پیش بینی سرنوشت منظومه شمسی ما بعد از مرگ خورشید

علمی 1400/07/21 23:57:50
پیش بینی سرنوشت منظومه شمسی ما بعد از مرگ خورشید
منظومه شمسی آینده نگر سرنوشت ما را پس از مرگ خورشید پیش بینی می کند. خورشید حدود پنج میلیارد سال آینده به یک ستاره "غول آسا سرخ" و سپس به زغال تبدیل می گردد.

پیش بینی سرنوشت ما بعد از مرگ خورشید، توسط نجوم منظومه شمسی 

 

منظومه شمسی آینده نگر سرنوشت ما را پس از مرگ خورشید پیش بینی می کند!


مسئله ای که در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده به آن می پردازیم، این است که دانشمندان انتظار دارند خورشید در حدود پنج میلیارد سال آینده به یک ستاره "غول آسا سرخ" تبدیل شود و سیارات داخلی را به شکل زغال سنگ در بیاورد. 

 

اما بعد از مرگ خورشیدمان چه خواهد شد؟ 

در حالی که هنوز زمان زیادی باقی مانده، تیمی از ستاره شناسان اکنون شواهدی از منظومه شمسی در دور دست یافته اند که این فرآیند قبلاً در آن رخ داده است. 

علاوه بر این، این منظومه شمسی به طرز وحشتناکی شبیه به منظومه شمسی ماست. آنقدر نزدیک است که رصدخانه کِک  (Keck ) آن را "توپ بلوری" در آینده کیهانی منظومه شمسی می نامد.

رصدخانه کک به تازگی از این کشف خبر داده و اشاره کرده است که منظومه شمسی دور "شبیه سرنوشت" ما است. منظومه شمسی، که ستاره شناسان به لطف رصدخانه دو تلسکوپی در ماوناکیا ( Maunakea) در هاوایی مشاهده کردند، در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد. و از سیاره ای شبیه مشتری-با مداری شبیه مشتری-که به دور یک ستاره کوتوله سفید می چرخد، تشکیل شده است.

همانطور که در عکس های زیر مشاهده می نمایید، منظومه شمسی دور را می بینید که ستاره آن به یک غول سرخ تبدیل شده و سپس دوباره به یک ستاره کوچک سفید تبدیل می شود. غول سرخ یک ستاره (با اندازه معین) در "مراحل مرگ" خود است. زمانی که ستاره دمای سطح نسبتاً کمی نسبت به قطر بزرگ خود دارد، این اتفاق می افتد. کوتوله سفید یا همان ستاره کوچک سفید، یک غول سرخ "مرده" است که در خود فرو رفته است. یک هسته داغ و متراکم، معمولاً به اندازه زمین را تشکیل می دهد، اما هنوز نصف حجم خورشید را داراست.

 

 منظومه شمسی دور را می بینید و ستاره آن
منظومه شمسی دور را می بینید و ستاره آن

 

 منظومه شمسی دور را می بینید و ستاره آن
منظومه شمسی دور را می بینید که ستاره آن به یک غول سرخ تبدیل شده (51 میلیون سال)
 منظومه شمسی دور را می بینید که ستاره آن به یک غول سرخ تبدیل شده
منظومه شمسی دور را می بینید که ستاره آن به یک غول سرخ تبدیل شده (110 میلیون سال)
 منظومه شمسی دور را می بینید که ستاره آن دوباره به یک ستاره کوچک سفید تبدیل می شود.
منظومه شمسی دور را می بینید که ستاره آن دوباره به یک ستاره کوچک سفید تبدیل می شود.
 
تصویری از سیاره ای شبیه مشتری که به دور ستاره کوتوله سفید در منظومه شمسی
تصویری از سیاره ای شبیه مشتری که به دور ستاره کوتوله سفید در منظومه شمسی "توپ کریستالی" می چرخد.

 


جاشوا بلکمن، نویسنده اصلی این پژوهش، در بیانیه مطبوعاتی کِک گفت: "این شواهد تأیید می کند که سیاره هایی که در فاصله بسیار زیادی به دور خود می چرخند می توانند پس از مرگ ستاره خود نیز، به حیات خود ادامه دهند. با توجه به اینکه این منظومه شبیه سیستم منظومه شمسی ماست، این نشان می دهد که مشتری و زحل می توانند از فاز غول پیکر و قرمز رنگ خورشید در صورت اتمام سوخت هسته ای و تخریب خود جان  سالم به در ببرند." به نظر می رسد وقتی خورشید می میرد، این سیاره ها می توانند محل مناسبی باشند. این کشف در مجله (نیچر) Nature بیشتر شرح داده شده است. 

 

چگونه ستاره شناسان به این نگاه اجمالی در مورد آینده منظومه شمسی ما رسیدند؟ 

پدیده "خرد شدن گرانشی" به آنها این فرصت را داد. در چنین مواردی، ستاره ای از منظومه شمسی دور، لحظه ای با یک ستاره دورتر از زمین هم تراز می شود. این امر باعث ایجاد یک "عدسی" با گرانش آن شده که تابش نور را از منظومه شمسی دورتر، بیشتر و وسیع تر می کرد. 

اخترشناسان در تابش بزرگنمایی، تاب خوردگی ای را تشخیص دادند که نشان دهنده سیاره ای در مدار بود. به نظر می رسد که این پدیده نادر، تتنها یک بار در زندگی رخ دهد، اما خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنید اتفاق می افتد. 

امیدواریم که آینده نگری هایی مانند این، بتواند به نسل های آینده کمک کند تا خود را برای مرگ خورشید آماده کنند. یا شاید تا قبل از وقوع این پدیده، فرزندان ما در جایی بسیار دورتر زندگی کنند.

 

 

 Yahoo! News

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
تپه های شنی آبی در سیاره سرخ
تپه های شنی آبی در سیاره سرخ

آیا در مورد تپه های شنی آبی که به تازگی عکسهاش از مریخ ارسال شده چیزی شنیدی؟ واقعا آبی هستن؟ چرا؟ این مقاله را بخون تا بدانی!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/22 مشاهده مطلب

پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک
پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک

استارلینک نام یک شبکه ماهواره ای است که شرکت خصوصی فضا پیمایی SpaceX در حال توسعه آن است تا اینترنت کم هزینه را به مکان های دوردست هم ارائه بده. دنبالم بیا...

تکنولوژی و سخت افزار 1400/04/16 مشاهده مطلب

دوبرابر شدن گرمای زمین از سال 2005
دوبرابر شدن گرمای زمین از سال 2005

تأثیرات فعالیت انسان بر تبادل گرما بین جو زمین و محیط فضایی اطراف آن و تغییرات طبیعی در رفتار اکوسیستم سیاره زمین هر دو باعث گرم شدن زمین می شوند.

علمی 1400/04/17 مشاهده مطلب

رصد نور پشت سیاه چاله و اثبات نظریه نسبیت انیشتین
رصد نور پشت سیاه چاله و اثبات نظریه نسبیت انیشتین

دانشمندان برای اولین بار نوری را از پشت یک اَبَر سیاه چاله رصد کردند که مدرکی است دال بر اثبات نظریه نسبیت انیشتین!

علمی 1400/05/11 مشاهده مطلب

تاریک شدن زمین به دلیل تغییرات آب و هوایی
تاریک شدن زمین به دلیل تغییرات آب و هوایی

چنین به نظر می رسد که طی سالهای اخیر تغییرات بوجود آمده در آب و هوا موجب تاریکی زمین شده و این امر دانشمندان را بسیار نگران گرده است.

علمی 1400/09/18 مشاهده مطلب

ربط زن نخستین از آسیای شرقی به آمریکایی های نخستین
ربط زن نخستین از آسیای شرقی به آمریکایی های نخستین

DNA کشف شده از یک جمجمه باستانی متعلق به نسل انسانهای خردمند نخستین، زنی از آسیای شرقی را به آمریکایی های نخستین پیوند می دهد.

علمی 1401/06/13 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید