برنامه گوگل برای آینده کاری

برنامه گوگل برای آینده کاری
گوگل در تلاش است تا فضاهای اداری را برای مقابله با حساسیت های بوجود آمده در محل کار بعد از این بیماری همه گیر ، بازسازی نماید.

برنامه گوگل برای آینده کاری: روبات های حریم خصوصی و دیوارهای بادکنکی

 

شرکتی که به رواج برنامه های باز کردن دفاتر کمک می کند و در ارائه مزایا به کارمندانش بسیار سخاوتمند است، در تلاش است تا فضاهای اداری را برای مقابله با حساسیت های بوجود آمده در محل کار بعد از این بیماری همه گیر ، بازسازی نماید. در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده به جزئیات برنامه گوگل برای تبدیل دفاتر اداری خود به محیطی مناسب برای کارمندان با توجه به پروتوکل های بهداشتی، می پردازیم.

آماده سازی دفاتر اداری گوگل برای آینده
آماده سازی دفاتر اداری گوگل برای آینده

 


مانتین ویو (MOUNTAIN VIEW)، کالیفرنیا - اولین دفتر گوگل یک گاراژ بهم ریخته در منطقه سیلیکون وَلی (Silicon Valley) بود، مملو از میزهایی که روی نیمکت های مخصوص اره کشی الوارها قرار گرفته بودند.

اولین دفتر اداری گوگل
اولین دفتر اداری گوگل

 

در سال 2003، پنج سال پس از تاسیس، این شرکت به یک محوطه وسیع و بی در و پیکر به نام Googleplex نقل مکان کرد. دفاتر دلباز در هوای آزاد و فضاهای عمومی عجیب و غریب، برای مکانی که قرار است یک محل کار مدرن و نوآور به نظر برسد، معیاری را تعیین می کنند. در طول سالها، امکانات رفاهی افزایش یافته و به تعدادشان اضافه شده است. غذا و همچنین اتوبوس های رفت و آمد به محل کار رایگان بود: رسیدن به دفتر کار و ماندن در آنجا در کل روز آسان بود.

اکنون، شرکتی که یک بار نحوه رفتار یک کارفرما با کارگران و کارمندان خود را باز تعریف کرد، در تلاش است تا خود دفتر را بازسازی و یا بازتعریف کند. گوگل در حال ایجاد یک محل کارمناسب، پس از همه گیری است، که کارکنانی که در طول سال گذشته به دورکاری عادت کرده اند و تمایلی به مدام در دفتر کار بودن ندارند، را در خود جای دهد.

این شرکت کارمندان را- البته نه به صورت اجباری- تشویق خواهد کرد تا که هنگام شروع بازگشت به اداره، که احتمالاً در ماه سپتامبرخواهد بود، واکسینه شوند. در ابتدا، ممکن است فضای داخلی ساختمان های گوگل چندان متفاوت به نظر نرسد. اما طی سال آینده، گوگل طرح های جدید اداری را در میلیون ها فوت مربع فضا، یا حدود 10 درصد از فضای کار جهانی خود آزمایش خواهد کرد.

این برنامه ها بر اساس نوع کار انجام شد، قبل از اینکه بحران ویروس کرونا شروع به فرستادن نیروی کار گوگل به خانه کند، یعنی هنگامی که این شرکت از گروه متنوعی از مشاوران - از جمله جامعه شناسانی که "نسل Z" را مطالعه می کنند و چگونگی معاشرت و یادگیری دانش آموزان در دوره متوسطه -درخواست کرد تا نیاز کارگزاران آینده را پیش بینی کنند.


به نظر می رسد پاسخ این سؤال مانند این است که ایکیا ( Ikea) با لگو(Lego) دیدار کند. به جای ردیف میزهای کنار اتاق های یکنواخت جلسات، گوگل ""Team Pods (تیم چند منظوره و چند رشته ای) را طراحی می کند. هر پایه ای یک بوم خالی است: صندلی ها، میزها، وایت بردها و واحدهای ذخیره سازی بر روی چرخ های کوچکی قرار گرفته اند، که می توان با حرکت دادن آنها بر روی چرخ ها، جاهایشان را عوض کرد و در بعضی موارد در عرض چند ساعت آنها را مرتب کرد.

گوگل امکانات جدیدی در اتاق جلسات خود، شبیه Campfire (حالت جمع شدن دور آتش در اردو) را برای گنجاندن شرکت کنندگان مجازی در کنارشرکت کنندگان حضوری با همان شرایط قرار داده است.
گوگل امکانات جدیدی در اتاق جلسات خود، شبیه Campfire (حالت جمع شدن دور آتش در اردو) را برای گنجاندن شرکت کنندگان مجازی
در کنارشرکت کنندگان حضوری با همان شرایط قرار داده است.

 

همچنین برای کنار آمدن با ترکیبی از کارمندان اداری و دورکار، این شرکت در حال ایجاد اتاق جلسات جدیدی به نام Campfire است، جایی که شرکت کنندگان حضوری در یک دایره نشسته اند، با نمایشگرهای بزرگ، عمودی و غیر قابل چشم پوشی. این نمایشگرها چهره افراد شرکت کننده به صورت ویدیو کنفرانس را در جلسه نشان می دهند؛ بنابراین شرکت کنندگان مجازی با افرادی که واقعا درجلسه حضور دارند در یک محدوده قرار دارند.

در چند مکان در سراسر جهان، گوگل در حال ساخت محوطه های کاری در فضای باز برای پاسخگویی به نگرانی گسترش ویروس کرونا در دفاتر سنتی است. در دفاتر مرکزی گوگل  در سیلیکون ولی، جایی که در بیشتر اوقات سال هوا در آنجا مطبوع است، پارکینگ و محوطه چمن را به "کمپ چارلِستون" تبدیل کرده است - ترکیبی از حصار و کف پوش چوبی به اندازه چهار زمین تنیس با Wi-Fi سراسری.

فضاهای بیرونی جدید برای جلسات تیمی در محوطه باز مانتین ویوMountain View گوگل.
فضاهای بیرونی جدید برای جلسات تیمی در محوطه باز مانتین ویوMountain View گوگل.

 

در زیر چادرهای فضای باز چند دست میز و صندلی وجود دارد. در چادرهای بزرگتر، مکان هایی برای ملاقات است با دکوراسیون یک استراحتگاه طبیعی در کالیفرنیا و تجهیزات ویدیو کنفرانس پیشرفته. هر چادر دارای نامی با مضمون کمپ یا اردو است مانند "کپه آتش (Kindling)"، "s'mores (بیسکوییت ترد گراهام با مارشمالو و شکلات)" و "کانو (قایق تک نفره)" است. کمپ چارلستون از ماه مارس برای تیم هایی که می خواهند دور هم جمع شوند باز است. گوگل گفت که در حال ساخت فضاهای کاری بیرونی در لندن، لس آنجلس، مونیخ، نیویورک و سیدنی، استرالیا و احتمالاً مکان های بیشتری است.

کارمندان می توانند با یک برنامه چرخشی که به افراد مأموریت می دهد در یک روز خاص به دفتر کار بیایند و با اطمینان  از اینکه هیچ کس در همان روز در مجاورت میز تحریر آنها در آنجا نیست، به میزهای دائمی خود برگردند.

 گوگل در حال آزمایش فضاهایی از این دست در دفاتر خود در سراسر جهان است. این تصویر مربوط به کمپ چارلستون (Camp Charleston) است.
گوگل در حال آزمایش فضاهایی از این دست در دفاتر خود در سراسر جهان است. این تصویر مربوط به کمپ چارلستون (Camp Charleston) است.

 

علی رغم فرهنگ مشارکتی و سازمانی آزاد شرکت گوگل، حضور منظم در دفتر یکی از معدود قوانین پایدار گوگل بوده است.

آلیسون آریف، نویسنده معماری و طراحی که در شاخه محوطه سازی شرکت درس خوانده است، گفت که این دلیل بزرگی بود که گوگل امتیازات مجلل خود را ارائه داده است. خانم آریف، که یکی از نویسندگان تأثیر گذار در بخش نظرات در روزنامه نیویورک تایمز بود، گفت: "آنها می توانند تا هر زمانی که ممکن باشد همه را در محوطه نگه دارند و یا کسی را در محل کار خود نگه می دارند."

اما از آنجا که نیروی کار گوگل بالای 100000 کارمند در سراسر جهان بود، همکاری حضوری اغلب غیرممکن بود. کارمندان، به دلیل وجود موجبات حواس پرتی فراوان در داخل دفاتر باز گوگل، تمرکز بر روی کار را دشوارتر دانستند. زمان زیادی به راه اندازی شرکت نمانده است.

میشل کافمن رئیس تیمی است که بر ایده های دفاتر آینده گوگل نظارت دارد.
میشل کافمن رئیس تیمی است که بر ایده های دفاتر آینده گوگل نظارت دارد.

 

در سال 2018، گروه املاک و مستغلات گوگل شروع به بررسی کارهایی کردند که بتوانند متفاوت انجام دهند. این تیم برای "محیط های ساخته شده" به تیم تحقیق و توسعه این شرکت مراجعه کرد. این گروه، یک گروه متنوع از معماران، طراحان صنعتی و داخلی، مهندسان سازه، سازندگان (پیمانکاران) و متخصصان فن آوری به رهبری میشل کافمن بود که یک دهه پیش، قبل از پیوستن به گوگل، با معمار مشهور فرانک گری کار می کرد.

گوگل روی سه گرایش متمرکز شده است: کار کردن در هر جایی امکان پذیر است و فقط منوط به دفتر کار نمی شود. آنچه کارمندان از محل کارانتظار دارند دائماً در حال تغییر است. و محل کار باید چیزی بیش از میز، اتاق جلسات و امکانات رفاهی باشد.

خانم کافمن بر این باوراست که: "آینده کاری که فکر می کردیم 10 سال دیگر اتفاق بیافتد، کوید اکنون ما را به آن آینده رسانده است."

مفهومی گرمایش و تهویه در آزمایشگاه تحقیق و توسعه دفتر گوگل که باعث می شود تا هوا به خوبی جریان داشته باشد و با طرح های جدید سازگار شوند.
مفهومی گرمایش و تهویه در آزمایشگاه تحقیق و توسعه دفتر گوگل که باعث می شود تا هوا به خوبی جریان داشته باشد و با طرح های جدید سازگار شوند.

 

دو مورد از سخت ترین عناصر در طراحی دفتر، دیوارها و سیستم های گرمایشی و سرمایشی هستند. گوگل سعی دارد آن را تغییر دهد. این مجموعه در حال توسعه ساختاری از دیوارهای متحرک مختلف است که می تواند بسته بندی شود و به صورت مسطح به دفاتر سراسر جهان حمل شود.

این نمونه اولیه از یک سیستم کانال هوایی در بالای سرکارمندان و روی سقف و از جنس پارچه تشکیل شده است که با زیپ به هم متصل می شوند و می توان آن را براساس جا به جایی صندلی در آخر هفته ها به راحتی جا به جا کرد. گوگل همچنین در تلاش است تا شکایت بر سر دمای اتاق های شرکت را پایان دهد. در این سیستم هر صندلی، دیفیوزر (پخش کننده) هوای مخصوص خود را دارد تا جهت یا میزان دمش هوا را کنترل کند.

اگر لازم باشد که جلسه ای به صورت خصوصی برگزار گردد، رباتی که شبیه قسمت داخلی رایانه ای بر روی چرخ است و مجهز به سنسورهایی است که می تواند محیط اطراف خود را تشخیص دهد، به آنجا می آید و یک دیوار بالونی از جنس سلفون  نیمه شفاف را باد می کند تا چشم کنجکاو را از آن محیط دور کند.

یک دیوار بادکنکی بادی که در موقعیت هایی که به حریم خصوصی بیشتری نیاز دارند چرخ می خورد و می آید. 
یک دیوار بادکنکی یا بالونی-بادی که در موقعیت هایی که به حریم خصوصی بیشتری نیاز دارند،
چرخ می خورد و می آید و باز می شود.

 

خانم کافمن می گوید: " نکته اصلی از این تفکر خارج شدن و انتقال از دفتر سنتی مان است."

گوگل همچنین سعی در کاهش میزان حواس پرتی کارککنان خود دارد. بنابراین پارتیشن هایی به شکل برگهای مختلف به نام "پتالز (گلبرگ ها)" طراحی کرده است که می توانند به لبه میز بچسبند تا جلوی چپ چپ نگاه کردن و حواس پرتی را بگیرند. یک صندلی اداری با بلندگوهای جهت دار در پشت سر، نویز سفید پخش می کند تا صدای اطراف را خفه کند.

پارتیشن هایی به شکل برگهای مختلف به نام
پارتیشن هایی به شکل برگهای مختلف به نام " گلبرگ" برای ایجاد تمرکز بیشتر

 

برای افرادی که ممکن است دیگر به میز ثابت نیاز نداشته باشند، گوگل یک میز نمونه ساخته است که کارمندان با کشیدن نشان الکترونیک خود بر روی حسگر تعبیه شده  در گوشه آن، می توانند تنظیمات آن را به تنظیمات شخصی خود تغییر دهند - این یک ویژگی مفید برای کارمندانی است که میز تحریر اختصاصی ندارند؛ زیرا فقط هر چند وقت یک بار به اداره می آیند. ارتفاع و شیب مانیتور را دقیق و سنجیده تنظیم یا کالیبره می کند، عکس های خانوادگی را روی صفحه نمایش نشان می دهد و حتی دمای اطراف را تنظیم می کند.

 نمونه اولیه
نمونه اولیه میز تحریر هوشمند، که ارتفاع آن با قد فرد تنظیم می شود. برای این کار کافیست کارمندان توکن، کارت یا نشان کاری خود را
بر روی حسگر گوشه میز قرار دهند تا مشخصات وی را شناسایی نماید. 

 

دیوید رادکلیف، معاون رئيس املاک و مستغلات گوگل گفت: "در روزهای ابتدایی همه گیری، انتقال یک سازمان 100000 نفری به بخش مجازی ترسناک و دلهره آور به نظر می رسید، اما اکنون تصور چگونه بازگرداندن ایمن آنها بسیار دلهره آورتر به نظر می رسد." 

گوگل در تنظیمات دفتری فعلی خود، اعلام کرده است که می تواند از هر سه میز فقط از یک میز استفاده کند تا افراد را با فاصله 6 فوت (0.5 متر) از یکدیگر دور نگه دارد. آقای رادکلیف اعلام داشت که شش فوت در صورت ابتلا به همه گیری بعدی یا حتی آنفولانزای سالانه، یک آستانه مهم باقی خواهد ماند.

به گفته وی، از نظر روانشناختی، کارمندان تمایلی به نشستن در یک ردیف طولانی از میزها را ندارند و همچنین ممکن است گوگل نیاز به "متراکم کردن" دفاتر دارای فضای سفید، با مبلمان یا گیاهان را داشته باشد. این شرکت اساساً سالها از نظریه برنامه دفاتر باز که توسط سیلیکون ولی رایج شده است، خلاص می شود - یعنی قرار دادن تعداد بیشتری از کارگزاران در فضاهای کوچکتر و از بین بردن حریم خصوصی آنها که منجر به همکاری بهتر می شود.

انتظار نمی رود هزینه های املاک و مستغلات برای این شرکت خیلی تغییر کند. اگرچه تعداد کارمندان کمتری در دفتر کار وجود خواهند داشت، آنها به اتاق بیشتری احتیاج دارند.

تغییرات دیگری نیز ایجاد خواهد شد. کافه تریاهای (رستوران های سلف سرویسی) این شرکت، که معروف به غذای رایگان و سلف هستند، از حالت بوفه به وعده های غذایی جعبه ای، بگیر و برو (بیرون بر) تبدیل می شوند. میان وعده ها به صورت جداگانه بسته بندی می شوند. اتاق های ماساژ و مراکز تناسب اندام بسته خواهند شد. اتوبوس های سرویس رفت و برگشت به حالت تعلیق در می آیند.

اتاق های کنفرانس کوچک به فضاهای کار خصوصی تبدیل می شوند که می توانند رزرو شوند. دفاتر فقط از هوای تازه از طریق دریچه ای که توسط نرم افزار مدیریت ساختمان آن کنترل می شود، استفاده می کنند و ترکیبی از هوای خارج و گردش مجدد آن را از بین می برند.

در سرویس های بهداشتی بزرگتر، گوگل تعداد سینک ها، توالت های موجود را کاهش می دهد و تجهیزات بیشتری را مبتنی بر سنسور نصب می کند که نیازی به لمس سطح با دست ندارد.

یک جفت ساختمان جدید در محوطه باز گوگل، که اکنون در Mountain View ، کالیفرنیا در حال ساخت است و انتظار می رود در سال آینده به پایان برسد، انعطاف پذیری بیشتری در شرکت برای ادغام برخی از برنامه های آزمایشی دفتر دارد.

سایت در حال ساخت دفتر مرکزی جدید شرکت گوگل در Mountain View است.
سایت در حال ساخت دفتر مرکزی جدید شرکت گوگل در Mountain View است.

 

گوگل در تلاش است تا نحوه برخورد کارکنان در برابر کارهای به اصطلاح ترکیبی را کنترل کند. در ماه جولای، این شرکت از کارمندان خود پرسید که چند روز مفید در هفته  می توانند به دفتر مراجعه می کنند. آقای رادکلیف گفت که پاسخ ها به طور مساوی در محدوده ای از صفر تا پنج روز در هفته تقسیم شدند.

اکثر کارمندان گوگل عجله ای برای بازگشت ندارند. در نظرسنجی سالانه خود از کارمندان موسوم به گوگلژیست Googlegeist، حدود 70 درصد از تقریباً 110،000 کارمند، گفتند که آنها در مورد کار در خانه دیدگاه "مطلوبی" دارند، در حالی که تقریباً 15 درصد نظر "نامطلوب" دارند.

براساس نتایج مشاهده شده توسط نیویورک تایمز، 15 درصد دیگر دیدگاه "خنثی" داشتند. این نظرسنجی در ماه فوریه ارسال شد و نتایج در اواخر ماه مارس اعلام شد.

بسیاری از کارمندان گوگل به کار کردن بدون رفت و آمد وقت گیر و با داشتن وقت بیشتر برای خانواده و زندگی در خارج از دفتر عادت کرده اند. به نظر می رسد این شرکت متوجه شده است که ممکن است کارمندان تمایل چندانی به بازگشت به زندگی قدیمی نداشته باشند.

خانم آریف گفت: "تعادل بین زندگی و کار این نیست که روزانه سه وعده غذا در محل کار خود بخورید، در آنجا به ورزشگاه بروید و تمام کارهای خود را انجام دهید. در نهایت، مردم انعطاف پذیری و خودمختاری می خواهند و هرچه گوگل بیشتر به ساز آنها برقصد، سخت تر خواهد بود."

فضاهای اختصاص داده شده به کار متمرکز در Team Pods.
فضاهای اختصاص داده شده به کار متمرکز در Team Pods.

 

گوگل در 170 شهر و 60 کشور در سراسر جهان دفتر دارد و برخی از آنها قبلاً بازگشایی شده اند. در استرالیا، نیوزیلند، چین، تایوان و ویتنام، دفاتر گوگل با کاربری بیش از 70 درصد بازگشایی شده اند. اما عمده 140 هزار کارمندی که در گوگل و شرکت اصلی آن، آلفابت کار می کنند، در ایالات متحده مستقر هستند و تقریبا نیمی از آنها در منطقه خلیج هستند.

ساندر پیچای ( Sundar Pichai)، مدیر اجرایی آلفابت (Alphabet)، در یک کنفرانس رویترز در ماه دسامبر گفت که این شرکت متعهد است که کارهای ترکیبی را امکان پذیر کند، زیرا فرصتی است برای "بهبود فوق العاده" در بهره وری و توانایی جذب افراد بیشتر به نیروی کار. 

آقای پیچای چند هفته بعد در یک ایمیل با اعلام هفته کار انعطاف پذیر نوشت: "هیچ شرکتی تا به حال در مقیاس ما یک مدل کاملاً ترکیبی از نیروی کار ایجاد نکرده است. امتحانش ضرری ندارد."

 

 

 

 

 


The New York Times

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
چند اشتباه کسب وکارها در اینستاگرام
چند اشتباه کسب وکارها در اینستاگرام

آشنایی با چند اشتباهی که اکثر کسب و کارها در اینستاگرام مرتکب آن‌ها می‌شوند و شیوه‌های رهایی از این اشتباهات!

کسب و کار و اقتصاد 1399/10/08 مشاهده مطلب

دورکاری و ارتقاء دفترکار خانگی
دورکاری و ارتقاء دفترکار خانگی

با توجه به دورکاری ناخواسته در این دوران کرونایی، تلاش بر این است که به منظور بازدهی بیشتر، فضای مطلوب تری را برای دفترکار در منزل ایجاد نماییم.

کسب و کار و اقتصاد 1399/11/12 مشاهده مطلب

درسهای بازایابی از 500 شرکت برتر فورچون
درسهای بازایابی از 500 شرکت برتر فورچون

اگر می خواهید محصولات شما در دنیای دیجیتال دیده شوند و به صورت آنلاین خریده شوند، به این ترفندها و نکات نیاز پیدا خواهید کرد.

کسب و کار و اقتصاد 1399/12/06 مشاهده مطلب

شبکه پیش جوش (مش) چیست؟
شبکه پیش جوش (مش) چیست؟

مش ، زیرمجموعه ای از یک فضای هندسی است. غالباً این سلول ها یک مجموعه ساده را تشکیل می دهند. برای آشنایی بیشتر با مش این مقاله را بخوانید.

کسب و کار و اقتصاد 1400/02/09 مشاهده مطلب

 4 نکته برای مدیریت بهتر چندین پروژه همزمان سئو 
4 نکته برای مدیریت بهتر چندین پروژه همزمان سئو 

در این مقاله یاد خواهید گرفت که چگونه می توان با چندین پروژه سئو، مرتب و سازماندهی شده عمل کرد و همچنین چگونه می توان در چنین شرایطی تمرکز را حفظ کرد!

کسب و کار و اقتصاد 1400/04/05 مشاهده مطلب

گواهی بازرسی کالا چیست و به چه علت مورد استفاده قرار می‌گیرد
گواهی بازرسی کالا چیست و به چه علت مورد استفاده قرار می‌گیرد

گواهی بازرسی کالا مجموعه‌ای از عملیات نمونه برداری، اندازه گیری، آزمایش‌ها و ... است که توسط شرکت بازرسی برای تعیین کیفیت و ک...

کسب و کار و اقتصاد 1400/09/22 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید