می شود؟

دانشمندان طبق مطالعات اخیر بر روی فشار خون فهمیدن که تمرینات تنفسی صحیح می تونه نقش مؤثری در تنظیم فشار خون داشته باشد.

ورزش و سلامتی 1400/04/19 مشاهده مطلب

آیا برنج قهوه ای از برنج سفید سالم تر است؟
آیا برنج قهوه ای از برنج سفید سالم تر است؟

وقتی صحبت از انتخاب بین برنج سفید و قهوه ای می شود، بسیاری معتقدند که برنج قهوه ای فواید بیشتری برای سلامتی دارد. حال بریم ببینیم که حقیقت ماجرا چیست!

ورزش و سلامتی 1400/06/29 مشاهده مطلب

هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401
هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401

هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401 هزینه پیکرتراشی یکی از عوامل مهم در انتخاب بهترین دکتر پیکرتراشی در تهران و کلینیک برای داوطلبان می باشد. اما باید ...

ورزش و سلامتی 1401/05/13 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید