پریسا تبریز پرنسس امنیت گوگل کروم

پریسا تبریز پرنسس امنیت گوگل کروم
پریسا تبریز یک بانوی متخصص ایرانی-آمریکایی امنیت رایانه است که به عنوان مدیر مهندسی و هکر در گوگل کار می کند و رسمأ شاهزاده امنیت گوگل کروم لقب گرفته است.

زندگینامه پریسا تبریز، شاهزاده امنیت گوگل

پریسا تبریز یک متخصص امنیت رایانه است که به عنوان مدیر مهندسی در گوگل کار می کند. هنگامی که به عنوان یک مهندس نرم افزار بر روی امنیت محصولات گوگل مشغول بود، عنوان "Security Princess" یعنی "شاهزاده گوگل" را انتخاب کرد تا عنوانی موقر و بسیارعجیب غریب را بر روی کارت ویزیت خود اضافه کند. برای شناخت بیشتر نسبت به این بانوی ایرانی-آمریکایی، با مجله اینترنتی بیننده همراه باشید.

پریسا تبریز
پریسا تبریز

 

سالهای نخستین زندگی وی

پریسا تبریز، متولد سال ۱۹۸۳ میلادی است.  پدر او پزشک ایرانی و مادر او پرستاری آمریکایی با اصالت لهستانی است و در حومه شهر شیکاگو، ایلینوی بزرگ شده‌است. دو برادر کوچکتر دارد. پریسا تبریز پیش از حضورش در دانشگاه، با کدگذاری و علوم کامپیوتر آشنا نبود.

تحصیلات

پریسا تبریز در ابتدا برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه ایلینوی در اوربانا شمپین ثبت نام کرد، اما خیلی زود به جای آن به علوم کامپیوتر علاقه مند شد.

وی لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته علوم در دانشگاه به اتمام رساند و در زمینه امنیت بی سیم و حمله به فن آوری های افزایش حریم خصوصی تحقیق کرد و مقالات خود را با مشاور خود نیکیتا بوریسف نوشت. وی عضوی فعال در یک باشگاه دانشجویی علاقه مند به امنیت رایانه بود که به دلیل هک شدن وب سایت شخصی خود به آن پیوست.

تاج پرنسس امنیت گوگل
تاج پرنسس امنیت گوگل

 

 

حرفه

به پریسا تبریز، زمانیکه در کالج بود، یک کارآموزی تابستانی در تیم امنیتی گوگل پیشنهاد شد و چند ماه پس از فارغ التحصیلی در سال 2007، به این شرکت پیوست. وی در حالی که برای شرکت در کنفرانسی در توکیو با گوگل آماده می شد، تصمیم گرفت تا از عنوان شغلی "Security Princess" یا همان "شاهزاده امنیت" در کارت ویزیت خود استفاده کند نه از "مهندس امنیت اطلاعات" معمولی؛ زیرا به نظر او، آن نام به نظر کمی کسل کننده بود و آن را کنایه آمیز می دانست. 

کارت ویزیت پریسا تبریز
کارت ویزیت پریسا تبریز

 

پریسا تبریز، در دوران کاری خود، کارمندانی از گوگل را آموزش داده است که همگی علاقه مند به یادگیری بیشتر در مورد امنیت بودند و با جوانان در DEFCON  (یکی از بزرگترین مجمع هکرهای جهان) و Girls Scouts (دختران پیشاهنگ) کار کرد تا از افراد متنوع تری در زمینه امنیت رایانه استفاده کند. 

پریسا تبریز
پریسا تبریز مسئول Project Zero

 

در سال 2013، پریسا، مسئولیت امنیت گوگل کروم را بر عهده گرفت.

در سال 2014، برای ایجاد HTTPS در وب تلاشی خود آغاز کرد. 

در سال 2015، کمتر از 50٪ از ترافیک دیده شده توسط کروم بر روی HTTPS بود و تا سال 2019، درصد ترافیک HTTPS به 73-95٪ در همه سیستم عامل ها افزایش یافت. 

پریسا تبریز علیه استراق سمع کردن و دخالت دولت از ارتباطات HTTPS در اینترنت عمومی اعتراض کرد. 

در سال 2016، پریسا تبریز مسئولیت پروژه صفر (Project Zero)، یک گروه تحقیقاتی امنیتی تهاجمی را بر عهده گرفت. 

در سال 2018 ، "تبریز" در پاسخ به کنفرانس RSA که فقط یک سخنران اصلی زن در میان 20 سخنران اصلی داشت، کنفرانس طرفداران امنیت ما، OURSA، را بنیان گذاری کرد. تنها در مدت پنج روز، "تبریز" و برگزارکنندگان مجموعه ای از سخنرانان خبره با سابقه کم را دور هم جمع کردند، که 14 نفر از آنها زن بودند. 

پریسا تبریز در سخنرانی
پریسا تبریز در سخنرانی

 

پریسا تبریز به گروه هکرهای «کلاه سفید» تعلق دارد که در مقابل هکرهای «کلاه سیاه» قرار دارند. کلاه سفید‌ها به سیستم‌ها نفوذ می‌کنند اما از این نفوذ نیت بدی ندارند و هدفشان بررسی امنیت سیستم، شناسایی خلاء‌های امنیتی و ارتقای استحکام سیستم است. او توضیح می‌دهد که برای استخدام به دنبال ‌آنهایی باید باشند که توانایی رخنه به بهترین‌سیستم‌ها را داشته باشند اما در عین حال اینقدر از نظر شخصیتی قوی باشند که بتوانند در مقابل وسوسه پول مقاومت کنند و خریدنی نباشند.

پریسا تبریز
پریسا تبریز

 

در حال حاضر شرکت‌ها به کسانی که قادر به یافتن باگ‌ها در سیستم باشند و آنها را گزارش دهند، پول پرداخت می‌کنند. 

طبق گزارش مجله ELLE بخشی که پریسا تبریز ریاست آن را بر عهده دار‌د، بیش از ۳۰ هکر در اروپا و آمریکا را شامل می‌شود که کارشان بررسی تهدیدات امنیتی به طور ویژه مربوط به موتور جستجوی گوگل کروم است.

پریسا تبریز در حین آموزش
پریسا تبریز در حین آموزش

 

همین تیم بود که در سال ۲۰۱۱ متوجه هک شدن شرکت هلندی «دیجی نوتار» شد. هکرها در این حمله موفق به ربودن گواهینامه‌های امنیتی دیجیتال این شرکت و صدور گواهینامه‌های جعلی شده بودند و به این ترتیب حساب جی‌میل صدها هزار کاربر ایرانی را هک کردند.

پریسا تبریز با نگاهی به آینده از کمرنگ‌ شدن اهمیت «رمز عبور» خبر می‌دهد. به گفته او ورود به کامپیوترها و حساب‌های کاربری از راه‌های فیزیکی صورت می‌گیرد، نظیر اثر انگشت که هم اکنون آیفو‌ن از آن بهره‌ می‌گیرد و این تازه آغاز راه است.

وقتی پای شکاف جنسیتی و موقعیت زنان در محل کار به میان می‌آید، گوگل نیز با مشکلات خاص خودش روبروست. پریسا تبریز در بخشی از گفت‌وگویش با این مجله به نادیده گرفتن زنان از سوی دنیای فن‌آوری اشاره می‌کند و می‌گوید: «من فکر می‌کنم که تلفن‌های همراه برای مردان طراحی شده‌اند، برای اینکه آنها بزرگ هستند و همیشه در جیبتان جای نمی‌گیرند ... اگر هدف شما خلق فن‌آوری جدید برای تمام دنیا باشد، بایستی نماینده همه جهان باشید و همه جهان فقط از مردان سفیدپوست تشکیل نشده است.»

پریسا تبریز غالبا بعد از پایان کار به باشگاهی در نزدیکی مقر گوگل می‌رود و به ورزش مورد علاقه‌اش یعنی صخره‌نوردی می‌پردازد. در باشگاه مزبور بیشتر صخره‌نوردان از کارمندان گوگل هستند.

پریسا در حال صخره نوردی
پریسا در حال صخره نوردی

 در طول کنفرانسی در توکیو هیچ کس جز او نبود که خودش را به عنوان "شاهزاده امنیتی" گوگل لقب داد. هرچند او هرجا که گوگل کروم باشد، حضور  دارد، هنوز خیلی ها نمی دانند که او یک ایرانی-آمریکایی است. خیلی ها از دانستن اینکه او خود را  یک مجرم سایبری می داند تا یک هکر تعجب می کنند. او همچنین، سمینارها را با هدف آموزش و آموزش "هکرهای کلاه سفید" برای محافظت از موتورهای جستجو برگزار می کند.

پریسا تبریز
پریسا تبریز

 

 

 

 


Wikipedia

PixOrange

Asriran

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
زندگینامه آرات حسینی کوچکترین اعجوبه فوتبال در جهان
زندگینامه آرات حسینی کوچکترین اعجوبه فوتبال در جهان

در این مقاله، به زندگینامه کامل آرات حسینی، ستاره خردسال فوتبال و نابغه ژیمناست ایرانی در لیورپول می پردازیم.

زندگی نامه افراد موفق 1400/04/08 مشاهده مطلب

گوگل: پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو حداکثر سرعت شارژ 23 واتی دارند!
گوگل: پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو حداکثر سرعت شارژ 23 واتی دارند!

گوگل در زمان عرضه، سرعت شارژ 30 واتی را در پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو اعلام و تبلیغ کرده بود! اما در مشخصات جدید توان شارژ 23 وات اعلام شده!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/08/27 مشاهده مطلب

Google Chrome 88 بدون پشتیبانی از Flash منتشر شد!
Google Chrome 88 بدون پشتیبانی از Flash منتشر شد!

گوگل، به تازگی Chrome 88 را منتشر کرد و پشتیبانی از Adobe Flash Player را برای همیشه از بین برد و به دوره اینترنت پایان داد.

نرم افزار و برنامه نویسی 1399/11/05 مشاهده مطلب

داستان تسلیم نشدن و موفقیت استیو هاروی
داستان تسلیم نشدن و موفقیت استیو هاروی

داستان زندگی استیو هاروی از جمله رویاهای به واقعیت تبدیل شده ای است که به ما می‌آموزد درست لحظه‌ای که از همه چیز ناامید شده‌ایم، باز هم امیدی برای ساختن یک...

زندگی نامه افراد موفق 1399/09/20 مشاهده مطلب

آموزش 7 مهارت توسط والدین برای پرورش فرزندان موفق
آموزش 7 مهارت توسط والدین برای پرورش فرزندان موفق

این 7 مهارت، بچه های موفق را از «آنهایی که مبارزه و تقلا می کنند» جدا می کنند و به  والدین نحوه تربیت صحیح فرزند موفق را آموزش می دهد.

سبک زندگی و موفقیت 1401/05/22 مشاهده مطلب

ترفندهای مربوط به دوربین در خرید یک گوشی جدید 
ترفندهای مربوط به دوربین در خرید یک گوشی جدید 

در این مقاله به چند ترفند و حقه شرکت های گوشی های هوشمند اشاره کرده ایم که برای فریفتن کاربران در جهت بالا نشان دادن کیفیت دوربین گوشی ها استفاده می کنند.

تکنولوژی و سخت افزار 1401/01/31 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید