تپه های شنی آبی در سیاره سرخ

تپه های شنی آبی در سیاره سرخ
آیا در مورد تپه های شنی آبی که به تازگی عکسهاش از مریخ ارسال شده چیزی شنیدی؟ واقعا آبی هستن؟ چرا؟ این مقاله را بخون تا بدانی!

ناسا عکس خیره کننده ای از تپه های شنی آبی رنگ زیبا در مریخ منتشر کرد

 

شاید تا کنون در مورد قمرهای آبی شنیده باشید، اما آیا در مورد تپه های شنی آبی چیزی شنیده اید؟ مخصوصاً تپه های شنی آبی در مریخ.

تپه های آبی در سیاره سرخ
تپه های آبی در سیاره سرخ

 

اگر نه، نگران نباشید. ناسا شما را تحت پوشش قرار داده  و مجله اینترنتی بیننده آن ها را در اختیارتان قرار می دهد.

در روز پنجشنبه 19 فروردین 1400، آژانس فضایی ایالات متحده در کنار پستی با عنوان "تپه های آبی در سیاره سرخ" عکسی زیبا و نفس گیر منتشر کرد.

همانطور که درآن پست ذکر شد، این تپه های شنی، کلاهک قطبی شمالی مریخ را احاطه کرده اند و توسط وزش تند باد ایجاد شده اند. تصویر زیر منطقه ای را نشان می دهد (80.3 درجه عرض شمالی، 172.1 درجه طول شرقی) که 19 مایل (حدود 30 کیلومتر) عرض دارد - هر چند گفته می شود تپه های شنی منطقه ای به اندازه ایالت تگزاس را پوشش می دهند.

این صحنه خاص با دوربین مادون قرمز مدارپیمای ادیسه مریخ گرفته شده، که سیستم تصویربرداری آلاینده های حرارتی (THEMIS) نام دارد.

یکی از جالب ترین مشخصه های عکس، رنگ آمیزی روشنی است که در سراسر تپه های شنی دیده می شود. همانطور که ناسا توصیف کرد، رنگهای مختلف در این تصویر با رنگ کاذب با دمای مختلف تپه های شنی مطابقت دارد.

رنگ دروغین یا کاذب، رنگی است که برای نشان دادن نوارهای بسآمدی مختلف یا سایر خصوصیات قابل اندازه گیری استفاده می شود. در جایی که رنگها، رنگ طبیعی و خاص آن بسامد نباشند. رنگ دروغین، تفاوت های فروسرخ را واضح می کند و در سایر موارد نیز، سودمند می باشد.

تپه های شنی آبی در مریخ
تپه های شنی آبی در مریخ

 

تپه های شنی زرد و نارنجی، که دارای انرژی عظیم صخره های مرجانی هستند، گرم تر بودن دما را نشان می دهند. و نواحی آبی دیده شده در گوشه سمت چپ بالای تصویر که شبیه تالابهای رویایی یا پوشش برفی هستند، دمای پایین تری دارند.

تصویر تپه های شنی که توسط دوربین مادون قرمز مدارپیما ادیسه مریخ گرفته شده است.
تصویر تپه های شنی که توسط دوربین مادون قرمز مدارپیما ادیسه مریخ گرفته شده است.

 

همانطور که ناسا در پست دیگری توضیح داد، THEMIS "درجه حرارت سطح را در شبانه روز اندازه گیری می کند و به دانشمندان اجازه می دهد تا وجود مواد فیزیکی مانند سنگ، شن و یا گرد و غبار را تعیین کنند. اطلاعات به دست آمده وجود این مواد را بر اساس نحوه گرم شدن و یا خنک شدن آنها در طول یک روز مریخی نشان می دهد. "

در ادامه این مقاله آورده شد که THEMIS، علاوه بر کمک به دانشمندان در ایجاد نقشه های مریخ، به آنها امکان می دهد تا حضور همه چیز را، از ماسه سنگ گرفته تا نمک، شناسایی کنند. به نقل از لورا کربر (Laura Kerber) از آزمایشگاه رانش جت ناسا، که به عنوان معاون دانشمند پروژه ادیسه کار می کند: "اغراق آمیز نیست اگر بگوییم که چگونه نقشه جهانی THEMIS، خلاء های موجود در دانش ما را پر کرده است."

عکس تپه های شنی آبی فوق، ترکیبی از تصاویر گرفته شده از مدارپیما در دسامبر 2002 و نوامبر 2004 است. این فقط یکی از مجموعه های تاریخی از تصاویری است که برای جشن 20 سالگی ادیسه جمع آوری شده است.

مدارپیمای ادیسه، در 7 آوریل 2001 از ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال فلوریدا پرتاب شد و در ماه اکتبر همان سال وارد مدار مریخ شد. بیشتر از 19 سال در مدار باقی ماند، که آن را به طولانی ترین فضاپیمای مریخ در تاریخ تبدیل کرده است.

مدارپیما ادیسه
مدارپیمای ادیسه

 

 

 


Mashable

نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
  • {{item.Name}}
    {{item.DateTimeLocalized}}
    {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
تفاوت‌های فر کانوکشن و سرخ کن هوا پز
تفاوت‌های فر کانوکشن و سرخ کن هوا پز

آیا فر کانوکشن با سرخ کن هوا پز یکی است؟ اگر چنین است، آیا می توانید از آنها به همان شیوه استفاده کنید؟

تکنولوژی و سخت افزار 1399/11/18 مشاهده مطلب

وی لاگ چیست و برای ساخت آن به چه تجهیزاتی نیاز است؟
وی لاگ چیست و برای ساخت آن به چه تجهیزاتی نیاز است؟

این پست برای کساییه که تازه می خوان بدونن وی لاگ (ولاگ) چیه و برای ولاگر شدن چه تجهیزاتی لازم دارن و چه نکاتی را باید رعایت کنن!!

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/25 مشاهده مطلب

پوشش دهی رسانه ای مأموریت  SpaceX Crew-2 ناسا
پوشش دهی رسانه ای مأموریت SpaceX Crew-2 ناسا

ناسا تصمیم داره فعالیتهای آتی خود قبل از پرتاب و حین پرتاب ماموریت SpaceX Crew-2 آژانس را به همراه فضانوردان به ایستگاه فضایی، در رسانه ها‌ نمایش بده.

تکنولوژی و سخت افزار 1400/01/31 مشاهده مطلب

آیا فشار خون به تنفس مربوط می شود؟
آیا فشار خون به تنفس مربوط می شود؟

دانشمندان طبق مطالعات اخیر بر روی فشار خون فهمیدن که تمرینات تنفسی صحیح می تونه نقش مؤثری در تنظیم فشار خون داشته باشد.

ورزش و سلامتی 1400/04/19 مشاهده مطلب

شیر جو دوسر یا شیر بادام؟ کدام بهتر است؟
شیر جو دوسر یا شیر بادام؟ کدام بهتر است؟

همانطور که می دونید، شیر لبنی با معده و دستگاه گوارش همه سازگاری نداره.شیرهای گیاهی مانند شیر جو دوسر و شیر بادام می توانند جایگزین مقوی برای شیر لبنی باشند.

غذا و آشپزی 1400/04/22 مشاهده مطلب

ترفندهای مربوط به دوربین در خرید یک گوشی جدید 
ترفندهای مربوط به دوربین در خرید یک گوشی جدید 

در این مقاله به چند ترفند و حقه شرکت های گوشی های هوشمند اشاره کرده ایم که برای فریفتن کاربران در جهت بالا نشان دادن کیفیت دوربین گوشی ها استفاده می کنند.

تکنولوژی و سخت افزار 1401/01/31 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید