آزمایش عملی ویندوز 11

آزمایش عملی ویندوز 11
مهندس IT و خدمات کامپیوتری شرکت مایکروسافت، جاش هندریکسون، بر روی نسخه ای فعال از ویندوز 11 کار کرده و تجربیاتش رو از این محیط جدید با ما به اشتراک گذاشته!

آزمایش عملی ویندوز 11: ویندوز 10 با ظاهری سبکتر

اندکی پس از تصاویر درز شده از ساخت ویندوز 11 که به صورت آنلاین منتشر شد، موفق به دریافت نسخه ای فعال از سیستم عامل آن شدیم. درست است؛ ما ویندوز 11 را در یک دستگاه مجازی نصب کرده ایم. اینقدرها هم بی فکر نیستیم. و آماده باشد یا نباشد، این برداشت های اولیه ما از یک سیستم عامل کاملاً ناتمام است. برای آشنایی بیشتر با ویندوز 11 با مجله اینترنتی بیننده همراه شوید.

 

 

امکان ورود به سیستم برای کاربران خانگی وجود ندارد

در Windows 11 Home، قطع اتصال شبکه، دیگر شما را به حساب کاربری های داخلی نمی رساند.
در Windows 11 Home، قطع اتصال شبکه، دیگر شما را به حساب کاربری های داخلی نمی رساند.

 
من ویندوز 11 را به دو روش مختلف راه اندازی کردم. ابتدا از گزینه Standard Windows 11 Home و بعد از آن از Windows 11 Pro استفاده کردم. در هنگام راه اندازی اولیه Windows 11 Home، با یک تغییر شگفت آور روبرو شدم: مایکروسافت کاربران خانگی را مجبور می کند با یک حساب آنلاین Microsoft در این نسخه از Windows وارد سیستم شوند. حتی ترفندهایی مانند قطع اتصال شبکه نیز جواب نداد. این فقط شما را روی یک صفحه نمایشی گیر می اندازد که به دنبال اتصال به اینترنت می باشد.

افسوس، کاربران خانگی باید از یک حساب کاربری آنلاین مایکروسافت استفاده کنند. اگرچه، حداقل در این نسخه، اوضاع همیشه می تواند تغییر کند. اما اگر این تغییر صورت نگرفت و خواهان یک حساب محلی (مستقر در کامپیوتر) هستید، باید هزینه Windows 11 Pro  را بپردازید. گرچه بیشتر لپ تاپ ها و رایانه های از پیش ساخته شده، با نسخه "Home" ویندوز عرضه می شوند. بنابراین جالب است که ببینیم آیا مایکروسافت دوام می آورد و ادامه می دهد یا خیر.

و در مورد فعال سازی، موفق شدم ویندوز 11 را با کلید Windows 7 و Windows 8.1 فعال کنم. این یک نشانه دلگرم کننده برای به روزرسانی کاربران است.

 

 

ظاهر نوار وظیفه (تَسک بار) جدید، با گزینه های جدید اما محدود

ظاهر نوار وظیفه (تَسک بار) جدید، با گزینه های جدید اما محدود
ظاهر نوار وظیفه (تَسک بار) جدید، با گزینه های جدید اما محدود


ویندوز 11 را راه اندازی کنید و بارزترین تغییر آن فوراً شما را تحت تأثیر قرار می دهد. دکمه های تسک بار تغییر مکان داده اند. اکنون می توانید آنها را در وسط نوار پیدا کنید و یاد آور ظاهر "سیستم عامل تلفن همراه" به صورت بزرگتر است، یا شاید مانند ظاهر سیستم عامل Chrome و سیستم عامل mac اما به صورت کوچکتر باشد.

بعد از گشت و گذار در تنظیمات مختلف، خبرهای خوبی دارم. در صورت تمایل می توانید دکمه های تَسک بار را به سمت چپ منتقل کنید. و چند خبر بد؛ اگر ترجیح می دهید نوار وظیفه خود را کنار صفحه نمایش نگه دارید، شاید به این دلیل باشد که مانیتور فوق العاده عریضی دارید، که در این صورت به نظر می رسد این گزینه در اینجا از بین رفته است. 

مانند ویندوز 10، گزینه های تم تیره را در تنظیمات، همراه با چندین تصویر زمینه و پس زمینه از پیش بارگیری شده، خواهید یافت. به طور کلی، ظاهر جدید مانند دسته ای از کاورها یا جلای مدرن است، مانند جلوه های صوتی جدید، که من آن را شاد و پرجنب و جوش توصیف می کنم. این تا زمانی است که یک عیب فنی باعث شود تا برای همیشه دینگ دینگ کند و من مجبورم سیستم عامل را دوباره راه اندازی کنم تا گوش هایم را نجات دهد. این نشان می دهد که، ساختار آن ناتمام است.

 

 

استارت منو، لایو تایل یا کاشی های پویا را حذف کرد

استارت منو، لایو تایل یا کاشی های پویا را حذف کرد
استارت منو، لایو تایل یا کاشی های پویا را حذف کرد

 

آیا کاشی های پویا یا لایو تایل را به یاد دارید؟ کاشی های مربع و مستطیل شکل که مایکروسافت در Windows Phone معرفی کرد، سپس به ویندوز 8 منتقل شد. در Windows Phone، کاشی های پویا آشکار بودند. راستش من خیلی دوستشون داشتم. در ویندوز 8، آنها زشت بودند. همه از آنها متنفر بودند، حتی طرفداران ویندوز فون.

بخشی از این مشکل اصرار ویندوز 8 در تمام صفحه کردن "Start Screen" (همانطور که از نامش پیداست) بود. ویندوز 8.1 سعی کرد با پشتیبانی بهتر از دسک تاپ این مشکل را برطرف کند و روند آن از طریق ویندوز 10 ادامه داشت. اما در ویندوز 11، Live Tiles حذف شده است. و همینطور منوی شروع "connected (وصل شده)" که در کنار نوار وظیفه (Taskbar) است، حذف شده.

در حال حاضر، مستطیلی شناور است که تقریباً به عنوان ویندز خود عمل می کند. اگر نمادهای نوار وظیفه یا تسک بار را به سمت چپ حرکت دهید، به چیزی تقریبأ آشنا برخورد خواهید کرد. اما هنوز هم، منوی شروع، ترکیبی از "برنامه های پین شده" و پرونده ها و پوشه های توصیه شده است. اگر می خواهید به همه برنامه های خود دسترسی پیدا کنید، باید روی آنها کلیک کنید.

ظاهر جدید ویندوز 11 بحث برانگیز است. مطمئن هستم برخی از مردم از آن متنفر خواهند شد. و بهترین کاری که می توانید انجام دهید حرکت دادن بعضی چیزها (آیکون ها یا دکمه ها) به سمت چپ است. مانند این ویندوز نخواهد بود و من نمی توانم گزینه ای برای سفارشی کردن منوی شروع پیدا کنم - حداقل هنوز اینگونه نیست. چیز جدید دیگری؟ گوشه های گرد همه پنجره ها، از منوی استارت گرفته تا برنامه هایی که نصب می کنید.

 

 

Windows Snap Options های جدید و بهتر

Windows Snap Options های جدید و بهتر
Windows Snap Options های جدید و بهتر

 

یک کاری که ویندوز همیشه به خوبی انجام داده این است، ویندوز است. به طور خاص، ویژگی های Snap برای اولین بار در ویندوز 7 ارائه شده است. و در حالی که ویژگی shake-to-minimize با ویندوز 10 ناپدید شد، باعث خوشحالی است که بگویم، ویژگی های Snap در ویندوز 11 ارتقاء یافته اند.

در ویندوز 10، اگر یک پنجره را به گوشه ای بکشید، یک حاشیه کم نور و محوی دیده می شود که نشان می دهد هنگام رها کردن یک پنجره، به چه شکلی تبدیل می شود. در ویندوز 11، این حالت به حاشیه تاریکتری تغییر می کند که مشاهده آن را آسان تر می گرداند. این یک پیشرفت ظریف اما خوشایند است.

همچنین می توانید ویژگی جدیدی را مشاهده کنید که در دکمه های Maximize (بزرگنمایی) Windows 11 قرار داده شده است. برنامه ای را اعم از Chrome (البته من Chrome را بارگیری کردم) یا File Explorer باز کنید و روی دکمه maximize (بزرگنمایی) کلیک راست کنید. اکنون  snap optionهای جدید را با یک نمودار نشان می دهد که می گوید، در آن هر پنجره ای چطور بسته می شود. با کلیک بر روی یکی، پنجره شما را حرکت می دهد. و مطمئناً، ویندوز گزینه ای را به صورت پاپ آپ نشان می دهد که پنجره دوم را جانمایی یا اسنپ کنید.

ویژگی جدید نمودار دکمه حتی دارای اندازه Snap اضافی نیزمی باشد که ویندوز 10 این امکان را نداشت. نوعی طرح "2/3 از صفحه نمایش برای یک پنجره و 1/3 از صفحه برای پنجره دیگر" است. من این ویژگی آن را دوست دارم زیرا همیشه نصف به نصف بهتر نیست.

 

 

ویجت های "اخبار (News) و علایق (Interests)" جمع و جور می شوند

ویجت های
ویجت های

 

ویندوز 10 به تازگی یک ابزارک (ویجت) جدید "اخبار و علایق" را آغاز کرده است، و ما قبلاً نسبت به این قضیه حس ناخوشایندی داشتیم. اما حالا به نوعی نسخه ویندوز 11 بدتر هم  به نظر می رسد. درست خارج از گیت ورودی توکار است، اما مطابق با این ظاهر جدید به اصطلاح شبیه به " تلفن همراه"، لبه ها و پس زمینه ها از بین رفته اند.

در عوض، آیتم های اخبار شناور هستند و صفحه را آشغال می کنند. البته این برای زمانی است که از کار نیافتاده باشد. همانطور که قبلا هم گفتم این یک ساختار لو رفته و ناتمام است، و همه چیز در آن کار نمی کند. تقریباً در نیمه راه آزمایش، استوری ها ناپدید شدند و ناگهان پنجره ویجت دارای پس زمینه شد. احساس می کنم این ویجت، قبل از بیرون آمدن نسخه نهایی، تغییرات زیادی را شاهد خواهد بود.
شباهت های زیاد آن

اگر می خواهید بزرگترین چیزی را که در چند ساعت کار با ویندوز 11 مشاهده کردم، بدانید، همه چیز تغییر نکرده است. اگر شروع به کنکاش کنید، خواهید دید که همه چیز عمدتا یکسان است. پانل تنظیمات یکسان است و پانل کنترل نیز همینطور است. البته، ما هنوز هم باید با یک UI تنظیمات مدرن و هم یک کنترل پنل قدیمی کنار بیاییم.

در File Explorer تغییرات زیادی را مشاهده نمی کنید. همچنین دسک تاپ های مجازی نیز تغییر نمی کنند. افسوس که، مرکز اعلان عملکرد (notification) دقیقاً یکسان است؛ به این معنی که عمدتا بی فایده خواهد بود. و اعلان های دسک تاپ نیز تغییر نکرده اند. اصولاً، ویندوز 11 کاملاً شبیه ویندوز 10 است، اما با ظاهر دسک تاپ جدید. هنگامی که از شوک اولیه تغییرات نوار وظیفه و منوی Start عبور کردید، یافتن تفاوت های دیگر دشوار است.

و شاید هم این ویندوز بهترین باشد. مطمئناً می خواهد یک تعمیر اساسی عظیم انجام دهد. به هر حال، این ویندوز 11 است، نه ویندوز 10.5. اما در پایان روز، حداقل چند تغییر جزئی در ظاهر اصلی ممکن است از افتضاح دیگری که در ویندوز 8 افتاد، جلوگیری کند.

شاید.

جاش هندریکسون، مسئول IT و مهندس تعمیرات و سرویس کامپیوترهای شرکت ماکروسافت

 

 

 

 

 Review Geek

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
اشتباهات رایج مربوط به سئو در اینستاگرام
اشتباهات رایج مربوط به سئو در اینستاگرام

به نظر می رسد انجام سئو برای صفحات اینستاگرام آسان باشد، اما بسیاری از صاحبان مشاغل هنگام بهینه سازی پروفایل خود، چندین اشتباه معمول انجام می دهند!!!

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/10/21 مشاهده مطلب

Google Chrome 88 بدون پشتیبانی از Flash منتشر شد!
Google Chrome 88 بدون پشتیبانی از Flash منتشر شد!

گوگل، به تازگی Chrome 88 را منتشر کرد و پشتیبانی از Adobe Flash Player را برای همیشه از بین برد و به دوره اینترنت پایان داد.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/05 مشاهده مطلب

تقلید سیگنال از قابلیت‌های واتس‌اپ
تقلید سیگنال از قابلیت‌های واتس‌اپ

به نظر می رسد سیگنال شروع به توسعه طیف وسیعی از ویژگیهای جدید کرده است که پیش از این در واتس‌اپ موجود بودند.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/06 مشاهده مطلب

نحوه نصب سیگنال در دسکتاپ کامپیوتر
نحوه نصب سیگنال در دسکتاپ کامپیوتر

ما در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، به شما نشان خواهیم داد که چگونه سیگنال را  بر روی دسکتاپ کامپیوتر یا لپ تاپ خود نصب نمایید.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/11 مشاهده مطلب

نکاتی مهم برای ایجاد CTA های بهتر
نکاتی مهم برای ایجاد CTA های بهتر

آیا می خواهید کسی محصول شما را بخرد؟ با شما تماس بگیرد یا در مورد کارتان بیشتر بخواند؟ پس شما به یک فراخوان قوی برای اقدام نیاز دارید!

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/28 مشاهده مطلب

راهنمای کامل سئو کپی رایتینگ
راهنمای کامل سئو کپی رایتینگ

در این راهنمای جامع، بایدها و نبایدهای سئو کپی رایتینگ و یک فرآیند گام به گام برای بهینه سازی محتوای خود برای کسب رتبه بالاتر در گوگل را خواهید آموخت.

نرم افزار و برنامه نویسی 1400/05/25 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید