آیا یک کالری واقعا یک کالری است؟

ورزش و سلامتی 1400/03/06 23:50:58
آیا یک کالری واقعا یک کالری است؟
در صورتی که منبع غذایی بادام باشد، یک کالری درج شده روی برچسب با یک کالری هضم و جذب شده یکی نیست. و آجیل ها باعث چاقی نمی شوند. حالا به شما می گوییم چطور؟

آیا یک کالری، واقعا یک کالری است؟  نه همیشه، وقتی صحبت از بادام می شود!

 

طبق یافته های جدید در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، می خوانید که محققان دانشگاه تورنتو دریافته اند، در صورتی که منبع غذایی بادام باشد، یک کالری درج شده روی برچسب با یک کالری هضم و جذب شده یکی نیست. 

 

این یافته ها می باید به کاهش نگرانی های مداوم مربوط به افزایش وزن توسط بادام کمک کند؛ که علیرغم مزایای بی شمار شناخته شده مغزها به عنوان منبع گیاهی پروتئینی، ویتامین ها و مواد معدنی همچنان این نگرانی ها پا برجاست.

 

جان سیونپایپر، محقق اصلی این مطالعه و دانشیار دانشگاه گروه های علوم تغذیه ای و پزشکی در دانشکده پزشکی Temerty می گوید: "آجیل ها، به طور کلی در دو دهه گذشته سالم قلمداد می شدند، اما پیام های مربوط به مغزها اغلب با این ادعای منفی همراه است که چربی و انرژی زیادی دارند."

 

" امروزه این اخطار را هنوز در رسانه ها و اینترنت می بینیم و این بخشی از بسیاری از رهنمودهای بالینی بوده است، گرچه در حال تغییر است." 

 

"محققان دیگری نشان داده اند که مسئله قابلیت دسترسی زیستی با آجیل وجود دارد که ممکن است کالری درج شده بر روی برچسب با کالری جذب شده یکی نباشد. این مطالعه تاثیر آن را با بادام در جمعیت مربوطه سنجیده و تعیین می کند."

 

محققان با مشاهده نمونه های مدفوع دریافتند که پس از هضم، حدود 20 درصد کالری حاصل از چربی موجود در بادام جذب نشده باقی می ماند. این بدان معنی است که به طور کلی در بین شرکت کنندگان این تحقیق به میزان دو درصد انرژی کمتری از رژیم غذایی جذب می شود.

 

فردی که در یک رژیم غذایی روزانه یه میزان 2000 تا 3000 کالری بادام بخورد، 40 تا 60 کالری کمتر از آنچه توسط فاکتورهای Atwater، پیش بینی می شود، کالری جذب می کنند و متاسفانه بسیاری از برچسب های غذایی بر اساس آن هستند. این می تواند منجر به کاهش وزن تا 2.9 کیلوگرم یا 6.3 پوند در طول یک سال شود، در صورتی که هیچ گونه جبرانی به صورت افزایش مصرف یا کاهش مصرف انرژی نداشته باشد.

 

شرکت کنندگان در این تحقیق اضافه وزن پیدا نکردند، که این با اکثر آزمایشات با کیفیت بالا که میزان مصرف آجیل و افزایش وزن را اندازه گیری می کنند، مطابق است.

 

محققان از یک آزمایش متقاطع تصادفی برای مطالعه  بر روی 22 زن و مرد مبتلا به کلسترول بالا استفاده کردند. آنها تحت یک سری درمان سه ماهه رژیم غذایی قرار گرفتند که به اندازه یک دوره شستشوی یک هفته ای از هم فاصله داشتند.

 

همه شرکت کنندگان در این تحقیق از رژیم NCEP Step-2 (چربی اشباع شده و کلسترول پایین، بخشی از برنامه ملی آموزش کلسترول ایالات متحده) استفاده کردند. سه درمان رژیمی شامل بادام دوز کامل (75 گرم در روز یا سه چهارم فنجان) بود. نصف یک بادام (بادام نیم دوز) به همراه مافین یا کلوچه های نیم دوز؛ و مافین های دوز کامل تحت کنترل.

ارزش غذایی مافین ها از نظر مقدار پروتئین، فیبر و چربی با بادام مطابقت دارد.

 

استفانی نیشی، دانشجوی دکترای علوم تغذیه در زمان انجام این تحقیق که اکنون یک دانشجوی فوق دکترا است، گفت: "یک جنبه منحصر به فرد در این مطالعه، ارزیابی افراد با کلسترول بالا است که در معرض خطر بیشتری برای بیماری های قلبی عروقی هستند." 

 

"این کار قبلاً با این جمعیت انجام نشده است و مهم است زیرا این گروه به دلیل داشتن شواهدی در مورد مصرف آجیل و سلامت قلب، پیامهای زیادی برای خوردن آجیل بیشتر دریافت می كنند."

 

نیشی و سیون پایپر هر دو معتقد هستند كه بین تعداد آجیل هایی كه به افراد توصیه می شود و تعداد واقعی آنچه می خورند، به طور كلی و در جمعیت های در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی و سایر موارد ، فاصله زیادی وجود دارد.

 

موانع دیگری که از نگرانی در مورد افزایش وزن ناشی می شوند، زیانبخش هستند.

مرکز دیابت کانادا هم اخیراً درمان های خود را تا حدی بر اساس یافته های این مطالعه و برای جلوگیری از لکه دارکردن نام آجیل و افزایش وزن تنظیم کرده است. 

 

 

 

 


Sci Tech Daily

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
قهوه، ابزاری برای تشخیص کرونا ویروس
قهوه، ابزاری برای تشخیص کرونا ویروس

بوییدن قهوه، در بسیاری از کشورها، بخصوص در انگلیس و آمریکا، به عنوان یکی از ابزارهای تشخیص کرونا ویروس استفاده می شود!!! ولی آیا این روش قابل اعتماد است؟

ورزش و سلامتی 1399/10/16 مشاهده مطلب

گردو و سلامت قلب
گردو و سلامت قلب

گردو دارای مواد مغذی و ریز مغذی ‌های اساسی و ضروری است و یکی از بهترین منابع از پروتئین‌ های گیاهی نیز می باشد. پس آن را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.

ورزش و سلامتی 1399/11/29 مشاهده مطلب

عدم تأثیر بازیهای فکری بر بالابردن توانایی ذهنی
عدم تأثیر بازیهای فکری بر بالابردن توانایی ذهنی

شواهد حاکی از آن است که بازیهای فکری، تأثیری بر عملکرد ذهنی ندارد و دنیای واقعی و موقعیت های مختلف زندگی خود می توانند بهترین مربی مغز باشند.

ورزش و سلامتی 1400/03/25 مشاهده مطلب

آیا فشار خون به تنفس مربوط می شود؟
آیا فشار خون به تنفس مربوط می شود؟

دانشمندان طبق مطالعات اخیر بر روی فشار خون فهمیدن که تمرینات تنفسی صحیح می تونه نقش مؤثری در تنظیم فشار خون داشته باشد.

ورزش و سلامتی 1400/04/19 مشاهده مطلب

آب خیارشور و خواص 14 گانه آن
آب خیارشور و خواص 14 گانه آن

آیا می دانستید که آب خیارشور هم می تواند یک نوشیدنی مفید باشد و مناسب برای درمان بسیاری از امراض؟ پس با ما همراه باشید!

غذا و آشپزی 1400/10/01 مشاهده مطلب

چگونه بهترین کلینیک زیبایی را انتخاب کنیم ؟
چگونه بهترین کلینیک زیبایی را انتخاب کنیم ؟

چگونه بهترین کلینیک زیبایی را انتخاب کنیم ؟ از میان انتخاب های جراحی زیبایی شما، مهمترین اصل انتخاب بهترین کلینیک زیبایی در تهران است. اولین مسئله مهم که ...

ورزش و سلامتی 1401/05/09 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید