وی لاگ چیست و برای ساخت آن به چه تجهیزاتی نیاز است؟

وی لاگ چیست و برای ساخت آن به چه تجهیزاتی نیاز است؟
این پست برای کساییه که تازه می خوان بدونن وی لاگ (ولاگ) چیه و برای ولاگر شدن چه تجهیزاتی لازم دارن و چه نکاتی را باید رعایت کنن!!

1️⃣ وی لاگ (Vlog) چیست؟


وی لاگ، ویلاگ یا ولاگ مخفف کلمه ویدئو بلاگ (Video Blog) است‌. برای ساخت وی لاگ از محتوای تصویری استفاده می‌شود. در واقع وی لاگ همان بلاگی است که در آن به جای نوشتن متن از فرمت‌های ویدئویی استفاده می‌کنند.

در محتوای وی لاگ، ایده‌ها، افکار و تجربه‌های یک فرد با مخاطبانش به اشتراک گذاشته می‌شود. در محتوای ویدئویی وی لاگ صحبت‌ها حالت رسمی ندارند و فرد با لحنی صمیمانه و غیر رسمی در مورد موضوعات مختلف با مخاطبانش ارتباط برقرار می‌کند. 

مخاطبان به راحتی می‌توانند نظرات خود را پس از تماشای وی لاگ به صورت کامنت به تولید کننده محتوای وی لاگ منتقل کنند. برای تولید وی لاگ هیچ قانون خاصی وجود ندارد و فرد با استفاده از خلاقیت و برقراری ارتباط صمیمانه با مخاطبین می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند.

ولاگر
وی لاگر

 

تفاوت‌ بلاگ و وی لاگ

بلاگ، محتوایی است که "کلمات" ساختار آن را تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال همین مقاله‌ای که هم‌اکنون در حال خواندن آن هستید یک پست بلاگ به شمار می‌آید. اما ساختار اصلی وی لاگ "فیلم ویدئویی" است. مثلا فیلم آموزشی طرز تهیه کوفته‌تبریزی در اینستاگرام یک پست وی لاگ محسوب می‌شود.

طبق نمودارهایی که توسط گوگل ترند منتشر شده، مردم تمایل بیشتری برای تماشای وی لاگ دارند و خواندن بلاگ برای آن‌ها جذابیت زیادی ندارد.

 

2️⃣ وی لاگر (Vlogger) کیست؟

به شخصی که اقدام به ساختن ویدئو بلاگ (وی لاگ) می‌کند، وی لاگر می‌گویند. هیچ فرقی ندارد که وی لاگر چند ساله باشد. وی لاگر ممکن است یک پیرزن مسن یا یک دانشجوی جوان یا مدیرعامل یک شرکت معروف باشد. هر کسی که توانایی تولید و انتشار محتوای ویدئویی را داشته باشد، وی لاگر محسوب می‌شود.

وی لاگر در وی لاگی که تولید می‌کند در مقابل دوربین می‌ایستد و در مورد موضوع خاصی شروع به صحبت کردن می‌کند. مثلا وی لاگر می تواند راجع به خصوصیات و قیمت و مزایای لوازم آرایشی یا وسایل برقی و…در فیلم حرف بزند و محتوای ضبط شده را برای مخاطبین به اشتراک بگذارد.

یک ولاگر در حال تولید محتوای ویدیویی
یک وی لاگر در حال تولید محتوای ویدیویی

 

برای تبدیل شدن به یک وی لاگر موفق نکاتی را باید رعایت کرد که ما آنها را برای شما در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده گنجانده ایم:

•    مشخص کردن هدف: ساخت وی لاگ در ابتدا شاید کار ساده‌ای به نظر برسد اما به این راحتی‌ها هم نمیتوان محتوایی پرمخاطب تولید کرد. برای موفقیت در عرصه وی لاگری باید برای خود هدف مشخص کنید. آیا هدف شما از وی لاگر شدن تفریح است یا برای کسب درآمد سراغ این کار رفته‌اید. اگر تفریحی این کار را انجام می‌دهید نیازی به رعایت اصول و قوانین نیست. اما اگر برای کسب درآمد می‌خواهید وارد این عرصه شوید باید تمام نکات ساخت ویدئو بلاگ را رعایت نمایید.

•    انتخاب موضوع: قصد دارید برای مخاطبین خود درباره چه موضوعی محتوا تولید کنید. آیا می‌خواهید راجع به موضوعی که در آن مهارت و تخصص دارید صحبت کنید؟ آیا می‌خواهید از بین موضوعاتی که به آنها علاقمندید یک موضوع را انتخاب کنید و با کسب اطلاعات کافی، آن موضوع را به مخاطبان آموزش دهید؟ 

برای اینکه وی لاگر موفقی شوید ابتدا باید در مورد موضوعی که می‌خواهید آموزش دهید تخصص به دست آورید و سپس شروع به ساخت وی لاگ کنید. کسی که بدون داشتن اطلاعات کافی پا به عرصه تولید وی لاگ بگذارد هرگز در این حرفه موفق نخواهد شد و واکنش‌های منفی مخاطبان را درپی خواهد داشت.

•    کسب اطلاعات در مورد وی لاگری: پس از انتخاب موضوع به سراغ وی لاگرهایی بروید که درباره همان موضوع در ایران و کشورهای دیگر وی لاگ تولید می‌کنند. به عنوان مثال اگر قصد دارید در زمینه لوازم آرایشی فعالیت کنید، چهار وی لاگر ایرانی و چهار وی لاگر خارجی را زیر نظر قرار دهید و ببینید به چه نحوی محتوا تولید می‌کنند. ساختن یک پیج تجاری اینستاگرام راهکار خوبی برای انتشار وی لاگ‌های ساخته شده است.

•    بازخورد منفی مخاطبین: همیشه افرادی هستند که منتقد وی لاگ‌های ساخته شده توسط شما باشند. این افراد یا رقیب شما هستند یا مخاطبینی هستند که از نحوه ساخت وی لاگ رضایت کافی ندارند. یک وی لاگر باید روحیه‌ای انتقادپذیر و با‌جنبه‌ داشته باشد و با شنیدن نظرات منفی مخاطب‌هایش امید خود را از دست ندهد و دست از تلاش برندارد. حتی برای موفق‌ترین وی لاگرها نیز پیش میاید که افرادی منتقد باشند و یا حتی در قسمت نظر سنجی پست‌ها توهین نیز بکنند. بنابراین می‌توانید با توجه به انتقادهای سازنده و با انگیزه بیشتری وی لاگ‌های با کیفیت‌ تولید کنید.

•    داشتن اعتماد به نفس: یک وی لاگر موفق باید اعتماد به نفس کافی برای حضور در مقابل دوربین را داشته باشد. وی لاگر باید پس از ضبط فیلم از تماشای خودش لذت ببرد. در این صورت مخاطبان نیز از دیدن وی لاگ لذت خواهند برد. داشتن اعتماد به نفس یک فاکتور مهم برای موفقیت در وی لاگری است.

•    داشتن ظاهری معقول و مناسب: اگر واقعا قصد دارید به عنوان یک وی لاگر در دنیای مجازی شناخته شده شوید و مردم روی حرف‌های شما حساب باز کنند باید سعی کنید ظاهر و پوششی متعارف داشته باشید. حتما نباید کت و شلوار رسمی یا مانتو اداری بپوشید فقط کافیست لباس شما معمولی و معقول باشد.

 

تفاوت بلاگر و وی لاگر

به کسی که درباره موضوعات مختلف محتوای متنی برای سایت یا شبکه‌های اجتماعی تولید می‌کند بلاگر می‌گویند. اما به کسی که جای نوشتن محتوای متنی اقدام به ساخت فیلم آموزشی کوتاه می‌کند، وی لاگر گفته می‌شود.

 

3️⃣ تجهیزات ضروری برای ساخت وی لاگ

 

یک وی لاگر تازه‌کار برای ساخت محتواهای ویدئو بلاگ و به اشتراک گذاشتن آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام و یوتیوب، یا سایت شخصی به یک سری تجهیزات ضروری برای شروع وی لاگ نیاز دارد. 

این تجهیزات برای ضبط و ساخت ویدئو استفاده می‌شود‌. امروزه بسیاری از افراد از گوشی‌های هوشمند موبایل به جای دوربین فیلمبرداری استفاده می‌کنند. وی لاگرهای تازه‌کار هم می‌توانند با استفاده از موبایل اقدام به تولید محتوای ویدئو بلاگ کنند. 

یک ولاگر با تمام تجهیزات
یک وی لاگر با تمام تجهیزات

 

تجهیزات ضروری برای ساخت وی لاگ این 6 مورد است:

 

دوربین: بهترین دوربین برای vlogging بسته به نوع محتوایی که ایجاد می کنید به طور قابل توجهی متفاوت است. در حالی که به نظر می رسد امروزه دوربین های بدون آینه مورد علاقه صنعت هستند، برخی ممکن است از سرمایه گذاری بر روی DSLR یا دوربین های اکشن سود ببرند. ابتدا نگاهی به انواع دوربین های موجود بیندازید و سپس ببینید کدام مدل با نیازهای شما متناسب است.

دوربین
دوربین و سه پایه

 


لنز: اگر می خواهید از دوربینی با لنز قابل تعویض استفاده کنید، باید بدانید که کدام لنز تأثیر زیادی در کیفیت کار شما خواهد داشت. از بین انواع لنزهای دوربین، وی لاگرها تمایل دارند زاویه های وسیع تری را انتخاب کنند که به فضای مانور کمتری نیاز دارند و شما را قادر می سازد تا عناصر بیشتری را در کادر قرار دهید. با این حال، حواستان به رینج قیمت ها باشد.

انتخاب لنز مناسب
انتخاب لنز مناسب

 


سه پایه: مهمترین لوازم جانبی دوربین در بیشتر موضوع ها، داشتن یک سه پایه یا تثبیت کننده دوربین یا گوشی است. سه پایه کاملاً ضروری است، زیرا شما یاد می گیرید چگونه وی لاگ کنید. هیچ کس وقت ارزشمند خود را صرف تماشای تصاویر لرزان نمی کند، مهم نیست که محتوای شما تا چه حدعالی است.

دوربین، سه پایه، میکروفن
دوربین، سه پایه، میکروفن

 


میکروفون: علاوه بر تصاویر لرزان، صدای بد هم یکی از بزرگترین عواملی است که برای مخاطبان دلسرد کننده است. حتی اگر قصد دارید از موسیقی رایگان برای بیشتر فیلم های محتوای خود استفاده کنید، برای ضبط صدای با کیفیت بالا در هر زمان که لازم بود، باید یک میکروفون خوب داشته باشید.

میکروفن
میکروفن

 


نورپردازی: اگر قصد دارید در داخل خانه ضبط کنید، نورپردازی مصنوعی کاملاً ضروری است. اگر قصد ضبط دقیق در فضای باز را دارید، نور مصنوعی می تواند وسیله مناسبی برای تجهیزات شما باشد. این به شما کمک می کند تا از سر و صدای دوربین جلوگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که فیلم همیشه روشن است و همچنین از سایه های ملایم  برای یکدست تر جلوه دادن تصاویر استفاده نمایید.

نورپردازی
نورپردازی

 


ویرایش ویدئو: آخرین، اما نه کم اهمیت ترین چیزی که نیاز دارید، ابزارهای مناسبی برای تبدیل فیلم های خود به یک وی لاگ واقعی است. گرچه ویرایشگرهای حرفه ای می توانند بسیار گران قیمت باشند، چندین برنامه نرم افزاری ویرایش فیلم رایگان وجود دارد که می توانید راحت وعالی از آنها استفاده نمایید.

نرم افزار ویرایش
ویرایش ویدئو

 

 

 


WIX-Photography

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
فناوری جدید شارژ بی سیم شیائومی
فناوری جدید شارژ بی سیم شیائومی

شیائومی از فناوری جدید Mi Air Charge خود رونمایی کرده است که می تواند از راه دور دستگاه‌های شما را بدون کابل و پد شارژ کند.

تکنولوژی و سخت افزار 1399/11/12 مشاهده مطلب

جمع کردن موفقیت آمیز سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب ناسا
جمع کردن موفقیت آمیز سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب ناسا

تلسکوپ جیمز وب ناسا بزرگترین تلسکوپ فضایی است که چندی پیش برای آزمایش، سپر خورشیدی آن را باز کردن و الان تونستن طی چند ماه آن را جمع و جور و مرتب کنن.

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/21 مشاهده مطلب

اپل و سرمایه گذاری بر روی درختان
اپل و سرمایه گذاری بر روی درختان

اپل به تازگی سرمایه گذاری کلانی بر روی یک تکنولوژی باستانی یعنی درختان و کاشت مجدد آنها به منظور حذف کربن از جو انجام داده که به حفظ محیط زیست کمک می کنه.

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/28 مشاهده مطلب

رونمایی اپل از ایر تگ خود
رونمایی اپل از ایر تگ خود

اپل ایر تگ را به عنوان یکی از لوازم جانبی های آیفون معرفی می کنه که روشی خصوصی و ایمن است برای یافتن راحت وسایلی در محیط پیرامون گوشی آیفون.

تکنولوژی و سخت افزار 1400/02/06 مشاهده مطلب

ارسال انرژی خورشیدی از فضا به زمین
ارسال انرژی خورشیدی از فضا به زمین

نیروی هوایی آمریکا قصد دارد تا با کمک یک ماهواره خورشیدی، انرژی خورشیدی را از فضا به زمین بفرستد!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/02/10 مشاهده مطلب

علایم و نشانه هایی برای زمان تعویض باتری هواوی Honor 8X
علایم و نشانه هایی برای زمان تعویض باتری هواوی Honor 8X

علایم و نشانه هایی برای زمان تعویض باتری هواوی Honor 8X گوشی هواوی Honor 8X یکی از جدید ترین و زیبا ترین مدل های برند هواوی است که ویژگی های مشترک بسیاری ...

تکنولوژی و سخت افزار 1400/08/28 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید