پرورش درخت آووکادو و به میوه رساندن آن

پرورش درخت آووکادو و به میوه رساندن آن
از سیر تا پیاز پرورش یک درخت آووکادو از هسته، به علاوه برخی از نکات و فوت و فن های لازم برای به ثمر رساندن میوه آن، در این مقاله گنجانده شده است!

چگونه درخت آووکادو خود را پرورش دهیم (و آن را به میوه برسانیم)


نه  تنها درست کردن صبحانه بلکه پرورش چیزی که بشود در صبحانه خود نیز استفاده کرد، کار بسیار لذت بخش و هیجان انگیزی به شمار می رود. این طور نیست؟ و به نظر می‌رسد، می توان درختی از خوشمزه ترین و مرسوم ترین میوه سبز دنیا را در حیاط خانه خود کاشت – البته اگر در محلی با آب و هوای مناسب زندگی می کنید. چراکه در حال حاضر منظور ما درخت آووکادو است.

آووکادو یکی از میوه‌های شگفت انگیز تابستان است که سرشار از مواد مغذی می‌باشد. آووکادو در غذا، سالاد و سس‌های زیادی مصرف دارد.

در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، همه آنچه را که باید در مورد پرورش یک درخت آووکادو از بذر یا همان هسته بدانید، به علاوه برخی از نکات و فوت و فن های خودمانی برای به ثمر رساندن میوه آن را با شما به اشتراک می گذاریم.

آووکادو در این مرحله نیاز به نور دارد ولی نه به طور مستقیم
آووکادو در این مرحله نیاز به نور دارد ولی نه به طور مستقیم

 

نحوه پرورش درخت آووکادو از بذر یا همان هسته:

 

مرحله 1: هسته آووکادو خود را تمیز کرده و خشک کنید.

برای شروع روند پرورش درخت آووکادو خود، به یک هسته سالم نیاز دارید.

جسیکا هانتر، نماینده کمیسیون آووکادوی کالیفرنیا می گوید: " یک میوه رسیده آووکادو را انتخاب کنید. هسته میوه را با احتیاط و بدون صدمه زدن یا بریدن آن جدا کنید به آرامی تمام گوشت میوه در اطراف هسته را تمیز کنید. دقت کنید که به هنگام برش آووکادو برای جداسازی هسته، با چاقو برش عمیق به آن نزنید که هسته ترک بردارد و یا آسیب ببیند. از چنگال برای بیرون آوردن هسته استفاده کنید." 

هانتر خاطرنشان می کند که سالم ماندن پوست خارجی هسته به محافظت از آن در برابر آلودگی و گندیدگی کمک می کند. وی می افزاید: "به هنگام بیرون آوردن هسته، سعی کنید پوست آن شکسته نشود. حواستان باشد که خوب شستشو بدهید تا تمام میوه ها از آن خارج شود."

پس از جداسازی هسته مهمترین کار تشخیص “ته” از “سر” آن است. ته جایی است که ریشه‌ها از آن منشعب می‌شوند و سر جایی است که جوانه‌های برگ بیرون می‌آیند. برای ریشه دهی باید ته هسته آووکادو در آب قرار بگیرد و قسمت سر خارج از آب باشد بنابراین تشخیص سر از ته بسیار مهم است.

بعضی هسته‌ها کاملا به صورت بیضی هستند و کار راحت است. اما اکثر هسته‌ها گرد هستند و تشخیص کار آسانی نیست.

انتهایی از هسته که دارای یک نقطه یا نوک بسیار ظریف است سر، و انتهای صاف آن ته است.

سر و ته هسته آووکادو
سر و ته هسته آووکادو

 


در آخر، شما باید قبل از رفتن به مرحله بعدی، از خشک شدن هسته مطمئن شوید.

 

مرحله 2: آن را برای کاشت آماده کنید.

اکنون می توانید هسته خود را به یک لیوان آب منتقل کنید، تا در آنجا بماند و جوانه بزند.

کاتیا فابر، تولید کننده آووکادو در اروپا، می گوید که کلید جوانه زدن درخت آووکادو، در آب نگه داشتن آن در داخل خانه و اطمینان از غوطه ور شدن قسمت پهن انتهایی آن در آبی است که به دمای اتاق رسیده باشد.

برای این کار می توانید از خلال دندان استفاده کنید: سه یا چهار خلال دندان را به آرامی و به دور خط فرضی دایره وار اطراف هسته فرو کنید. این خلال ها مانند داربست عمل می کنند تا هسته بتواند به حالت نیمه غوطه ور روی لبه لیوان آب شما قرار بگیرد و کاملا در آب فرو نرود.

آن را در یک مکان گرم در خانه خود قرار دهید؛ به طوری که زمان زیادی را در زیر نور مستقیم آفتاب نگذراند. سپس، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دو تا سه ماه صبر کنید تا جوانه بزند.

خلال دندان‌ها را طوری در هسته فرو کنید که قسمت بیشتری از “ته” آن در تماس با آب باشد.

نحوه استفاده از خلال دندانها برای پرورش آووکادو
نحوه استفاده از خلال دندانها برای پرورش آووکادو

 

لازم است که در تمام این مدت حواستان باشد که آب آن خیلی کثیف نشود. در صورت لزوم آب آن را عوض کنید.

بهتر است از یک لیوان شیشه‌ای استفاده کنید تا هم ریشه دهی را مشاهده کنید و هم در هنگام نیاز آب لیوان را عوض کنید. بهتر است آب را هر ۵ روز تا یک هفته عوض کنید تا از رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در محیط لیوان جلوگیری شود.

بعضی می‌گویند جوانه زنی آووکادو بین ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد اما معمولا در کمتر از ۴ هفته اتفاق نمی‌افتد. البته این مدت زمان بسته به شرایط محیطی متفاوت است.

"ریشه های اصلی این گیاه خیلی سریع جوانه می زند و سپس طی چند هفته شروع به زدن ریشه های رشته ای یا کنفی می کند. سر هسته خشک شده، شکاف می‌خورد و پوسته قهوه‌ای روی آن جدا می‌شود. شکاف تا انتهای هسته گسترش پیدا می‌کند سپس خواهید دید که از هسته گیاه یک ساقه جوانه زده، در حال رشد و به دنبال نور است."

ریشه اولیه هسته آووکادو
ریشه اولیه هسته آووکادو

 

هرگز اجازه ندهید ریشه‌های آووکادوتان خشکی بکشند همیشه مواظب باشید که لیوان پر از آب باشد.

اگر بعد از سه ماه هیچ ساقه ای از بالای آن بیرون نیامد، هسته خود را دور بریزید و از یک هسته تازه استفاده کنید. اگر ساقه ای شکل گرفت، صبر کنید تا قد آن به حدود 6 اینچ (15 الی 17 سانتی متر) برسد. بعد آن را از تا ارتفاع ۸ سانتی کوتاه کنید این کار گیاه را تشویق به رشد مجدد و قوی‌تری می کند. 

رشد ساقه با شکاف هسته
رشد ساقه با شکاف هسته

 

پس از این کار، وقتی ارتفاع ساقه مجددأ به 15 سانت رسید، آن را به گلدان 20 الی 25 سانتی پر از خاک خوب منتقل کنید؛ خاک خوب خاکی است که آب روی آن جمع نشود. خاک مناسب برای کاشت آووکادو مخلوطی از خاک باغچه + خاک برگ + شن+ پیت موس است. 

هسته را جوری در خاک بکارید که قسمت بالای هسته از خاک بیرون بماند. آن را به نقطه گرم خود برگردانید، یعنی جلوی آقتاب؛ هر چه نور بیشتر، بهتر. در صورت لزوم به آن آب دهید. می توانید آن را به عنوان یک گیاه در داخل خانه نگه دارید، یا منتظر بمانید تا بهار یا اوایل تابستان و آن را به فضای باز منتقل کنید و شانس خود را با کاشتن آن در داخل زمین امتحان کنید. بدین ترتیب می تواند به اندازه کافی بزرگ شود تا در نهایت به (ثمر) میوه برسد.

زمانی که ارتفاع ساقه به حدود ۲۶ سانتی رسید ۲ سانتی متر از بالای ساقه کوتاه کنید تا رشد جانبی شاخه‌ها را تحریک کنید و گیاه پرپشتی داشته باشید.

کاشت آووکادو در گلدان
کاشت آووکادو در گلدان

 

 

مرحله 3: کاشت درخت خود.

اول از همه، بدانید که درختان آووکادو نمی توانند در آب و هوای خیلی سرد و خنک دوام بیاورند. آووکادوها یک میوه نیمه گرمسیری هستند که خورشید را دوست دارند، از سرما متنفر اند و نمی توانند باد را تحمل کنند.

نکته: به پوشش گیاهی محل زندگی خود نگاه کنید. اگر اطراف شما را درختانی احاطه کرده اند که در زمستان برگهای خود را از دست می دهند، به احتمال زیاد یک درخت آووکادو در آنجا پرورش نمی یابد.

به گفته هانتر، درختان آووکادو بیشتر در آب و هوای مدیترانه ای و استوایی که دامنه دمایی آن در تمام طول سال بین 40 تا 90 درجه فارنهایت (15 تا 37 درجه سانتی گراد) باشد، رشد می کنند. اگر مکان زندگی شما دارای چنین خصوصیاتی باشد، می توانید درخت خود را در زمان مناسب در فضای باز قرار دهید.

فابر می گوید که همیشه بهتر است بیش از یک گونه درختی را پرورش دهید. این به گرده افشانی کمک می کند. حواستان باشد که حداقل 3 تا 6 فوت (حدود 92 الی 182 سانتی متر) دور درخت را خالی بگذارید. اگر فضای کافی دارید، از آن برای کاشتن چند درخت در کنار یکدیگر استفاده کنید.

هنگامی که آماده قرار دادن نهال خود در زمین شدید، به کمی خاک با زهکشی بسیار خوب و کود کمپوست باغبانی نیاز دارید. منطقه ای را که می خواهید گیاه را در آن بکارید، پیدا کنید، یک سوراخ ایجاد کنید و مقداری از کمپوست را در سوراخ قرار دهید. گیاه را در سوراخی که ایجاد کرده اید بریزید، آن را بپوشانید و کمی آب به آن بدهید.

باز هم دقت کنید که گیاه در معرض باد نباشد و از چیزی مانند عصا به عنوان یک تکیه گاه برای آن استفاده نمایید زیرا در مراحل ابتدایی، تنه آن کاملا ضعیف است.

در آخر، چند گام به عقب بروید و گیاه خود را تماشا کنید و از دیدن آن لذت ببرید. خودشه! هسته آووکادو شما رسما کاشته شد.

کاشت نهال در زمین
کاشت نهال در زمین

 

 

آبیاری و نگهداری

هنگامی که درخت آووکادو را برای اولین بار در زمین می کارید، با توجه به سایز گیاه، به آبیاری منظم نیاز دارد؛ به طور معمول دو تا سه بار در هفته. خاک خوب زهکشی شده نقش مهمی دارد، زیرا این درختان دوست دارند در فواصل آبیاری خشک باشند.

درختان آووکادو به میزان pH آب نیز حساس هستند. محدوده ایده آل بین 5 تا 7 است.

وقتی برگها برای اولین بار از درخت شما بیرون می آیند، یک رنگ قرمز نارجی قهوه ای پررنگ دارند. با گذشت زمان، باید سبز شوند.

رنگ برگ های درخت شما چیزهای زیادی در مورد سلامت آن به شما می گوید. برگهای سبز کمرنگ تا سبز تیره بهترین برگها هستند - نشانه فتوسنتز، نور گیری و تغذیه مناسب است. هرچه درخت سالم تر باشد، قوی تر و بادوام تر خواهد بود و رشد بهتری خواهد داشت.

برگهای این درخت همچنین می تواند گواهی باشند از نحوه آبیاری شما: وقتی زیاد آبیاری شوند، پژمرده شده یا زرد می شوند. این نشانه این است که سیستم ریشه خوب تنفس نمی کند.

وقتی آب کافی به آنها نمی رسد، نوک آنها در لبه ها قهوه ای می شود و بی دوام و شکننده می شوند.

 

چگونه کود دهی کنیم؟

اگر شاخه ضعیف شود، خورشید به آن آسیب می زند و سپس آن را می سوزاند و خشک می کند. به دلیل "آسیبی" هم که دیده است، دیگر نمی توانید از آن انتظار میوه داشته باشید. (جالب توجه اینکه، برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، برخی از تولید کنندگان درختان خود را با استفاده از رنگ سفید رنگ می کنند، که می تواند به عنوان یک نوع ضد آفتاب عمل کند).

بهترین راه برای تقویت درخت و محافظت از آن در برابر آفتاب سوختگی این است که مطمئن شوید خاک آن ازت یا نیبروژن کافی دارد. برای انجام این کار، احتمالاً باید مقداری کود استفاده کنید.

یکی از بهترین تولیدکنندگان کود، کود کامل همه منظوره 15-15-15 نام دارد که حاوی 15٪ نیتروژن، 15٪ فسفر و 15٪ پتاسیم است. مثل مولتی ویتامین می ماند!

این کود، که به شکل دانه های گرد کوچک است، به تولید برگ و ایجاد سایبان ضخیم تر کمک می کند، که به عنوان یک محاقظ طبیعی در برابر آفتاب عمل می کند.

"ریشه های یک درخت آووکادو به طور معمول در بهار و پاییز سرخ می شوند، بنابراین می توانید در ماه های مارس یا آوریل و در سپتامبر یا اکتبر کود دهی کنید."

کود 15-15-15
کود 15-15-15

 

آیا میوه خواهد داد؟

وقتی که درخت خود را در فضای بیرون می کارید، باید فضای زیادی برای رشد داشته باشد. اما متأسفانه به ثمر نشستن آن را تضمین نمی کند.

به نظر می رسد، آووکادوهایی که در فروشگاه ها پیدا می کنید، از درختانی نیست که از هسته شروع شوند.

گلخانه ها، ساقه های ریشه دار را پیدا می کنند که از یک "درخت وحشی" به عمل آمده است، درختی که قوی است و برای مدت طولانی رشد می کند و می تواند در برابر آب و هوای نامناسب، آفات و غیره مقاومت کند. 

آنها این درخت را تا زمانی که به ارتفاع  برسد پرورش می دهند. سپس نوع آووکادوی مورد نظر خود را به آن درخت پیوند یا قلمه می زنند.

در نهایت، وقتی درختی را از یک هسته در خانه پرورش می دهید، در واقع نسخه بسیار ضعیف تری از درختی است که در ابتدا میوه از آن گرفته شده است – و این امر احتمال میوه دادن آن را نسبتأ پایین می آورد، یعنی تا حدود 20٪ احتمال میوه دادن خواهد داشت.

اگر درخت آووکادو شروع به باردهی کرد، اولین آووکادوی آن باید در سومین سال، خود را نشان دهد. در سال چهارم است که به اندازه کافی میوه روی درخت می بینید و می توانید آنها را به دیگران هم هدیه دهید و یا بینشان تقسیم کنید.

اگر فضا، زمان و گواهینامه برداشت تجاری را دارید، انتظار می رود برای شروع کار تا سال پنجم صبر کنید.

 

میوه دادن آووکادو
میوه دادن آووکادو

 

 

4 نکته برای کمک به رشد درخت آووکادو:

1. موقعیت مکانی خود را در نظر بگیرید.

درختان آووکادو، در ماههای آوریل و مه شکوفا می شوند. در آب و هوای گرم و پایدار، و از ماه آوریل یا مه تا ژانویه سال بعد آووکادوها به بار می نشینند. در این حالت، می توانید بین ماه های ژانویه تا اکتبر، هر زمانی که خواستید، آووکادوها را برداشت کنید.

این الگوی انتظار فقط برای کالیفرنیا است: سایر مناطق جهان ممکن است فقط زمانی که میوه روی درخت آماده است، دو تا سه ماه برداشت داشته باشند. این امر بر طعم و مزه آووکادو و همچنین مدت زمان رسیدن آن تأثیر می گذارد.

 

2. صبور باشید و بگذارید در زمین بماند.

درختان آووکادو، تا وقتی که به اندازه خاصی نرسیده اند، به راحتی قابل پیوند نیستند؛ یعنی، تا وقتی که درخت آووکادو در زمین قرار دارد، به دلیل گسترده بودن سیستم ریشه آن، جا به جایی آن توصیه نمی شود.

 

3. واقع بین باشید.

مشابه سیب، دانه ها یا بذر آووکادو نیز در حالت عادی، آووکادو تولید نمی کند. از هر دانه یا هسته آووکادو می توان یک گیاه آووکادو پرورش داد، اما لزوما آن درخت میوه دار نخواهد بود.

متخصصان می گویند که حدود 20٪ احتمال دارد که دانه آووکادو شما آووکادو بدهد. برای اطمینان از اینکه درخت شما می تواند 100% میوه بدهد، باید آن را از یک گلخانه محلی یا تجاری تهیه کنید.

 

4- انتظار نداشته باشید که همان موقع میوه آن را بخورید.

 آووکادو روی درخت همیشه موجود است، ولی تا زمانی که روی درخت است، بافت آن سخت می ماند و هرگز نمی رسد. بعد از گذشت حدود یک هفته از چیدن آن، فرصت دهید تا برسد.

به هنگام خوردن، دقت کنید تا تمام پوست آووکادو را بکنید - آن بخش های تیره تر نزدیک پوست مقوی ترین قسمت آووکادو محسوب می شوند!

 


سؤالات متداول


در زیر، ما به برخی از سوالات متداول که هنگام کاشت یک درخت آووکادو مطرح می شود، پاسخ داده ایم:

  • یک درخت آووکادو د چقدر قد می کشد؟ تا 50 فوت (حدود 15 متر).
  • در چه زمانی از سال بهترین رشد را خواهد داشت؟ بهار تا اواخر پاییز: آوریل / مه تا سپتامبر / اکتبر.
  • در چه دمایی رشد می کند؟ آب و هوایی معتدل با گرمای ثابت. دما می تواند بین 40 تا 90 درجه فارنهایت (4 تا 32 درجه سانتی گراد) باشد.
  • برای کاشت و پرورش درخت آووکادو به چه سطح از مهارت نیاز است؟ هر کسی می تواند یک درخت آووکادو پرورش دهد، اما هیچ تضمینی برای تولید میوه آن وجود ندارد.

 

خریدن درخت آووکادو

به عنوان یک گزینه برای پرورش شخصی درخت آووکادو، در اینجا سه نوع مختلف از درختان آووکادو تجاری را معرفی کرده ایم:

Hass: نوع بسیار محبوب آووکادو می باشد، که به داشتن بافت خامه ای آن معروف است و کاربردهای فراوانی دارد. بسته به میزان مصرفتان در یک سال، خرید یک درخت Hass می تواند باعث صرفه جویی جدی در خرید آن از مغازه یا فروشگاه شود. 

Hass
Hass

 


Gem: این درخت از هاس کوچکتر است و این باعث می شود که برای صاحبان خانه هایی که فضای محدودی دارند بیشتر مناسب باشد. 

 

Gem
Gem

 


Reed: این نوع آووکادوها، پوست ضخیم تری دارند، طعم کره ای دارند و در برابر نمک سوزی یا املاح معدنی آب که اطراف ریشه گیاه ایجاد می شود، مقاوم هستند. این میوه خاص می تواند پس از تکمیل فرایند رشد، مدت زمان نسبتاً طولانی روی درخت بماند و به شکل گلوله توپ است. 

 

Reed
Reed

 

 

Hass - Gem
Hass - Gem

 

 

کلام آخر

پرورش یک درخت آووکادو از طریق هسته به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد، اما اگر جزو معدود افرادی هستید که به میوه دار شدن آن اهمیت می دهد، ارزش نگهداری و پرورش دارد. از برداشت میوه خود به عنوان یک دسر خامه ای، یا یک نوشیدنی سالم گوآکامول، یا یک هدیه خوش طعم برای دوستداران گیاه لذت ببرید.

گلدان آووکادو
گلدان آووکادو

 

 

 


منبع: mbg

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
گیاهان معجزه گر در اتاق خواب
گیاهان معجزه گر در اتاق خواب

در اینجا چند گیاه شگفت انگیز که در تامین آرامش و اکسیژن نقش مهمی در اتاق خواب دارند را به شما عزیزان معرفی می کنیم!

ورزش و سلامتی 1399/11/23 مشاهده مطلب

امن ترین راه برای انتقال گلدان های خانگی به هنگام اثاث کشی
امن ترین راه برای انتقال گلدان های خانگی به هنگام اثاث کشی

یکی از مشکلات بزرگ ما هنگام اثاث کشی، مربوط به انتقال گل و گلدانهامونه. تو این مقاله برای کمک به شما، پیشنهادات بسیار کاربردی آورده شده.

سبک زندگی و موفقیت 1400/02/26 مشاهده مطلب

6 راه آسان برای حضور آنلاین قوی
6 راه آسان برای حضور آنلاین قوی

یک کارآفرین نمونه، هالی کیچنز در خصوص حضور پررنگ داشتن کسب و کار در فضای مجازی، شش راه را به ما پیشنهاد کرده که بهتر است بدانیم.

کسب و کار و اقتصاد 1400/04/01 مشاهده مطلب

 4 نکته برای مدیریت بهتر چندین پروژه همزمان سئو 
4 نکته برای مدیریت بهتر چندین پروژه همزمان سئو 

در این مقاله یاد خواهید گرفت که چگونه می توان با چندین پروژه سئو، مرتب و سازماندهی شده عمل کرد و همچنین چگونه می توان در چنین شرایطی تمرکز را حفظ کرد!

کسب و کار و اقتصاد 1400/04/05 مشاهده مطلب

3 استراتژی میلیونر شدن که در کتابها نیامده
3 استراتژی میلیونر شدن که در کتابها نیامده

در این مقاله 3 راهکار میلیونر شدن را که در کتابهای استراتژی کسب و کار نیامده، با شما به اشتراک می گذاریم.

کسب و کار و اقتصاد 1400/04/27 مشاهده مطلب

گواهی بازرسی کالا چیست و به چه علت مورد استفاده قرار می‌گیرد
گواهی بازرسی کالا چیست و به چه علت مورد استفاده قرار می‌گیرد

گواهی بازرسی کالا مجموعه‌ای از عملیات نمونه برداری، اندازه گیری، آزمایش‌ها و ... است که توسط شرکت بازرسی برای تعیین کیفیت و ک...

کسب و کار و اقتصاد 1400/09/22 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید