چگونه باغ و حیاط خود را از پشه ها پس بگیریم؟

علمی 1401/05/30 08:56:49
چگونه باغ و حیاط خود را از پشه ها پس بگیریم؟
اگر در محل زندگی خود یا باغ و حیاط منزل گرفتار پشه های مزاحم هستید، این مقاله به شما راه هایی رو برای دفع این حشرات موذی پیشنهاد می کنه.

چگونه باغ و حیاط خود را از پشه ها پس بگیریم؟


زندگی با بسیاری از مزاحمت های آزاردهنده کوچک همراه است، تعدادی از آنها کما بیش آزاردهنده تر از پشه ها هستند. تقریباً همه کسانی که زمانی را در خارج از منزل سپری می‌کنند، در نقطه‌ای یا نقاطی از بدنش، مورد آزار و اذیت پشه های خونخوار قرار گرفته اند.

اگرچه اجتناب از پشه ها ممکن است دشوار به نظر برسد، اما چندین اقدام آسان وجود دارد که می توانید برای کاهش یا حذف آنها از حیاط و باغ خود انجام دهید. بهترین کنترل پیشگیری است. پس با مجله اینترنتی بیننده همراه ما باشید.

 

محل تولید مثل پشه ها

به استثنای کسانی که در نزدیکی دریاچه، مرداب یا باتلاق - یا در محله‌های پرجمعیت - زندگی می‌کنند، بانی اصلی حمله پشه‌ها معمولا متوجه ساکنان آن ملک می شود. پشه ها برای تولید مثل فقط به یک چهارم اینچ آب نیاز دارند - و یک ماده پشه می تواند صدها تخم در یک زمان بگذارد.

 

راه های مقابله با اجتماع پشه ها

 

1- بررسی مکان از نظر آب راکد

ملک خود را از نظر آب راکد بررسی کنید. حتی سخت‌گیرترین افراد در میان ما هم احتمالاً متوجه آب جمع‌ شده در مجموعه بازی کودکان، لاستیک، گرفتگی ناودان، زیرگلدانی، درب سطل زباله واژگون شده یا اسباب‌بازی بشقاب پرنده شده است. به محض متوجه شدن، آب را بکشید یا تخلیه کنید، حتی اگر مقدار آن ناچیز به نظر برسد، و سوراخ های زهکشی در کف ظروف یا حتی تاب های لاستیکی ایجاد کنید.

بررسی آب راکد
بررسی آب راکد

 

 

2- باکتری Bti یا موسکیتو دانک

برای آبی که تصور می شود راکد بماند، مانند حوضچه ها و حمام پرندگان، باکتری Bacillus thuringiensis israelensis (Bti) یک راه ایمن و موثر برای از بین بردن تخم پشه است. چندین گونه Bt موجود است که هر کدام حشرات مختلفی را هدف قرار می دهند، بنابراین حتماً گونه israelensis را به منظور هدف قرار دادن پشه ها خریداری کنید. این محصول در برابر مگس سیاه و پشه قارچی نیز موثر است.

Bti به اشکال مختلف، از جمله بریکت‌های دونات شکل به نام «موسکیتو دانک» وجود دارد. به گفته CDC، حلقه‌های شناور 30 روز از محیط محافظت می‌کنند و به مردم، حیوانات خانگی و دیگر حیوانات، آبزیان یا سایر حشرات از جمله زنبورهای عسل آسیبی نمی‌رسانند.

موسکیتو دانک
موسکیتو دانک

 

3- تله پشه

اگر حوض یا حمام پرنده ندارید، می‌توانید یک تله پشه درست کنید: یک مشت نی، یونجه یا تکه‌های علف را داخل یک سطل پر از آب (ترجیحاً تیره رنگ) بریزید و بگذارید 1 تا 2 روز بماند. سپس یک ماسکیتو دانک به آن اضافه کنید. برای هجوم‌ گروهی پشه ها، چندین سطل را در اطراف حیاط قرار دهید. مواد آلی در حال تجزیه حشرات را جذب می کند که روی آب تصفیه شده تخم می گذارند. آب را جایگزین کنید و هر 30 روز یک بار دانک تازه اضافه کنید تا نسل های بعدی پشه ها را خنثی کنید.

تله پشه
تله پشه

 

4- پاکسازی حیاط یا باغ از علف های هرز

علاوه بر این، پشه ها دوست دارند در میان علف های هرز و پوشش گیاهی پر تراکم و دارای رشد بی رویه، پناه گرفته و تخم گذاری کنند. حیاط را مرتب نگه دارید.

 

5- پنکه

راه اندازی یک پنکه ایستاده یا جعبه ای با سرعت بالا به طور قابل توجهی فعالیت پشه ها را در ایوان، عرشه یا پاسیو شما کاهش می دهد. این عمل با پرتاب کردن حشرات و پراکندگی دی اکسید کربن بازدمی ما عمل می کند که در غیر این صورت آنها را جذب می کند. شما نیز خنک تر خواهید ماند.

 

آیا استفاده از اسپری‌های حشره کش، گیاهان و یا شمع های حشره دور کن فایده ای ندارد؟

 

. مه پاش ها و اسپری های حشره کش

از استفاده از مه‌پاش‌ها یا اسپری‌های حشره‌کش که گرده‌افشان‌های ضروری و سایر حشرات مفید را تهدید می‌کنند، و تنها بخش کوچکی از جمعیت پشه‌های بالغ را کنترل می‌کنند، خودداری کنید. علاوه بر این، چنین برنامه هایی باید چندین بار در هر فصل تکرار شوند.

مَه پاش ها و اسپری های حشره کش
مَه پاش ها و اسپری های حشره کش

 

 

. گیاهان پشه دور کن

به اصطلاح "گیاهان پشه دور کن" و سایر گیاهانی که به عنوان دافع حشرات به بازار عرضه می شوند، در واقع حاوی روغن ها یا مواد شیمیایی هستند که برای حشرات جذاب نیستند. اما آنها مؤثر نیستند مگر اینکه این ترکیبات آزاد شوند، مانند خرد کردن برگها. داشتن چنین گیاهی در باغچه یا گلدان به تنهایی هیچ فایده ای ندارد.

گیاهان پشه دور کن
گیاهان پشه دور کن

 

 

. شمع های سیترونلا

مطالعات مختلف تحقیقاتی نشان داده اند که شمع های سیترونلا که دافع حشرات است، حاوی روغن بادرنجبویه محافظت خفیف تا متوسطی را ارائه می دهند. در مورد اینکه آیا می توان این مزیت را به خواص دفع کننده ماده فعال، توانایی شمع در پوشاندن عطر انسان یا اینکه شعله خود عامل بازدارنده است، نسبت داد، هنوز اطلاعات مشخصی در دسترس نیست.

شمع سیترونلا
شمع سیترونلا

 

آیا حذف پشه‌ها به اکوسیستم آسیب می رساند؟

اگر تمایل داشته باشید باید گفت، پشه‌ها هدفی را دنبال می‌کنند - به عنوان گرده‌افشان و غذای پرندگان. با این حال، از آنجایی که نقش هایی که آنها در این مناطق ایفا می کنند جزئی هستند، حذف آنها از حیاط شما تأثیر منفی بر اکوسیستم نخواهد داشت.

 

مضررات ناشی از گزیدگی توسط پشه های مزاحم 

صرف نظر از خارش، بسیاری از ما در مناطقی زندگی می‌کنیم، یا برای تعطیلات به مکان هایی می رویم که پشه‌ها می‌توانند ویروس‌هایی مانند نیل غربی، زیکا، دانگ و چیکونگونیا و بیماری‌های انگلی مانند مالاریا را منتقل کنند. حیوانات خانگی نیز در معرض خطر هستند و بیماری کرم قلب در گربه و سگ مهم‌ترین تهدید است.

 

راهکارهای پیشگیری از گزیدگی پشه

پوشیدن آستین بلند و شلوار، کاهش زمان سپری شدن در خارج از منزل بین غروب و سحر، زمانی که پشه ها بیشترین فعالیت را دارند، و به روز بودن درمان های پیشگیری از کرم قلب حیوانات خانگی، کمک زیادی به کاهش گزیدگی توسط نیش پشه خواهد کرد.

و به یاد داشته باشید، شما در انبار کاه یا طویله زندگی نمی کنید. در را بسته نگه دارید.

 

 

 

 

 


منبع: 

WtopNews

How to take your garden and yard back from the mosquitoes

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
تپه های شنی آبی در سیاره سرخ
تپه های شنی آبی در سیاره سرخ

آیا در مورد تپه های شنی آبی که به تازگی عکسهاش از مریخ ارسال شده چیزی شنیدی؟ واقعا آبی هستن؟ چرا؟ این مقاله را بخون تا بدانی!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/22 مشاهده مطلب

بازگشت طوفان های خورشیدی و تهدید زندگی در زمین
بازگشت طوفان های خورشیدی و تهدید زندگی در زمین

امواج ژئومغناطیسی طوفان های خورشیدی، برای هر کسی در سطح زمین نامرئی و بی خطراند، اما می توانند شبکه های برق را از کار بیاندازند و کلی اتفاقای دیگه!

علمی 1400/03/05 مشاهده مطلب

آیا فشار خون به تنفس مربوط می شود؟
آیا فشار خون به تنفس مربوط می شود؟

دانشمندان طبق مطالعات اخیر بر روی فشار خون فهمیدن که تمرینات تنفسی صحیح می تونه نقش مؤثری در تنظیم فشار خون داشته باشد.

ورزش و سلامتی 1400/04/19 مشاهده مطلب

آیا انسان قادر به تولید مثل در مریخ خواهد بود؟
آیا انسان قادر به تولید مثل در مریخ خواهد بود؟

مطالعات جدید حاکی از آن است که انسانها می توانند در مریخ تولید مثل کنند زیرا اسپرم می تواند تا 200 سال در آنجا زنده بماند.

علمی 1400/04/19 مشاهده مطلب

مارگارین، گزینه سالمتری نسبت به کره است!
مارگارین، گزینه سالمتری نسبت به کره است!

طبق مطالعات اخیر، مارگارین، نسبت به کره از سلامت بیشتری برخوردار است ولی باز هم باید در حد اعتدال مصرف شود.

علمی 1400/10/04 مشاهده مطلب

توهم نوری نشان می دهد که مغز شما زن است یا مرد
توهم نوری نشان می دهد که مغز شما زن است یا مرد

با توجه به تصویری که می بینید، می تونید جنسیت مغز خود را مشخص کنید. اینکه مغز شما زن است یا مرد.

علمی 1401/02/29 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید