NET MAUI. چیست؟

NET MAUI. چیست؟
NET Multi-platform App UI (NET MAUI) یک چارچوب چند پلتفرمی برای ایجاد برنامه های بومی موبایل و دسکتاپ با C# و XAML است.

.NET Multi-platform App UI (NET MAUI) یک چارچوب چند پلتفرمی برای ایجاد برنامه های بومی موبایل و دسکتاپ با C# و XAML است.

 

با استفاده از NET MAUI. می‌توانید برنامه‌هایی را توسعه دهید که می‌توانند روی Android، iOS، macOS و Windows از یک پایگاه کد مشترک اجرا شوند.

.NET MAUI
.NET MAUI

 

 

NET MAUI. منبع باز است و تکمیل شده Xamarin.Forms است که از سناریوهای موبایل به دسکتاپ گسترش یافته است، با کنترل‌های UI که از ابتدا برای عملکرد و توسعه‌پذیری بازسازی شده‌اند.

اگر قبلاً از Xamarin.Forms برای ساخت رابط های کاربری متقابل پلتفرم استفاده کرده اید، شباهت های زیادی را با NET MAUI. مشاهده خواهید کرد. با این حال، برخی از تفاوت ها نیز وجود دارد.

با استفاده از NET MAUI. می‌توانید برنامه‌های چند پلتفرمی را با استفاده از یک پروژه ایجاد کنید، اما در صورت لزوم می‌توانید کد منبع و منابع خاص پلتفرم را اضافه کنید. یکی از اهداف کلیدی .NET MAUI این است که شما را قادر سازد تا حد ممکن منطق برنامه و طرح رابط کاربری خود را در یک پایه کد واحد پیاده سازی کنید.

 

NET MAUI برای چه کسی است؟


NET MAUI برای توسعه دهندگانی است که می خواهند:

 • برنامه‌های چند پلتفرمی را در XAML و C#، از یک پایگاه کد مشترک در ویژوال استودیو بنویسید.
 • طرح و طراحی رابط کاربری را در پلتفرم ها به اشتراک بگذارید.
 • کد، تست و منطق تجاری را در بین پلتفرم ها به اشتراک بگذارید.


NET MAUI چگونه کار می کند؟


NET MAUI APIهای Android، iOS، macOS و Windows را در یک API واحد یکپارچه می‌کند که اجازه می‌دهد یک بار نوشتن و در هر مکانی تجربه توسعه‌دهنده را اجرا کنید، در حالی که دسترسی عمیق به هر جنبه از هر پلتفرم بومی را فراهم می‌کند.

NET 6 مجموعه‌ای از چارچوب‌های مخصوص پلتفرم را برای ایجاد برنامه‌ها ارائه می‌کند: .NET برای Android، .NET برای iOS، .NET برای macOS، و کتابخانه UI (WinUI) Windows. این فریم‌ورک‌ها همگی به کتابخانه کلاس پایه NET 6 (BCL) دسترسی دارند. این کتابخانه جزئیات پلت فرم زیرین را به دور از کد شما خلاصه می کند. BCL به زمان اجرای NET بستگی دارد تا محیط اجرای کد شما را فراهم کند. برای اندروید، iOS و macOS، محیط توسط Mono، پیاده‌سازی زمان اجرا دات‌نت، پیاده‌سازی می‌شود. در ویندوز، WinRT همان نقش را انجام می دهد، با این تفاوت که برای پلتفرم ویندوز بهینه شده است.

در حالی که BCL برنامه‌هایی را که روی پلتفرم‌های مختلف اجرا می‌شوند قادر می‌سازد تا منطق تجاری مشترک را به اشتراک بگذارند، پلتفرم‌های مختلف راه‌های مختلفی برای تعریف رابط کاربری برای یک برنامه دارند و مدل‌های مختلفی را برای تعیین نحوه ارتباط و تعامل عناصر یک رابط کاربری ارائه می‌دهند. می‌توانید رابط کاربری هر پلتفرم را به‌طور جداگانه با استفاده از چارچوب خاص پلتفرم (.NET برای Android، .NET برای iOS، .NET برای macOS یا WinUI) ایجاد کنید، اما این رویکرد از شما می‌خواهد که برای هر کدام یک کد پایه داشته باشید. خانواده فردی از دستگاه ها

NET MAUI یک چارچوب واحد برای ساخت رابط‌های کاربری برای برنامه‌های موبایل و دسکتاپ فراهم می‌کند. نمودار زیر نمای سطح بالایی از معماری یک برنامه .NET MAUI را نشان می دهد:

.NET MAUI
.NET MAUI

 

 

در یک برنامه .NET MAUI، شما کدی را می نویسید که عمدتاً با API .NET MAUI (1) در تعامل است. سپس .NET MAUI مستقیماً APIهای پلتفرم بومی (3) را مصرف می کند. علاوه بر این، در صورت لزوم، کد برنامه ممکن است مستقیماً APIهای پلت فرم (2) را اعمال کند.

برنامه‌های .NET MAUI را می‌توان روی رایانه شخصی یا مک نوشت و در بسته‌های برنامه بومی کامپایل کرد:

 • برنامه‌های اندرویدی که با استفاده از NET MAUI ساخته شده‌اند، از سی شارپ به زبان میانی (IL) کامپایل می‌شوند که پس از راه‌اندازی برنامه، به‌موقع (JIT) در یک اسمبلی بومی کامپایل می‌شود.
 • برنامه‌های iOS که با استفاده از NET MAUI ساخته شده‌اند، کاملاً زودتر از زمان (AOT) از C# در کد اسمبلی اصلی ARM کامپایل شده‌اند.
 • برنامه‌های macOS که با استفاده از NET MAUI ساخته شده‌اند، از Mac Catalyst استفاده می‌کنند، راه‌حلی از Apple که برنامه iOS شما را که با UIKit ساخته شده است به دسکتاپ می‌آورد و در صورت نیاز با AppKit و APIهای پلتفرم اضافی آن را تقویت می‌کند.
 • برنامه‌های Windows که با استفاده از NET MAUI ساخته شده‌اند، از کتابخانه UI Windows (WinUI) 3 برای ایجاد برنامه‌های بومی استفاده می‌کنند که می‌توانند دسکتاپ ویندوز و پلتفرم ویندوز جهانی (UWP) را هدف قرار دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد WinUI، کتابخانه UI ویندوز را ببینید .

 

 

توجه داشته باشید

ساخت اپلیکیشن برای iOS و macOS به مک نیاز دارد.

 


آنچه NET MAUI ارائه می دهد


NET MAUI مجموعه ای از کنترل ها را ارائه می دهد که می توانند برای نمایش داده ها، شروع اقدامات، نشان دادن فعالیت، نمایش مجموعه ها، انتخاب داده ها و موارد دیگر استفاده شوند. علاوه بر مجموعه ای از کنترل ها، .NET MAUI همچنین ارائه می دهد:

 • یک موتور طرح بندی استادانه برای طراحی صفحات.
 • چندین نوع صفحه برای ایجاد انواع ناوبری غنی، مانند کشو.
 • پشتیبانی از اتصال داده، برای الگوهای توسعه زیباتر و قابل نگهداری.
 • توانایی سفارشی کردن کنترلرها برای بهبود نحوه ارائه عناصر UI.
 • APIهای چند پلتفرمی ضروری برای دسترسی به ویژگی‌های دستگاه بومی. این APIها برنامه‌ها را قادر می‌سازند به مواردی مانند GPS، شتاب‌سنج، و وضعیت باتری و شبکه دسترسی داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر، موارد ضروری NET MAUI را ببینید .
 • یک کتابخانه گرافیکی بین پلتفرمی، که یک API مشترک برای هدف قرار دادن چندین پلتفرم ارائه می‌کند، که به شما امکان می‌دهد کد طراحی دوبعدی خود را بین پلتفرم‌ها به اشتراک بگذارید، یا پیاده‌سازی‌های گرافیکی را با یک برنامه واحد ترکیب و مطابقت دهید.
 • یک سیستم پروژه واحد که از چند هدف گذاری برای هدف قرار دادن Android، iOS، macOS و Windows استفاده می کند. برای اطلاعات بیشتر، به پروژه تک MAUI .NET مراجعه کنید .
 • دات نت را بارگیری مجدد کنید، به طوری که می توانید کد منبع مدیریت شده و XAML خود را در حین اجرای برنامه تغییر دهید، سپس بدون بازسازی برنامه، نتیجه تغییرات خود را مشاهده کنید. برای اطلاعات بیشتر، به .NET hot reload مراجعه کنید .


ملزومات دات نت MAUI


 • NET MAUI APIهای چند پلتفرمی را برای ویژگی‌های دستگاه بومی فراهم می‌کند. نمونه هایی از عملکرد ارائه شده توسط .NET MAUI ضروری شامل موارد زیر است:
 • دسترسی به حسگرهایی مانند شتاب‌سنج، قطب‌نما و ژیروسکوپ در دستگاه‌ها.
 • امکان بررسی وضعیت اتصال به شبکه دستگاه، و تشخیص تغییرات.
 • اطلاعاتی درباره دستگاهی که برنامه روی آن اجرا می‌شود ارائه دهید.
 • متن را در کلیپ بورد سیستم، بین برنامه ها کپی و جایگذاری کنید.
 • یک یا چند فایل را از دستگاه انتخاب کنید.
 • داده ها را به صورت جفت کلید/مقدار ایمن ذخیره کنید.
 • از موتورهای تبدیل متن به گفتار داخلی برای خواندن متن از دستگاه استفاده کنید.
 • جریان‌های احراز هویت مبتنی بر مرورگر را شروع کنید که به یک URL ثبت‌شده برنامه خاص گوش می‌دهند.

 

پروژه تک MAUI دات نت


برنامه‌های MAUI .NET معمولاً از یک پروژه واحد تشکیل شده‌اند که می‌تواند Android، iOS، macOS و Windows را هدف قرار دهد. این مزایای زیر را به همراه دارد:

 • پروژه ای که چندین پلتفرم و دستگاه را هدف قرار می دهد.
 • یک مکان برای مدیریت منابعی مانند فونت ها و تصاویر.
 • چند هدف گیری برای سازماندهی کدهای پلتفرم خاص.

 

.NET MAUI
.NET MAUI

 

 

 

بارگذاری مجدد سریع دات نت


NET MAUI شامل پشتیبانی از بارگذاری مجدد دات نت است که به شما امکان می دهد کد منبع مدیریت شده خود را در حین اجرای برنامه، بدون نیاز به توقف دستی یا ضربه زدن به نقطه شکست، تغییر دهید. سپس، ویرایش‌های کد شما می‌تواند بدون کامپایل مجدد بر روی برنامه در حال اجرا شما اعمال شود.

NET MAUI شامل پشتیبانی از بارگذاری مجدد XAML است که به شما امکان می‌دهد فایل‌های XAML خود را ذخیره کنید و تغییرات منعکس‌شده در برنامه در حال اجرا خود را بدون کامپایل مجدد مشاهده کنید. علاوه بر این، وضعیت ناوبری و داده‌های شما حفظ می‌شود و به شما امکان می‌دهد بدون از دست دادن جایگاه خود در برنامه، به سرعت در UI خود تکرار کنید.

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
 • {{item.Name}}
  {{item.DateTimeLocalized}}
  {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
سیگنال یا واتس‌اپ؟
سیگنال یا واتس‌اپ؟

حتما این روزها متوجه آپ‌دیت جدید واتس‌اپ، ادغامش با نرم‌افزار فیسبوک و همچنین معرفی سیگنال شده‌اید. حال چرا بهتر است به جای واتس‌اپ از سیگنال استفاده کنیم؟

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/10/25 مشاهده مطلب

Google Chrome 88 بدون پشتیبانی از Flash منتشر شد!
Google Chrome 88 بدون پشتیبانی از Flash منتشر شد!

گوگل، به تازگی Chrome 88 را منتشر کرد و پشتیبانی از Adobe Flash Player را برای همیشه از بین برد و به دوره اینترنت پایان داد.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/05 مشاهده مطلب

برای مغز، کُدخوانی و زبان خوانی یکسان نیست؟
برای مغز، کُدخوانی و زبان خوانی یکسان نیست؟

به نظر دانشمندان علوم مغز و اعصاب، درک زبان برنامه نویسی یا کدخوانی، برای مغز چیزی کاملا متفاوت است و این زبان نه زبان خارجی است و نه ریاضیات و منطق.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/10/14 مشاهده مطلب

بوت استرپ نسخه ۵ به همراه RTL رسمی منتشر شد
بوت استرپ نسخه ۵ به همراه RTL رسمی منتشر شد

بالاخره بعد از سال‌ها انتظار نسخه رسمی و آزمایشی فریمورک bootstrap با قابلیت راست به چپ رونمایی شد.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/09/19 مشاهده مطلب

15 روش رایگان استفاده از گوگل آنالیتیکس
15 روش رایگان استفاده از گوگل آنالیتیکس

در اینجا برای کسانی که در صدد ارتقاء صفحه خود هستند، 15 روش رایگان استفاده از گوگل آنالیتیکس برای پیگیری نتایج سئو را به اشتراک گذاشته ایم.

نرم افزار و برنامه نویسی 1400/02/01 مشاهده مطلب

چگونگی رقابت با وب سایت های بزرگتر
چگونگی رقابت با وب سایت های بزرگتر

چگونه می توان با وب سایتی با بیش از 1 میلیون بک لینک رقابت کرد و چرا گوگل نمی تواند خرید این بک لینک ها را ببیند؟

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/23 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید