آیا برنج قهوه ای از برنج سفید سالم تر است؟

ورزش و سلامتی 1400/06/29 16:28:47
آیا برنج قهوه ای از برنج سفید سالم تر است؟
وقتی صحبت از انتخاب بین برنج سفید و قهوه ای می شود، بسیاری معتقدند که برنج قهوه ای فواید بیشتری برای سلامتی دارد. حال بریم ببینیم که حقیقت ماجرا چیست!

آیا برنج قهوه ای از برنج سفید سالم تر است؟

 

همه چیز بستگی به مواد مغذی مورد نظر شما دارد.


وقتی صحبت از انتخاب بین برنج سفید و قهوه ای می شود، بسیاری از ما معتقدیم که برنج قهوه ای فواید بیشتری برای سلامتی دارد - همانطور که برخی می گویند "هاله سلامتی" دارد . با این حال، آنطور که به نظر می رسد تفاوت رنگشان مانند سیاه و سفید هم نیست. 

برنج قهوه ای به عنوان یک غلات کامل طبقه بندی می شود که آمریکایی ها در هر سنی از آن استفاده نمی کنند، اما آیا این بدان معنا نیست که برنج سفید نمی تواند در برنامه غذایی سالم قرار گیرد. در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، تفاوت واقعی بین برنج سفید و برنج قهوه ای آمده است.

 

تفاوت فیزیکی

یک دانه غلات کامل از سه قسمت جوانه، سبوس و آندوسپرم تشکیل شده است. وقتی تمام این قسمت ها سالم بمانند، آن دانه مانند برنج قهوه ای به عنوان غلات کامل در نظر گرفته می شود. 

سبوس فیبر و آن رنگ قهوه ای را بوجود می آورد. وقتی برنج به برنج سفید تبدیل می شود، سبوس و جوانه آن برداشته می شود و آندوسپرم نشاسته ای و رنگ سفید به جا می ماند.


تفاوت تغذیه ای

همانطور که در بالا توضیح داده شد، برنج قهوه ای جوانه و سبوس سالم و کامل دارد. این قسمت ها به برنج قهوه ای، مواد مغذی می رسانند، به ویژه فیبر، چربی و پروتئین، که برنج سفید فاقد آنها است. 

سایر مواد مغذی موجود در جوانه و سبوس شامل بسیاری از ویتامین های گروه B، آهن، فسفر، پتاسیم و روی است. برنج سفید معمولاً دارای ویتامین B و آهن است (به همین دلیل است که کلمه غنی شده را روی بسته بندی می بینید). بنابراین هنگام خوردن برنج سفید غنی شده، همچنان آن مواد مغذی را دریافت خواهید کرد.

تفاوت اصلی بین برنج قهوه ای و برنج سفید در فیبر آن است. برنج قهوه ای فیبر بیشتری در مقایسه با سفید دارد. برنج قهوه ای دارای چربی بیشتری از روغن های ضروری موجود در جوانه است که می تواند سریعتر از برنج سفید فاسد شود.

 

در اینجا تفکیک اطلاعات مربوط به مواد مغذی برنج سفید و قهوه ای است:

 

  • برنج قهوه ای (1 فنجان پخته شده): کالری: 216، مجموع کربوهیدرات: 44.8 گرم، فیبر: 3.5 گرم، چربی کل: 1.8 گرم، پروتئین: 5.0 گرم
  • برنج سفید (1 فنجان پخته): کالری: 205، کربوهیدرات کل: 44.5 گرم، فیبر: 0.6 گرم، چربی کل: 0.4 گرم، پروتئین: 4.2 گرم
  • برنج قهوه ای دارای مقدار بیشتری کالری و پروتئین است؛ و فیبر و چربی کل بیشتر. همچنین در مقایسه با برنج سفید طعم خاکی بیشتری دارد. برنج قهوه ای همچنین دارای فیبر در سبوس است که جذب رطوبت توسط دانه غلات را دشوارتر می کند و بنابراین نیاز به جویدن بیشتری دارد.

 

آیا برنج سفید سالم است؟

دستورالعمل های رژیم غذایی 2020-2025 (برای آمریکایی ها) توصیه می کند که نیمی از کل غلات روزانه باید کامل باشد. با این حال، نزدیک به 100 درصد از مردم این توصیه روزانه را جدی نمی گیرند. افزودن غلات کامل مانند برنج قهوه ای به رژیم غذایی ایده خوبی است. اگرچه، این بدان معنا نیست که شما باید برنج سفید را کنار بگذارید. دستورالعمل های رژیم غذایی توصیه نمی کند که همه غلات شما کامل باشند و برنج سفید برخی مزایای تغذیه ای را ارائه می دهد و می تواند در برنامه رژیم غذایی سالم قرار گیرد.

 

 

 

 

 


Food Network

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
چگونه متابولیسم بدن را فعال کنیم؟
چگونه متابولیسم بدن را فعال کنیم؟

آیا اخیرا احساس کرختی می کنید؟ آیا با هوس های غذایی دست و پنجه نرم می کنید؟ آیا ورزش می کنید ولی باز هم وزنتان تغییر نمی کند؟ پس با ما همراه شوید!!

ورزش و سلامتی 1399/11/29 مشاهده مطلب

کربوهیدرات بالا و رابطه آن با پرخوری
کربوهیدرات بالا و رابطه آن با پرخوری

آیا میدونین کربوهیدرات ها چه هستن؟ چه مقدار باید مصرف بشن؟ اصلا مصرف بشن یا نه؟ اگر زیاد مصرف بشن چه ضرری داره؟ ارتباطش با سیگنال پاداش مغزی چیه؟

ورزش و سلامتی 1400/02/01 مشاهده مطلب

تقویت مو با تغذیه مناسب
تقویت مو با تغذیه مناسب

اگر روی موهای خودتون حساس هستین و یا ریزش شدید مو دارین، این مقاله توضیحاتی درباره رژیم غذایی مناسب برای تقویت مو آورده است.

ورزش و سلامتی 1400/02/21 مشاهده مطلب

اثرات پنهان استفاده از دارچین
اثرات پنهان استفاده از دارچین

باز هم پاییز و بازگشت طعم های پاییزی. دارچین یکی از این ادویه های خوشمزه و سالم است که در بسیاری از غذاها و دسرها استفاده می شود.

ورزش و سلامتی 1400/06/20 مشاهده مطلب

آزمایشی ساده و خونگی جهت سنجش سلامت مغز
آزمایشی ساده و خونگی جهت سنجش سلامت مغز

با انجام این تست ساده در هر کجا که هستید می تونید از سلامت مغزتان مطمئن شوید!

ورزش و سلامتی 1400/10/15 مشاهده مطلب

چگونه بهترین کلینیک زیبایی را انتخاب کنیم ؟
چگونه بهترین کلینیک زیبایی را انتخاب کنیم ؟

چگونه بهترین کلینیک زیبایی را انتخاب کنیم ؟ از میان انتخاب های جراحی زیبایی شما، مهمترین اصل انتخاب بهترین کلینیک زیبایی در تهران است. اولین مسئله مهم که ...

ورزش و سلامتی 1401/05/09 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید