اندازه گیری گلوکز در عرق تنها با لمس نوک انگشت 

اندازه گیری گلوکز در عرق تنها با لمس نوک انگشت 
برای افرادمبتلا به دیابت خبر خوبی داریم حاکی از اینکه به زودی با اندازه گیری گلوکز عرق سر انگشتان از دست سوراخ کردن و درد مداوم سر انگشتان خود راحت خواهید شد.

دستگاهی جدید برای اندازه گیری میزان گلوکز در عرق، تنها با لمس نوک انگشت

 

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت هر روزه سوراخ های متعدد و دردناک انگشتان خود را برای اندازه گیری میزان قند خون تحمل می کنند. اکنون، در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده شما را در چریان این خبر قرار می دهیم که محققان از ساخت دستگاهی در مجمع ACS Sensors گزارش می دهند که می تواند میزان گلوکز در عرق را با لمس نوک انگشت اندازه گیری کند، و سپس یک الگوریتم شخصی سازی شده تخمین دقیقی از سطح گلوکز خون را ارائه می دهد.

به گفته انجمن دیابت آمریکا، بیش از 34 میلیون کودک و بزرگسال در ایالات متحده به دیابت مبتلا هستند. اگرچه نظارت شخصی بر گلوکز خون یکی از قسمتهای مهم مدیریت دیابت است، اما درد و ناراحتی ناشی از نمونه گیری از خون با سوزن دستگاه تست قند خون می تواند افراد را از آزمایش هر چه بیشتر باز دارد.

روش کار دستگاه جدید اندازه گیری گلوکز خون از عرق
روش کار دستگاه جدید اندازه گیری گلوکز خون از عرق

 

دانشمندان روش هایی را برای اندازه گیری گلوکز در عرق ایجاد کرده اند، اما از آنجا که سطح قند در عرق بسیار پایین تر از خون است، ممکن است با توجه به میزان تعریق و خواص پوست فرد متفاوت باشد. در نتیجه، سطح گلوکز در عرق معمولاً مقدار دقیق قند را در خون نشان نمی دهد. ژوزف وَنگ و همکارانش برای بدست آوردن تخمین دقیق تر قند خون از طریق عرق، خواستند سیستمی را طراحی کنند که بتواند عرق را از نوک انگشت جمع کند، گلوکز را اندازه گیری کند و سپس با توجه تغییرات فردی آن را اصلاح کند.

محققان یک حسگر گلوکز عرق مبتنی بر لمس با یک هیدروژل پلی وینیل الکل در بالای یک سنسور الکتروشیمیایی ساختند که روی صفحه نوار پلاستیکی قابل انعطاف چاپ شده است. چنانچه داوطلبی نوک انگشت خود را به مدت 1 دقیقه روی سطح حسگر قرار دهد، هیدروژل مقدار کمی عرق را جذب می کند. در داخل سنسور (حسگر)، گلوکز در عرق تحت یک واکنش آنزیمی قرار گرفته که منجر به ایجاد جریان الکتریکی کوچکی می شود که توسط دستگاه کوچک دستی تشخیص داده شده بود.

دستگاه تست قند خون فعلی
دستگاه تست قند خون فعلی

 


محققان همچنین قند خون داوطلبان را با آزمایش استاندارد سوراخ کردن انگشتی اندازه گیری کردند. سپس الگوریتمی را شخصی سازی کردند که می تواند میزان گلوکز عرق هر فرد را به سطح گلوکز خون او تبدیل کند. در آزمایش ها، الگوریتم بدست آمده در پیش بینی سطح گلوکز خون، قبل و بعد از غذا، بیش از 95٪ دقیق تر بود. برای کالیبراسیون (واسنجی) دستگاه، فرد مبتلا به دیابت، تنها یک یا دو بار در ماه نیاز به سوراخ کردن انگشت دارد. محققان می گویند، قبل از استفاده از روش تشخیص عرق برای کنترل دیابت، باید یک مطالعه گسترده انجام شود.

 

 


News Medical

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
عوارض مصرف بیش از حد ویتامین‌های جویدنی یا پاستیلی
عوارض مصرف بیش از حد ویتامین‌های جویدنی یا پاستیلی

ویتامین‌های جویدنی، هم خوشمزه‌تر هستند و هم سرشار از مواد مغذی! تازه نیازی به بلعیدن هم ندارند! اما با مصرف بیش از حداین ویتامین‌ها چه اتفاقی برای بدن می‌افتد

ورزش و سلامتی 1399/11/07 مشاهده مطلب

پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک
پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک

استارلینک نام یک شبکه ماهواره ای است که شرکت خصوصی فضا پیمایی SpaceX در حال توسعه آن است تا اینترنت کم هزینه را به مکان های دوردست هم ارائه بده. دنبالم بیا...

تکنولوژی و سخت افزار 1400/04/16 مشاهده مطلب

شیر جو دوسر یا شیر بادام؟ کدام بهتر است؟
شیر جو دوسر یا شیر بادام؟ کدام بهتر است؟

همانطور که می دونید، شیر لبنی با معده و دستگاه گوارش همه سازگاری نداره.شیرهای گیاهی مانند شیر جو دوسر و شیر بادام می توانند جایگزین مقوی برای شیر لبنی باشند.

غذا و آشپزی 1400/04/22 مشاهده مطلب

کاهش خطر ابتلا به سرطان و افزایش طول عمر با آب لبو
کاهش خطر ابتلا به سرطان و افزایش طول عمر با آب لبو

آیا میدونستین که چغندر یا همون لبوی خودمان با اون رنگ خوش رنگش خطر ابتلا به سرطان رو کاهش میده و به همین ترتیب باعث افزایش طول عمر و بهبود وضعیت شناختی میشه؟

ورزش و سلامتی 1400/05/03 مشاهده مطلب

گوگل: پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو حداکثر سرعت شارژ 23 واتی دارند!
گوگل: پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو حداکثر سرعت شارژ 23 واتی دارند!

گوگل در زمان عرضه، سرعت شارژ 30 واتی را در پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو اعلام و تبلیغ کرده بود! اما در مشخصات جدید توان شارژ 23 وات اعلام شده!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/08/27 مشاهده مطلب

فوائد شگفت انگیز خوردن زیتون
فوائد شگفت انگیز خوردن زیتون

از دید علمی خواص متعددی در زیتون و روغن زیتون نهفته است که به کاهش التهاب، بهبود عملکرد شناختی و داشتن قلبی سالم کمک می کند.

ورزش و سلامتی 1401/02/31 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید