زمان مناسب برای ورزش کودکان

ورزش و سلامتی 1400/04/07 13:37:05
زمان مناسب برای ورزش کودکان
در این مقاله زمان مناسب برای انجام برخی نرمش ها در کودکان را بررسی می کنیم و اینکه آیا ورزش زودهنگام باعث کوتاهی قد یا متوقف شدن رشد در کودکان می گردد یا خیر؟

زمان مناسب برای شروع تمرین های ورزشی کودکان

 

چه زمانی برای شروع تمرین های ورزشی کودک شما مناسب تر است؟

باورهای غلط بسیاری در مورد زمان شروع ورزش کودکان وجود دارد. در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، با متخصصانی در این زمینه صحبت شده تا این باور اشتباه را مو شکافی نمایند.

 

 

قبل از تصمیم گیری درباره شروع رژیم تمرینی در کودکان، به فکر سلامتی ذهن کودک خود برای مدت طولانی باشید.
قبل از تصمیم گیری درباره شروع رژیم تمرینی در کودکان، به فکر سلامتی ذهن کودک خود برای مدت طولانی باشید.

 


ورزش کردن کودکان، مسئله ای است که در حقیقت بسیاری از والدین نسبت به انجام آن اطمینانی ندارند، اما دیدگاه های محکمی در مورد آن دارند: از چه زمانی فرزندانشان باید ورزش را شروع کنند؟ همه والدین به بچه های خود اجازه می دهند تا در سنین بسیار پایین، فعالیت های زیادی انجام دهند؛ ازجمله اینکه بدوند، ورزش کنند و بپرند. اگرچه، شواهد بی پایه و اساسی حاکی از آن است که، اکثر والدین به کودکان خود اجازه نمی دهند که به ورزشگاه بروند و ورزش های قدرتی و آمادگی جسمانی انجام دهند.

 

دویدن کودکان در پارک
دویدن کودکان در پارک

 

راجش پارامِسواران (Rajesh Parameswaran)، مربی و بنیانگذار The Den Strength and Conditioning در بنگالورو، می گوید: "گرچه نگرانی در مورد آسیب دیدگی به جا است، اما بزرگترین نگرانی آنها، غالباً بدون هیچ مدرک و دلیل علمی، این است که استفاده از وزنه در سنین پایین، جلوی رشد کودکان را گرفته، و حتی قد آنها را سوزانده و کوتاه نگه می دارد. در حقیقت، شروع ورزش های استقامتی و آمادگی جسمانی در کودکان، بین سنین 12 تا 14 سالگی، یعنی هنگامی که میزان تجمع مواد معدنی استخوان در بین انسانها به حداکثر می رسد، برای تقویت استخوان های آنها بسیار مفید است."


پارامسواران، که در رشته علوم ورزش تحصیل کرده و دوره تناسب اندام بچه های Opex را نیز به پایان رسانده است، چنین می گوید که: "در زمان برنامه ریزی منظم برای تناسب اندام کودکان، پیشنهاد می شود از الگوی سلسله مراتبی پیروی کنید، که بر مبنای سلامتی قلبی تنفسی از طریق قدرت مناسب نسبی و سن، شروع می شود. هدف، ایجاد استقامت و پایداری اساسی است." 


کودکان می توانند، همزمان با شروع مدرسه، در سن شش سالگی، تمرینات خود را با دویدن شروع کنند. آنها می توانند بعد از دستیابی به حس مناسب از موقعیت (تعبیر مالکیت) و تعادل، که بطور کلی در سن هشت سالگی اتفاق می افتد، تمرینات را شروع کنند. 

تمرینات مقاوم سازی را می توان به صورت درجه بندی شده، شروع کرد. وزنه برداری، به طور کلی، باید بعد از اتمام 10 سالگی انجام شود. با این وجود، پارامسواران معتقد است، به جای اینکه فقط به سن و سال توجه کنید، اجازه دهید بلوغ ذهنی، عاطفی و جسمی کودک، شدت تمرین مناسب را تعیین کند.

یووراج مازومدِر، 19 ساله، دانش آموز کلکته، از 10 سالگی شروع به تمرین کرد؛ زمانی که پدرش او را به ورزشگاه برد. طی دو سال اول، او فقط به دویدن و تمرینات آزاد پایبند بود.  در سن 12 سالگی پس از مشورت پدرش با یک مربی و تشخیص آمادگی وی، شروع به انجام دِدلیفت و اسکوات با هالتر (دمبل) کرد. مازومدر چنین به یاد می آورد: "من بچه قوی ای بودم و در سن 14 سالگی با وزنه 90 کیلوگرمی، دِدلیفتینگ (وزنه برداری) می کردم."


کودکان باید حرکات پیچیده وزنه برداری المپیک مانند اسنچ، کلین و جِرکس را، در سن 16 سالگی انجام دهند. این تمرینات بدون آموزش مناسب، می توانند خطرناک باشند و فقط باید تحت نظارت مربی واجد شرایط انجام شود. مازومدِر، این کار را در سن 15 سالگی تحت نظارت انجام می داد؛ زیرا خودش وسایل ابتدایی را در اختیار داشت و مربی احساس می کرد که وی آمادگی انجام تمرینات پیچیده را دارد.


چه فوایدی دارد؟

ورزش و وزنه برداری نه تنها باعث تقویت قدرت و استقامت کودکان می شود، بلکه تراکم استخوان آنها را نیز بهبود می بخشد. "به طور مستقیم موجب سلامت و آمادگی جسمانی عضلانی آنها می شود. همچنین، از آنجا که تحقیقات و داده ها حاکی از آن است که تمرکز روی یک ورزش منفرد، می تواند منجر به آسیب دیدگی های ناشی از تمرین بیش از حد آن ورزش خاص شود، ادامه نرمش ها تنوع را ایجاد می کند، که براساس شواهد علمی، می تواند برای قدرت و هماهنگی اعصاب و عضله کودکان مفید باشد."

مزایای یک برنامه آموزشی ایمن، برای کودکان و نوجوانان شامل مواردی از جمله قدرت عضلانی، توان و استقامت، استقامت استخوان ها، چابکی و سلامت قلب و عروق است. این عوامل می توانند بر مقاومت کودک در برابر آسیب، و بهزیستی روانشناختی وی افزوده و باعث ایجاد عادت های ورزشی مثبت شوند.


برای کودکان نیز، ورزش کردن، درست مثل بزرگسالان، علاوه بر فواید جسمی، مزایای دیگری نیز دارد. 

مازومدر می گوید: "من اضافه وزن داشتم و قبل از اینکه دیر شود، ورزش را شروع کردم. این امر نه تنها به من کمک می کرد وزنم را بررسی کنم، بلکه در واقع من را قدرتمندتر و خوش اندام تر کرد. علاوه بر این، باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در من شد و موانع ذهنی من را که در مورد زندگی خودم به طور کلی و به طور خاص داشتم، از بین برد." او می گوید که هر بار مشتاقانه منتظر زمان شروع ورزش روزانه خود است. این باعث خوشحالی وی می شود و بدین ترتیب از فشارهای مدرسه و انتظارات والدین فاصله می گیرد.

پارامسواران می گوید: "یکی از قابل توجه ترین تأثیرات تمرین مقاومتی بعد از ورزش بر روی مغز، افزایش رشد نورون های جدید (نوروژنز) در شکنج دندانه دار، در ناحیه زیرین هیپوکامپ است، که در حافظه و یادگیری نقش دارد."

 

آیا وزنه برداری باعث توقف رشد و قد بچه ها می شود؟

افسانه های زیادی درباره کودکان و ورزش و وزنه وجود دارد. رایج ترین مورد این است که، اگر کودک از سنین پایین وزنه برداری را شروع کند، این امر بر قد و رشد کودک تأثیر منفی می گذارد. چوگ و پارامسواران، این موضوع را پوچ و بی اساس و بدون هیچ گونه مدرک علمی می دانند.

چوگ، مدیر و رئیس بخش اطفال در موسسه تحقیقات Fortis Memorial  می گوید: "وزنه برداری مناسب سن، به عنوان یک تمرین تقویت کننده تحت نظارت متخصص، موجب کوتاهی قد نمی شود." 

 

 

آویزان شدن و خود را بالا کشیدن
آویزان شدن و خود را بالا کشیدن

 

 

پارامسواران خاطرنشان كرد: "هیچ مطالعه ای نشان نداده است كه بلند كردن وزنه، مانع رشد می شود یا قد را می سوزاند. اما مانند هر برنامه تمرینی دیگری، اگر در مدت کوتاهی، همه فعالیت ها را با هم انجام دهید، مشکلات جسمی رخ می دهد، فرقی هم نمی کند که چه سن و سالی داشته باشید."

 

 

آویزان شدن و خود را بالا کشیدن
آویزان شدن و خود را بالا کشیدن

 

 

ایده نامعقول دیگر این است که، آویزان شدن از میله های بارفیکس و خود را بالا کشیدن باعث افزایش قد می شود. این کار، عضلات بالاتنه مانند عضلات پشت، بازوها، قفسه سینه و شکم را فعال می کنند. اما چوگ می گوید که "آویزان شدن از میله های بارفیکس و خود را بالا کشیدن، به هیچ وجه به افزایش قد کمک نمی کند. آویزان شدن از بازوها، اگر تحت نظارت انجام شود، می تواند تا حدی منجر به تقویت عضلات بازو و شانه ها شود. اگرچه، برنامه های ورزشی بهتری برای دستیابی به آن در دسترس است."

 

 

برخی اقدامات احتیاطی که باید انجام دهید

 

قبل از هر گونه تصمیم گیری، حتماً این مراحل را دنبال کنید:

- معاینه کامل بدنی از سوی یک متخصص پزشکی واجد شرایط.

- بر اساس نیازهای پزشکی کودک خود، اقدامات احتیاطی خاصی انجام دهید.

- در مورد سن مناسب برای هرگونه ورزش / تمرینی، جستجو کنید.

- کودک خود را زیر نظر مربی آموزش دیده و واجد شرایط قرار دهید.

- هدف و اهداف مشخصی را در ابتدای فرآیند، تعیین کنید.

- فکر انتخاب و استفاده از هر گونه مکمل پروتئینی یا تقویت کننده ای را از سر خود بیرون کنید.

- به یاد داشته باشید که گرم کردن قبل از تمرین و سرد کردن پس از تمرین یک ضرورت است.

 

 

 

 


Mint Lounge

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
چگونه متابولیسم بدن را فعال کنیم؟
چگونه متابولیسم بدن را فعال کنیم؟

آیا اخیرا احساس کرختی می کنید؟ آیا با هوس های غذایی دست و پنجه نرم می کنید؟ آیا ورزش می کنید ولی باز هم وزنتان تغییر نمی کند؟ پس با ما همراه شوید!!

ورزش و سلامتی 1399/11/29 مشاهده مطلب

نکاتی برای تقویت قدرت عضلات
نکاتی برای تقویت قدرت عضلات

نادیده گرفتن تمرینات مقاومتی - هر نوع تمرینی که باعث ایجاد قدرت و عضله شود - اشتباه بزرگی است. سوخت و ساز بدن شما را افزایش می دهد ،

ورزش و سلامتی 1400/02/28 مشاهده مطلب

آیا یک کالری واقعا یک کالری است؟
آیا یک کالری واقعا یک کالری است؟

در صورتی که منبع غذایی بادام باشد، یک کالری درج شده روی برچسب با یک کالری هضم و جذب شده یکی نیست. و آجیل ها باعث چاقی نمی شوند. حالا به شما می گوییم چطور؟

ورزش و سلامتی 1400/03/06 مشاهده مطلب

تقویت عضلات تنها با تمرینات متناوب 4 ثانیه ای
تقویت عضلات تنها با تمرینات متناوب 4 ثانیه ای

طبق مطالعات جدید، فقط چهار ثانیه تمرین با تمام قُوا، بابیشتر از دو یا سه بار تکرار، می تواند تمام نیاز ما برای تقویت عضلات و حفظ تناسب اندام و قدرت بدنی باشد.

ورزش و سلامتی 1400/06/06 مشاهده مطلب

6 نشانه کمبود پروتئین و رفع آن
6 نشانه کمبود پروتئین و رفع آن

پروتئین با ترمیم و تقویت عضلات، موتور بدن را در حالت سالم نگه می دارد و برای ترمیم ماهیچه ها، عملکرد سیستم ایمنی بدن، خون سالم و استخوان های قوی ضروری است.

ورزش و سلامتی 1400/06/17 مشاهده مطلب

  بهترین زمان برای ورزش به منظور خواب بهتر
بهترین زمان برای ورزش به منظور خواب بهتر

طبق مطالعات اخیر، ورزش کردن بسیار عالی است، اما در صورتی که بر کیفیت خواب شما تأثیر منفی نگذارد.

ورزش و سلامتی 1400/07/11 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید