آشنایی با ترموکوپل ها: ترموکوپل تیپ K

آشنایی با ترموکوپل ها: ترموکوپل تیپ K
آشنایی با ترموکوپل ها: ترموکوپل تیپ K ترموکوپل متداول‌ترین وسیله اندازه‌گیری دما برای اندازه‌گیری درجه حرارت است. ترموکوپل با مشخصه‌هایی همچون دامنه‌ی زیاد..

ترموکوپل متداول‌ترین وسیله اندازه‌گیری دما برای اندازه‌گیری درجه حرارت است. ترموکوپل با مشخصه‌هایی همچون دامنه‌ی زیاد اندازه‌گیری دما، ثبات و پایداری عملکرد، و دقت کافی اندازه‌گیری شناخته می‌شود که بتواند نیازهای اندازه‌گیری دما را در فرآیند صنعتی برآورده کند. ساختار ساده، پاسخ دینامیکی خوب؛ خروجی آن، یک سیگنال الکتریکی است که می‌تواند به دوردست منتقل شود و آشکارسازی متمرکز و کنترل اتوماتیک را تسهیل نماید.

اصول اندازه‌گیری دمای ترموکوپل، بر اساس اثر ترموالکتریک است. هنگامی که دو هادی یا نیمه‌هادی متفاوت به یک مدارِ بسته متصل می‌شوند، زمانی که دما در دو کنتاکت (نقطه اتصال) متفاوت باشد، مدار یک پتانسیل ترموالکتریکی تولید می‌کند که به آن اثر ترموالکتریک گفته می‌شود، و با نام اثر سبیک (sebeik effect) نیز معروف است.

ترموکوپل نوع K
انواع ترموکوپل

 

 

اصول کار ترموکوپل نوع K

 

سیگنال نیروی محرکه الکترکی ترموالکتریک نوع k از طریق دستگاه الکتریکی (دستگاه ثانویه) به دمای محیط اندازه‌گیری تبدیل می‌شود. اصل اساسی اندازه‌گیری دمای ترموکوپل نوع k این است که دو هادی تشکیل شده از اجزای متفاوت، یک حلقه بسته را تشکیل می‌دهند. هنگامی که یک اختلاف دما در هر دو انتها وجود داشته باشد، جریانی از حلقه عبور خواهد کرد. در این زمان، یک نیروی محرکه الکتریکی بین دو انتها به وجود می‌آید -یعنی نیروی محرکه الکتریکی ترموالکتریکی ترموکوپل نوع K- که اثر سیبِک نامیده می‌شود. دو جزء متفاوت تشکیل‌دهنده‌ی هادی همگن، یک الکترود داغ است، که دمای انتهای بالایی برای انتهای کاری (working end)، و دمای انتهای پایینی برای انتهای آزاد می‌باشد، و انتهای آزاد معمولاً دارای دمای ثابتی است. با توجه به رابطه‌ی تابعی بین نیروی محرکه الکتریکی ترموالکتریکی نوع K و دما، سنجه‌ی شاخص‌گذاری (indexing meter) ترموکوپل نوع K ساخته می‌شود. سنجه شاخص‌گذاری، دمای انتهای آزاد در در صفر درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در شرایط مختلف، ترموکوپل نوع K دارای سنجه شاخص‌گذاری متفاوت است.

هنگامی که سومین ماده فلزی به مدار ترموکوپل نوع K متصل می‌شود، تا زمانی که دمای دو کنتاکت آن ماده یکسان باشد، ترموالکتریسیته تولید شده توسط ترموکوپل نوع K بدون تغییر باقی خواهد ماند، یعنی توسط مدار دسترسی سومین فلز تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. بنابراین، در اندازه‌گیری دمای ترموکوپل نوع K، می توان به دستگاه اندازه گیری متصل شد، emf ترموالکتریک را اندازه‌گیری کرد، و شما می‌توانید دمای محیط اندازه‌گیری را بدانید.

ترموکوپل پلاتینیوم رودیوم WRR-121 WRR-131
ترموکوپل

 

 

معرفی ترموکوپل پلاتینیوم رودیوم WRR-121 WRR-131 

 

ترموکوپل پلاتینیوم رودیوم WRR-121 WRR-131 یک ترموکوپل سری WRR از نوع مونتاژی، بدون اتصال ثابت، ترمینال ضد‌پاشش‌آب یا ضد‌آب، با دامنه سنجش دمایی 0 تا 1800 درجه سانتی‌گراد است. ترموکوپل پلاتینیوم رودیوم WRR-121 WRR-131 به عنوان سنسوری برای اندازه گیری دما استفاده می شود که معمولاً قابلیت وصل شدن به دستگاه‌های نمایشگر، دستگاه‌های اندازه‌گیری با توانایی ثبت نتایج، و رایانه الکترونیکی را دارند. ترموکوپل پلاتینیوم رودیوم WRR-121 WRR-131 می‌تواند به طور مستقیم دمای 0 تا 1800 درجه سانتی‌گراد مایع، بخار، محیط گاز و سطح جامد را در طی فرآیندهای مختلف تولید اندازه‌گیری کند. علاوه بر این، ترموکوپل پلاتینیوم رودیوم WRR-121 WRR-131 دارای محاسنی همچون مونتاژ ساده، تعویض راحت، عنصر حسگر دما از نوع فنر فشاری، قابلیت ضد ارتعاشی مناسب، دامنه اندازه‌گیری وسیع، استحکام مکانیکی بالا، و دوام مناسب در برابر فشار می‌باشد.

ترموکوپل
ترموکوپل

 

 

 

منبع

K type thermocouple Working principle

ترموکوپل تیپ K

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
اپل و سرمایه گذاری بر روی درختان
اپل و سرمایه گذاری بر روی درختان

اپل به تازگی سرمایه گذاری کلانی بر روی یک تکنولوژی باستانی یعنی درختان و کاشت مجدد آنها به منظور حذف کربن از جو انجام داده که به حفظ محیط زیست کمک می کنه.

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/28 مشاهده مطلب

نقش جم در بازی هی دی چیست و چطور می توان آن را به دست آورد؟
نقش جم در بازی هی دی چیست و چطور می توان آن را به دست آورد؟

نقش جم در بازی هی دی چیست و چطور می توان آن را به دست آورد؟ اگر از علاقه مندان به بازی های آنلاین هستید، بازی Hay Day از جمله بازی های پرطرفداری است که ...

بازی، تفریح و سرگرمی 1400/08/10 مشاهده مطلب

گوگل: پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو حداکثر سرعت شارژ 23 واتی دارند!
گوگل: پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو حداکثر سرعت شارژ 23 واتی دارند!

گوگل در زمان عرضه، سرعت شارژ 30 واتی را در پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو اعلام و تبلیغ کرده بود! اما در مشخصات جدید توان شارژ 23 وات اعلام شده!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/08/27 مشاهده مطلب

جمع کردن موفقیت آمیز سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب ناسا
جمع کردن موفقیت آمیز سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب ناسا

تلسکوپ جیمز وب ناسا بزرگترین تلسکوپ فضایی است که چندی پیش برای آزمایش، سپر خورشیدی آن را باز کردن و الان تونستن طی چند ماه آن را جمع و جور و مرتب کنن.

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/21 مشاهده مطلب

بهترین برند مبل تخت خواب شو (برندهای ترک)
بهترین برند مبل تخت خواب شو (برندهای ترک)

خرید مبل راحتی و بهره گرفتن از مبل تخت خواب شو در دنیای مدرن امروز امری است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از همین رو سعی شده است تا به شکل رقابتی در ...

دکوراسیون 1400/11/10 مشاهده مطلب

چرا گل آپارتمانی برای هدیه به مادران مناسب تر است؟
چرا گل آپارتمانی برای هدیه به مادران مناسب تر است؟

شاید هیچکس در جامعه ی امروزی حتی از نزدیک ترین افراد به خود نیز توقع نداشته باشد که برای هدیه دادن به زحمت مادی بیفتند. شدت این موضوع در مادر...

سبک زندگی و موفقیت 1400/09/25 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید