دوبرابر شدن گرمای زمین از سال 2005

علمی 1400/04/17 22:09:24
دوبرابر شدن گرمای زمین از سال 2005
تأثیرات فعالیت انسان بر تبادل گرما بین جو زمین و محیط فضایی اطراف آن و تغییرات طبیعی در رفتار اکوسیستم سیاره زمین هر دو باعث گرم شدن زمین می شوند.

دوبرابر شدن گرمای زمین از سال 2005


"این روند گرم شدن زمین کاملا هشدار دهنده است."


بر اساس یافته ها و بررسی های اخیر، که نگرانی های مربوط به شتاب احتمالی تغییرات آب و هوایی را ایجاد می کند، سیاره زمین در حال حاضر دو برابر 14 سال قبل گرما در خود محبوس کرده. در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، به این موضوع خواهیم پرداخت.

در این تحقیق، محققان داده های ابرها و سیستم ردیاب انرژی تابشی زمین (CERES) را بررسی کردند که با چندین ماهواره رصد زمین ناسا پرواز می کند؛ که هم میزان جذب انرژی توسط سیاره زمین را به شکل نور خورشید اندازه گیری می کند و هم مقدار انرژی را که به صورت تابش مادون قرمز به فضا ساطع می شود.

تفاوت بین انرژی ورودی و خروجی را عدم تعادل انرژی می نامند و این مطالعه نشان داد که در دوره بین 2005 و 2019، این عدم تعادل در مقایسه با سالهای قبل دو برابر شده است.

دانشمندان از داده های اضافی Argo، شبکه بین المللی حسگرهای رباتیک توزیع شده در سراسر اقیانوس های جهان، که سرعت گرم شدن اقیانوس ها را اندازه گیری می کنند، استفاده کردند. به گفته محققان مقایسه داده های CERES با Argo به تقویت یافته ها كمك می كند، زیرا شناخته‌ها حاکی از آن است كه اقیانوس های جهانی تا 90٪ انرژی اضافی محبوس در این سیاره را جذب می كنند.

نورمن لوئب، نویسنده اصلی این تحقیق جدید و محقق اصلی CERES در مرکز تحقیقات لَنگلی ناسا در همپتون، ویرجینیا ناسا، در بیانیه ای گفت: "دو روش کاملاً مستقل برای بررسی تغییرات عدم تعادل انرژی زمین، کاملأ با هم سازگار هستند و هر دو، این روند گسترده را نشان می دهند. روندی بی سابقه و از طرفی کاملا نگران کننده."

 

دلایل افزایش انرژی گرمایشی

لوئب و تیم وی چنین دریافتند که افزایش انرژی گرمایشی، هم در نتیجه فرآیندهای طبیعی رخ داده و هم توسط انسان بوجود آمده است. افزایش غلظت گازهای گلخانه ای مانند دی اکسیدکربن و متان در جو زمین منجر به جذب گرمای بیشتر توسط این سیاره می شود.

در ضمن، کوچک شدن صفحات یخ، به دلیل گرم شدن کره زمین، منجر به انعکاس انرژی دریافتی کمتری از سطح سیاره می شود.


اما محققان دریافتند که یک الگوی متناوب طبیعی به نام نوسان ده ساله اقیانوس آرام (PDO) نیز در این امر نقش دارد. چرخه PDO باعث ایجاد نوسانات منظم در دمای اقیانوس آرام با سردتر شدن قسمتهای غربی آن و گرم شدن قسمتهای شرقی به مدت ده سال می شود و روند مخالف یک دهه بعد را به دنبال دارد.

دانشمندان گفتند، یک مرحله غیر معمول PDO که از حدود سال 2014 آغاز شد، باعث کاهش تشکیل ابر در بالای اقیانوس شد، که منجر به افزایش جذب انرژی ورودی توسط کره زمین نیز شد.

لوئب با اشاره به تأثیرات فعالیت انسان بر تبادل گرما بین جو زمین و محیط فضایی اطراف آن و تغییرات طبیعی در رفتار اکوسیستم سیاره زمین، گفت: "این مسئله احتمالاً ترکیبی از جبر انسانی و تنوع داخلی است. در طول این مدت هر دو باعث گرم شدن زمین می شوند، که منجر به تغییر نسبتاً زیادی در عدم تعادل انرژی کره زمین می شود. این مقدار افزایش بی سابقه است."

نتیجه:

لوئب اضافه کرد که در حالی که این مطالعه مدت زمان کوتاهی وقت می گیرد، میزان جذب گرما نشان می دهد که آب و هوای زمین حتی بیش از حد تصور نامتعادل است و اگر این روند معکوس نگردد، پی‌آمدهای بدتری را می توان انتظار داشت (از جمله درجه حرارت بیشتر و بالارفتن سطح دریا).

این تحقیق در 15 ژوئن 2021 در مجله Geophysical Research Letters منتشر شد.

 

 

 

 


Space

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
پرواز مسافران موشک جهانگردی فضایی در آوریل 2021
پرواز مسافران موشک جهانگردی فضایی در آوریل 2021

شرکت فضایی خصوصی جف بیزوس، به نام بلو اوریجین (Blue Origin)، پس از سالها تلاش، قصد دارد طی چند ماه اولین مسافران خود را تا مرز زمین و فضا سوار کند.

تکنولوژی و سخت افزار 1399/10/26 مشاهده مطلب

رصد نور پشت سیاه چاله و اثبات نظریه نسبیت انیشتین
رصد نور پشت سیاه چاله و اثبات نظریه نسبیت انیشتین

دانشمندان برای اولین بار نوری را از پشت یک اَبَر سیاه چاله رصد کردند که مدرکی است دال بر اثبات نظریه نسبیت انیشتین!

علمی 1400/05/11 مشاهده مطلب

توهم نوری نشان می دهد که مغز شما زن است یا مرد
توهم نوری نشان می دهد که مغز شما زن است یا مرد

با توجه به تصویری که می بینید، می تونید جنسیت مغز خود را مشخص کنید. اینکه مغز شما زن است یا مرد.

علمی 1401/02/29 مشاهده مطلب

پوشش دهی رسانه ای مأموریت  SpaceX Crew-2 ناسا
پوشش دهی رسانه ای مأموریت SpaceX Crew-2 ناسا

ناسا تصمیم داره فعالیتهای آتی خود قبل از پرتاب و حین پرتاب ماموریت SpaceX Crew-2 آژانس را به همراه فضانوردان به ایستگاه فضایی، در رسانه ها‌ نمایش بده.

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/31 مشاهده مطلب

فرود مریخ نورد پرسویرنس ناسا 8 ماه پس از پرتاب
فرود مریخ نورد پرسویرنس ناسا 8 ماه پس از پرتاب

جدیدترین مریخ ‌نورد ناسا با نام پِرسِویرنس ۹ مرداد 1399 ساعت ۱۶:۲۰ دقیقه به وقت ایران با موفقیت به فضا پرتاب و در 30 بهمن 1399 در مقصد مورد نظر خود فرود آمد.

تکنولوژی و سخت افزار 1399/12/15 مشاهده مطلب

آب رفتن جثه پرندگان با تغییرات آب و هوا
آب رفتن جثه پرندگان با تغییرات آب و هوا

جثه بسیاری از پرندگان گرمسیری مانند این پرنده قلاده دار در حال کوچک شدن هستند. این تغییر ممکن است به پرندگان کمک کند در آب و هوای گرم خنک بمانند.

علمی 1400/09/07 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید