فلزات سمی‌ای که نفس می کشیم!!!

ورزش و سلامتی 1399/10/14 18:13:34
فلزات سمی‌ای که نفس می کشیم!!!
آیا می دانستید که در ذرات معلق هوا به خصوص در شهرهای بزرگ، مقدار زیادی فلزات سنگین و سمی وجود دارند که با هر نفس خود آن ها را به درون ریه ها می کشیم؟

تاثیراتی که ذرات معلق در هوا بر سلامتی می گذارند!

 

شواهد بی شماری در مورد ارتباط آلودگی هوا و اثرات مخرب آن بر سلامتی وجود دارد. ذرات معلق در هوا (PM)، بیشتر مورد توجه بوده اند، خصوصاً اجزای کوچک (PM10 ، PM2.5 ، UFP - ذرات کاملاً ریز) که عناصر آلی و غیر آلی مختلف را بر روی سطح خود حمل می کنند و ترکیب آنها با تغییرات محلی و منطقه ای متفاوت است. 

 

منشاء مهم ذرات معلق در هوا  

 

منشاء ذرات معلق در هوا را به دو بخش اولیه و ثانویه تقسیم می کنند.

منابع اولیه ذرات معلق در هوا از فعالیتهای انسانی و همینطور فعالیتهای طبیعی گرفته شده اند. بخش قابل توجهی از منشاء ذرات معلق در هوا از انواع فعالیتهای انسانی تولید می‌شود. این نوع فعالیت‌ها شامل عملیات کشاورزی، فرآیندهای صنعتی، احتراق چوب و سوخت های فسیلی، فعالیت های ساخت و تخریب و حفر گرد و غبار جاده به هوا است. منابع طبیعی (غیر انسانی یا زیست زاد) نیز به تولید این ذرات معلق کمک می کنند. اینها شامل گرد و غبار موجود در باد و آتش سوزی است.

منابع ثانویه ذرات معلق در هوا به طور مستقیم آلاینده ها را در جو منتشر می کنند و به تشکیل این ذرات مضر کمک می کنند. از این رو، این آلاینده ها پیش سازهای تشکیل ذرات محسوب می شوند. این آلاینده های ثانویه شامل ترکیبات شیمیایی SOx ، NOx ، VOCs و آمونیاک هستند. اقدامات کنترلی که باعث کاهش انتشار پیش سازهای این ذرات می‌شوند، تأثیر مفیدی بر کاهش سطح این ذرات در محیط دارند.

محصولات احتراق، ترافیک یا اندازه ذرات یا قطر آیرودینامیکی ذراتی چون (PM10 ، PM2.5 ، UFP - ذرات کاملاً ریز) هم در این آلودگی مهم هستند؛ زیرا هرچه ذره بزرگتر باشد، زمان معلق ماندن در هوا کوتاهتر بوده و خطر استنشاق آن کاهش می یابد. همچنین هرچه ذرات کوچکتر باشند، احتمال تأثیرات سو بر سلامتی بیشتر خواهد بود. 

 ذرات سمی، ترکیب پیچیده ای از جامدات یا مایعات با خصوصیات مختلف هستند (به عنوان مثال: جرم، تعداد، اندازه، شکل، سطح، ترکیب شیمیایی، اسیدیته، محلول).

اجزای شیمیایی ممکن است روی سطح یا درون ذره قرار بگیرند. با در نظر گرفتن منبع، انتشارات طبیعی و انسانی وجود دارد.

پس به طور کلی:

 • منابع طبیعی شامل نمک دریا، خاکستر آتشفشانی، گرده ها، هاگ ها، ذرات خاک، آتش سوزی جنگل ها و گرد و غبار در باد است.
 • منابع انسانی از محصولات احتراق سوخت فسیلی، فرآیند صنعتی، فعالیت های استخراج معادن، سوزاندن چوب و سیگار کشیدن تشکیل شده است.
 • در مناطق شهری منبع اصلی ذرات معلق، وسایل نقلیه موتوری است به ویژه آنهایی که با احتراق سوخت دیزل روش می شوند. 
آلودگی هوا در شهرهای صنعتی مانند تهران
آلودگی هوا در شهرهای صنعتی مانند تهران
 

 

 

 فلزات در ذرات معلق ، آلودگی هوا و منابع 

 

یکی از اجزای چسبیده به ذرات کوچک، فلزاتی اند که از ناخالصی های حاصل از مواد افزودنی سوخت و ترمز و فرسایش لاستیک ها حاصل می شود. فلزات انتقالی توسط انتشارات غیر اگزوز، ناخالصی های مواد افزودنی سوخت یا فرآیند متالورژیک تولید می شوند.

دراین میان آهن (Fe)، نیکل (Ni)، وانادیوم (V)، کروم (Cr) و مس (Cu) بیشتر مد نظر هستند. که این به دلیل پتانسیل این مواد برای تولید گونه های اکسیژن واکنش پذیر (ROS) در سیستم های بیولوژیکی است. سایر مواد مانند روی (Zn) نیز ممکن است علاوه بر تولید ROS با مکانیسم های دیگر اثرات سمی تولید کند. 

فلزات سنگین مانند کادمیوم ، سرب و جیوه از جمله آلاینده های متداول هوا هستند که توسط فعالیت های صنعتی، احتراق، استخراج و فرآوری منتشر می شوند. در صورت عدم وجود شواهدی در مورد منبع ، تشخیص اثرات سلامتی حاصل از فلزات سنگین ممکن است دشوار باشد.   

علائم و نشانه ها در فلزات متفاوت است زیرا هرکدام با اهداف مختلفی برهم کنش دارند.  

 

فلزات و تأثیرات آن بر سلامتی 

 

 قرار گرفتن در معرض ذرات معلق بر سلامتی تاثیر گذاشته و افزایش خطر مرگ و میر در شهرهایی با غلظت بالای آلاینده ها را موجب می شود.

همچنین ذرات فوق ریز ساطع شده از وسایل نقلیه، به ویژه گازوئیل، استرس اکسیداتیو در اندوتلیوم ایجاد می کنند، و از طریق بینی این ذرات به پیازبویایی نفوذ می کنند و از سیستم عصبی به ساختارهای دیگر رسیده و باعث افزایش پاسخ های التهابی در مغز می شوند.

همچنین موجب کاهش عملکرد ریه و بیماری های تنفسی می شوند. ترومبوز (لخته شدگی خون در قلب یا رگ ها)، تغییرات ضربان قلب و تغییرات فشار خون با قرار گرفتن در معرض ریزگردها نیز مرتبط بوده است و اخیراً نیز ناهنجاری های متابولیکی مانند تغییر متابولیسم گلوکز نیز گزارش شده است.

وزن کم هنگام تولد، ناباروری، سمیت ژنی و سرطان نیز بخشی از طیف تغییرات مرتبط با ذرات معلق در هوا است.  

در اینجا ما اثرات سلامتی برخی از فلزات حمل شده توسط ذرات استنشاق شده و مکانیسم های احتمالی آن را آورده ایم. 

در این مطلب از «مجله اینترنتی بیننده» تلاش شده است تا آثار مخرب ذرات فلزاتی را که به همراه هر تنفس وارد ریه می‌شوند را منظور کنیم.

برخی تاثیرات سوء آلودگی هوا بر سلامتی
برخی تاثیرات سوء آلودگی هوا بر سلامتی

 

 

 •  سیستم تنفسی و فلزات 

بشر می تواند سه هفته بدون غذا، سه روز بدون آب زنده بماند، اما بیش از سه دقیقه بدون هوا زنده نمی ماند. تمام موجودات زنده به هوا احتیاج دارند. 

سرب در غلظتهای مختلف در جو وجود داشته و از زمانی که سرب تتراتیل، به عنوان ماده ضد ضربه در بنزینها کاهش یافته است، غلظت سرب در هوا و خون کودکان نیز کم شده است.

سرب یکی از مهمترین عناصر سنگین و سمی است که از طریق خوردن آب و غذا و از راه تنفس وارد بدن می­شود. به محض بلعیدن، این فلز با بیومولکول­های بدن مانند پروتئین­ها و آنزیم­ها به شکل ترکیبات بیوتوکسیک پایدار در می­ آید. در نتیجه ساختار آنها، تغییر کرده و فعل و انفعالات زیستی آنها با مشکل مواجه می­ شود.

آلودگی سرب باعث جلوگیری از سنتز هموگلوبین، آسیب به عملکرد کلیه­ ها، سیستم باروری، مفاصل، سیستم قلبی عروقی، آسیب حاد و مزمن به سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی جانبی می­ شود.

∗∗∗در اطفال سمیت سرب باعث رشد ضعیف سلول­های خاکستری مغز، و در نتیجه بهره هوشی کم می­ شود. سمیت حاد و مزمن سرب باعث بروز بیماری­های روانی می­گردد. 

دود دست دوم سیگار منبع رسوب مستقیم فلزات در بافت ریه است. زیرا فلزات قابل تجزیه نیستند و برای مدت طولانی در بافت باقی می مانند.  

از کادمیوم و نیکل به عنوان فلزات سرطان زا و ژنوتوکسیک نام برده شده است، که نشان می دهد اثر اصلی این فلزات به عنوان عوامل سرطان زا، به دلیل تغییر قدرت ترمیم DNA در نتیجه استرس اکسیداتیو است.

دود دست دوم سیگار دیگران که ناخواسته استنشاق می کنیم!
دود دست دوم سیگار دیگران که ناخواسته استنشاق می کنیم!
 

 

علاوه بر این از بین بردن مژک ها توسط فاز گازی دود سیگار، رکود مخاط را تسهیل می کند،  و در نتیجه سلول ها و فلزات برای مدت زمان بیشتری با هم در تماس هستند. این امر منجر به تغییرات ژنتیکی می شود که می تواند منجر به سرطان ریه شود. 

همچنین این دود می‌تواند فرد را به آمفیزم مبتلا کند و برای سلامت قلب نیز مضر است. 

 آمفیزم یا نابودی پارانشیم ریوی، اختلالی است که باعث ازبین‌رفتن ویژگی ارتجاعی ریه و دیوارهٔ کیسه‌های هوایی آن می‌شود. 

 سریم و لانتانیم نیز در دود تنباکو دیده شده است و ممکن است التهاب و گرانولوماتوز در بافت ریه ایجاد کند .  

دود سیگار چسبندگی خون را افزایش می‌دهد و با افزایش کلسترول لیپوپروتئين کم‌چگالی «LDL» یا همان کلسترول بد، به پوشش رگ‌های خونی صدمه می‌زند. این تغییرات درنهایت فرد را در معرض سکته قلبی یا سکته مغزی قرار می‌دهند. 

 

 •  اثرات سمی فلزات بر قلب و عروق 

ذرات معلق در هوای آلوده، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را چه در کوتاه مدت و چه در طولانی مدت افزایش می دهد.  

ذرات ریز در مقایسه با ذرات بزرگتر سمی تر هستند. بخصوص ذرات فوق ریز اگزوز دیزل به دلیل داشتن مقدار زیادی فلز، خطرناک هستند و باعث تصلب شراین می شوند و خطر سکته قلبی یا مغزی را افزایش می دهد.

تجمع برخی فلزات مانند نیکل، مس، آرسنیک و سلنیوم موجود در ذرات ریز یا فوق ریز در غلظت بالا در بیماریهای قلبی عروقی دیده شده است. وجود ذرات آهن در هوا مستقیماً با فشار خون بالا، پیشرفت تصلب شراین و افزایش خطر قلبی عروقی در ارتباط است . 

 سرب حتی در دوزهای پایین، اثرات قلبی عروقی ایجاد می کند و با فشار خون بالا در حیوانات و انسان همراه است. 

 کادمیوم بر روی سیستم قلبی عروقی نیز تأثیر می گذارد. افرادی با فشار خون بالا اگر در معرض این ذرات قرار گیرند، دچار تصلب شراین و سکته قلبی می شود.  

جیوه علاوه بر اثرات عصبی که می گذارد باعث افزایش تصلب شراین و بیماری های قلبی عروقی حتی در غلظت های بسیار پایین تر می شود. 

در این مطلب از «مجله اینترنتی بیننده» تلاش شده است تا شما را با فلزات موجود در ذرات معلق در هوا آشنا کنیم، که هر روزه آنها را خواسته یا ناخواسته استنشاق می کنیم. 

فلزات سمی بر قلب و عروق تاثیر مستقیم دارد!
فلزات سمی بر قلب و عروق تاثیر مستقیم دارد!
 

 

 • فلزات و ارتباط آن با سرطان 

بسیاری از مطالعات اپیدمیولوژیکی حاکی ار آن است که، بین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوای محیط و سرطان ریه ارتباطی وجود دارد.  

خطر سرطان با قرار گرفتن در معرض آلاینده های مختلف مانند دی اکسید نیتروژن (NO2) ، دی اکسید گوگرد (SO2) ، ذرات معلق (PM) و چندین فلز متصل به سطح آن ارتباط دارد. 

 فلزات می توانند باعث سرطان زایی شوند؛ از طریق چندین مسیر مانند: آسیب DNA ، فعال كردن مسیرهای مختلف سیگنالینگ كه منجر به پیشرفت تومور می شوند و التهاب را تقویت می كنند. 

مطالعات حیوانی تجربی به وضوح نشان داده است که ترکیبات کادمیوم باعث ایجاد سرطان در مکان های مختلف در بسیاری از گونه های جانوری و در انسان می شود.  

مواجهه حیوانات آزمایشگاهی با کادمیوم  باعث سرطان خون و لنفوم ، سارکوم موضعی و سرطان غده فوق کلیه، کبد، ریه، کلیه، لوزالمعد، هیپوفیز، پروستات و بیضه می شود. 

 بعلاوه ، کادمیوم و ترکیبات آنها توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) به عنوان مواد سرطان زا در انسان طبقه بندی می شوند. 

 قرار گرفتن در معرض کادمیوم، همچنین با سرطان پروستات، کلیه، مثانه، لوزالمعده و پستان در انسان همراه است. 

قرار گرفتن در معرض سرب با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه همراه است. 

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) تعیین کرده است که برخی از ترکیبات نیکل برای انسان سرطان زا هستند و فلز نیکل ممکن است برای انسان سرطان زا باشد.  

سازمان حفاظت محیط زیست ثابت کرده است که، گرد و غبار پالایشگاه نیکل مواد سرطان زایی برای انسان هستند. افرادی که در معرض استنشاق نیکل در محل کار خود در پالایشگاه های نیکل، کارخانه های تولید یا فرآوری نیکل هستند، بیشتر در معرض خطر سرطان دستگاه تنفسی (به طور عمده سرطان سینوس بینی و ریه) می باشند. 

آلودگی هوایی که استنشاق می کنیم!!!!
آلودگی هوایی که استنشاق می کنیم!!!!
 

چکیده ای از:

https://www.intechopen.com/books/current-air-quality-issues/health-effects-of-metals-in-particulate-matter

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
 • {{item.Name}}
  {{item.DateTimeLocalized}}
  {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
روش‌‌هایی برای رفع اختلال خواب
روش‌‌هایی برای رفع اختلال خواب

آیا شما هم مانند برخی مردم از بی خوابی رنج می برید؟ در این مقاله سعی کرده ایم تا با آوردن چند روش ساده به شما کمک کنیم تا خوابی آرام را دوباره تجربه کنید!

ورزش و سلامتی 1399/10/12 مشاهده مطلب

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین‌های جویدنی یا پاستیلی
عوارض مصرف بیش از حد ویتامین‌های جویدنی یا پاستیلی

ویتامین‌های جویدنی، هم خوشمزه‌تر هستند و هم سرشار از مواد مغذی! تازه نیازی به بلعیدن هم ندارند! اما با مصرف بیش از حداین ویتامین‌ها چه اتفاقی برای بدن می‌افتد

ورزش و سلامتی 1399/11/07 مشاهده مطلب

گیاهان معجزه گر در اتاق خواب
گیاهان معجزه گر در اتاق خواب

در اینجا چند گیاه شگفت انگیز که در تامین آرامش و اکسیژن نقش مهمی در اتاق خواب دارند را به شما عزیزان معرفی می کنیم!

ورزش و سلامتی 1399/11/23 مشاهده مطلب

زمان مناسب برای ورزش کودکان
زمان مناسب برای ورزش کودکان

در این مقاله زمان مناسب برای انجام برخی نرمش ها در کودکان را بررسی می کنیم و اینکه آیا ورزش زودهنگام باعث کوتاهی قد یا متوقف شدن رشد در کودکان می گردد یا خیر؟

ورزش و سلامتی 1400/04/07 مشاهده مطلب

5 تمرین یوگا برای جوان سازی صورت
5 تمرین یوگا برای جوان سازی صورت

همه ما دوست داریم حتی زمانی هم که پیر شدیم، زیبا و باوقار به نظر برسیم. اما به چه قیمتی؟ یوگای صورت روشی کاملا عملی و طبیعی برای جوانسازی پوست صورت است.

ورزش و سلامتی 1400/04/16 مشاهده مطلب

هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401
هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401

هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401 هزینه پیکرتراشی یکی از عوامل مهم در انتخاب بهترین دکتر پیکرتراشی در تهران و کلینیک برای داوطلبان می باشد. اما باید ...

ورزش و سلامتی 1401/05/13 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید