دوبرابر شدن گرمای زمین از سال 2005

علمی 1400/04/17 22:09:24
دوبرابر شدن گرمای زمین از سال 2005
تأثیرات فعالیت انسان بر تبادل گرما بین جو زمین و محیط فضایی اطراف آن و تغییرات طبیعی در رفتار اکوسیستم سیاره زمین هر دو باعث گرم شدن زمین می شوند.

دوبرابر شدن گرمای زمین از سال 2005


"این روند گرم شدن زمین کاملا هشدار دهنده است."


بر اساس یافته ها و بررسی های اخیر، که نگرانی های مربوط به شتاب احتمالی تغییرات آب و هوایی را ایجاد می کند، سیاره زمین در حال حاضر دو برابر 14 سال قبل گرما در خود محبوس کرده. در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، به این موضوع خواهیم پرداخت.

در این تحقیق، محققان داده های ابرها و سیستم ردیاب انرژی تابشی زمین (CERES) را بررسی کردند که با چندین ماهواره رصد زمین ناسا پرواز می کند؛ که هم میزان جذب انرژی توسط سیاره زمین را به شکل نور خورشید اندازه گیری می کند و هم مقدار انرژی را که به صورت تابش مادون قرمز به فضا ساطع می شود.

تفاوت بین انرژی ورودی و خروجی را عدم تعادل انرژی می نامند و این مطالعه نشان داد که در دوره بین 2005 و 2019، این عدم تعادل در مقایسه با سالهای قبل دو برابر شده است.

دانشمندان از داده های اضافی Argo، شبکه بین المللی حسگرهای رباتیک توزیع شده در سراسر اقیانوس های جهان، که سرعت گرم شدن اقیانوس ها را اندازه گیری می کنند، استفاده کردند. به گفته محققان مقایسه داده های CERES با Argo به تقویت یافته ها كمك می كند، زیرا شناخته‌ها حاکی از آن است كه اقیانوس های جهانی تا 90٪ انرژی اضافی محبوس در این سیاره را جذب می كنند.

نورمن لوئب، نویسنده اصلی این تحقیق جدید و محقق اصلی CERES در مرکز تحقیقات لَنگلی ناسا در همپتون، ویرجینیا ناسا، در بیانیه ای گفت: "دو روش کاملاً مستقل برای بررسی تغییرات عدم تعادل انرژی زمین، کاملأ با هم سازگار هستند و هر دو، این روند گسترده را نشان می دهند. روندی بی سابقه و از طرفی کاملا نگران کننده."

 

دلایل افزایش انرژی گرمایشی

لوئب و تیم وی چنین دریافتند که افزایش انرژی گرمایشی، هم در نتیجه فرآیندهای طبیعی رخ داده و هم توسط انسان بوجود آمده است. افزایش غلظت گازهای گلخانه ای مانند دی اکسیدکربن و متان در جو زمین منجر به جذب گرمای بیشتر توسط این سیاره می شود.

در ضمن، کوچک شدن صفحات یخ، به دلیل گرم شدن کره زمین، منجر به انعکاس انرژی دریافتی کمتری از سطح سیاره می شود.


اما محققان دریافتند که یک الگوی متناوب طبیعی به نام نوسان ده ساله اقیانوس آرام (PDO) نیز در این امر نقش دارد. چرخه PDO باعث ایجاد نوسانات منظم در دمای اقیانوس آرام با سردتر شدن قسمتهای غربی آن و گرم شدن قسمتهای شرقی به مدت ده سال می شود و روند مخالف یک دهه بعد را به دنبال دارد.

دانشمندان گفتند، یک مرحله غیر معمول PDO که از حدود سال 2014 آغاز شد، باعث کاهش تشکیل ابر در بالای اقیانوس شد، که منجر به افزایش جذب انرژی ورودی توسط کره زمین نیز شد.

لوئب با اشاره به تأثیرات فعالیت انسان بر تبادل گرما بین جو زمین و محیط فضایی اطراف آن و تغییرات طبیعی در رفتار اکوسیستم سیاره زمین، گفت: "این مسئله احتمالاً ترکیبی از جبر انسانی و تنوع داخلی است. در طول این مدت هر دو باعث گرم شدن زمین می شوند، که منجر به تغییر نسبتاً زیادی در عدم تعادل انرژی کره زمین می شود. این مقدار افزایش بی سابقه است."

نتیجه:

لوئب اضافه کرد که در حالی که این مطالعه مدت زمان کوتاهی وقت می گیرد، میزان جذب گرما نشان می دهد که آب و هوای زمین حتی بیش از حد تصور نامتعادل است و اگر این روند معکوس نگردد، پی‌آمدهای بدتری را می توان انتظار داشت (از جمله درجه حرارت بیشتر و بالارفتن سطح دریا).

این تحقیق در 15 ژوئن 2021 در مجله Geophysical Research Letters منتشر شد.

 

 

 

 


Space

شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
جمع کردن موفقیت آمیز سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب ناسا
جمع کردن موفقیت آمیز سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب ناسا

تلسکوپ جیمز وب ناسا بزرگترین تلسکوپ فضایی است که چندی پیش برای آزمایش، سپر خورشیدی آن را باز کردن و الان تونستن طی چند ماه آن را جمع و جور و مرتب کنن.

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/21 مشاهده مطلب

ارسال انرژی خورشیدی از فضا به زمین
ارسال انرژی خورشیدی از فضا به زمین

نیروی هوایی آمریکا قصد دارد تا با کمک یک ماهواره خورشیدی، انرژی خورشیدی را از فضا به زمین بفرستد!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/02/10 مشاهده مطلب

بازگشت طوفان های خورشیدی و تهدید زندگی در زمین
بازگشت طوفان های خورشیدی و تهدید زندگی در زمین

امواج ژئومغناطیسی طوفان های خورشیدی، برای هر کسی در سطح زمین نامرئی و بی خطراند، اما می توانند شبکه های برق را از کار بیاندازند و کلی اتفاقای دیگه!

علمی 1400/03/05 مشاهده مطلب

آیا انسان قادر به تولید مثل در مریخ خواهد بود؟
آیا انسان قادر به تولید مثل در مریخ خواهد بود؟

مطالعات جدید حاکی از آن است که انسانها می توانند در مریخ تولید مثل کنند زیرا اسپرم می تواند تا 200 سال در آنجا زنده بماند.

علمی 1400/04/19 مشاهده مطلب

تغییراتی که بعد از رفتن به فضا در بدن ایجاد می شود
تغییراتی که بعد از رفتن به فضا در بدن ایجاد می شود

خب، بعد از رفتن به فضا، یک فضانورد با چالش های بسیاری روبرو می‌گردد که اکثر آنها می توانند به ضرر فضانورد باشند. اما یک فایده بامزه هم دارد.

علمی 1400/04/20 مشاهده مطلب

رصد نور پشت سیاه چاله و اثبات نظریه نسبیت انیشتین
رصد نور پشت سیاه چاله و اثبات نظریه نسبیت انیشتین

دانشمندان برای اولین بار نوری را از پشت یک اَبَر سیاه چاله رصد کردند که اثباتی بر حقانیت انیشتین در مورد نظریه نسبیت است!

علمی 1400/05/11 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید