چای بوبا یا بابل تی؛ نوشیدنی معروف تایوانی

غذا و آشپزی 1400/07/06 17:42:51
چای بوبا یا بابل تی؛ نوشیدنی معروف تایوانی
در این مقاله همه چیز در مورد بابل تی یا چای حبابی که برخی آن را چای حباب دار نیز می نامند، بدانید، اعم از طرز تهیه، فوائد و زیانهای آن و تاریخچه آن آورده شده.

همه چیز درباره چای بوبا یا چای حبابی

 

چای بوبا، نوشیدنی تایوانی مناسب برای سلامت مغز 


اگر تا به حال چای بوبا - که به آن چای حبابی یا بابل تی (bubble tea) نیز می گویند - را امتحان نکرده اید، فرصت خوبی است تا با این چای آشنا شوید. نوشیدنی خوشمزه چای شیری که با دانه های مروارید گیاه تاپیوکا تهیه می شود، از دهه 90 در ایالات متحده محبوبیت زیادی پیدا کرده است و ارزش جهانی آن 2 میلیارد دلار است.  

این مقاله از مجله اینترنتی بیننده را می توانید راهنمای خود برای چای بوبا بدانید. آماده باشید تا با تاریخچه این نوشیدنی، ارزش غذایی، طرز تهیه آن و نکاتی برای لذت بردن از آن و نیز نکات مثبت و منفی آن آشنا شوید.

چای بوبا یا چای حبابی
چای بوبا یا چای حبابی

 

چای بوبا یا حبابی چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

 

سرمنشأ چای بوبا را می توان در تایوان در اوایل دهه 1980 جستجو کرد - وقتی این موضوع را در نظر بگیرید که اکثر گونه های چای قرن ها است که نوشیده می شوند، تقریباً جدیدتر  است. چای با شیر قبلاً یک نوشیدنی رایج در تایوان بود. در دهه 80، دو مغازه چای فروشی (مستقل از یکدیگر) این ایده را مطرح کردند که کمی مروارید تاپیوکا به آن اضافه کنند. همانطور که می توانید حدس بزنید، مردم شیفته و دیوانه آن شدند و محبوبیت آن به سرعت در سراسر آسیا - و در دهه های بعد، در سراسر جهان افزایش یافت.

متخصص تغذیه آساکو میاشیتا، RD، می گوید به یاد می آورد که اولین بار در دهه 90، در دوران نوجوانی، زمانی که در ژاپن زندگی می کرد، چای بوبا خورد. او چنین توصیف می کند که چای بوبا را می توان با انواع مختلف چای، بیشتر چای سیاه، چای سبز یا چای سفید تهیه کرد. علاوه بر چای، مواد دیگری مانند شیر، یخ و البته مروارید تاپیوکای جویدنی نیز در آن استفاده می شود.

میاشیتا می گوید وقتی چای حبابی با این مواد ساده تهیه می شود، ارزش غذایی آن بالامی رود. بدین صورت که چای سیاه، سبز و سفید همگی سرشار از آنتی اکسیدان هستند که با سلامت مغز ارتباط دارد. آنتی اکسیدان ها التهاب را کاهش می دهند، که به محافظت در برابر سرطان ها و بیماری های خاص کمک می کند و همچنین با طول عمر مرتبط می باشند. آنتی اکسیدان ها با کاهش استرس اکسیداتیو، که برای عملکرد مغز مضر است، از مغز محافظت می کنند.

همه گزینه های چای دارای ارزش غذایی هستند، بنابراین علاقه مندان به چای بوبا می توانند آن را با هر طعم و مزه ای که دوست دارند میل کنند. 

میاشیتا برخی از فوائد خاص انتخاب چای سبز را به طور واضح شرح می دهد. او می گوید: "چای سبز حاوی یک کاتچین به نام EGCG است. نشان داده شده است که این نوع خاص از کاتچین از رشد تومور جلوگیری می کند. همچنین نشان داده شده است که چای سفید جلوی بیماریهای عصبی (حداقل در موش صحرایی) را می گیرد و هر دو چای با حفاظت از سیستم ایمنی بدن مرتبط می باشند. بیشتر چای سیاه می نوشید؟ چای سیاه به ویژه برای روده مفید است و از آن در برابر التهاب محافظت می کند و از سیستم ایمنی بدن نیز حفاظت می کند. در اصل، شما نمی توانید اشتباه کنید.

میاشیتا می گوید همه گزینه های چای دارای مزایای تغذیه ای هستند، بنابراین چای نوشابه ای بوبا را با هر طعم و مزه ای که دارند دوست خواهید داشت. 

مرواریدهای تاپیوکا
مرواریدهای تاپیوکا

 

آیا کنجکاو هستید بیشتر درباره آن مرواریدهای تاپیوکا بدانید؟ میاشیتا می گوید: "در حالی که آنها مطمئناً ناسالم نیستند، اما ارزش غذایی آنها حداقل است. تاپیوکا از توپ های نشاسته کاساوا سرچشمه می گیرد و از کربوهیدراتهای نشاسته ای با فیبرهای کمتر تشکیل شده است. کاساوا خود حاوی مواد مغذی مانند ویتامین C و کلسیم، آهن است - اما تنها مقدار کمی. وقتی کاساوا (مانند تهیه چای بوبا) پخته می شود، بیشتر مواد مغذی از بین می رود. به همین دلیل مروارید تاپیوکا فواید کمتری برای سلامتی دارد. بنابراین در حالی که این مرواریدها بخشی از عصاره چای بوبا به شمار می روند، اما کاملأ غنی از مواد مغذی نیستند."


شیر همچنین بخش مهمی از چای بوبا است-و اگر از شیر گاو استاندارد استفاده کنید، مقادیر خوبی از کلسیم، پروتئین، ویتامین D و ویتامین A دریافت می کنید. همانطور که افراد بیشتری به شیرهای گیاهی روی می آورند، گزینه هایی مانند جو دوسر و بادام در بیشتر چایخانه های چای حبابی موجود است. در حالی که شیرهای جایگزین دارای مقداری ارزش غذایی هستند، در درجه اول از آب ساخته شده اند، بنابراین فواید ناچیزی دارند.


گاهی اوقات چای بوبا با شیر تغلیظ شده تهیه می شود، مواد افزودنی به نفع تغذیه نیست. او می گوید: "شیر تغلیظ شده معمولاً حاوی قند است." به همین دلیل، او می گوید اگر ترجیح می دهید چای بوبا را اضافه کنید، بهتر است تنها کمی شکر روی آن بپاشید.

 

مرواریدهای سیاه تاپیوکا
مرواریدهای سیاه تاپیوکا

 

 

نحوه لذت بردن از چای بوبا با رعایت اصول آن

 

با وجود اینکه چای بوبا دهها سال است که وجود دارد، اما تا این ماه راهی برای نگه داشتن آنها در دمای اتاق برای استفاده از آن در طی ماه وجود نداشته است. امره ینیچی، بنیانگذار چای Locca Boba، می گوید دلایل زیادی وجود دارد که چرا به عمل آوردن چای بوبا به این شکل سخت است. او می گوید یکی از دلایل آن شیر است. شیر گاو باید سرد نگه داشته شود و فرصت نسبتاً کوتاهی برای مصرف آن وجود دارد. او می گوید: "به همین دلیل است که چای بوبا بیشتر در کیت هایی با شیر خشک به مردم فروخته می شود."

یِنیچی می گوید: "دلیل دیگر این است که پخت مرواریدهای تاپیوکا زمان می برد. برخی از برندها سعی می کنند با استفاده از مرواریدهای فوری تاپیوکا که استفاده از آنها راحت تر است، این مشکل را حل کنند. اما، به نظر من به اندازه استفاده از مرواریدهای تاپیوکا که نیاز به پخت دارند معتبر نیستند. ینیچی - که برند او انواع کیت چای بوبا را به فروش می رساند - می گوید که تهیه مواد اولیه برای او بسیار مهم است، زیرا او می‌خواهد مردم تا آنجا که ممکن است چای بوبا را در خانه درست کرده و لذت ببرند. وی می گوید: "ما بیشتر چای های خود را از تایوان تهیه می‌کنیم."

ماریو دی فالکو، نایب رئیس Del Monte Foods می گوید که درست کردن چای بوبا با احترام و رعایت اصالت تایوانی آن، برای برند بسیار مهم بود. او می گوید: "ما با یک تامین کننده تایوانی برای تهیه مواد اولیه چای بوبا همکاری کردیم و همچنین در مورد نحوه بسته بندی این نوشیدنی بسیار فکر کردیم. به عنوان مثال، این یک نوشیدنی است که قطعاً قرار نبود از قوطی برای آن استفاده کنند. در عوض، از فنجان هایی استفاده می کنند که دارای نی هایی به اندازه کافی بزرگ هستند تا مرواریدهای تاپیوکا در آن جا بگیرد."

دی فالکو می گوید: "مطمئناً چگونگی ایجاد چای بوبا با ماندگاری بالا و نگه داشتن آن در قفسه آسان نبود. همانطور که ینیچی بر آن تاکید می‌کند، حقیقأ موانعی وجود دارد. او می گوید که پی بردن به مسئله فنجان ها، خود یک مانع بود. طبق گفته های دی فالکو برای شرکت مواد غذایی مهم این بود که فنجان ها مانند چایخانه چای حبابی تهیه شوند، اما نی ها باید به گونه ای قرار گیرند که در حین حمل و نقل به فنجان متصل باشند. 

بعد از آن، البته، نوبت درست کردن طعم های چای بوبا بود که اصیل، واقعی و خوشمزه بودند. در حالی که تعهد نام تجاری قابل احترام است، تفاوت هایی بین جویبا و چای سنتی بوبا وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

مرواریدهای چای بوبا از آب، شکر، لاکتات کلسیم، اسید سیتریک، نشاسته ذرت و چند ماده دیگر تهیه شده است – فهرستی از مواد لازم مشابه مرواریدهای فوری تاپیوکا، که طبق گفته ینیچی برخی از برندها، مرواریدهای تاپیوکایی که باید پخته شوند را جایگزین می کنند. همچنین با چای دم کرده و لاکتات کلسیم تهیه می شود، نه شیر. این تغییرات باعث می شود نوشیدنی به راحتی خراب نشود. در نهایت، دیفالکو می گوید، او امیدوار است جویبا راهی باشد برای افرادی که از قبل با بوبا آشنا هستند و در راه و در میان شلوغی کار از آن لذت می برند و افرادی را که هرگز آن را امتحان نکرده اند به نوشیدنی معرفی می کند.

 

چای بوبا با انواع طعم ها
چای بوبا با انواع طعم ها

 

طرز تهیه چای بوبا یا چای حبابی

 

اگر می خواهید از چای بوبا با توجه به اصالت فرهنگی آن لذت ببرید، به محل تهیه مواد اولیه آن دقت نمایید. چای معتبر بوبا به تایوان تعلق دارد. 

 

مواد لازم برای تهیه چای بوبا

(برای ۴ نفر)


•    ۸ عدد چای کیسه ای سیاه یا ۳ قاشق غذاخوری برگ چای سیاه
•    ۴ لیوان آب داغ
•    سه چهارم لیوان، مرواریدهای تاپیوکای زودپز (قابل تهیه از مغازه‌های فروش لوازم قنادی)
•    شیر کامل برای سرو
•    شیره ساده برای سرو (با هر شیرین‌کننده انتخابی دیگر)
•    چند پر نعنا برای تزئین

 

مواد لازم برای شیره ساده


•    نصف لیوان آب
•    نصف لیوان شکر

 

طرز تهیه

 

1. آماده‌سازی چای: چای‌های کیسه‌ای یا برگ‌های چای را در ۴ لیوان آب تازه جوشیده‌شده بریزید و اجازه دهید که چای در آب رنگ بگیرد. چای‌ها باید تا زمانی که آب سرد شود، داخل آب باقی بمانند.

۲. آماده‌سازی شیره ساده: آب و شکر را داخل یک قابلمه کوچک مخصوص تهیه سس بریزید و آن‌ها را به سرعت باهم مخلوط کنید و هم بزنید. قابلمه را روی حرارت متوسط گاز قرار دهید تا آب به جوش بیفتد و شکر کاملا در آن حل شود. قابلمه را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا شیره خنک شود. سپس آن را داخل یک شیشه دربسته بریزید.

۳. آماده‌سازی مرواریدهای تاپیوکا: ۴ لیوان آب را داخل یک قابلمه بریزید و روی شعله زیاد گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید. سپس مرواریدهای تاپیوکا را داخل آن بریزید. مرواریدها را هم بزنید و منتظر بمانید تا روی سطح آب شناور شوند. سپس آن‌ها را به‌مدت ۵ دقیقه دیگر بپزید. یکی از مرواریدهای تاپیوکا را امتحان کنید تا متوجه شوید که به نرمی مطلوب شما رسیده است یا خیر. اگر مرواریدها کماکان سفت بودند، آن‌ها را به‌مدت چند دقیقه دیگر بپزید. از یک کفگیر سوراخ‌دار برای بیرون آوردن مرواریدها از آب داغ استفاده کنید. سپس به سرعت، مرواریدها را با آب، بشویید و آبکش کنید.

۴. درست کردن نوشیدنی: چای را صاف کنید و داخل یک پارچ بریزید.

۵. یدهای تاپیومروارکای پخته‌شده را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید و داخل ۴ لیوان بزرگ بریزید.

۶. سپس، چند قطعه یخ به هر لیوان اضافه کنید.

۷. ۱ لیوان چای صاف‌شده را داخل هر لیوان بریزید. سپس ۱٫۵ قاشق غذاخوری شیر و ۱٫۵ قاشق غذاخوری شیره را به هر لیوان اضافه کنید.

۸. مواد داخل لیوان را هم بزنید و چای شیری خود را مزه کنید. طبق مزاج خود، شیر یا شیره بیشتری اضافه کنید.

۹. در هر لیوان، یک قاشق شربت‌خوری یا یک نی بلند قرار دهید تا بتوان بابل‌تی را هم زد و مرواریدهای تاپیوکا را بالا آورد.

۱۰. بابل‌تی آماده است! آن را با چند پر نعنا تزئین کنید و از نوشیدنی لذیذ و شیرین خود لذت ببرید.

 

چای بوبا
چای بوبا

 


نکات مهم برای تهیه بابل‌تی


اگر قرار است برای مهمانان خود، بابل‌تی سرو کنید، حتما یک شیشه شیره و شیر اضافی آماده داشته باشید تا آن‌ها بتوانند طبق سلیقه خود، طعم بابل‌تی را تنظیم کنند.


•    اگر شیره شما اضافه آمد، می‌توانید آن را به‌مدت ۳ تا ۴ هفته در یخچال نگهداری کنید.
•    برای تهیه شیره می‌توان از انواع شکر از جمله شکر قهوه‌ای یا شکر نارگیل هم استفاده کرد.
•    شما می‌توانید در حین طبخ شیره، چند تکه زنجبیل تازه به قابلمه اضافه کنید تا بابل‌تی، طعم ویژه‌تری به خود بگیرد.
     همان طور که ملاحظه کردید، برای تهیه ۴ لیوان بابل‌تی از ۸ عدد چای کیسه‌ای استفاده شد، زیرا این نوشیدنی با شیر و قطعات یخ مخلوط می‌شود و طعم چای آن، کمی از بین می‌رود. به همین علت بهتر است که چای تا زمان سرد شدن آب در آن باقی بماند تا یک نوشیدنی قوی و تلخ به دست بیاید؛ اما اگر نگران طعم تلخ چای هستید، می‌توانید پس از ۵ دقیقه، چای‌های کیسه‌ای را از آب دربیاورید.
•    مرواریدهای تاپیوکا را بهتر است نهایتا از یک ساعت قبل از مرحله نهایی تهیه بابل‌تی آماده کنید و زودتر این کار را انجام ندهید؛ اما اگر مجبور هستید که مرواریدهای تاپیوکا را زودتر بپزید، به خاطر داشته باشید که آن‌ها را آبکش نکنید. اجازه دهید که مرواریدها داخل آب گرم باقی بمانند تا حرارت آب، مرواریدها را نرم نگه دارد.
•    اگر از طعم و بافت مرواریدهای تاپیوکا خوشتان می‌آید، می‌توانید ۱ لیوان از آن‌ها را برای این طرز تهیه استفاده کنید.
•    شما می‌توانید مرواریدهای تاپیوکا را پس از آبکش کردن در شیره بریزید و به‌مدت طولانی‌تری نگه دارید.
•    جویدنی‌ترین فرم مرواریدهای تاپیوکا زمانی حاصل می‌شوند که آن‌ها را به‌مدت چند ساعت بپزید. البته باید آن‌ها را بلافاصله در شیره ریخت تا سفت نشوند و سپس در دمای اتاق نگهداری کرد. این ترکیب را به‌هیچ‌وجه در یخچال قرار ندهید زیرا به سرعت سفت می‌شود. 
•    شما می‌توانید از چای سبز نیز برای تهیه بابل‌تی استفاده کنید. البته بهتر است که طعم چای سبز شما قوی باشد تا در بابل‌تی، آن را احساس کنید.
•    اگر از عسل برای شیرین کردن بابل‌تی استفاده می‌کنید، بهتر است آن را در مرحله اول که چای کماکان داغ است به نوشیدنی اضافه کنید تا کاملا در چای حل شود. برای هر ۲ لیوان چای، ۲ قاشق غذاخوری عسل کافی است.

   شیر کامل، طعمی فوق‌العاده به بابل‌تی می‌دهد، البته باید بدانید که خامه پرچرب، بهترین گزینه برای اضافه کردن به بابل‌تی به شمار می‌آید؛ اما اگر احساس می‌کنید که خامه آن را خیلی سنگین می‌کند، می‌توانید از ترکیب ۵۰ درصد خامه و ۵۰ درصد شیر استفاده کنید.
•    گیاهخواران نیز می‌توانند با استفاده از شیر نارگیل یا شیر سویا، بابل‌تی درست کنند.
•    برای تهیه یک بابل‌تی میوه‌ای به‌جای شیر از آب‌میوه یا نکتار میوه استفاده کنید.
•    هر لیوان بابل‌تی شیر، حدودا حاوی ۳۰ گرم قند و ۲۹۹ کالری انرژی است.
•    طعم و مزه بابل‌تی کاملا به طعم میوه یا شربتی که شما انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. طعم‌دهنده‌ها می‌توانند طعمی شیرین، تلخ یا حتی ترش داشته باشند.

چای بوبا
چای بوبا

 


فواید بابل‌تی


•    انرژی‌زا: شکر و کافئین موجود در بابل‌تی انرژی زیادی تولید می‌کند. البته بهتر است برای نوشیدن یک بابل‌تی سالم در تهیه آن از شکر کمتری استفاده کنید.


•    تقویت سیستم ایمنی بدن: چای سبز یکی از پرطرفدارترین انواع چای به شمار می‌آید و منبع غنی طیف گسترده‌ای از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند کاتچین‌ها و پلی‌فنول‌ها است که می‌توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند. بعلاوه، اگر از میوه‌های تازه‌ای چون انبه، توت‌فرنگی یا کیوی در چای خود استفاده کنید، ویتامین C مورد نیاز بدن خود را نیز تامین می‌کنید که خود باعث تقویت بیشتر سیستم ایمنی بدن می‌شود.


•    جلوگیری از سرطان: پلی‌فنول‌های موجود در بابل‌تی چای سبز، می‌توانند اثرات قابل توجهی بر رادیکال‌های آزاد شناور در بدن بگذارند. این رادیکال‌های آزاد، منجر به بیماری‌های مزمن و سرطان می‌شوند و به همین علت، اضافه کردن چای سبز به رژیم غذایی می‌تواند شما را در برابر بیماری‌ها محافظت کند.


•    محافظت از سلامت قلب: کالری و قند، برای سلامتی قلب و عروق، مضر هستند.  آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات ضد التهابی بابل‌تی از ایجاد پلاک در شریان‌ها جلوگیری کرده و دیواره‌های رگ‌های خونی را نیز تقویت می‌کنند. توجه داشته باشید که اگر این چای را با مقدار زیادی شکر یا شیرین‌کننده مصرف کنید، از فواید این چای، بهره‌ای نخواهید برد.

 

 

عوارض جانبی بابل تی

 

با توجه به مواد تشکیل دهنده ی این چای، برخی عوارض جانبی وجود دارد. این عوارض شامل:


*افزایش وزن: مضرف منظم چای حبابی سبب افزایش وزن می شود مخصوصا اگر شربتهای طعم دارف شیر شیرین یا تاپیوکا را ترکیب کنیم، کالری مصرفی شما از ۳۵۰ هم خواهد گذشت و سبب چاق شدن شما می گردد.


*دیابت: با توجه به سطح بالای قند و این واقعیت که تاپیوکا، اساسا کربوهیدرات ساده ای است، این نوشیدنی برای افراد مبتلا به دیابت توصیه نمی شود.

 

انواع چای بوبا
انواع چای بوبا

 

انواع بابل‌تی

 

بابل‌تی‌ها در دو دسته کلی قرار می‌گیرند؛ چای‌ها (بدون شیر) و چای‌های شیری. هر دو دسته را می‌توان با چای سیاه، سبز یا «اولونگ» (oolong) و با طعم‌های مختلف (با میوه یا بدون میوه) درست کرد. چای‌های شیری شامل شیر تغلیظ‌شده، شیر خشک، شیر بادام، شیر سویا، شیر نارگیل، شیر ۲ درصد، شیر خشک بدون چربی یا شیر تازه می‌شوند.

برخی از مغازه‌ها، نسخه‌های بابل‌تی همراه با کافی‌میت بدون لبنیات را نیز به مشتریان خود ارائه می‌کنند. جالب است بدانید که بسیاری از چای‌های شیری در آمریکای شمالی با کافی‌میت بدون لبنیات درست می‌شوند. البته برخی از مغازه‌های بابو فروشی نیز، اسموتی‌های به سبک آسیایی را در این منطقه سرو می‌کنند که شامل یکی از محصولات لبنی و میوه تازه یا عصاره میوه از جمله لیمو و شهد گیاهی می‌شوند و چای در تهیه آن‌ها نقشی ندارد. در حال حاضر، نسخه‌های گرم بابل‌تی نیز در بیشتر مغازه‌ها در دسترس هستند.

قدیمی‌ترین بابل‌تی شناخته‌شده از ترکیب چای سیاه داغ تایوانی، دانه‌های مرواریدی تاپیوکا، شیر تغلیظ‌شده و شیره یا عسل درست می‌شده است. البته با گذشت زمان، انواع مختلف بابل‌تی در نقاط مختلف جهان ابداع شدند.

رایج‌ترین نوع بابل‌تی به‌صورت سرد و نه گرم سرو می‌شود. دانه‌های مرواریدی تاپیوکا از نشاسته کاساوا درست می‌شوند که از آمریکای جنوبی در دوران استعمار ژاپن در سال‌های ۱۸۹۵ تا ۱۹۴۵ به تایوان وارد شد. بابل‌تی، اولین بار در دهه ۱۹۸۰ در تایوان به محبوبیت رسید، اما ابداع‌کننده اصلی این نوشیدنی، مشخص نیست.

دانه‌های مرواریدی بزرگ‌تر تاپیوکا به مرور زمان، جایگزین دانه‌های مرواریدی کوچک‌تر شدند و طعم‌های مختلف به‌خصوص طعم‌های میوه‌ای این نوشیدنی به شهرت رسیدند. طعم‌های دیگر ممکن است به فرم پودری، پالپ میوه یا شیره به چای سیاه، سبز یا اولونگ اضافه شوند و سپس با یخ در یک مخلوط‌کن دستی هم بخورند. ترکیب چای در نهایت در یک لیوان ریخته شده و همراه با تزیینات زیبا سرو می‌شود. در حال حاضر، بستنی بابل‌تی و آبنبات بابل‌تی نیز از محبوبیت بسیاری در تایوان برخوردار هستند.

یک نسخه دیگر از بابل‌تی در هنگ کنگ وجود دارد که با نام «یوئن یونگ» (yuenyeung) شناخته می‌شود و از مواد تشکیل‌دهنده آن می‌توان به چای سیاه، قهوه و شیر اشاره کرد. دیگر نسخه‌های این نوشیدنی، چای ترکیب‌شده با بستنی یا اسموتی‌های متشکل از چای و میوه هستند.
اگرچه اصلیت بابل‌تی به کشور تایوان برمی‌گردد اما برخی از مغازه‌های بابل‌تی فروشی، طعم‌هایی را از دیگر کشورهای جهان به این نوشیدنی افزودند. به‌طور مثال، ترکیب زعفران، هل، گلاب و گل بامیه با بابل‌تی در حال حاضر از محبوبیت بالایی در برخی نقاط جهان برخوردار هستند.

 


تاپیوکا (بوبا) و جایگزین‌های آن

 

مرواریدهای تاپیوکا، اجسام جویدنی کره‌ای شکلی هستند که برای تهیه نوشیدنی بابل‌تی به کار می‌روند. البته گزینه‌های بسیار دیگری نیز وجود دارند که می‌توان از آن‌ها به‌جای تاپیوکا برای به دست آمدن یک بابل‌تی با بافتی مشابه استفاده کرد.

دانه‌های مرواریدی تاپیوکا معمولا سیاه رنگ هستند، زیرا تاپیوکا با شکر قهوه‌ای مخلوط می‌شود. مرواریدهای سبز، طعمی شبیه به چای سبز دارند و سفت‌تر از دانه‌های تاپیوکای سنتی هستند. مرواریدهای سفید با عصاره جلبک دریایی درست می‌شوند و به همین علت، سالم‌تر هستند؛ اما بافت آن‌ها کمی تردتر است.

ژله به‌شکل‌های مختلفی از جمله مکعب‌ها، ستاره‌ها یا مستطیل‌های کوچک و طعم‌های متنوع مانند انبه، قهوه، چای سبز، نارگیل، «کون نیاکو» (konjac) و سرخالو درست می‌شود و جایگزین مناسبی برای تاپیوکا به شمار می‌آید.

عصاره ماش یا لوبیای آزوکی معمولا به‌عنوان تزئین روی دسرهای یخ‌های تراشیده تایوانی استفاده می‌شوند و می‌توان از آن‌ها به‌عنوان جایگزین تاپیوکا در بابل‌تی استفاده کرد.  گیاه «آلوئه» (Aloe)، پودینگ تخم‌مرغ یا کاستارد، ژله «گرس» (grass jelly) و نشاسته نخل «ساگو» (sago) نیز می‌توانند در تهیه بابل‌تی به کار بروند.

«پاپینگ بوبا» (Popping Boba)، اجسام کروی شکلی هستند که داخل آن‌ها با آب‌میوه یا شیره پر شده است. از این ماده غذایی نیز می‌توان برای تهیه بابل‌تی استفاده کرد. از طعم‌های مختلف پاپینگ بوبا می‌توان به انبه، توت‌فرنگی، سرخالو، سیب سبز، انار، پرتقال، توت آبی، قهوه، شکلات، کیوی، ماست، موز، لیمو، گیلاس، آناناس، طالبی، میوه گل ساعتی (passion fruit) و «گواوای قرمز» (red guava) اشاره کرد.

 

 

 چای بوبا
چای بوبا

 

 

 

 

 

 


              Kitchen      -     Well + Good   -    Wordnegar    -    Healthy Nibbles

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
تهیه شیرینی برنجی به ساده ترین روش با ماکروویو
تهیه شیرینی برنجی به ساده ترین روش با ماکروویو

شیرینی برنجی یکی از شیرینی های خوش طعم و بو می باشد که به سادگی می توان آنرا در خانه تهیه کرد. بخصوص برای ایام کرونا خوراکی بسیار سالم و لذیذی می باشد.

غذا و آشپزی 1399/10/03 مشاهده مطلب

پنج نوشیدنی خنک بر پایه قهوه
پنج نوشیدنی خنک بر پایه قهوه

در این بخش با پنج نوع نوشیدنی خنک بر پایه قهوه آشنا می‌شوید که در منوی کافه‌ها پیدا می شوند! برای خود و اعضای خانواده خود درست کنید و لذتش را ببرید!

غذا و آشپزی 1399/10/11 مشاهده مطلب

چیزکیک پفی نیویورکی
چیزکیک پفی نیویورکی

چیز کیک دسر مورد علاقه خیلی هاست و این مقاله طرز تهیه یک چیز کیک نیویورکی کاملا متفاوت و شگفت انگیز با بافتی نرم و یکدست و خامه ای بدون لایه را آموزش می دهد.

غذا و آشپزی 1399/11/29 مشاهده مطلب

12 نوشیدنی خنک استارباکس برای تابستان
12 نوشیدنی خنک استارباکس برای تابستان

در گرمای طاقت فرسای تابستان چیزی بیشتر از یک نوشیدنی خنک نمی چسبه. اینبار رفرشرهای گوارای تابستان رو با طعم های جدید امتحان کنید!

غذا و آشپزی 1400/03/20 مشاهده مطلب

سس مایونز خانگی
سس مایونز خانگی

بیاین تا بهتون یاد بدیم که چطور میشه در عرض چند دقیقه یک سس مایونز خونگی خوشمزه درست کرد. تاریخچه آن را با کلی نکته‌های مفید هم براتون آوردیم.

غذا و آشپزی 1400/05/16 مشاهده مطلب

التهاب آورترین ماده در نوشیدنی قهوه
التهاب آورترین ماده در نوشیدنی قهوه

افزودن بعضی مواد به نوشیدنی قهوه آن را ناسالم کرده و باعث ایجاد التهاب و اضافه وزن می گردد.

غذا و آشپزی 1401/02/26 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید