آیا قهوه باعث کاهش مشکلات کبدی می گردد؟

ورزش و سلامتی 1400/04/12 23:41:57
آیا قهوه باعث کاهش مشکلات کبدی می گردد؟
بررسی ها حاکی از آن است که نوشیدن هر نوع قهوه‌ای خطر ابتلا به بیماریهای کبد را کاهش می دهد. با ما همراه باشید تا صحت و سُقم این تحقیق رو با هم بررسی کنیم.

آیا قهوه باعث کاهش مشکلات کبدی می گردد؟

 

بررسی ها نشان می دهند که نوشیدن هر نوع قهوه‌ای خطر ابتلا به بیماریهای کبد را کاهش می دهد. در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده با ما همراه باشید تا صحت و سُقم این تحقیق را با هم بررسی کنیم.

 

  • طبق مطالعاتی که بر روی تقریباً 500000 نفر انجام شد، دریافته اند که نوشیدن قهوه به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری کبد را کاهش می دهد.
  • انواع قهوه ها از جمله قهوه های کافئین دار، بدون کافئین، آسیاب شده و فوری برای کبد مفید می باشند.
  • این مطالعه نشان می دهد که نوشیدن 3-4 فنجان در روز بیشترین فایده را برای کبد به همراه دارد.

 

برای بسیاری از افراد، قهوه نوشیدنی مورد علاقه در طول روز است و برای برخی ضروی به نظر می رسد. با این وجود هنوز هم جریان ثابتی از تحقیقاتی چه بسا متناقض وجود دارد، که شواهدی را در مورد فواید و خطرات قهوه ارائه می دهند.

مطالعات وسیع اخیر در این زمینه حاکی از آن است که، انواع قهوه، خطر ابتلا به بیماری مزمن کبدی، بیماری کبد چرب، سرطان کبد و مرگ ناشی از بیماری مزمن کبدی را کاهش می دهد.

بیشترین فایده آن، حاصل از نوشیدن 3-4 فنجان قهوه در روز است، حتی بدون کافئین. قهوه آسیاب شده کمی مفیدتر از قهوه فوری است.

تحقیقات اخیر توسط محققان دانشگاه های ساوتمپتون (Southampton) و ادینبورگ (Edinburgh) انگلیس، در مجله BMC Public Health منتشر شده است.


بیماری کبد و یک خبر خوب

 

در سراسر جهان، بیماری کبد، سالانه باعث مرگ 2 میلیون نفرمی شود، که 1 میلیون مرگ، ناشی از عوارض سیروز کبدی (التهاب کبد) است و 1 میلیون نفر دیگر هم، از هپاتیت ویروسی و کارسینوم سلولهای کبدی می میرند.

طبق این تحقیق، منطقه ای که بیشتر تحت تأثیر بیماری کبد قرار گرفته است، جنوب صحرای آفریقا است. و البته به دنبال آن، آمریکای مرکزی و جنوبی، اروپای شرقی و آسیای جنوب شرقی.

عواملی که منجر به بیماریهای کبدی می شوند، شامل مصرف الکل، اضافه وزن و دیابت می باشند.

طی مصاحبه ای که مِدیکال نیوز تودِی (Medical News Today ) با دکتر طلال ادهمی، کبد شناس بخش پیوند کلینیک کلیولند انجام داد، وی این مطالعه را به لطف وسایل پزشکی "کاملاً شگفت انگیز" خواند.

وی گفت: "تحقیقات چندانی در خصوص ارتباط بین سلامت كبد و قهوه انجام نشده بود، اما در این تحقیق با بررسی های انجام شده بر روی تعداد زیادی از بیماران، در واقع به ارتباط بیشتری بین مصرف قهوه و سلامت کبد رسیدند."

 

تحقیق 10 سال و 7 ماهه بر روی نزدیک به نیم میلیون نفر

 

نویسندگانی که این تحقیق را انجام داده اند، داده های بهداشتی Biobank بریتانیا را در مورد 494،585 نفر، به طور متوسط برای 10 سال و 7 ماه، مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند.

از این گروه، 384،818 نفر قهوه خور بودند و 109،767 نفر نبودند؛ و همگی تحت نظارت گروه کنترل، در خدمت این تحقیق در آمده بودند. گروه قهوه خورها، قهوه های کافئین دار، بدون کافئین، آسیاب شده و فوری مصرف می کردند.


در طول دوره تحقیق، این نمونه شامل 3600 مورد با تشخیص بیماری مزمن کبدی، 5439 مورد دارای بیماری مزمن کبدی یا بیماری کبد چرب و 184 مورد دارای سرطان هپاتوسلولار بودند. 301 مرگ بر اثر بیماری مزمن کبدی رخ داده است.

در مقایسه با شرکت کنندگانی که قهوه مصرف نکرده بودند، خطر ابتلا به بیماریهای مزمن کبدی در افراد قهوه خور 21٪ کمتر بود.

همچنین 19٪ خطر پیشرفت بیماری مزمن کبد یا کبد چرب را کاهش داد و خطر ابتلا به سرطان سلولهای کبدی (هپاتوسلولار) را تا 21٪ کاهش داد. در قهوه خورها نیز، مرگ و میر در اثر بیماریهای کبدی، 49٪ کمتر شد.

در افرادی که از دانه های آسیاب شده قهوه استفاده می کردند، خطر مرگ و میر حتی کمتر هم بود. 

خطر ابتلا به بیماریهای مزمن کبدی یا بیماری مزمن کبد چرب 35٪، و خطر ابتلا به سرطان سلولهای کبدی (هپاتوسلولار) - 34٪ و خطر مرگ و میر ناشی از بیماریهای کبدی - 61٪ کاهش یافت.

دکتر ادهمی چنین اظهار داشت که "قهوه، در واقع می تواند در مراحل اولیه بیماری کبد مفید باشد"، زیرا کبد در واکنش به هر  عامل بیماری زایی مانند ویروس و یا باکتری ملتهب می شود.

"همچنین می تواند بر روی روند بافت آسیب دیده تأثیر گذاشته، و بعداً هم بر روی بیماران سیروز کبدی یا بیمارانی با بافت آسیب دیده پیشرفته که مستعد ابتلا به سرطان نوع اول کبد هستند نیز تأثیر بگذارد. قهوه برای آن سطح از بیماری نیز مفید است."


واکنش‌ها به این تحقیق

 

محدودیتی که در این مطالعه و بررسی وجود دارد، این است که نمونه آن از افراد سفیدپوستی از طبقه اقتصادی - اجتماعی بالاتر تشکیل شده است، بنابراین یافته‌های بدست آمده از آن ممکن است در سطح جهانی قابل استفاده نباشد.

متخصص علوم زیستی-شیمی، پروفسور ناتان دِیویس از انستیتوی بهداشت کبد و گوارش کالج دانشگاه لندن، به MNT هشدار داد که این مطالعه اثبات نمی کند که قهوه "غذایی کاملأ ضد بیماری کبد" باشد. وی خاطر نشان كرد كه مطالعات دیگر حتی "خلاف این را نشان می دهند."

پروفسور دِیویس گفت: "خطر و فایده طولانی مدت این بررسی بسیار ناچیز بود - فقط 4 نفر در هر 1000 نفر قهوه خور، در مقابل 5 نفر در هر 1000 نفری که قهوه مصرف نمی کنند، مبتلا به بیماری کبد نمی شوند - "به احتمال زیاد، سایر عوامل، نسبت به قهوه، تأثیر قابل توجهی بر روی کبد دارند."

اگرچه، دکتر ادهمی همچنان روی این قضیه پافشاری می کرد و معتقد بود اگر چیزی برای درمان مؤثر همه بیماری های کبدی وجود داشت، همه چیز فرق می کرد: "در این زمان که انتخاب چندانی نداریم، آیا نوشیدنی وجود دارد که در واقع در میان نوشیدنی ها، بیشترین میزان مصرف را داشته باشد؟ میدونی چیه؟ من که قهوه مصرف می کنم."

قابل ذکر است که این مطالعه و تحقیق، دلیل خاصیت دار بودن قهوه برای کبد را، بررسی نمی کند.

دکتر ادهمی گفت که در نتیجه این بررسی، او آزمایشات بالینی کنترل شده را به صورت تصادفی انجام می دهد، که در آن مولکول های مختلف قهوه را در برابر بیماری کبد، آزمایش می کند. وی اظهار داشت: "باور كنید، این موضوع، قطع به یقین جالبترین خبر برای بیماری كبد است."

سرپرست نویسندگان این تحقیق، دکتر اُلیور کِنِدی چنین نتیجه گیری می کند:

"قهوه به طور گسترده در دسترس همگان است، و فواید بدست آمده از این تحقیق، نشان می دهد که ممکن است بتواند درمانی پیشگیرانه و بالقوه برای بیماریهای مزمن کبد ارائه دهد. این امر به ویژه در کشورهایی با درآمد کمتر و دسترسی بسیار ضعیف به مراقبت های بهداشتی و بیشترین میزان بیماری مزمن کبدی، بسیار ارزشمند خواهد بود."

 

 


Medical News Today

 

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
10 نکته برای رسیدن به تناسب اندام در منزل
10 نکته برای رسیدن به تناسب اندام در منزل

با نزدیک شدن به سال جدید، و در این ایام کرونایی، با رعایت این 10 نکته ساده برای نرمش در منزل، راحت‌تر به تناسب اندام مد نظر خود برسید.

ورزش و سلامتی 1399/10/28 مشاهده مطلب

علائم و دلایل فشار خون بالا
علائم و دلایل فشار خون بالا

قاتل خاموش یا فشار خون بالا، از جمله بیماری هایی است که هیچ علائم و نشانه هشدار دهنده ای ندارد و بسیاری از افراد نمی دانند که به آن مبتلا هستند.

ورزش و سلامتی 1400/03/17 مشاهده مطلب

هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401
هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401

هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401 هزینه پیکرتراشی یکی از عوامل مهم در انتخاب بهترین دکتر پیکرتراشی در تهران و کلینیک برای داوطلبان می باشد. اما باید ...

ورزش و سلامتی 1401/05/13 مشاهده مطلب

اثرات پنهان استفاده از دارچین
اثرات پنهان استفاده از دارچین

باز هم پاییز و بازگشت طعم های پاییزی. دارچین یکی از این ادویه های خوشمزه و سالم است که در بسیاری از غذاها و دسرها استفاده می شود.

ورزش و سلامتی 1400/06/20 مشاهده مطلب

آیا یک کالری واقعا یک کالری است؟
آیا یک کالری واقعا یک کالری است؟

در صورتی که منبع غذایی بادام باشد، یک کالری درج شده روی برچسب با یک کالری هضم و جذب شده یکی نیست. و آجیل ها باعث چاقی نمی شوند. حالا به شما می گوییم چطور؟

ورزش و سلامتی 1400/03/06 مشاهده مطلب

کیک تیرامیسوی وانیلی
کیک تیرامیسوی وانیلی

کیک تیرامیسو وانیلی برای پخت آخر هفته بی نظیزه. با وجود این بیماری منحوس، اوقات عجیب و غریبی را در خانه میگذرانیم. پس بیایید با هم این کیک را درست کنیم!

غذا و آشپزی 1399/11/15 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید