گواهی بازرسی کالا چیست و به چه علت مورد استفاده قرار می‌گیرد

گواهی بازرسی کالا چیست و به چه علت مورد استفاده قرار می‌گیرد
گواهی بازرسی کالا مجموعه‌ای از عملیات نمونه برداری، اندازه گیری، آزمایش‌ها و ... است که توسط شرکت بازرسی برای تعیین کیفیت و ک...

گواهی بازرسی کالا مجموعه‌ای از عملیات نمونه برداری، اندازه گیری، آزمایش‌ها و ... است که توسط یک شرکت بازرسی برای تعیین کیفیت و کمیت کالاها و یا خدمات مورد معامله انجام می‌شود و با مشخصات کالا در قرارداد خرید مورد مقایسه قرار می‌گیرد که به این عملیات بازرسی و و به گواهی صادر شده گواهی بازرسی می‌گویند.

گواهی بازرسی مدرکی مبنی بر سلامت کیفیت و کمیت کالایی است که فروشنده برای خریدار ارسال می‌کند. به همین دلیل این گواهی یکی از مهمترین مدارک برای تاجران یا همان خریدارن کالا است زیرا ممکن است در برخی از موارد فروشنده کالا به دلیل سود جویی و یا حتی اشتباهاتی کالایی کمتر از کالای خریداری شده و یا با کیفیت کم‌تر را صادر کند و به تعهداتش پایبند نباشد. 

همانطور که می‌دانید این قیبل از مشکلات در تجارت از قدیم الیام وجود داشته در گذشته برای جلوگیری بیش‌تر در خصوص این موارد معمولا تجار خود در زمان تولید، بسته بندی، ارسال و ترخیص کالا از سایت گمرک  حضور داشتند اما با پیشرفته تر شدن این موضوع شرکت‌هایی با عنوان شرکت بازرسی به میدان آمدن و این کار را برای تجار و بازرگانان انجام می‌دهند این شرکت ها با ارائه گواهی بازرسی به خریدارن کالا این اطمینان را به آنها می‌دهند که کالای ارسال شده همان کالایی است که خریداری شده است به همین دلیل دیگر نیازی به حضور خود تاجران و بازرگانان در زمان تولید و بسته بندی، ارسال کالا نیست. لازم است بدانید که شرکت‌های بازرسی کالا علاوه بر بررسی کمیت، کیفیت و قیمت کالا، استاندارد بودن کالا را هم مورد بررسی قرار می‌دهد. یعنی در واقع با سپردن کالا به شرکت‌های بازرسی هم گواهی بازرسی و هم گواهی استاندارد کالا را می‌توانید دریافت کنید. اسناد حمل کالا

بیشتر بخوانید : سلطان یاقوت با 10 سال سابقه ترخیص کالا چه کمکی به شما می کند؟

 

مقررات بانکی و گواهی بازرسی

 

یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه کنید این است که بر اساس قوانین و مقرراتی که اعمال شده تمامی کالاهایی که با استفاده از سیستم انتقال ارز و یا به هر نحوی که از طریق سیستم بانکی مانند اعتبارات اسنادی، حواله‌های ارزی و یا ارز مبادله‌ای  و ... وارد و یا صادر می‌شوند برای ترخیص کالا و آزاد شدن اسناد بانکی به گواهی بازرسی یا همان (psi) نیاز دارند. همچنین با توجه به تاکید سازمان ملی استاندارد بر  بازرسی و آزمایش کالاهای وارداتی داشتن استاندارد مبدا بر اساس استاندارد ملی ایران و استاندارد های معتبر خارجی با ارائه گواهینامه  (Certificate of conformity )الزامی است. 

سلطان یاقوت
سلطان یاقوت

 

 

چند نوع گواهی بازرسی وجود دارد؟

 

همانطور که می دانید  بازرسی و بررسی کالاها در چندین وجه صورت می‌گیرد یکی از آنها بازرسی کالا قبل از حمل می‌باشد که به بازرسی ظاهری و فیزیکی نیز شهرت دارد در این نوع بازررسی کمیت، کیفیت، نوع بسته بندی و بارگیری کالا مورد برسی قرار می‌گیرد. 

نوع دیگر بازرسی کالا، بازرسی در حین تولید کالا می‌باشد این بازرسی برای بررسی قطعات به کار رفته در مواد اولیه و فرآیند تولید کالا و محصول است. این بازرسی برای کالاهایی می‌باشد که بعد ازتولید آن بررسی این موارد ممکن نبوده و یا هزینه بر خواهد بود به همین دلیل بازرسی در حین تولید کالا صورت می‌گیرد. به دلیل حضور طولانی مد ت بازرس در محل تولید کالا هزینه این نوع بازرسی بیش از حد معمول است. از این نوع بازرسی معمولا برای کالاهای آرایشی بهداشتی، مواد غذایی، تجهیزات و ماشین آلات استفاده می‌شود. 

 

بیشتر بخوانید :  ریلیز چیست

 

بازرسی بعدی بازرسی کنترل قیمت کالا است در این نوع از بازرسی بررسی قیمت واقعی کالا انجام می‌شود. این نوع از بازرسی به دستور بانک و موسسه ای که تامین کننده مالی برای واردات آن کالا است، انجام می شود زیرا در هر صورت تاجر و خریدار از قیمت اصلی کالا در بازار و عرف آن را می‌داند و این فقط و فقط برای موسسات تامین کننده هزینه‌های اهمیت دارد. که آنهم به دلیل عدم سواستفاده از ارز ارزان قیمت و وام های با بهره با سود های کم می‌باشد. سواستفاده در این روش می‌تواند در زمان پیش اظهاری کالا و یا به صورت تبانی انجام شود. 

 

بازرسی بعدی از انواع استاندارد اجباری می‌باشد که یکی از مهمترین و پیچیده ترین انواع بازرسی است. در این نوع از بازرسی شرکت بازرس به نمایندگی از سازمان استاندارد در محلی که کالا از آن خارج می‌شود به دید فروشنده کالا را بررسی کرده و یا در آزمایشگاه های مجاز سازمان استاندارد به بررسی کالا می‌پردازد. بعد از این گواهی بازرسی به همراه اظهارنامه کالا به اداره استاندارد گواهینامه صادر می‌شود. 

 

سلطان یاقوت
سلطان یاقوت

 

 

منبع : سلطان یاقوت

 

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
چند اشتباه کسب وکارها در اینستاگرام
چند اشتباه کسب وکارها در اینستاگرام

آشنایی با چند اشتباهی که اکثر کسب و کارها در اینستاگرام مرتکب آن‌ها می‌شوند و شیوه‌های رهایی از این اشتباهات!

کسب و کار و اقتصاد 1399/10/08 مشاهده مطلب

دورکاری و ارتقاء دفترکار خانگی
دورکاری و ارتقاء دفترکار خانگی

با توجه به دورکاری ناخواسته در این دوران کرونایی، تلاش بر این است که به منظور بازدهی بیشتر، فضای مطلوب تری را برای دفترکار در منزل ایجاد نماییم.

کسب و کار و اقتصاد 1399/11/12 مشاهده مطلب

استارباکس با لیوانهای جدید
استارباکس با لیوانهای جدید

استارباکس با درست کردن لیوانهای قابل استفاده مجدد و ترویج فرهنگ استفاده از این نوع لیوان ها در شعب خودش داره برای انهدام لیوانهای یکبار مصرف آماده میشه.

کسب و کار و اقتصاد 1400/01/21 مشاهده مطلب

CRM چیست و چه نکاتی را هنگام خرید CRM باید رعایت کرد؟
CRM چیست و چه نکاتی را هنگام خرید CRM باید رعایت کرد؟

CRM مخفف Customer Relation Management (مدیریت ارتباط با مشتری) است. برای بررسی مزایای CRM و انتخاب بهترین نرم افزار CRM با ما همراه باشید.

کسب و کار و اقتصاد 1400/01/27 مشاهده مطلب

شبکه پیش جوش (مش) چیست؟
شبکه پیش جوش (مش) چیست؟

مش ، زیرمجموعه ای از یک فضای هندسی است. غالباً این سلول ها یک مجموعه ساده را تشکیل می دهند. برای آشنایی بیشتر با مش این مقاله را بخوانید.

کسب و کار و اقتصاد 1400/02/09 مشاهده مطلب

3 استراتژی میلیونر شدن که در کتابها نیامده
3 استراتژی میلیونر شدن که در کتابها نیامده

در این مقاله 3 راهکار میلیونر شدن را که در کتابهای استراتژی کسب و کار نیامده، با شما به اشتراک می گذاریم.

کسب و کار و اقتصاد 1400/04/27 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید