اجتناب از 11 عادت غذایی نادرست برای جلوگیری از التهاب

ورزش و سلامتی 1400/06/13 23:01:14
اجتناب از 11 عادت غذایی نادرست برای جلوگیری از التهاب
متخصصین تغذیه می گویند اگر می خواهید آماس یا التهاب مزمن بدن خود را کاهش دهید، باید از این 11 عادت غذایی نادرست اجتناب کنید!

اجتناب از 11 عادت غذایی نادرست برای جلوگیری از آماس یا التهاب بدن 

 

متخصصین تغذیه می گویند اگر می خواهید آماس یا التهاب را کاهش دهید از برخی عادت های غذایی باید اجتناب کنید!

التهاب مزمن می تواند صدمات جدی به بدن شما وارد کند و عادات غذایی شما نقش مهمی در ایجاد آن التهابات دارد.

بسته به شرایط، التهاب می تواند نعمت یا فاجعه باشد. از یک سو، التهاب حاد می تواند بخش مهمی از روند بهبودی در بدن باشد. اما التهاب مزمن یا التهابی که برای مدت طولانی در بدن باقی می ماند، می تواند باعث آسیب جدی به سلول ها و بافت های شما شود و احتمالاً خطر ابتلا به عواقبی مانند آرتریت روماتوئید، بیماری های قلبی و حتی برخی سرطان ها را افزایش دهد.

و در حالی که التهاب حاد، که معمولاً برای مدت کوتاهی در بدن باقی می ماند، توسط عواملی مانند عفونت و آسیب ایجاد می شود، عفونت مزمن می تواند نتیجه انتخاب سبک زندگی باشد، از جمله کشیدن سیگار، چاق ماندن، و حالت دائمی استرس و انتخاب برخی غذاهای "التهاب آور" به جای غذاهای "ضد التهابی".

مقابله با بسیاری از این عوامل نسبتأ ساده است. به عنوان مثال، از آنجا که کشیدن سیگار احتمال ابتلا به التهاب مزمن را افزایش می دهد، ترک سیگار ممکن است به کاهش آن کمک کند.

در مورد عادات غذایی، انتخاب های زیادی وجود دارد که ممکن است به وضعیت سلامت شما کمک کند. اگر در تلاش برای کاهش التهاب مزمن خود هستید، در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، 11 عادت غذایی نادرست آورده شده است که باید از آنها اجتناب کنید

 

1  فقط غذاهای پروتئینی زمینی مصرف کردن (غیر دریایی)

 

غذاهای پروتئینی غیر ارگانیک
غذاهای پروتئینی غیر ارگانیک

 

هنگام انتخاب بشقاب، از گوشت گاو گرفته تا مرغ، تنوع زیادی از پروتئین ها برای انتخاب وجود دارد. اما اگر ماهی و صدف در چرخه پروتئین شما نیستند، ممکن است برخی از مواد مغذی مقابله کننده با التهاب را از دست بدهید.

اگر عاشق غذاهای دریایی هستید، لذت بردن از ساندویچ ماهی یا برخی از تاکوهای ماهی، به دلیل داشتن اسیدهای چرب امگا 3، می تواند تا حدی در مدیریت التهاب مزمن در بدنتان، به شما کمک کند.

اسیدهای چرب امگا 3، DHA و EPA عمدتا در منابع دریایی یافت می شوند و سطوح کافی از این مواد مغذی با کاهش التهاب مزمن مرتبط است.

برای افرادی که به طور کلی سالم هستند، جدیدترین دستورالعمل های رژیم غذایی برای آمریکایی ها خوردن حداقل 8 اونس (227 گرم) غذای دریایی در هفته را توصیه می کند. فقط حواستان باشد که گزینه سرخ شده را انتخاب نمی کنید، زیرا خوردن غذاهایی که به این سبک تهیه می شوند ممکن است بر خلاف اهداف شما یعنی از بین بردن التهاب باشد.

آیا از رژیم گیاهی پیروی می کنید و از غذاهای دریایی دوری می کنید؟ مشکلی نیست! مکمل DHA مبتنی بر جلبک ممکن است به مدیریت التهاب کمک کند و منبع کاملاً گیاهی این ماده مغذی مهم است.

 

2  نوشیدن زیاد الکل

 

نوشیدن زیاد الکل
نوشیدن زیاد الکل

 

نوشیدن الکل منجر به افزایش التهاب می شود، حال اگر زیاد هم مصرف شود، بدتر خواهدبود و باید از آن اجتناب کرد.
پس اگر می خواهید دچار التهاب و آماس نشوید، توصیه می شود از نوشیدن آن دوری کنید.

 

3  خوردن نان سفید اصلاح شده به جای غلات کامل

 

خوردن نان سفید اصلاح شده
خوردن نان سفید اصلاح شده

 

نان سفید ممکن است هنگام ولع خوردن ساندویچ همان چیزی باشد که نیاز داشتید، اما انتخاب آن به جای غلات کامل ممکن است بر مدیریت التهاب بدن شما آسیب برساند.

برای تهیه نان سفید، غلات مورد استفاده به عنوان یک عنصر تصفیه می شوند. در این فرایند، مواد مغذی مانند فیبر، چربی های سالم و برخی ویتامین ها و مواد معدنی حذف می شوند.

به دلیل کمبود مواد مغذی مانند فیبر و چربی، خوردن نشاسته تصفیه شده، مانند نان سفید، می تواند به سرعت سطح گلوکز و انسولین خون را تغییر داده و به نوبه خود، تولید عوامل التهاب زا را افزایش دهد.

تعویض نان سفید تصفیه شده با غلات کامل می تواند راهی ساده برای کاهش التهاب در بدن باشد. به گفته متخصصین تغذیه، بهترین نان درجه یک را برای خوردن انتخاب کنید.

 

4  نوشابه‌ای که دارای شربت ذرت با فروکتوز بالا است

 

شربت ذرت
شربت ذرت

 

شربت ذرت با فروکتوز بالا یک نوع شیرین کننده مبتنی بر ذرت است که به دلیل ارزان ترین گزینه بودن برای شیرین کردن غذاها به جای شکر استفاده می شود. کربوهیدرات ها و کالری ها را تامین می کند و در اصل هیچ ماده مغذی دیگری ندارد.

نوشیدن نوشابه یا هر چیز دیگری که با این شربت تهیه می شود با افزایش التهاب مرتبط است، اگرچه خوردن قند معمولی نیز به نظر نمی رسد برای شما خوب باشد. بهترین انتخاب شما آب گازدار بدون قند یا آب خوب معمولی است. 

 

5  نوشیدن شیرهای طعم دار

 

نوشیدن شیرهای طعم دار
نوشیدن شیرهای طعم دار

 

اگر شما بادام، سویا یا لبنیات کلاسیک را انتخاب می کنید، نوشیدن شیر ممکن است باعث التهاب در بدن شود؛ بیشتر در صورتی که از نوع طعم دار (مانند شکلات یا وانیل) استفاده کنید، مخصوصأ اگر نوع انتخابی شما با شکر طعم دار شده باشد، زیرا شکر می تواند باعث التهاب در بدن گردد. و از آنجا که برخی از شیرهای طعم دار می توانند حدود 25 گرم قند در هر وعده داشته باشند، بررسی برچسب تغذیه، قبل از نوشیدن نوشیدنی خود، ایده‌ای عاقلانه است.

انتخاب یک گزینه بدون طعم به شما در کاهش التهاب به خوبی کمک می کند.

 

6  خوردن بیش از حد فست فود

 

خوردن بیش از حد فست فود
خوردن بیش از حد فست فود

 

اگر در وعده های غذایی بین راهی، به جای خوردن غذایی مانند سالاد با مرغ کبابی روی آن، غذاهای فست فودی بخورید، ممکن است به شانس شما در مدیریت صحیح التهاب بدنتان آسیب برساند.

در واقع، مطالعه ای که در مجله Cell منتشر شده است، نشان می دهد که رژیم غذایی سنگین مبتنی بر فست فود، باعث واکنش التهابی می شود و حتی می تواند به سیستم ایمنی بدن نیز آسیب برساند.

شاید بهتر باشد به جای صرف یک وعده غذایی بزرگ برای حفظ سلامتی، همراه خود ناهار ببرید.

 

7  خوردن گوشت فرآوری شده بیشتر از گوشت تازه

 

خوردن گوشت فرآوری شده
خوردن گوشت فرآوری شده

 

گوشت های فرآوری شده - مانند بیکن، سوسیس و سایر گوشتها برای ناهار- حاوی محصولات نهایی پیشرفته گلیکاسیون (AGEs) هستند، عاملی که ممکن است باعث التهاب در بدن شود.
*گلیکاسیون یا گلیکیشن یا گلایکیشن واکنش غیرآنزیمی قندها با پروتئین‌ها است.

AGE ها هنگامی ایجاد می شوند که قندهای کاهنده با پروتئین ها تحت حرارت زیاد واکنش نشان می دهند. این ترکیبات می توانند طعم غذا را عالی کنند، اما ممکن است برای سلامت کلی بدن خیلی نباشند.

بهتر است گوشت های تازه و کمتر فرآوری شده را انتخاب کنید تا به بدن شما سوخت رسانی شود. یا بهتر از آن، هر چند وقت یکبار غذای بدون گوشت را انتخاب کنید.

 

8  خوردن آب نبات

 

خوردن آب نبات
خوردن آب نبات

 

آب نبات در واقع می تواند کسی که عاشق شیرینیجات است را راضی کند. اما خوردن بیش از حد مواد شیرین به لطف قندی که دارند، می توانند التهاب را افزایش دهد.

خوردن مقادیر زیاد شکر چه از آب نبات، چه از کیک ها و چه از غذاهای شیرین دیگر می تواند باعث التهاب در بزرگسالان سالم شود.

آب نبات خود را با انواع توت های طبیعی شیرین عوض کنید. با این کار می توانید آن طعم عالی را بدون خطر مشارکت در التهاب دریافت کنید.

 

9  استفاده از شیرین کننده های مصنوعی

 

شیرین کننده های مصنوعی
شیرین کننده های مصنوعی

 

ما می دانیم که خوردن بیش از حد شکر، می تواند باعث التهاب شود. اما تعویض مواد شیرین با شیرین کننده های مصنوعی به طور حتم بهترین راه حل نیست.

طبق تحقیقی که در مجله Nature منتشر شده است، نتایج نشان می دهد که مصرف شیرین کننده های مصنوعی، می تواند ترکیب باکتری های موجود در روده را تغییر دهد. به ویژه، میزان "باکتری های خوب" که به انتشار ترکیبات ضد التهابی کمک می کنند، ممکن است کاهش یابند.

اگر باید کمی شیرین کننده استفده کنید، مقداری شربت افرا 100٪ خالص را امتحان کنید. این شربت حاوی ترکیب منحصر به فردی به نام کِبِکول است که دارای اثر ضد التهابی بر بدن است. کمی در واقع طعم بسیار خوبی در قهوه دارد!

 

10  فراموش کردن خوردن میوه یا سبزیجات به میزان کافی

 

 فراموش کردن خوردن میوه یا سبزیجات
فراموش کردن خوردن میوه یا سبزیجات

 

میوه ها و سبزیجات سرشار از ترکیبات طبیعی هستند که به سلامت و تندرستی بدن ما کمک می کند. و وقتی نوبت به جلوگیری با التهاب می رسد، مصرف بیشتر میوه و سبزیجات می تواند به کاهش این اثر کمک کند.

بنابراین اگر از این امر مستثنی نیستید، به احتمال زیاد خوردن برخی سبزیجات و میوه ها بسیار مفید خواهند بود.

 

11  به جای پختن، غذاهای خود را سرخ کنید

 

 سرخ کردن غذاها
سرخ کردن غذاها

 

اگر ترجیح می دهید مرغ و سیب زمینی خود را به جای پختن سرخ کنید، ممکن است ناخواسته در افزایش سطح التهاب بدن خود نقش داشته باشید.

وقتی غذاها سرخ می شوند، دارای سطوح بالاتری از محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته غذایی هستند (همان ترکیبات بالقوه مضر موجود در گوشت های فرآوری شده)، که می تواند التهاب را القا کند. 

سعی کنید به جای سرخ کردن غذاها، آنها را بپزید تا التهاب شما کاهش یابد.

 

 

 

 


EAT THIS, NOT THAT


نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
چگونه سالم چاق شویم؟
چگونه سالم چاق شویم؟

این مقاله مناسب کسانی است که کمبود وزن دارند و چند ماده غذایی سالم و موثر که در افزایش وزن و چاقی موثر هستند را به شما معرفی می کنیم.

ورزش و سلامتی 1399/11/26 مشاهده مطلب

3 ترفند روانشناختی برای کاهش وزن
3 ترفند روانشناختی برای کاهش وزن

تو این مقاله 3 تا ترفند روانشناختی که می تونه نقش مهمی در کاهش وزن داشته باشه را آوردیم. چون اثبات شده که لاغر شدن به فکر و عملکرد درست ما بستگی دارد.

ورزش و سلامتی 1400/01/23 مشاهده مطلب

تاثیر افسردگی بر واکنشهای عاطفی نسبت به خاطرات گذشته
تاثیر افسردگی بر واکنشهای عاطفی نسبت به خاطرات گذشته

اگر به یاد آوردن خاطرات شاد گذشته، چندان خوشحالتان نمی کند، شاید افسرده شده اید. افسردگی بر واکنشهای عاطفی نسبت به خاطرات حافظه اتوبیوگرافی تاثیر می گذارد.

ورزش و سلامتی 1400/03/03 مشاهده مطلب

عدم تأثیر بازیهای فکری بر بالابردن توانایی ذهنی
عدم تأثیر بازیهای فکری بر بالابردن توانایی ذهنی

شواهد حاکی از آن است که بازیهای فکری، تأثیری بر عملکرد ذهنی ندارد و دنیای واقعی و موقعیت های مختلف زندگی خود می توانند بهترین مربی مغز باشند.

ورزش و سلامتی 1400/03/25 مشاهده مطلب

9 عامل مؤثر بر سرعت کاهش وزن
9 عامل مؤثر بر سرعت کاهش وزن

از آنجایی که همه می خوان سریع وزن کم کنن، باید گفت که 9 عامل وجود داره که به سرعت وزن کم کردن فرد تأثیر می گذاره. پس با ما همراه باشین.

سبک زندگی و موفقیت 1400/04/28 مشاهده مطلب

بهترین مکمل برای تقویت قلب 
بهترین مکمل برای تقویت قلب 

تغذیه خوب و عادات زندگی نقش مهمی در حفظ سلامت و عملکرد ماهیچه قلب ایفا می کنند. اما در صورت از دست دادن مواد مغذی خاص، نیاز به مکمل پیدا می کنید.

ورزش و سلامتی 1400/06/13 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید