تاثیر افسردگی بر واکنشهای عاطفی نسبت به خاطرات گذشته

ورزش و سلامتی 1400/03/03 23:42:14
تاثیر افسردگی بر واکنشهای عاطفی نسبت به خاطرات گذشته
اگر به یاد آوردن خاطرات شاد گذشته، چندان خوشحالتان نمی کند، شاید افسرده شده اید. افسردگی بر واکنشهای عاطفی نسبت به خاطرات حافظه اتوبیوگرافی تاثیر می گذارد.

تحقیقات جدید نشان می دهد افسردگی بر واکنشهای عاطفی نسبت به خاطرات حافظه اتوبیوگرافی تأثیر می گذارد!

 

حافظه اتوبیوگرافی چیست؟ حافظه اتوبیوگرافی  یا حافظه خودزندگی‌نامه‌ای نوعی ساختار حافظه‌ای است که از ترکیب اپیزودهای بیاد مانده از تجربیات فردی و دانش کلی در مورد وقایع و جهان اطراف تشکیل شده است. حافظه خودزندگی‌نامه‌ای مربوط به چیزهایی است که ما در طول عمر خود به یاد می آوریم. می توان آن را به دوره های زندگی، وقایع عمومی و دانش خاص رویداد تقسیم کرد. تمام اطلاعات موجود در این نوع حافظه مربوط به خودمان است از جمله دانش شخصی که ما هستیم و خواهیم بود.

در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، به تأثیر افسردگی بر واکنشهای عاطفی نسبت به خاطرات گذشته فرد می پردازیم.

تحقیقات جدید از ژورنال Cognitive Behavior Therapy (رفتار درمانی شناختی) به سوگیری شناختی اشاره دارد که ممکن است در حفظ خلق و خوی منفی در افراد مبتلا به افسردگی نقش داشته باشد. هنگامی که با گروه کنترل سالم مقایسه می شود، افراد مبتلا به اختلال افسردگی حاد (MDD) هنگام یادآوری خاطرات مثبت شادی کمتری دارند، و هنگام یادآوری خاطرات بد غمگین ترند.

مدل شناختی افسردگی بِک - یکی از برجسته ترین نظریه های افسردگی – چنین مطرح می کند که افراد مبتلا به افسردگی، تمایل بیشتری نسبت به پردازش اطلاعات منفی درباره خود دارند تا اطلاعات مثبت در مورد خود.

داهئون کیم و لیرا یون، نویسندگان این تحقیق، تلاش کرده‌اند تا بر اساس یک مطالعه قبلی، نشان دهند که افرادی با علائم افسردگی حاد، در مقایسه با افراد سالم، در نوع نشان دادن واکنش عاطفی به خاطرات شخصی خود متفاوت هستند. 

در افراد سالم، شدت احساسات مثبت آنها هنگام به یاد آوردن خاطرات خوشایند، نسبت به شدت احساسات منفی آنها هنگام به یاد آوردن خاطرات ناخوشایند بیشتر است. در حالی که، در افرادی که علائم افسردگی دارند، شدت واکنش های عاطفی آنها در به یاد آوردن خاطره ای از خاطرات شاد و یا منفی یکسان است.

به عبارت دیگر، پاسخ های عاطفی افراد سالم به خاطرات ناخوشایند (در قبال خاطرات شاد) با شدت بیشتری کمرنگ شده و کم اهمیت جلوه می کند، در حالی که این امر برای کسانی که علائم افسردگی دارند درست نیست.

کیم و یون، در تلاش بودند که تأثیر آن را دوباره در میان یک نمونه بالینی بررسی کنند. محققان با 30 فرد مبتلا به MDD و 46 شرکت کننده تحت کنترل مصاحبه کردند. 
در طول مصاحبه ها، از همه افراد خواسته شد سه واقعه از گذشته خود را بخاطر آورند: شادترین، غم انگیزترین و اضطراب آورترین لحظات را.

پس از توصیف هر خاطره، شرکت کنندگان به دو سوال اصلی پاسخ دادند. برای خاطره شاد، از آنها خواسته شد که میزان شادی خود را هنگام وقوع آن رویداد، ارزیابی کنند و اینکه اکنون با به خاطر آوردن آن چقدر خوشحال هستند. به همین ترتیب، برای خاطره غم انگیز هم، میزان غمگین بودن آن زمان و اکنون خود را ارزیابی کردند. در مورد خاطره مشوش کننده هم، آنها میزان عصبانیت خود را در آن زمان و اکنون ارزیابی کردند.

قابل ذکر است، این دو گروه از نظر شدت احساساتشان که در زمان وقوع تجربه کرده بودند، تفاوتی با هم نداشتند – فرقی هم نمی کرد که آن خاطره شاد، غمگین یا مشوش کننده می بود.

یافته ها حاکی از آن است که دو گروه، در حال یادآوری رویدادهایی با شدت احساسی مشابهی بودند. با این وجود، مطابق با یافته های قبلی، رتبه بندی خاطرات خوشحال کننده "اکنون"، در مقایسه با گروه تحت کنترل، در میان اعضای گروه MDD به طور قابل توجهی پایین بود. این واقعیت حتی پس از کنترل مدت زمان سپری شده از رویداد نیز صادق بود.

به طور خلاصه، گروه MDD هنگام تأمل در خاطرات شاد، شادی کمتری و هنگام فکر کردن به خاطرات غمگین، غم بیشتری نسبت به گروه کنترل تجربه کردند. 

وقتی صحبت از خاطرات اضطراب آور شد، به همان نتیجه نرسیدند؛ و این حاکی از آن است که این محو شدن افتراقی پاسخ های احساسی به خاطرات، خاص خاطرات غم انگیز است.

طبق گفته کیم و یون: "با توجه به نمونه های منفی آنها (بِک، 2002)، غم انگیزترین خاطرات خودزندگی نامه (AM ها) ممکن است با جهان بینی کنونی افراد مبتلا به MDF همسو باشد." 

"بنابراین، این AM ها ممکن است مرتبط تر به نظر برسند، و منجر به پاسخهای عاطفی شدیدتری در گروه MDD شوند. در مقابل، شادترین آن خاطرات (AM ها) ممکن است با جهان بینی منفی فعلی آنها مغایرت داشته باشد و مانع تجربه شادی بیشتر در افراد مبتلا به MDD شود."

کیم و یون خاطرنشان کردند که مطالعات قبلی نشان داده است که یادآوری خاطرات مثبت باعث بهبود خلق و خوی رنجور در افراد افسرده نمی شود. این نویسندگان می گویند که یافته های آنها بینشی در مورد این تأثیر را ارائه می دهد. آنها معتقدند که، " تغییر ساختار AM های مثبت، که برای درمان اعمال شده است با هدف افزایش شادی ناشی از فراخوان، می تواند مفید باشد."

شاد باشید!

 

 

 


PsyPost

 

شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
10 نکته برای رسیدن به تناسب اندام در منزل
10 نکته برای رسیدن به تناسب اندام در منزل

با نزدیک شدن به سال جدید، و در این ایام کرونایی، با رعایت این 10 نکته ساده برای نرمش در منزل، راحت‌تر به تناسب اندام مد نظر خود برسید.

ورزش و سلامتی 1399/10/28 مشاهده مطلب

عوارض مصرف بیش از حد ویتامین‌های جویدنی یا پاستیلی
عوارض مصرف بیش از حد ویتامین‌های جویدنی یا پاستیلی

ویتامین‌های جویدنی، هم خوشمزه‌تر هستند و هم سرشار از مواد مغذی! تازه نیازی به بلعیدن هم ندارند! اما با مصرف بیش از حداین ویتامین‌ها چه اتفاقی برای بدن می‌افتد

ورزش و سلامتی 1399/11/07 مشاهده مطلب

چگونه سالم چاق شویم؟
چگونه سالم چاق شویم؟

این مقاله مناسب کسانی است که کمبود وزن دارند و چند ماده غذایی سالم و موثر که در افزایش وزن و چاقی موثر هستند را به شما معرفی می کنیم.

ورزش و سلامتی 1399/11/26 مشاهده مطلب

گردو و سلامت قلب
گردو و سلامت قلب

گردو دارای مواد مغذی و ریز مغذی ‌های اساسی و ضروری است و یکی از بهترین منابع از پروتئین‌ های گیاهی نیز می باشد. پس آن را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.

ورزش و سلامتی 1399/11/29 مشاهده مطلب

پیاده روی و تاثیر آن بر روی قلب، استخوان و عضلات
پیاده روی و تاثیر آن بر روی قلب، استخوان و عضلات

تا حالا به این فکر کردید که چند قدم پیاده روی می تونه تاثیر بهتری بر سلامتی داشته باشه؟ چند قدم کافیه؟ آیا لزومی دارد که حتما 10000 گام در روز برداریم؟

ورزش و سلامتی 1400/01/31 مشاهده مطلب

آیا یک کالری واقعا یک کالری است؟
آیا یک کالری واقعا یک کالری است؟

در صورتی که منبع غذایی بادام باشد، یک کالری درج شده روی برچسب با یک کالری هضم و جذب شده یکی نیست. و آجیل ها باعث چاقی نمی شوند. حالا به شما می گوییم چطور؟

ورزش و سلامتی 1400/03/06 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید