وی لاگ چیست و برای ساخت آن به چه تجهیزاتی نیاز است؟

وی لاگ چیست و برای ساخت آن به چه تجهیزاتی نیاز است؟
این پست برای کساییه که تازه می خوان بدونن وی لاگ (ولاگ) چیه و برای ولاگر شدن چه تجهیزاتی لازم دارن و چه نکاتی را باید رعایت کنن!!

1️⃣ وی لاگ (Vlog) چیست؟


وی لاگ، ویلاگ یا ولاگ مخفف کلمه ویدئو بلاگ (Video Blog) است‌. برای ساخت وی لاگ از محتوای تصویری استفاده می‌شود. در واقع وی لاگ همان بلاگی است که در آن به جای نوشتن متن از فرمت‌های ویدئویی استفاده می‌کنند.

در محتوای وی لاگ، ایده‌ها، افکار و تجربه‌های یک فرد با مخاطبانش به اشتراک گذاشته می‌شود. در محتوای ویدئویی وی لاگ صحبت‌ها حالت رسمی ندارند و فرد با لحنی صمیمانه و غیر رسمی در مورد موضوعات مختلف با مخاطبانش ارتباط برقرار می‌کند. 

مخاطبان به راحتی می‌توانند نظرات خود را پس از تماشای وی لاگ به صورت کامنت به تولید کننده محتوای وی لاگ منتقل کنند. برای تولید وی لاگ هیچ قانون خاصی وجود ندارد و فرد با استفاده از خلاقیت و برقراری ارتباط صمیمانه با مخاطبین می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند.

ولاگر
وی لاگر

 

تفاوت‌ بلاگ و وی لاگ

بلاگ، محتوایی است که "کلمات" ساختار آن را تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال همین مقاله‌ای که هم‌اکنون در حال خواندن آن هستید یک پست بلاگ به شمار می‌آید. اما ساختار اصلی وی لاگ "فیلم ویدئویی" است. مثلا فیلم آموزشی طرز تهیه کوفته‌تبریزی در اینستاگرام یک پست وی لاگ محسوب می‌شود.

طبق نمودارهایی که توسط گوگل ترند منتشر شده، مردم تمایل بیشتری برای تماشای وی لاگ دارند و خواندن بلاگ برای آن‌ها جذابیت زیادی ندارد.

 

2️⃣ وی لاگر (Vlogger) کیست؟

به شخصی که اقدام به ساختن ویدئو بلاگ (وی لاگ) می‌کند، وی لاگر می‌گویند. هیچ فرقی ندارد که وی لاگر چند ساله باشد. وی لاگر ممکن است یک پیرزن مسن یا یک دانشجوی جوان یا مدیرعامل یک شرکت معروف باشد. هر کسی که توانایی تولید و انتشار محتوای ویدئویی را داشته باشد، وی لاگر محسوب می‌شود.

وی لاگر در وی لاگی که تولید می‌کند در مقابل دوربین می‌ایستد و در مورد موضوع خاصی شروع به صحبت کردن می‌کند. مثلا وی لاگر می تواند راجع به خصوصیات و قیمت و مزایای لوازم آرایشی یا وسایل برقی و…در فیلم حرف بزند و محتوای ضبط شده را برای مخاطبین به اشتراک بگذارد.

یک ولاگر در حال تولید محتوای ویدیویی
یک وی لاگر در حال تولید محتوای ویدیویی

 

برای تبدیل شدن به یک وی لاگر موفق نکاتی را باید رعایت کرد که ما آنها را برای شما در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده گنجانده ایم:

•    مشخص کردن هدف: ساخت وی لاگ در ابتدا شاید کار ساده‌ای به نظر برسد اما به این راحتی‌ها هم نمیتوان محتوایی پرمخاطب تولید کرد. برای موفقیت در عرصه وی لاگری باید برای خود هدف مشخص کنید. آیا هدف شما از وی لاگر شدن تفریح است یا برای کسب درآمد سراغ این کار رفته‌اید. اگر تفریحی این کار را انجام می‌دهید نیازی به رعایت اصول و قوانین نیست. اما اگر برای کسب درآمد می‌خواهید وارد این عرصه شوید باید تمام نکات ساخت ویدئو بلاگ را رعایت نمایید.

•    انتخاب موضوع: قصد دارید برای مخاطبین خود درباره چه موضوعی محتوا تولید کنید. آیا می‌خواهید راجع به موضوعی که در آن مهارت و تخصص دارید صحبت کنید؟ آیا می‌خواهید از بین موضوعاتی که به آنها علاقمندید یک موضوع را انتخاب کنید و با کسب اطلاعات کافی، آن موضوع را به مخاطبان آموزش دهید؟ 

برای اینکه وی لاگر موفقی شوید ابتدا باید در مورد موضوعی که می‌خواهید آموزش دهید تخصص به دست آورید و سپس شروع به ساخت وی لاگ کنید. کسی که بدون داشتن اطلاعات کافی پا به عرصه تولید وی لاگ بگذارد هرگز در این حرفه موفق نخواهد شد و واکنش‌های منفی مخاطبان را درپی خواهد داشت.

•    کسب اطلاعات در مورد وی لاگری: پس از انتخاب موضوع به سراغ وی لاگرهایی بروید که درباره همان موضوع در ایران و کشورهای دیگر وی لاگ تولید می‌کنند. به عنوان مثال اگر قصد دارید در زمینه لوازم آرایشی فعالیت کنید، چهار وی لاگر ایرانی و چهار وی لاگر خارجی را زیر نظر قرار دهید و ببینید به چه نحوی محتوا تولید می‌کنند. ساختن یک پیج تجاری اینستاگرام راهکار خوبی برای انتشار وی لاگ‌های ساخته شده است.

•    بازخورد منفی مخاطبین: همیشه افرادی هستند که منتقد وی لاگ‌های ساخته شده توسط شما باشند. این افراد یا رقیب شما هستند یا مخاطبینی هستند که از نحوه ساخت وی لاگ رضایت کافی ندارند. یک وی لاگر باید روحیه‌ای انتقادپذیر و با‌جنبه‌ داشته باشد و با شنیدن نظرات منفی مخاطب‌هایش امید خود را از دست ندهد و دست از تلاش برندارد. حتی برای موفق‌ترین وی لاگرها نیز پیش میاید که افرادی منتقد باشند و یا حتی در قسمت نظر سنجی پست‌ها توهین نیز بکنند. بنابراین می‌توانید با توجه به انتقادهای سازنده و با انگیزه بیشتری وی لاگ‌های با کیفیت‌ تولید کنید.

•    داشتن اعتماد به نفس: یک وی لاگر موفق باید اعتماد به نفس کافی برای حضور در مقابل دوربین را داشته باشد. وی لاگر باید پس از ضبط فیلم از تماشای خودش لذت ببرد. در این صورت مخاطبان نیز از دیدن وی لاگ لذت خواهند برد. داشتن اعتماد به نفس یک فاکتور مهم برای موفقیت در وی لاگری است.

•    داشتن ظاهری معقول و مناسب: اگر واقعا قصد دارید به عنوان یک وی لاگر در دنیای مجازی شناخته شده شوید و مردم روی حرف‌های شما حساب باز کنند باید سعی کنید ظاهر و پوششی متعارف داشته باشید. حتما نباید کت و شلوار رسمی یا مانتو اداری بپوشید فقط کافیست لباس شما معمولی و معقول باشد.

 

تفاوت بلاگر و وی لاگر

به کسی که درباره موضوعات مختلف محتوای متنی برای سایت یا شبکه‌های اجتماعی تولید می‌کند بلاگر می‌گویند. اما به کسی که جای نوشتن محتوای متنی اقدام به ساخت فیلم آموزشی کوتاه می‌کند، وی لاگر گفته می‌شود.

 

3️⃣ تجهیزات ضروری برای ساخت وی لاگ

 

یک وی لاگر تازه‌کار برای ساخت محتواهای ویدئو بلاگ و به اشتراک گذاشتن آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام و یوتیوب، یا سایت شخصی به یک سری تجهیزات ضروری برای شروع وی لاگ نیاز دارد. 

این تجهیزات برای ضبط و ساخت ویدئو استفاده می‌شود‌. امروزه بسیاری از افراد از گوشی‌های هوشمند موبایل به جای دوربین فیلمبرداری استفاده می‌کنند. وی لاگرهای تازه‌کار هم می‌توانند با استفاده از موبایل اقدام به تولید محتوای ویدئو بلاگ کنند. 

یک ولاگر با تمام تجهیزات
یک وی لاگر با تمام تجهیزات

 

تجهیزات ضروری برای ساخت وی لاگ این 6 مورد است:

 

دوربین: بهترین دوربین برای vlogging بسته به نوع محتوایی که ایجاد می کنید به طور قابل توجهی متفاوت است. در حالی که به نظر می رسد امروزه دوربین های بدون آینه مورد علاقه صنعت هستند، برخی ممکن است از سرمایه گذاری بر روی DSLR یا دوربین های اکشن سود ببرند. ابتدا نگاهی به انواع دوربین های موجود بیندازید و سپس ببینید کدام مدل با نیازهای شما متناسب است.

دوربین
دوربین و سه پایه

 


لنز: اگر می خواهید از دوربینی با لنز قابل تعویض استفاده کنید، باید بدانید که کدام لنز تأثیر زیادی در کیفیت کار شما خواهد داشت. از بین انواع لنزهای دوربین، وی لاگرها تمایل دارند زاویه های وسیع تری را انتخاب کنند که به فضای مانور کمتری نیاز دارند و شما را قادر می سازد تا عناصر بیشتری را در کادر قرار دهید. با این حال، حواستان به رینج قیمت ها باشد.

انتخاب لنز مناسب
انتخاب لنز مناسب

 


سه پایه: مهمترین لوازم جانبی دوربین در بیشتر موضوع ها، داشتن یک سه پایه یا تثبیت کننده دوربین یا گوشی است. سه پایه کاملاً ضروری است، زیرا شما یاد می گیرید چگونه وی لاگ کنید. هیچ کس وقت ارزشمند خود را صرف تماشای تصاویر لرزان نمی کند، مهم نیست که محتوای شما تا چه حدعالی است.

دوربین، سه پایه، میکروفن
دوربین، سه پایه، میکروفن

 


میکروفون: علاوه بر تصاویر لرزان، صدای بد هم یکی از بزرگترین عواملی است که برای مخاطبان دلسرد کننده است. حتی اگر قصد دارید از موسیقی رایگان برای بیشتر فیلم های محتوای خود استفاده کنید، برای ضبط صدای با کیفیت بالا در هر زمان که لازم بود، باید یک میکروفون خوب داشته باشید.

میکروفن
میکروفن

 


نورپردازی: اگر قصد دارید در داخل خانه ضبط کنید، نورپردازی مصنوعی کاملاً ضروری است. اگر قصد ضبط دقیق در فضای باز را دارید، نور مصنوعی می تواند وسیله مناسبی برای تجهیزات شما باشد. این به شما کمک می کند تا از سر و صدای دوربین جلوگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که فیلم همیشه روشن است و همچنین از سایه های ملایم  برای یکدست تر جلوه دادن تصاویر استفاده نمایید.

نورپردازی
نورپردازی

 


ویرایش ویدئو: آخرین، اما نه کم اهمیت ترین چیزی که نیاز دارید، ابزارهای مناسبی برای تبدیل فیلم های خود به یک وی لاگ واقعی است. گرچه ویرایشگرهای حرفه ای می توانند بسیار گران قیمت باشند، چندین برنامه نرم افزاری ویرایش فیلم رایگان وجود دارد که می توانید راحت وعالی از آنها استفاده نمایید.

نرم افزار ویرایش
ویرایش ویدئو

 

 

 


WIX-Photography

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
پرواز مسافران موشک جهانگردی فضایی در آوریل 2021
پرواز مسافران موشک جهانگردی فضایی در آوریل 2021

شرکت فضایی خصوصی جف بیزوس، به نام بلو اوریجین (Blue Origin)، پس از سالها تلاش، قصد دارد طی چند ماه اولین مسافران خود را تا مرز زمین و فضا سوار کند.

تکنولوژی و سخت افزار 1399/10/26 مشاهده مطلب

حذف شارژر از جعبه های گوشی سامسونگ
حذف شارژر از جعبه های گوشی سامسونگ

سامسونگ دیگر قصد ندارد در جعبه های گوشی هوشمند خود، شارژر و یا هندز فری ارائه دهد! حتی با تلفن های جدید Galaxy S21 خود!!!

تکنولوژی و سخت افزار 1399/10/27 مشاهده مطلب

فرود مریخ نورد پرسویرنس ناسا 8 ماه پس از پرتاب
فرود مریخ نورد پرسویرنس ناسا 8 ماه پس از پرتاب

جدیدترین مریخ ‌نورد ناسا با نام پِرسِویرنس ۹ مرداد 1399 ساعت ۱۶:۲۰ دقیقه به وقت ایران با موفقیت به فضا پرتاب و در 30 بهمن 1399 در مقصد مورد نظر خود فرود آمد.

تکنولوژی و سخت افزار 1399/12/15 مشاهده مطلب

آشنایی با ترموکوپل ها: ترموکوپل تیپ K
آشنایی با ترموکوپل ها: ترموکوپل تیپ K

آشنایی با ترموکوپل ها: ترموکوپل تیپ K ترموکوپل متداول‌ترین وسیله اندازه‌گیری دما برای اندازه‌گیری درجه حرارت است. ترموکوپل با مشخصه‌هایی همچون دامنه‌ی زیاد..

تکنولوژی و سخت افزار 1400/08/16 مشاهده مطلب

گوگل: پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو حداکثر سرعت شارژ 23 واتی دارند!
گوگل: پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو حداکثر سرعت شارژ 23 واتی دارند!

گوگل در زمان عرضه، سرعت شارژ 30 واتی را در پیکسل 6 و پیکسل 6 پرو اعلام و تبلیغ کرده بود! اما در مشخصات جدید توان شارژ 23 وات اعلام شده!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/08/27 مشاهده مطلب

بررسی کاربرد و کیفیت انواع پایه نگه دارنده موبایل
بررسی کاربرد و کیفیت انواع پایه نگه دارنده موبایل

بررسی کاربرد و کیفیت انواع پایه نگه دارنده موبایل در بازار صدها مدل از پایه نگه دارنده موبایل یا هولدر گوشی وجود دارد که انتخاب میان آن ها برای بسیاری از ...

تکنولوژی و سخت افزار 1400/11/25 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید