برای مغز، کُدخوانی و زبان خوانی یکسان نیست؟

برای مغز، کُدخوانی و زبان خوانی یکسان نیست؟
به نظر دانشمندان علوم مغز و اعصاب، درک زبان برنامه نویسی یا کدخوانی، برای مغز چیزی کاملا متفاوت است و این زبان نه زبان خارجی است و نه ریاضیات و منطق.

برای مغز ، کد خوانی رایانه با زبان خوانی به یک میزان قابل درک نیست! 

 

دانشمندان مغز و اعصاب دریافته اند که کد خوانی یا همان زبان برنامه نویسی رایانه، شبکه عمومی مغزی را فعال می کند، اما مراکز پردازش زبان را فعال نمی کند. 

دانشمندان علوم مغز و اعصاب موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) دریافتند که آن نواحی مغز که در پردازش زبان نقش دارند، در حین برنامه نویسی فعال نیستند. درعوض، "شبکه تقاضای چندگانه" را فعال می کند که برای کارهای پیچیده شناختی که وابسته به دانش و آگاهی است، مانند حل مسائل ریاضی یا جدول کلمات متقاطع نیز به کار گرفته می شود. 

از برخی جهات ، یادگیری برنامه نویسی رایانه مانند یادگیری یک زبان جدید است. در برنامه نویسی نیاز به یادگیری نمادها و اصطلاحات جدیدی است، که باید به درستی سازماندهی شوند تا به کامپیوتر دستور دهند چه کاری انجام دهد.

کد رایانه باید آنقدر شفاف باشد تا سایر برنامه نویسان بتوانند آن را بخوانند و درک کنند. 

برنامه نویسی (Coding)
برنامه نویسی (Coding)
 

 

با این وجود ، اگرچه کد خوانی رایانه، "شبکه تقاضای چندگانه" را فعال می کند، اما به نظر می رسد که بیش از ریاضی یا منطقی، به بخشهای مختلف این شبکه متکی است، و این نشان می دهد که کدگذاری، تقاضای شناختی ریاضیات را نیز به طور دقیق تکرار نمی کند و برنامه نویسی به خودی خود یک کار مستقل است. 

 

آنا ایوانووا (Anna Ivanova)، دانشجوی تحصیلات تکمیلی موسسه تکنولوژی ماساچوست و نویسنده اصلی این مقاله، یه همراه جمعی از دانشمندان و پروفسورهای مغز و اعصاب  می گویند: "به نظر می رسد درک زبان برنامه نویسی چیزی کاملا متفاوت است و این زبان نه زبان خارجی است و نه ریاضیات و منطق." 

 

زبان و شناخت 

  

تمرکز اصلی تحقیقات فدورنکو(Fedorenko)، پروفسور علوم اعصاب شناسی و عضو موسسه مک گاورن، رابطه بین زبان و سایر عملکردهای شناختی است. به طور خاص ، وی در حال بررسی ربط سایر عملکردها به شبکه زبان مغزاست، که شامل منطقه بروکا و سایر مناطق در نیمکره چپ مغز می شود. در مقاله قبلی ، آزمایشگاه وی نشان داده است که موسیقی و ریاضیات به نظر نمی رسد که این شبکه زبانی را فعال نمی کند. 

 

ایوانووا می گوید: "برنامه نویسی رایانه مانند یک اختراع جدید است و می دانیم هیچ مکانیسم سخت افزاری وجود ندارد كه ما را به برنامه نویس‌های خوب تبدیل كند." 

او می گوید ، دو روش فکری در مورد نحوه یادگیری مغز برای کد زدن وجود دارد:

  •  در یک روش است که برای مهارت در برنامه نویسی، باید در ریاضیات نیز مهارت داشته باشید. 
  •  اعتقاد بعدی این است که به دلیل وجود تطابق بین برنامه نویسی و زبان، مهارت های زبان آموزی ممکن است در نحوه یادگیری موثرتر باشد.  
زبان آموزی
زبان آموزی

 در این مقاله از «مجله اینترنتی بیننده» سعی شده است تا شما را با الگوهای فعالیت مغز و تشخیص بین زبان برنامه نویسی و هر نوع زبان دیگر توسط مغز آشنا نماییم!

برای روشن کردن این موضوع، محققان تصمیم گرفتند این موضوع را بررسی کنند که آیا الگوهای فعالیت مغز هنگام کدخوانی رایانه با فعالیت مغزی مرتبط با زبان همخوانی دارد یا خیر. 

دو زبان برنامه نویسی که محققان در این مقاله بر روی آن تمرکز کرده اند ، به دلیل خوانایی مشهور هستند - Python و ScratchJr ، یک زبان برنامه نویسی بصری که برای کودکان 5 سال به بالا طراحی شده است. 

 افراد مورد مطالعه همه جوانان بالغ و مسلط به زبانی بودند که از آنها آزمایش گرفته می شد . در حالی که برنامه نویسان در یک دستگاه ام آر آی کارکردی (fMRI) قرار داشتند ، محققان قطعه هایی از کد را به آنها نشان دادند و از آنها خواستند پیش بینی کنند که آن کد چه عملکردی را ایجاد می کند. 

مطالعات قبلی نشان داده است که به نظر می رسد مشکلات ریاضی و منطقی عمدتا به مناطق تقاضای چندگانه در نیمکره چپ متکی است ، در حالی که کارهایی  که مانند برنامه نویسی شامل پیمایش فضایی است ، نیمکره راست را بیش از چپ فعال می کنند.  

تیم موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) دریافتند که  برنامه نویسی رایانه ، هر دو طرف چپ و راست شبکه تقاضای چندگانه را فعال می کند و زبان ScratchJr سمت راست را کمی بیشتر از سمت چپ فعال می کند. این یافته بر خلاف این فرضیه است که ریاضیات و کد نویسی به مکانیسم های مغزی یکسان متکی هستند. 

 آثار تجربه 

با وجود اینکه محققان هنوز هیچ ناحیه مشخصی را در مغز به برنامه نویسی منحصر نمی دانند، بر این باور هستند که امکان دارد چنین فعالیت تخصصی مغز در برنامه نویسان باتجربه ارتقاء یابد. 

محققان می گویند این مسئله ممکن است در افرادی که برنامه نویس حرفه ای هستند و ۳۰ یا ۴۰ سال است که مشغول کدنویسی در یک زبان خاص هستند، صادق باشد. 

برنامه نویسان باتجربه
برنامه نویسان باتجربه
 

 


منبع: 

 

https://www.sciencedaily.com/releases/2020/12/201215131236.htm 

 

 

 

شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
پروتکل رمزگذاری سیگنال چیست؟
پروتکل رمزگذاری سیگنال چیست؟

از آنجا که پروتکل سیگنال به استاندارد صنعت تبدیل می شود، لازم است بدانید که چه چیزی آن را از سایر سیستم های پیام رسان رمزگذاری شده مبدا به مقصد جدا می کند.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/10/27 مشاهده مطلب

تقلید سیگنال از قابلیت‌های واتس‌اپ
تقلید سیگنال از قابلیت‌های واتس‌اپ

به نظر می رسد سیگنال شروع به توسعه طیف وسیعی از ویژگیهای جدید کرده است که پیش از این در واتس‌اپ موجود بودند.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/06 مشاهده مطلب

دوره آموزش آنلاین برنامه نویسی ASP.NET Core 5
دوره آموزش آنلاین برنامه نویسی ASP.NET Core 5

دوره آموزش آنلاین برنامه نویسی نرم افزارهای تحت وب با جدید ترین نسخه ASP.NET Core نگارش 5 توسط مهندس میلاد اشرفی آموزش ساخت پروژه های تحت وب با ASP.NET Core

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/07 مشاهده مطلب

نحوه نصب سیگنال در دسکتاپ کامپیوتر
نحوه نصب سیگنال در دسکتاپ کامپیوتر

ما در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، به شما نشان خواهیم داد که چگونه سیگنال را  بر روی دسکتاپ کامپیوتر یا لپ تاپ خود نصب نمایید.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/11 مشاهده مطلب

چگونه گوگل را وادار کنیم تا به وب سایت ما توجه کند؟
چگونه گوگل را وادار کنیم تا به وب سایت ما توجه کند؟

گوگل هر روز با میلیاردها وب سایت کار می‌کند. چگونه این کار را انجام می‌دهد و چگونه می توانید توجه بیشتری را از سوی گوگل و جستجوگرها به خود معطوف کنید؟

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/13 مشاهده مطلب

15 روش رایگان استفاده از گوگل آنالیتیکس
15 روش رایگان استفاده از گوگل آنالیتیکس

در اینجا برای کسانی که در صدد ارتقاء صفحه خود هستند، 15 روش رایگان استفاده از گوگل آنالیتیکس برای پیگیری نتایج سئو را به اشتراک گذاشته ایم.

نرم افزار و برنامه نویسی 1400/02/01 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید