بای پس سلول در درایوهای ولتاژ متوسط (MV VFD)

صنعت و مهندسی 1400/08/29 16:35:00
بای پس سلول در درایوهای ولتاژ متوسط (MV VFD)
بای پس سلول یک ویژگی محبوب در توپولوژی VFD (درایو فرکانس متغیر) چند سلولی است. درایو از چندین سلول در هر فاز تشکیل شده است.

 

بای پس سلول - آنچه باید بدانید

 

در این مطلب ما در مورد بای پس سلول در درایوهای فرکانسی ولتاژ متوسط ​​مبتنی بر سلول (MV VFD) بحث خواهیم کرد. 

·        هدف از چنین بای پسی چیست؟ 

·        چگونه از نظر فنی اجرا می شود؟ 

·        وقتی بای پس فعال می شود چه اتفاقی می افتد؟

·        و سرانجام، بای پس سلول چگونه بر در دسترس بودن VFD تأثیر می گذارد؟ 

  درصورت تمایل به یافتن پاسخ این سؤالها، این مقاله را بخوانید: بای پس سلول - چیزهایی که باید بدانید.

 

بای پس به عنوان یک ویژگی مشترک

 

بای پس سلول یک ویژگی محبوب در توپولوژی VFD (درایو فرکانس متغیر) چند سلولی است. درایو از چندین سلول در هر فاز تشکیل شده است که به صورت سری به هم متصل می شوند تا به ولتاژ نامی خروجی دلخواه برسند. پاورسل، بلوک اصلی درایو، معمولأ بسته به نوع طرح یا نوع محصول، با ولتاژ 600 - 750 ولت برآورد می شود.

 

تحقق فنی

این ویژگی معمولاً به عنوان یک ارتباط بای پس مکانیکی تحقق می یابد که پس از تشخیص خرابی می تواند خیلی سریع وصل شود.

 

 راه حل جایگزین، یک نیمه هادی اضافی است که سلول را بای پس می کند یا به اصطلاح کنار می گذارد و پس از شناسایی خرابی، سلول راه اندازی می شود.

 

در صورت بروز مشکل ارتباطی (به عنوان مثال اشکال در اتصال فیبر نوری)، پاور سل نیز بای پس می شود.

 

Nancal Medium-Voltage VFD
Nancal Medium-Voltage VFD

 

هدف بای پس سلول

 

با توجه به مقدار بیشتر اجزای ولتاژ پایین (در مقایسه با سایر VFD های ولتاژ متوسط ​​با توپولوژی متفاوت) آماده بودن چنین درایوی به طور کلی کافی نیست. بنابراین، بای پس سلولی برای دستیابی به قابلیت آمادگی مشابه به عنوان فناوری رقیب در بازار معرفی شد. 

هدف از By-Pass سلول، اتصال یک سلول معیوب و فعال نگه داشتن VFD است. بسته به پیکربندی VFD یا N + 1 است (عملکرد کامل را می توان پس از خرابی یک سلول در هر فاز حفظ کرد) یا N-1 (فعالیت با عملکرد پایین پس از خرابی سلول). به طور کلی اعتقاد بر این است که بای پس سلول برای دسترس بودن اینورترهای فرکانسی ولتاژ متوسط ​​مبتنی بر سلول، چیزی ضروری است.

 

 

بای پس سلولی
شکل 1: اصل / قانون ساده شده بای پس سلول

 

 

 

بنابراین، عقل متعارف ممکن است اینطور نتیجه گیری کند که:

 

بای پس سلول = دسترسی بالای سیستم درایو شما

 

بای پس سلول - مواردی که باید بدانید

 

حال اگر می گفتیم که چیزی با قابلیت به کارگیری مضاعف ممکن است کاملاً برعکس باشد، چه می شد؟ اگر عقل متعارف در نهایت به نتیجه گیری صحیح منجر نشود چه؟

 

واقعیت این است که مزیت بای پس سلول تا حد زیادی، بیش از حد تخمین زده می شود. داشتن بای پس سلولی کمی شبیه یک بیمه بسیار عمومی است؛ شما مرتباً هزینه های منظم خود را پرداخت می کنید و معتقد هستید که از شما محافظت می شود. اما دقیقاً وقتی اتفاقی می افتد، به اینکه آیا بیمه، پرونده شما را پوشش می دهد یا خیر، پی می برید. وضعیت مشابه آن در اینجا اتفاق می افتد. مطمئناً نمی گوییم که بای پس سلول فایده ای ندارد. با این حال، می خواهیم شما را به این موضوع آگاه کنیم که این یک چوب جادویی نیست که هر مشکل ممکنی را حل کند.

 

پیکربندی مجدد پس از خرابی سلول

 

بای پس سلول می تواند پاورسل را جدا کند و در عین حال پاور سل دیگری (که به صورت سری به هم متصل شده اند) را فعال نگه دارد. به این ترتیب، VFD می تواند به کار خود ادامه دهد. اما، این انتقال به چه میزان ساده است؟ چقدر طول می کشد؟

 

طبق گفته سازنده، مدت زمان لازم برای بای پس یک سلول خراب، حدود 250 میلی ثانیه است. آنقدرها هم که فکر می کنید سریع نیست. به دنبال بای پس یک سلول، سلولهای دیگر فعال می مانند. نقطه خنثی به منظور تولید ولتاژ خروجی متعادل (بالانس شده) موتور، حرکت می کند. با یک سلول بای پس شده، VFD به طور معمول همچنان ولتاژ کافی برای ادامه روند تولید می کند. این حداقل گزینه در مورد بارهایی با گشتاور غیر خطی (T_load ∼ ω²) است و برای برنامه های گشتاور ثابت بسیار حائز اهمیت است. از آنجا که گشتاور موتور با مربع ولتاژ دستگاه کاهش می یابد، حتی یک کاهش ولتاژ کوچک هم ممکن است باعث کاهش قابل توجه گشتاور موتور شود.

 

mv vfd
mv vfd

 

 

 

بای پس سلول ممکن است نیاز به نگهداری داشته باشد

 

رایج ترین نوع بای پس سلول، ارتباط مکانیکی است. به احتمال زیاد تعجب آور نیست که چنین تماسی نیاز به نگهداری دارد. اکنون، دوره نگهداری می تواند نقصی در دسترسی دستگاه شما ایجاد کند. تولید کنندگان، معمولاً نگهداری (یا "آزمایش") سالیانه را توصیه می کنند. این یک تداخل بالقوه با فلسفه بهره برداری از برخی نیروگاه ها (دستگاه ها) است که ممکن است به 3 تا 5 سال خدمت بی وقفه نیاز داشته باشند.

 

گذر از وقتی که بای پس سلول فعال می شود

 

عملکرد بدون وقفه VFD پس از خرابی سلول ممکن است یک چالش باشد ...

 

آیا این طراحی قدرت تحمل خطا را دارد؟

 

VFD های مبتنی بر چند سلولی با گزینه بای پس سلول اغلب تحمل خطا در نظر گرفته می شوند. آیا واقعاً چنین است؟ 

 

آماده بودن دستگاه

 

برای برخی فرایندها، شروع مجدد و از سرگیری عملیات آسان نیست. ممکن است به راحتی چندین ساعت (یا حتی چند روز) طول بکشد تا همه چیز دوباره ارتقاء پیدا کند. ما آن را از روی اختلالات شبکه که بسیار کوتاه مدت هستند، به خوبی می شناسیم. اما اگر VFD قطع شود، مدتی طول می کشد تا دوباره کار کند. از لحاظ منطقی، همین مورد در بای پس سلول نیز وجود دارد. اگر سیستم در حین یا بلافاصله پس از فعال سازی بای پس متوقف شود، مهم نیست که چقدر سریع واکنش نشان دهد، در عملکرد تأثیر خواهد داشت.

 

خلاصه ای در مورد بای پس سلول

 

اینکه "بای پس سلولی به VFD اجازه می دهد تا با احتمال غیرمترقبه از خطای سلول کار کند" در یک آیتم بازاریابی از تولید کننده ای بزرگ وجود دارد. در حالی که بای پس سلول به نظر می رسد یک گزینه خوب باشد، اما تأثیر آن را بیش از حد ارزیابی نکنید.

 

اول از همه، ما باید عبارت "یک رویداد بعید" را زیر سوال ببریم. بر اساس تجربیات میدانی، قطع پاورسل کاملاً بعید نیست و در حقیقت گهگاه این اتفاق می افتد.

 

دوم ، برخی از تولیدکنندگان چنین اظهار می کنند که "عملکرد آن بدون وقفه است". این جمله خوش بینانه ای است که ممکن است همیشه هم درست نباشد.

 

اگر هدف شما به حداقل رساندن زمان خرابی است، در این صورت بای پس سلول می تواند یک راه حل مناسب باشد. اما، اگر یک کار بدون وقفه را پس از خرابی پاورسل هدف قرار دهید، باید خیلی دقت کنید. درصورتی که بار رانده شده شما نسبت به گذرها حساس باشد (به عنوان مثال ماشین توربو مانند کمپرسورها)، به دنبال گذر ناشی از فعال شدن بای پس سلول، احتمال لغزش غیر قابل اغماضی وجود دارد. این سناریو در VFDهای چند سلولی واقعی با گزینه بای پس سلول در این زمینه مشاهده شد.

 

ایراد احتمالی دیگر، نگهداری از ارتباط بای پس است. در حالی که ممکن است آیتم بازاریابی تا 5 سال پیاپی دوام را ذکر نماید، باید آن را با دقت بیشتری بررسی کنید. در دفترچه راهنمای تعمیر و نگهداری ممکن است چیز دیگری ذکر شود (بازرسی هر ساله). همچنین شرایط گارانتی را در رابطه با تعمیر و نگهداری منظم و فواصل مربوطه بررسی کنید.

 

علاوه بر آن، توجه داشته باشید که بای پس سلول فقط در صورت بروز مشکل سلول کمک می کند. ممکن است خرابی های دیگری نیز وجود داشته باشند؛ به عنوان مثال، در ترانسفورماتور ورودی تغییر فاز، که در این مورد بخشی جدایی ناپذیر از VFD است. از آنجا که ترانسفورماتورهای VFD را نیز اجاره یا خرید می کنیم، چندین مورد از این خرابی ها را دیده و شنیده ایم. این زمانی است که  دسترسی به دستگاه، دستخوش تغییر می شود. معمولاً دو هفته طول می کشد تا درایو را دوباره فعال و راه اندازی کنید. به جای بای پس سلول، بای پس کامل از درایو را ترجیح می دهید، تا موتور حداقل با سرعت ثابت تا زمان حل مشکل کار کند. این ممکن است در واقع گزینه ای باشد که صادقانه تطابق تولید آن شبکه و ولتاژنامی موتور را در نظر بگیرد.

 


 

اطلاعات بیشتر در خصوص درایوهای مدیوم ولتاژ را می توانید در وب سایت شرکت کنترل موتور البرز کهن مشاهده فرمایید.

 

اطلاعات تماس:
 

شرکت کنترل موتور البرز کهن

 

شماره تلفن: 02144008850 و 02144008860

شماره فکس: 02144008851

شماره تلفن همراه: 09121767606

وب سایت: https://pdrive.ir

پست الکترونیک: info@pdrive.ir

شبکه اجتماعی LinkedIn: 

https://www.linkedin.com/company/control-motor-alborz-kohan

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
با تم تولد بچه رئیس هیجان را به کودکان خود هدیه دهید
با تم تولد بچه رئیس هیجان را به کودکان خود هدیه دهید

با تم تولد بچه رئیس هیجان را به کودکان خود هدیه دهید. فروشگاه تم سرزمین تولد عرضه کننده ی تم تولد بچه رئیس در سراسر کشور می باشد.

سبک زندگی و موفقیت 1400/08/01 مشاهده مطلب

آشنایی با ترموکوپل ها: ترموکوپل تیپ K
آشنایی با ترموکوپل ها: ترموکوپل تیپ K

آشنایی با ترموکوپل ها: ترموکوپل تیپ K ترموکوپل متداول‌ترین وسیله اندازه‌گیری دما برای اندازه‌گیری درجه حرارت است. ترموکوپل با مشخصه‌هایی همچون دامنه‌ی زیاد..

تکنولوژی و سخت افزار 1400/08/16 مشاهده مطلب

وردپرس بهتر است یا برنامه نویسی سایت از صفر؟
وردپرس بهتر است یا برنامه نویسی سایت از صفر؟

می دانید که به طور کلی برای مدیریت یا طراحی سایت دو راه پیش رو دارید، یا از روش آسان تر که همان سیستم مدیریت محتواست استفاده کنید یا اینکه سایت را از صفر ...

نرم افزار و برنامه نویسی 1400/08/29 مشاهده مطلب

آموزش ساخت اکانت اینستاگرام با گوشی و کامپیوتر
آموزش ساخت اکانت اینستاگرام با گوشی و کامپیوتر

ساخت حساب کاربری اینستاگرام یکی از چالش های کاربران است. بسیاری از افراد بعد از دانلود و نصب اینستاگرام ، درگیر این موضوع بوده و میخواهند اکانت ج...

نرم افزار و برنامه نویسی 1400/09/28 مشاهده مطلب

پرده مغناطیسی
پرده مغناطیسی

پرده مغناطیسی پرده / در توری و طلق آهنربایی / مغناطیسی توری آهنربایی یا طلق نرم آهنربایی که اصطلاحا با نام های پرده مغناطیسی ، پرده مگنتی یا در مغناطیسی ...

دکوراسیون 1400/10/13 مشاهده مطلب

بررسی کاربرد و کیفیت انواع پایه نگه دارنده موبایل
بررسی کاربرد و کیفیت انواع پایه نگه دارنده موبایل

بررسی کاربرد و کیفیت انواع پایه نگه دارنده موبایل در بازار صدها مدل از پایه نگه دارنده موبایل یا هولدر گوشی وجود دارد که انتخاب میان آن ها برای بسیاری از ...

تکنولوژی و سخت افزار 1400/11/25 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید