عدم تأثیر بازیهای فکری بر بالابردن توانایی ذهنی

ورزش و سلامتی 1400/03/25 20:23:26
عدم تأثیر بازیهای فکری بر بالابردن توانایی ذهنی
شواهد حاکی از آن است که بازیهای فکری، تأثیری بر عملکرد ذهنی ندارد و دنیای واقعی و موقعیت های مختلف زندگی خود می توانند بهترین مربی مغز باشند.

انجام بازیهای فکری به طور منظم باعث افزایش توان ذهنی نمی گردد

حتی در یک سنجش بزرگ و واقعی، در میان مربیان متعهد در این عرصه، این بازی ها باعث افزایش توان ذهنی نشد!


این یک ایده جذاب است: با اما اینکه آیا این بازی ها می توانند به این انتظارها جامه عمل بپوشانند، جای بحث دارد. در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، به بررسی تحقیقی در این باره می پردازیم.

بابی استوجانوسکی، دانشمند علوم اعصاب شناختی در دانشگاه وسترن آنتاریو، می گوید: "به ازای هر تحقیقی که شواهدی برای ارائه می یابند، مقالاتی هم وجود دارند که هیچ مدرکی برای اثبات و ارائه ندارند."

در حال حاضر، استوجانوسکی و همکارانش، شاید بشود گفت در بزرگترین ارزیابی این برنامه ها در دنیای واقعی، بیش از 1000 نفر که به طور مرتب از مربیان پرورش فکری استفاده می کنند را در گود مبارزه با 7500 نفری قرار دادند که تمرینات کوچک فکری را هم انجام نمی دهند. دانشمندان در ژورنال روانشناسی تجربی (Journal of Experimental Psychology) ماه آوریل چنین گزارش دادند که، تفاوت کمی بین نحوه عملکرد هر دو گروه در یک سری آزمونهای توانایی فکری وجود دارد، که نشان می دهد آموزش مغز یا همان پرورش ذهن، متناسب با نام خود عمل نمی کند.

الیزابت استین مورو، دانشمند سالخورده ارزیابی شناختی در دانشگاه ایلینوی در اوربانا-شمپین، می گوید: "آنها آموزش مغز یا پرورش فکر رامورد آزمایش قرار می دهند! در حالی که این مطالعه دلیل نادیده گرفته شدن مزایای آن را توسط مربیان پرورش فکر نشان نمی دهد، اما نشان می دهد که هیچ ارتباطی بین مدت زمان صرف شده با برنامه های آموزش مغز و عملکرد شناخت وجود ندارد. نسبتأ جالب بود."

محققان از طریق Cambridge Brain Science، یک شرکت مستقر در تورنتو، 8563 داوطلب را در سطح جهان به خدمت گرفتند تا عملکرد مغز سالم را ارزیابی کنند. (در حالی که بسیاری از محققان وابسته به شرکت هستند، بودجه ای برای این تحقیق دریافت نکرده اند.) شرکت کنندگان یک پرسشنامه آنلاین در مورد عادت های آموزشی خود، پر کردند و نظراتشان در مورد مزایای آموزش و در صورت وجود، برنامه ای که استفاده کرده بودند را نوشتند. حدود 1009 شرکت کننده، گزارش کردند که به طور متوسط  برای حدود هشت ماه از برنامه های آموزش مغز استفاده کرده اند، اگرچه مدت زمان آن از دو هفته تا بیش از پنج سال بوده است.

در مرحله بعد، داوطلبان 12 آزمون شناختی را برای ارزیابی حافظه، استدلال و مهارت های کلامی به پایان رساندند. آنها با تمرینات حافظه شبیه سیمون، از جمله وظایف استدلال فضایی مانند اشیاء چرخشی ذهنی، پازل های یافتن الگو و چالش های استراتژی روبرو بودند.

وقتی محققان نتایج را بررسی کردند، دیدند که مربیان پرورش فکری به طور متوسط از نظر حافظه، مهارت های کلامی و استدلال نسبت به گروه دیگر هیچ گونه برتری ندارند. حتی در بین افراد متعهدی که حداقل 18 ماه از برنامه های آموزشی استفاده کرده بودند، آموزش عملکرد مغزی، توانایی تفکر را در آنها از سطح افرادی که از این برنامه ها استفاده نمی کردند، افزایش نداد.

این به این دلیل نیست که مربیان پرورش ذهنی، برای شروع کار عملکرد ضعیف تری دارند و بعد از آن پیشرفت می کنند. شرکت کنندگانی که کمتر از یک ماه آموزش دیده اند و به احتمال زیاد استفاده از برنامه ها هنوز برایشان فایده چندانی نداشته است، با افرادی که به هیچ وجه آموزش ندیده اند، عملکرد یکسانی داشته اند.

استویانوسکی می گوید: "مهم نیست که چگونه داده ها را قسمت کنیم. ما نتوانستیم هیچ مدرکی در مورد رابطه آموزش مغز با توانایی های شناختی پیدا کنیم." اما این موضوع درست بود که، چه تیم شرکت کنندگان از نظر سن و برنامه مورد استفاده، تجزیه و تحلیل شده باشند و چه از نظر تحصیلات یا وضعیت اقتصادی اجتماعی - همه از نظر شناختی مشابه گروهی بودند که از برنامه های آموزشی استفاده نمی کردند.

استویانوسکی می گوید، آموزش مغز یا پرورش فکر ممکن است در سناریوهای خاص مفید باشد. اما "بخشی از هدف ما بررسی آموزش مغز در دنیای واقعی بود."

استین مورو هم معتقد است که، دنیای واقعی می تواند خود بهترین مربی مغز باشد. در حالی که ارتقاء توانایی های ذهنی امکان پذیر است، استین مورو، تمرین این مهارت ها در موقعیت های مختلف زندگی واقعی را حمایت می کند. "این گونه از وقت استفاده کردن بهتر است تا اینکه پشت کامپیوتر بنشینید و کارهای کوچکی انجام دهید."

 

 

 


ScienceNews

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
عوارض مصرف بیش از حد ویتامین‌های جویدنی یا پاستیلی
عوارض مصرف بیش از حد ویتامین‌های جویدنی یا پاستیلی

ویتامین‌های جویدنی، هم خوشمزه‌تر هستند و هم سرشار از مواد مغذی! تازه نیازی به بلعیدن هم ندارند! اما با مصرف بیش از حداین ویتامین‌ها چه اتفاقی برای بدن می‌افتد

ورزش و سلامتی 1399/11/07 مشاهده مطلب

چگونه سالم چاق شویم؟
چگونه سالم چاق شویم؟

این مقاله مناسب کسانی است که کمبود وزن دارند و چند ماده غذایی سالم و موثر که در افزایش وزن و چاقی موثر هستند را به شما معرفی می کنیم.

ورزش و سلامتی 1399/11/26 مشاهده مطلب

بهترین مکمل برای تقویت قلب 
بهترین مکمل برای تقویت قلب 

تغذیه خوب و عادات زندگی نقش مهمی در حفظ سلامت و عملکرد ماهیچه قلب ایفا می کنند. اما در صورت از دست دادن مواد مغذی خاص، نیاز به مکمل پیدا می کنید.

ورزش و سلامتی 1400/06/13 مشاهده مطلب

عوارض ساعت ها پشت میز نشستن و راهکار مقابله با آن
عوارض ساعت ها پشت میز نشستن و راهکار مقابله با آن

ساعت ها پشت میز نشستن باعث افزایش قند خون و کلسترول بالا می شود. 3 دقیقه حرکت، هر نیم ساعت یک بار، به ما در جلوگیری از این عوارض کمک می کند.

ورزش و سلامتی 1400/06/28 مشاهده مطلب

  بهترین زمان برای ورزش به منظور خواب بهتر
بهترین زمان برای ورزش به منظور خواب بهتر

طبق مطالعات اخیر، ورزش کردن بسیار عالی است، اما در صورتی که بر کیفیت خواب شما تأثیر منفی نگذارد.

ورزش و سلامتی 1400/07/11 مشاهده مطلب

هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401
هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401

هزینه و قیمت پیکرتراشی در سال 1401 هزینه پیکرتراشی یکی از عوامل مهم در انتخاب بهترین دکتر پیکرتراشی در تهران و کلینیک برای داوطلبان می باشد. اما باید ...

ورزش و سلامتی 1401/05/13 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید