آیا برنج قهوه ای از برنج سفید سالم تر است؟

ورزش و سلامتی 1400/06/29 16:28:47
آیا برنج قهوه ای از برنج سفید سالم تر است؟
وقتی صحبت از انتخاب بین برنج سفید و قهوه ای می شود، بسیاری معتقدند که برنج قهوه ای فواید بیشتری برای سلامتی دارد. حال بریم ببینیم که حقیقت ماجرا چیست!

آیا برنج قهوه ای از برنج سفید سالم تر است؟

 

همه چیز بستگی به مواد مغذی مورد نظر شما دارد.


وقتی صحبت از انتخاب بین برنج سفید و قهوه ای می شود، بسیاری از ما معتقدیم که برنج قهوه ای فواید بیشتری برای سلامتی دارد - همانطور که برخی می گویند "هاله سلامتی" دارد . با این حال، آنطور که به نظر می رسد تفاوت رنگشان مانند سیاه و سفید هم نیست. 

برنج قهوه ای به عنوان یک غلات کامل طبقه بندی می شود که آمریکایی ها در هر سنی از آن استفاده نمی کنند، اما آیا این بدان معنا نیست که برنج سفید نمی تواند در برنامه غذایی سالم قرار گیرد. در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، تفاوت واقعی بین برنج سفید و برنج قهوه ای آمده است.

 

تفاوت فیزیکی

یک دانه غلات کامل از سه قسمت جوانه، سبوس و آندوسپرم تشکیل شده است. وقتی تمام این قسمت ها سالم بمانند، آن دانه مانند برنج قهوه ای به عنوان غلات کامل در نظر گرفته می شود. 

سبوس فیبر و آن رنگ قهوه ای را بوجود می آورد. وقتی برنج به برنج سفید تبدیل می شود، سبوس و جوانه آن برداشته می شود و آندوسپرم نشاسته ای و رنگ سفید به جا می ماند.


تفاوت تغذیه ای

همانطور که در بالا توضیح داده شد، برنج قهوه ای جوانه و سبوس سالم و کامل دارد. این قسمت ها به برنج قهوه ای، مواد مغذی می رسانند، به ویژه فیبر، چربی و پروتئین، که برنج سفید فاقد آنها است. 

سایر مواد مغذی موجود در جوانه و سبوس شامل بسیاری از ویتامین های گروه B، آهن، فسفر، پتاسیم و روی است. برنج سفید معمولاً دارای ویتامین B و آهن است (به همین دلیل است که کلمه غنی شده را روی بسته بندی می بینید). بنابراین هنگام خوردن برنج سفید غنی شده، همچنان آن مواد مغذی را دریافت خواهید کرد.

تفاوت اصلی بین برنج قهوه ای و برنج سفید در فیبر آن است. برنج قهوه ای فیبر بیشتری در مقایسه با سفید دارد. برنج قهوه ای دارای چربی بیشتری از روغن های ضروری موجود در جوانه است که می تواند سریعتر از برنج سفید فاسد شود.

 

در اینجا تفکیک اطلاعات مربوط به مواد مغذی برنج سفید و قهوه ای است:

 

  • برنج قهوه ای (1 فنجان پخته شده): کالری: 216، مجموع کربوهیدرات: 44.8 گرم، فیبر: 3.5 گرم، چربی کل: 1.8 گرم، پروتئین: 5.0 گرم
  • برنج سفید (1 فنجان پخته): کالری: 205، کربوهیدرات کل: 44.5 گرم، فیبر: 0.6 گرم، چربی کل: 0.4 گرم، پروتئین: 4.2 گرم
  • برنج قهوه ای دارای مقدار بیشتری کالری و پروتئین است؛ و فیبر و چربی کل بیشتر. همچنین در مقایسه با برنج سفید طعم خاکی بیشتری دارد. برنج قهوه ای همچنین دارای فیبر در سبوس است که جذب رطوبت توسط دانه غلات را دشوارتر می کند و بنابراین نیاز به جویدن بیشتری دارد.

 

آیا برنج سفید سالم است؟

دستورالعمل های رژیم غذایی 2020-2025 (برای آمریکایی ها) توصیه می کند که نیمی از کل غلات روزانه باید کامل باشد. با این حال، نزدیک به 100 درصد از مردم این توصیه روزانه را جدی نمی گیرند. افزودن غلات کامل مانند برنج قهوه ای به رژیم غذایی ایده خوبی است. اگرچه، این بدان معنا نیست که شما باید برنج سفید را کنار بگذارید. دستورالعمل های رژیم غذایی توصیه نمی کند که همه غلات شما کامل باشند و برنج سفید برخی مزایای تغذیه ای را ارائه می دهد و می تواند در برنامه رژیم غذایی سالم قرار گیرد.

 

 

 

 

 


Food Network

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
10 نکته برای رسیدن به تناسب اندام در منزل
10 نکته برای رسیدن به تناسب اندام در منزل

با نزدیک شدن به سال جدید، و در این ایام کرونایی، با رعایت این 10 نکته ساده برای نرمش در منزل، راحت‌تر به تناسب اندام مد نظر خود برسید.

ورزش و سلامتی 1399/10/28 مشاهده مطلب

7 دقیقه تمرین ایستاده
7 دقیقه تمرین ایستاده

بسیاری از مردم توانایی خرید دمبل یا رفتن به ورزشگاه را ندارند. با این چند تمرین ساده، که 7 دقیقه بیشتر هم طول نمی‌کشد، سلامت را به جسمتان هدیه بدهید! :)

ورزش و سلامتی 1399/11/07 مشاهده مطلب

دویدن هنگام صبح یا پیاده روی هنگام عصر؟
دویدن هنگام صبح یا پیاده روی هنگام عصر؟

آیا نرمش کردن درساعات خاصی از روز برای بدن مفید است؟ دانشمندان مدتی است دریافته‌اند که زمان بندی روزها برای نرمش بر کیفیت سلامتی ما تأثیر می گذارد.

ورزش و سلامتی 1399/11/20 مشاهده مطلب

3 ترفند روانشناختی برای کاهش وزن
3 ترفند روانشناختی برای کاهش وزن

تو این مقاله 3 تا ترفند روانشناختی که می تونه نقش مهمی در کاهش وزن داشته باشه را آوردیم. چون اثبات شده که لاغر شدن به فکر و عملکرد درست ما بستگی دارد.

ورزش و سلامتی 1400/01/23 مشاهده مطلب

آیا کلاژن مؤثر و کارآمد است؟
آیا کلاژن مؤثر و کارآمد است؟

عقاید و نظرات مختلفی در مورد مصرف کلاژن و مفید بودن یا نبودن آن وجود دارد که در این مقاله به بررسی علمی در مورد این قضیه خواهیم پرداخت.

ورزش و سلامتی 1400/05/02 مشاهده مطلب

بهترین مکمل برای تقویت قلب 
بهترین مکمل برای تقویت قلب 

تغذیه خوب و عادات زندگی نقش مهمی در حفظ سلامت و عملکرد ماهیچه قلب ایفا می کنند. اما در صورت از دست دادن مواد مغذی خاص، نیاز به مکمل پیدا می کنید.

ورزش و سلامتی 1400/06/13 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید