اندازه گیری گلوکز در عرق تنها با لمس نوک انگشت 

اندازه گیری گلوکز در عرق تنها با لمس نوک انگشت 
برای افرادمبتلا به دیابت خبر خوبی داریم حاکی از اینکه به زودی با اندازه گیری گلوکز عرق سر انگشتان از دست سوراخ کردن و درد مداوم سر انگشتان خود راحت خواهید شد.

دستگاهی جدید برای اندازه گیری میزان گلوکز در عرق، تنها با لمس نوک انگشت

 

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت هر روزه سوراخ های متعدد و دردناک انگشتان خود را برای اندازه گیری میزان قند خون تحمل می کنند. اکنون، در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده شما را در چریان این خبر قرار می دهیم که محققان از ساخت دستگاهی در مجمع ACS Sensors گزارش می دهند که می تواند میزان گلوکز در عرق را با لمس نوک انگشت اندازه گیری کند، و سپس یک الگوریتم شخصی سازی شده تخمین دقیقی از سطح گلوکز خون را ارائه می دهد.

به گفته انجمن دیابت آمریکا، بیش از 34 میلیون کودک و بزرگسال در ایالات متحده به دیابت مبتلا هستند. اگرچه نظارت شخصی بر گلوکز خون یکی از قسمتهای مهم مدیریت دیابت است، اما درد و ناراحتی ناشی از نمونه گیری از خون با سوزن دستگاه تست قند خون می تواند افراد را از آزمایش هر چه بیشتر باز دارد.

روش کار دستگاه جدید اندازه گیری گلوکز خون از عرق
روش کار دستگاه جدید اندازه گیری گلوکز خون از عرق

 

دانشمندان روش هایی را برای اندازه گیری گلوکز در عرق ایجاد کرده اند، اما از آنجا که سطح قند در عرق بسیار پایین تر از خون است، ممکن است با توجه به میزان تعریق و خواص پوست فرد متفاوت باشد. در نتیجه، سطح گلوکز در عرق معمولاً مقدار دقیق قند را در خون نشان نمی دهد. ژوزف وَنگ و همکارانش برای بدست آوردن تخمین دقیق تر قند خون از طریق عرق، خواستند سیستمی را طراحی کنند که بتواند عرق را از نوک انگشت جمع کند، گلوکز را اندازه گیری کند و سپس با توجه تغییرات فردی آن را اصلاح کند.

محققان یک حسگر گلوکز عرق مبتنی بر لمس با یک هیدروژل پلی وینیل الکل در بالای یک سنسور الکتروشیمیایی ساختند که روی صفحه نوار پلاستیکی قابل انعطاف چاپ شده است. چنانچه داوطلبی نوک انگشت خود را به مدت 1 دقیقه روی سطح حسگر قرار دهد، هیدروژل مقدار کمی عرق را جذب می کند. در داخل سنسور (حسگر)، گلوکز در عرق تحت یک واکنش آنزیمی قرار گرفته که منجر به ایجاد جریان الکتریکی کوچکی می شود که توسط دستگاه کوچک دستی تشخیص داده شده بود.

دستگاه تست قند خون فعلی
دستگاه تست قند خون فعلی

 


محققان همچنین قند خون داوطلبان را با آزمایش استاندارد سوراخ کردن انگشتی اندازه گیری کردند. سپس الگوریتمی را شخصی سازی کردند که می تواند میزان گلوکز عرق هر فرد را به سطح گلوکز خون او تبدیل کند. در آزمایش ها، الگوریتم بدست آمده در پیش بینی سطح گلوکز خون، قبل و بعد از غذا، بیش از 95٪ دقیق تر بود. برای کالیبراسیون (واسنجی) دستگاه، فرد مبتلا به دیابت، تنها یک یا دو بار در ماه نیاز به سوراخ کردن انگشت دارد. محققان می گویند، قبل از استفاده از روش تشخیص عرق برای کنترل دیابت، باید یک مطالعه گسترده انجام شود.

 

 


News Medical

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
حذف شارژر از جعبه های گوشی سامسونگ
حذف شارژر از جعبه های گوشی سامسونگ

سامسونگ دیگر قصد ندارد در جعبه های گوشی هوشمند خود، شارژر و یا هندز فری ارائه دهد! حتی با تلفن های جدید Galaxy S21 خود!!!

تکنولوژی و سخت افزار 1399/10/27 مشاهده مطلب

فرود مریخ نورد پرسویرنس ناسا 8 ماه پس از پرتاب
فرود مریخ نورد پرسویرنس ناسا 8 ماه پس از پرتاب

جدیدترین مریخ ‌نورد ناسا با نام پِرسِویرنس ۹ مرداد 1399 ساعت ۱۶:۲۰ دقیقه به وقت ایران با موفقیت به فضا پرتاب و در 30 بهمن 1399 در مقصد مورد نظر خود فرود آمد.

تکنولوژی و سخت افزار 1399/12/15 مشاهده مطلب

آیا قهوه باعث کاهش مشکلات کبدی می گردد؟
آیا قهوه باعث کاهش مشکلات کبدی می گردد؟

بررسی ها حاکی از آن است که نوشیدن هر نوع قهوه‌ای خطر ابتلا به بیماریهای کبد را کاهش می دهد. با ما همراه باشید تا صحت و سُقم این تحقیق رو با هم بررسی کنیم.

ورزش و سلامتی 1400/04/12 مشاهده مطلب

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا
تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا

تلسکوپ فضایی جیمز وب قرار است جایگزین تلسکوپ فضایی هابل شود.با ما همراه باشید تا با هم به بررسی این تلسکوپ عظیم الجثه و دلایل تاخیر پرتاب آن بپردازیم.

تکنولوژی و سخت افزار 1400/04/14 مشاهده مطلب

افزایش ناگهانی اکسیژن با کند شدن چرخش زمین
افزایش ناگهانی اکسیژن با کند شدن چرخش زمین

کاهش سرعت چرخش زمین برای انسان‌ها قابل تشخیص نیست، اما این افت سرعت در طول میلیون‌ها سال آن‌قدر زیاد بوده که موجب تولید اکسیژن بیشتر در جو زمین شده است.

علمی 1400/06/10 مشاهده مطلب

علایم و نشانه هایی برای زمان تعویض باتری هواوی Honor 8X
علایم و نشانه هایی برای زمان تعویض باتری هواوی Honor 8X

علایم و نشانه هایی برای زمان تعویض باتری هواوی Honor 8X گوشی هواوی Honor 8X یکی از جدید ترین و زیبا ترین مدل های برند هواوی است که ویژگی های مشترک بسیاری ...

تکنولوژی و سخت افزار 1400/08/28 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید