تاریک شدن زمین به دلیل تغییرات آب و هوایی

علمی 1400/09/18 16:45:26
تاریک شدن زمین به دلیل تغییرات آب و هوایی
چنین به نظر می رسد که طی سالهای اخیر تغییرات بوجود آمده در آب و هوا موجب تاریکی زمین شده و این امر دانشمندان را بسیار نگران گرده است.


تاریک شدن نگران کننده زمین به دلیل تغییرات آب و هوایی

 

تحقیقات نشان می دهد که زمین به دلیل تغییرات آب و هوایی در حال "تاریک" شدن است. کارشناسان از این امر ابراز "نگرانی" می کنند.

به نظر می رسد زمین کم نور شده است و طبق تحقیقات، تغییرات آب و هوایی دلیل بزرگی بر این امر است.

 

ضریب بازتاب زمین یا آلبدو

 

نتایج بدست آمده حاصل بررسی داده‌های دو دهه‌ای درباره تابش زمین یا نور منعکس شده از زمین است که ماه را روشن می‌کند. این نامه تحقیقاتی که در مجله علمی معتبر Geophysical Research Letters در ماه آگوست منتشر شده است، اخیراً در 30 سپتامبر به اشتراک گذاشته شد؛ که نشان می دهد بازتاب زمین یا آلبدو در هر متر مربع، حدود 0.5٪ یا نیم وات کاهش نور خواهد داشت.

اگرچه ممکن است این امر که زمین حدود 30 درصد از نوری که دریافت می‌کند را منعکس می‌کند، مهم به نظر نرسد، اما بیشتر کاهش بازتاب ها "در سال‌های اخیر افزوده شده است."


فیلیپ گود، محقق مؤسسه فناوری نیوجرسی و نویسنده اصلی این تحقیق، در بیانیه‌ای گفت: «وقتی که داده‌های سه سال گذشته را پس از 17 سال آلبدوی تقریباً مسطح تجزیه و تحلیل کردیم، افت آلبدو یا ضریب بازتاب برای ما شگفت‌آور بود.».

این تحقیق نشان داد که علیرغم تغییرات در روشنایی خورشید، ستاره مرکزی منظومه شمسی هیچ تاثیری بر کم‌نور شدن زمین نداشت. در عوض، به دلیل افزایش دمای اقیانوس ها است.

بر اساس داده های اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده، در 100 سال گذشته، دمای سطح دریاها 0.23 درجه فارنهایت افزایش یافته است.

این مطالعه به کاهش ابرهای انعکاسی کم ارتفاع در قسمت شرقی اقیانوس آرام اشاره می کند. در همان منطقه در سواحل آمریکای شمالی و جنوبی، دمای اقیانوس ها افزایش یافته است. محققان می گویند که این معکوس کردن نوسان ده ساله اقیانوس آرام است که معمولاً بر دمای اقیانوس ها تأثیر می گذارد.

چلسی مور از موسسه کِلایمیت گفت که نوسان ده ساله اقیانوس آرام در سال 1977 به چرخه دمایی گرمتر خود تغییر کرد و از آن زمان تاکنون در آن مرحله باقی مانده است که می تواند غیرعادی تلقی شود زیرا چرخه ها معمولاً 20 تا 30 سال طول می کشند.

بنابراین با افزایش دما در زمین، این سیاره بیشتر گرما را به جای بازتابش جذب کرده است.

ادوارد شویترمن، دانشمند سیاره‌شناسی در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، که در این تحقیق شرکت نداشت، در بیانیه‌ای گفت که نتایج «نسبتأ نگران‌کننده» هستند. او گفت دانشمندان خوشبین بودند که سیاره گرمتر به معنای ابرهای بیشتر و آلبدوی بالاتر برای انعکاس نور بیشتر به امید جبران تغییرات آب و هوایی باشد.

شویترمن گفت: «این نشان می‌دهد که خلاف آن درست می باشد.»

استیون کونین، مدیر مرکز علوم و پیشرفت شهری در دانشگاه نیویورک و معاون سابق وزیر علوم در وزارت انرژی ایالات متحده، به USA TODAY گفت که کم نور شدن زمین "قابل توجه است".

 

نتیجه: 

 

استیون کونین گفت: «معلوم نیست که آیا این کاهش نور ناشی از نوسانات طبیعی سیستم آب و هوایی است یا یک نتیجه غیرمنتظره از تأثیرات انسانی است.

تاریک شدن زمین می تواند در دهه های آینده نیز حائز اهمیت شود. گزارشی در سال 2013 توسط هیئت بین دولتی در مورد تغییرات آب و هوا چنین پیش بینی کرد که میانگین دمای جهانی دریاها تا سال 2100 تا 7.2 درجه فارنهایت افزایش می یابد.

ادوارد شویترمن، دانشمند سیاره‌شناسی در دانشگاه کالیفرنیا، ریورساید، که در این مطالعه شرکت نداشت، در بیانیه‌ای گفت که نتایج «کاملاً نگران‌کننده» هستند. او گفت دانشمندان خوشبین بودند که سیاره گرمتر به معنای ابرهای بیشتر و آلبدوی بالاتر برای انعکاس نور بیشتر به امید جبران تغییرات آب و هوایی باشد.

شویترمن گفت: «این نشان می‌دهد که خلاف آن درست است.»

استیون کونین، مدیر مرکز علوم و پیشرفت شهری در دانشگاه نیویورک و معاون سابق وزیر علوم در وزارت انرژی ایالات متحده، به USA TODAY گفت که کم نور شدن زمین "قابل توجه است".

او گفت: «معلوم نیست که آیا این کاهش نور ناشی از نوسانات طبیعی سیستم آب و هوایی است یا یک نتیجه غیرمنتظره از تأثیرات انسانی است.

تاریکی زمین می تواند در دهه های آینده نیز اهمیت بیشتری پیدا کند. گزارشی در سال 2013 توسط هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوا، پیش بینی کرد که میانگین دمای جهانی دریاها تا سال 2100 تا 7.2 درجه فارنهایت افزایش می یابد.

 

 

 

 

 

 


 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
ارسال انرژی خورشیدی از فضا به زمین
ارسال انرژی خورشیدی از فضا به زمین

نیروی هوایی آمریکا قصد دارد تا با کمک یک ماهواره خورشیدی، انرژی خورشیدی را از فضا به زمین بفرستد!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/02/10 مشاهده مطلب

رصد نور پشت سیاه چاله و اثبات نظریه نسبیت انیشتین
رصد نور پشت سیاه چاله و اثبات نظریه نسبیت انیشتین

دانشمندان برای اولین بار نوری را از پشت یک اَبَر سیاه چاله رصد کردند که مدرکی است دال بر اثبات نظریه نسبیت انیشتین!

علمی 1400/05/11 مشاهده مطلب

پیش بینی سرنوشت منظومه شمسی ما بعد از مرگ خورشید
پیش بینی سرنوشت منظومه شمسی ما بعد از مرگ خورشید

منظومه شمسی آینده نگر سرنوشت ما را پس از مرگ خورشید پیش بینی می کند. خورشید حدود پنج میلیارد سال آینده به یک ستاره "غول آسا سرخ" و سپس به زغال تبدیل می گردد.

علمی 1400/07/21 مشاهده مطلب

آب رفتن جثه پرندگان با تغییرات آب و هوا
آب رفتن جثه پرندگان با تغییرات آب و هوا

جثه بسیاری از پرندگان گرمسیری مانند این پرنده قلاده دار در حال کوچک شدن هستند. این تغییر ممکن است به پرندگان کمک کند در آب و هوای گرم خنک بمانند.

علمی 1400/09/07 مشاهده مطلب

دلفین ها و تشخیص دوستانشان با استفاده از حس چشایی
دلفین ها و تشخیص دوستانشان با استفاده از حس چشایی

طبق مطالعات اخیر، برای اولین بار مشخص شده است که دلفین ها می توانند دوستان خود را با استفاده از حس چشایی شناسایی کنند.

علمی 1401/03/02 مشاهده مطلب

ربط زن نخستین از آسیای شرقی به آمریکایی های نخستین
ربط زن نخستین از آسیای شرقی به آمریکایی های نخستین

DNA کشف شده از یک جمجمه باستانی متعلق به نسل انسانهای خردمند نخستین، زنی از آسیای شرقی را به آمریکایی های نخستین پیوند می دهد.

علمی 1401/06/13 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید