عادتی 5 دقیقه ای که زندگی را متحول می سازد

عادتی 5 دقیقه ای که زندگی را متحول می سازد
بسیاری از ما در تلاش برای رسیدن به اهدافمان ممکن است کمی خواب را فدای رویایمان کنیم. با این عادت پنج دقیقه ای می تونید بازدهی خوبی در زندگی و کار داشته باشید.

عادت 5 دقیقه‌ای که(طبق علوم اعصاب) زندگی شما را متحول خواهد کرد

 

با اتخاذ این عادت سریع، راه موفقیت خود را شبیه سازی کنید!

درست است که برای زندگی در جهت رسیدن به هدف خود در این جهان، باید دیدگاه و برنامه ای برای رسیدن به رویاهای خود داشته باشیم. باید در تلاش برای رسیدن به اهدافمان سرسخت و مصمم باشیم و گاهی اوقات ممکن است مجبور شویم کمی خواب را فدای این رویا کنیم.

با این حال، فرهنگ "تلاش به هر قیمتی" ما را متقاعد کرده است که این به معنای انتخاب بین موفقیت و کیفیت زندگی (مانند سلامتی، شادی و رضایت) است. این دو طرز فکر تنها نادرست نیستند - بلکه در واقع تصمیم نهایی ما را تحت الشعاع قرار داده و راه رسیدن به موفقیت را از درون نابود می کند.

استرس، خستگی و ناتوانی در تصمیم گیری ناشی از "فشار کار" همه می توانند منجر به تغییر خُلق و خوی فرد شوند. فرآیندهای منطقی ما به معنای واقعی کلمه از کار می افتند و موجب طغیان کج خلقی، سرخوردگی، عصبانیت و ناراحتی می شوند. به عبارت دیگر، بخش ابتدایی مغز ما که تحت کنترل احساسات است، رفتارهای ما را تحت کنترل خود قرار می دهد و در حالی که تفکر سطح بالاتر ما متوقف می شود.

حال آیا متوجه هستید که چگونه این امر دقیقاً برعکس موفقیتی است که ما برای آن تلاش می کنیم؟

اگرچه این باور منفی همچنان وجود دارد که افراد شکست خورده تنبل یا بی انگیزه هستند، اما این باور بی اساس است. پیشرفت های صورت گرفته در تحقیقات علوم اعصاب، شواهدی را نشان می دهند که بر خلاف همه آن چیزی است که در مورد موفقیت تصور می کردیم می دانیم. با مجله اینترنتی بیننده همراه شوید، تا شما را با این عادت پنچ دقیقه ای بیشتر آشنا کنیم.

دوره های استراحت هدفمند و آگاهانه در حال حاضر برای تقویت موارد زیر شناخته شده است:

 • انرژی مولد
 • خلاقیت
 • تفکر نوآورانه
 • عملکرد اجرایی
 • طرز فکر مثبت
 • بینش
 • حافظه


یک روش خاص با تأثیر ویژه؟ چرت زدن.

اغلب ما به جای استراحت کوتاه کردن در طول روز کاری و زمانی که احساس کسالت می کنیم، به قهوه رو می آوریم. اما، ثابت شده است که چرت زدن حتی بهتر از کافئین باعث افزایش هوشیاری و توجه می شود.

دوره های کوتاه استراحت هم با احساس کسالت ناشی از خواب ناکافی در طول شب مقابله می کند. چرت زدن، حتی باعث می شود تا بهتر مشکلات خود را حل کنید، که به طور مستقیم منجر به نوآوری و اقدام قاطع - دو ویژگی بارز موفقیت- می شود.


شاید همه اینها عالی به نظر برسند، اما از خودتون می پرسید که چه کسی زمان یا تمایل کافی برای چرت زدن در روز کاری را دارد؟ شما درست می گویید، بسیاری از ما اینطور نیستیم ... اما اگر گفتید قضیه از چه قرار است؟ خوابیدن، برای تجدید قوای حاصل از استراحت وسط روز ضروری نیست! این سه ایده چرت زدن مصنوعی را برای افزایش خلاقیت و بهره وری امتحان کنید. این روشها حتی می توانند در شلوغ ترین برنامه ها نیز جای بگیرند - بنابراین یکی را انتخاب کنید، یک تایمر را برای پنج دقیقه تنظیم کنید و لذت ببرید.

 

 • چشمان خود را ببندید

بیش از 50 درصد از سطح مغز به پردازش اطلاعات بصری اختصاص دارد. بستن چشمان ما انرژی مربوط به آن 50 درصد را آزاد می کند و در این صورت مغز شدیدأ نیاز به استراحت پیدا می کند. می توانیم از فرایندهای ناخودآگاه استفاده کنیم که به ما کمک می کند با ایده های خلاقانه خود ارتباط برقرار کنیم و مشکلات را به سادگی با کاهش ورودی بصری حل کنیم.

مرحله عمل: بدون اینکه انتظار بکشید تا خوابتان ببرد، محیطی دنج برای چرت زدن ایجاد کنید. حذف این فشار از خود تا حد زیادی به آرامش می انجامد و منجر به افزایش بهره وری می گردد. پخش موسیقی آرامش بخش کمک می کند تا بتوانید صداهای مزاحم را از بین ببرید. پلک های خود را به آرامی بسته و به هرگونه افکاری که به ذهنتان می آید، توجه کنید.

بستن چشم ها
بستن چشم ها

 

 

 • رویاپردازی

آیا اتفاق افتاده است که در کودکی، به خاطر خیره شدن به بیرون از پنجره درحالی که غرق در رؤیا هستید، مورد سرزنش قرار گرفته باشید؟ والدین و معلمان ما تصور می کردند که ذهن سرگردان دردسر ساز است، اما محققان علوم اعصاب دریافتند که خیال پردازان در واقع ازسطح خلاقیت بالاتری برخوردار هستند.

وقت گذاشتن برای رهاسازی روان و افکار، باعث می شود تا بدون هیچ زحمتی اطلاعات درهم ریخته را از ذهن خود جدا کنید. همانطور که عضلات ما از طریق حرکات کششی سبک، انعطاف پذیری خود را به دست می آورند، دیدگاه ها و اطلاعات جدیدی، هنگام آرامش به ذهن خطور خواهند کرد. برای دستیابی به بهترین نتایج، با خیال راحت به جلسه رویاپردازی خود بپردازید: باید بتوانید متوجه شوید که در چه وضعیتی هستید و هروقت اراده کردید، خود را بیرون بکشید. این کار به مقداری تمرین نیاز دارد.

مرحله عمل: عکس یا اثر هنری را انتخاب کنید که با تماشای آن احساس آرامش می کنید؛ مثل، یک صحنه آرام اقیانوس یا چند گل در مقابل آسمان آبی روشن. (توجه: آبی آرامش بخش است؛ نارنجی خلاقیت را تحریک می کند.) یک تایمر را برای پنج دقیقه تنظیم کنید. راحت بنشینید و به تصویر خیره شوید. به ذهن خود اجازه دهید تا بر روی تصویر پرسه بزند تا بتوانید بر روی حس بدست آمده از تصویر، تمرکز کند و یک قلم و دفترچه یادداشت در نزدیکی خود داشته باشید تا هرگونه حسی که به شما الهام می شود را یادداشت کنید.

 

 • تنفس کنید

مغز بزرگسالان، یعنی تنها دو درصد از وزن بدن، مسئول 20 درصد از مصرف اکسیژن است. این بدان معناست که اکسیژن سوختی است که مغز ما برای برنامه ریزی، تصمیم گیری و تفکر بیشتر به شدت به آن متکی است.

تمرکز بر روی تنفس ساده به ما در افزایش انرژی ذهنی و فکری کمک می کند. همچنین با کمک به خلاقیت و بهره وری به وسیله فعال کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک (مسئول آرامش ذهنی و فیزیولوژیکی)، به ما کمک می کند تا در فرایندهای ذهنی ناخودآگاه خود به آرامش دست یابیم.

مرحله عمل: ابتدا، تنفس دیافراگمی را تمرین کنید - هوا را به جای قسمت بالای قفسه سینه به داخل شکم بکشید. هنگام استنشاق، یک دست را روی قلب و دست دیگر را روی شکم قرار دهید. طوری که دست پایینی در حین استنشاق بالا رود و دستی که روی قلب است اینطور نباشد. در این صورت می توانید مطمئن شوید که هوا را به طور کامل وارد دیافراگم می کنید.

تنفس کنید
تنفس کنید

 

در مرحله بعد، فقط از طریق بینی تنفس کنید. تا چهار بشمرید و هوا را به داخل بکشید... بعد از شمارش چهار، نفس را نگه دارید ... تا چهار بشمارید و بازدم را انجام دهید ... و دوباره روی عدد چهار نفس خود را نگه دارید. این رویه را برای هر قسمت، دو تا ده دقیقه تکرار کنید.

 

از طریق ضمیر ناخودآگاه به راه حل های واضح و روشن دسترسی پیدا کنید

با استفاده از این تکنیک ها، مغز ما قادر است اطلاعات را از هم جدا کرده و دوباره آنها را، مانند قطعاتی از یک پازل، جمع آوری کند، به گونه ای که ذهن آگاه ما به تنهایی قادر به انجام آن نیست.

اگر ما این تمرین رایج را انجام دهیم چه می شود؟

اگر از قدرت ارتباطات طبیعی ذهن و بدن خود استفاده کنیم، چه می‌شود؟

اگر به جای توجه به مشغله‌های خود، به اندازه کافی مکث کرده بودیم تا با سطوح عمیق تر هوشیاری خود هماهنگ شویم، چه می شد؟

پس درمی یابیم که، لازم نیست رویاهایمان را با استراحت هدفمند عوض کنیم. در واقع، وقتی به خودمان فضا برای استراحت می‌دهیم، ذهن خود را قادر می سازیم تا با رویاهایمان همسو شود. و آن زمان است که می توانیم به سطحی از موفقیت برسیم که فرهنگ مشغله با آن مطابقت ندارد.

 

 

 

 


Entrepreneur

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
 • {{item.Name}}
  {{item.DateTimeLocalized}}
  {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
امن ترین راه برای انتقال گلدان های خانگی به هنگام اثاث کشی
امن ترین راه برای انتقال گلدان های خانگی به هنگام اثاث کشی

یکی از مشکلات بزرگ ما هنگام اثاث کشی، مربوط به انتقال گل و گلدانهامونه. تو این مقاله برای کمک به شما، پیشنهادات بسیار کاربردی آورده شده.

سبک زندگی و موفقیت 1400/02/26 مشاهده مطلب

اجتناب از 11 عادت غذایی نادرست برای جلوگیری از التهاب
اجتناب از 11 عادت غذایی نادرست برای جلوگیری از التهاب

متخصصین تغذیه می گویند اگر می خواهید آماس یا التهاب مزمن بدن خود را کاهش دهید، باید از این 11 عادت غذایی نادرست اجتناب کنید!

ورزش و سلامتی 1400/06/13 مشاهده مطلب

 بهترین زمان برای ورزش به منظور خواب بهتر
بهترین زمان برای ورزش به منظور خواب بهتر

طبق مطالعات اخیر، ورزش کردن بسیار عالی است، اما در صورتی که بر کیفیت خواب شما تأثیر منفی نگذارد.

ورزش و سلامتی 1400/07/11 مشاهده مطلب

چرا گل آپارتمانی برای هدیه به مادران مناسب تر است؟
چرا گل آپارتمانی برای هدیه به مادران مناسب تر است؟

شاید هیچکس در جامعه ی امروزی حتی از نزدیک ترین افراد به خود نیز توقع نداشته باشد که برای هدیه دادن به زحمت مادی بیفتند. شدت این موضوع در مادر...

سبک زندگی و موفقیت 1400/09/25 مشاهده مطلب

بهترین وکیل دیوان عدالت اداری را از کجا پیدا کنیم؟
بهترین وکیل دیوان عدالت اداری را از کجا پیدا کنیم؟

شاید به خوبی این نکته را بدانید که برای پیش بردن کارهای مربوط به دادگاه لازم است وکیل مجرب و کار آزموده ای را در کنار خود دا...

سبک زندگی و موفقیت 1400/10/01 مشاهده مطلب

فوائد مصرف مکمل های ویتامین D بعد از 50 سالگی
فوائد مصرف مکمل های ویتامین D بعد از 50 سالگی

ویتامین D یک مکمل محبوب برای مصرف در هر سنی است. اما بنا به دلایلی مصرف آن بعد از 50 سالگی بسیار ضروری می باشد.

ورزش و سلامتی 1401/02/31 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید