3 ترفند روانشناختی برای کاهش وزن

ورزش و سلامتی 1400/01/23 22:39:04
3 ترفند روانشناختی برای کاهش وزن
تو این مقاله 3 تا ترفند روانشناختی که می تونه نقش مهمی در کاهش وزن داشته باشه را آوردیم. چون اثبات شده که لاغر شدن به فکر و عملکرد درست ما بستگی دارد.

3 ترفند روانشناختی که می تواند کلید اصلی کاهش وزن باشند

 

"راهکارهای کاهش وزن" بی شمارند - اما آنچه در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده آورده شده است، با تحقیقات به دست آمده است و اثبات شده است.


هیچ کمبودی برای انتخاب برنامه ها و نرم افزارهای کاهش وزن احساس نمی شود و هرکدام ادعا می کنند راه حل کلیدی  و مهم کاهش وزن در دست آنهاست. Noom، یکی از آخرین برنامه های محبوب کاهش وزن است که ادعا می کند روانشناسی رفتاری راهکار اصلی در کمک به مردم برای کاهش وزن است - از جمله کسانی که در گذشته موفقیتی در این زمینه نداشته اند.

هدف از روانشناسی رفتاری این است که بفهمد دلیل رفتارهای ما چیست و الگوها را در رفتارها و اعمال ما تجزیه و تحلیل می کند. استفاده از آن در کمک به کاهش وزن به معنای درک بسیاری از عواملی است که بر افزایش وزن تأثیر می گذارند، مانند دسترسی آسان به غذاهای ناسالم. این علم می تواند به ما کمک کند، برای جلوگیری از وقوع این امر، تغییراتی ایجاد کنیم.

اگرچه در یک مطالعه اثرات برنامه Noom در مورد کاهش وزن بررسی شده است، اما هنوز هم دشوار است که بگوییم در کمک به کاهش وزن موفق تر از سایر برنامه های مشابه است.
 اما با یک تحقیق گسترده دریافتیم که بسیاری از تکنیک های روانشناسی رفتاری می تواند برای کمک به افراد در کاهش وزن موفقیت آمیز باشد.

 

1. هدف گذاری


بسیاری از برنامه های کاهش وزن با درخواست از مردم برای تعیین هدف شروع می شوند. و بر طبق تحقیقی که در این خصوص صورت گرفته است، ایجاد این "قصد و نیت"، در واقع شما را به تغییر رفتار ترغیب می کند.

حقیقت این است که مهم نیست هدف شما از دست دادن مقدار مشخصی از وزن، تغذیه سالم و یا ورزش بیشتر باشد. اما از آنجا که بعید به نظر می رسد فعالیت بدنی به خودی خود باعث کاهش قابل توجه وزن شود، ترکیبی از اهداف، ممکن است در ایجاد انگیزه در افراد و کمک به آنها برای رسیدن به اهدافشان بیشترین تأثیر را داشته باشد.

اما یک فرد باید چند هدف تعیین کند؟ بر اساس مطالعه ای که انجام شد، تعیین هدف مکرر به این معنی است که شما احتمالاً تغییرات بیشتری را اعمال می کنید، که در نهایت به معنای کاهش وزن است. با این حال، هیچ مدرک مشخصی در مورد تعداد دقیق اهداف تعیین شده وجود ندارد.

ترکیبی از اهداف ممکن است در حفظ انگیزه برای کاهش وزن به شما کمک کند.
ترکیبی از اهداف ممکن است در حفظ انگیزه برای کاهش وزن به شما کمک کند.

 

پیش از این تصور می شد که اهداف باید مشخص باشد - به عنوان مثال، هدف شما از دست دادن 45 گرم در هفته است تا زمانی که شما به طور کلی 9 کیلو از دست می دهید. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که این ممکن است درست نباشد – چرا که داده ها نشان می دهد تعیین هدف حتی اگر هدف ها به طور مبهم مشخص شده باشند، مؤثر است (مانند هدف داشتنِ فعالیت بیشتر، نه هدف دویدن روزانه 10 دقیقه).

هنوز کسی در مورد بزرگ یا کوچک بودن اهداف نمی تواند نظری بدهد. اما یک بررسی که به تعیین هدف برای تغییر رفتار پرداخت، نتیجه گرفت که تعیین هدف زمانی موثر است که اهداف به چالش کشیده شده، به صورت عمومی تعیین شوند و یک هدف گروهی باشد. 

در حالی که فقط 6٪ از مطالعات در این بررسی به طور خاص به کاهش وزن می پرداخت، تحقیقات دیگر نشان داده است که افرادی که اهداف بزرگی دارند (مانند از دست دادن 20 کیلوگرم در سه ماه) وزن بیشتری نسبت به افرادی که اهداف کوچکتری دارند (از دست دادن 5 کیلوگرم در سه ماه) از دست می دهند. برای اهداف مربوط به فعالیت بدنی نیز به همین نتیجه رسیده اند – که نشان می دهد چقدر تعیین اهداف اهمیت دارد.

 

2. نظارت بر خود


اندازه گیری وزن و آنچه می خورید، به عنوان "نظارت بر خود" تلقی می شود که یکی از موثرترین راهکارها در زمینه روانشناسی رفتاری برای کاهش وزن است. همچنین در اکثر برنامه های مدیریت وزن نیز گنجانده شده است. 

نظارت بر خود، به آگاهی بیشتر از آنچه می خورید و می نوشید، و میزان وزنتان بستگی دارد. به نوبه خود، این کار می تواند به شما کمک کند از پرخوری و افراط با غذاهای ناسالم پرهیز کنید.

افرادی که در از دست دادن وزن موفق هستند - و به عبارتی جلوی افزایش وزن را می گیرند- به طور مرتب خود را وزن می کنند. تحقیقات نشان می دهد که وزن کردن خود، آن هم حداقل یک بار در هفته منجر به بزرگترین موفقیت می شود - حتی در یکی از مطالعات پیشنهاد به وزن کردن روزانه شده است.

ثبت کردن و به عبارتی نوشتن آنچه که می خورید، نسبت به  وزن کردن، زمان بیشتری می برد، اما به همان اندازه هم مهم و مفید است و این امر اثبات شده است.

ترفندی که در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده آورده شده است، پیدا کردن راهی آسان برای انجام این کار است تا بتوانید نظارت بر خود را ادامه دهید. با وجود اینکه پر کردن سررسید غذایی به کار می آید، اغلب، مردم حس می کنند که وقتی برای نوشتن یا به ثبت رساندن آنها ندارند یا در پایان روز آنقدر خسته می شوند که نمی توانند.

یک راه حل  بینا بینی، جوری که نه سیخ بسوزد و نه کباب می تواند این باشد که آنچه را که می خورید هنگام شروع کاهش وزن ثبت کنید و سپس خود را وزن کنید تا به هدفتان برسید. اگر وزنتان دوباره بالا رفت، به سراغ ثبت آنچه می خورید، بروید.


این نگرانی وجود دارد که پیگیری وزن و رژیم غذایی - به ویژه وزن - می تواند وسواس ایجاد کرده و منجر به اختلالات خوردن شود. با این حال، تحقیقات دیگری نشان داده است که نظارت بر خود، هیچ تأثیر بدی ندارد. به طور کلی، نظارت بر خود ممکن است بر روی برخی افراد تاًثیری نگذارد، اما ثابت شده است که برای بسیاری مفید است.

 

3. پشتیبانی اجتماعی


سومین استراتژی دریافت بازخورد و حمایت از طرف دوستان، خانواده یا برنامه های تحت نظارت است. دلیل اینکه حمایت اجتماعی کمک می کند این است که باعث ایجاد حس مسئولیت می شود.

تحقیقات نشان داده است افرادی که با دوست یا یکی از اعضای خانواده خود در برنامه های کاهش وزن شرکت می کنند، بیشتر به آن پایبند بوده و وزن بیشتری از دست می دهند. به نظر می رسد هیچ فرد خاصی به عنوان محرک وجود ندارد – مهم این است که حامیان هم درگیر شوند.

از آنجا که بیشتر برنامه های کاهش وزن که از این راهکارهای روانشناسی رفتاری استفاده می کنند، مهم این است که برنامه ای را که دوست دارید، پیدا کنید و به آن پایبند باشید. اگر برنامه یا نرم افزاری باب میل شما نیست، یک هدف تعیین کنید، پیشرفت خود را بسنجید و از دوستی در جمع خود بخواهید که کمکتان کند.

 

 Inverse

 

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
گلاب موثرترین ماده برای تقویت پوست
گلاب موثرترین ماده برای تقویت پوست

گلاب، قرن هاست که به عنوان ماده مراقبت از پوست با خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی، برای کاهش چربی اضافی پوست و از بین بردن چین و چروک آن استفاده می شود.

ورزش و سلامتی 1400/03/13 مشاهده مطلب

آیا فشار خون به تنفس مربوط می شود؟
آیا فشار خون به تنفس مربوط می شود؟

دانشمندان طبق مطالعات اخیر بر روی فشار خون فهمیدن که تمرینات تنفسی صحیح می تونه نقش مؤثری در تنظیم فشار خون داشته باشد.

ورزش و سلامتی 1400/04/19 مشاهده مطلب

تقویت عضلات تنها با تمرینات متناوب 4 ثانیه ای
تقویت عضلات تنها با تمرینات متناوب 4 ثانیه ای

طبق مطالعات جدید، فقط چهار ثانیه تمرین با تمام قُوا، بابیشتر از دو یا سه بار تکرار، می تواند تمام نیاز ما برای تقویت عضلات و حفظ تناسب اندام و قدرت بدنی باشد.

ورزش و سلامتی 1400/06/06 مشاهده مطلب

5 خاصیت شگفت انگیز موز بر سلامت کلی بدن
5 خاصیت شگفت انگیز موز بر سلامت کلی بدن

آیا تا به حال می دونستین که موز دارای ویتامین B6 و سایر مواد مغذی مناسب برای کاهش فشار خون و خلق و خوی بهتر است و خواص ضد میکروبی و ویروسی هم دارد؟

ورزش و سلامتی 1401/06/23 مشاهده مطلب

میوه پوملو یا دارابی و فواید آن
میوه پوملو یا دارابی و فواید آن

پوملو (دارابی) نوعی از مرکبات آسیایی است که حاوی بسیاری از ویتامین‌ها، مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌های مفید است.

ورزش و سلامتی 1400/02/01 مشاهده مطلب

  بهترین زمان برای ورزش به منظور خواب بهتر
بهترین زمان برای ورزش به منظور خواب بهتر

طبق مطالعات اخیر، ورزش کردن بسیار عالی است، اما در صورتی که بر کیفیت خواب شما تأثیر منفی نگذارد.

ورزش و سلامتی 1400/07/11 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید