داشتن خانه ای مرتب و پر از آرامش

داشتن خانه ای مرتب و پر از آرامش
هرچقدر محل زندگی ما تمیز و مرتب باشد آرامش بیشتری خواهیم داشت و در نتیجه تمرکز بهتری بر روی مسائل و حل مشکلات خواهیم داشت و نهایتا داشتن خانه ای مرتب به ما...

هرچقدر محل زندگی ما تمیز و مرتب باشد آرامش بیشتری خواهیم داشت و در نتیجه تمرکز بهتری بر روی مسائل و حل مشکلات خواهیم داشت و نهایتا داشتن خانه ای مرتب به ما انرژی بیشتری در طول روز خواهد داد.

هر چه محیط بی نظم تر و بهم ریخته تر باشد استرس بیشتری به ما وارد کرده و در نتیجه بر روی رفتار ما تاثیر بسیار منفی خواهد داشت.

خانه نامرتب
خانه نامرتب

مشکل همیشگی زوج ها در مرتب نگه داشتن خانه:

بیشتر خانم های که تازه ازدواج میکنند و بخصوص شاغل هم هستند و یا ماردانی که به تازگی بچه دار می شوند، در امر مرتب نگه داشتن خانه دچار مشکل می شوند. البته این مشکل متوجه هر دو نفر یعنی مرد و زن می باشد و هر دو از این مشکل آسیب زیادی خواهند دید.

در خانه هایی که هم خانم و هم آقا شاغل هستند زمان کمتری برای مرتب کردن خانه وجود دارد و در نتیجه تمام کارها روی هم تلمبار می شود و خانم و آقا آخر هفته مجبورند وقت زیادی از آخر هفته را به جای استراحت و رسیدگی به کارهای شخصی، به مرتب کردن خانه و جابه جا کردن وسایل اختصاص دهند.

این امر خود باعث می شود که نتوانند از آخر هفته استفاده بهتری داشته باشند و در نتیجه روی خلق آنها، هم در خانه و هم در محل کار تاثیر بسیار منفی خواهد داشت.

در این مقاله از مجله اینترنتی بیننده، به راه کارهایی جهت داشتن خانه ای مرتب می پردازیم.

زن و مرد در حال تصمیم گیری برای تمیز کردن خانه
زن و مرد در حال تصمیم گیری برای تمیز کردن خانه

برنامه ریزی برای داشتن خانه ای مرتب :

بنابراین چون این امر بسیار مهم بوده و بر روی کیفیت زندگی و کار ما تاثیر بسیاری دارد بهتر است برنامه ریزی خوبی برای آن داشته باشیم.

برای حل این مشکل می توانید لیستی از کارهایی که به مرتب ماندن خانه کمک می کند تهیه کرده و به آنها عمل کنید. حتی می توانید برای اشخاص خانه بر اساس این قرارداد جریمه ای تعیین کنید تا در زمان رعایت نکردن آنها بپردازند.

جریمه هایی از جمله پرداخت نقدی، خرید شیرینی، محروم شدن از دیدن برنامه مورد علاقه، شستن ظرفها زمانیکه نوبت وی نیست وبسیاری موارد دیگر بر اساس تصمیم جمعی. جریمه می تواند جنبه تفریحی نیز داشته باشد مثلا دعوت سایر اعضای خانه به رستوران، سینما و … .

آشپزخانه نامرتب
آشپزخانه نامرتب

لیست کارها برای داشتن خانه ای مرتب :

 

 • از هر وسیله ای که استفاده کردید، بعد از اتمام کار حتما آنها را سر جای خود بگذارید.
 • وقتی از بیرون به خانه برمیگردید تمام لباس ها را سر جایشان برگردانید، کفشها در جا کفشی، لباس ها در کمد و … .
 • بعد از خوردن هر وعده غذایی بلافاصله تمام ظرفها با همکاری تمام اعضای خانواده به آشپزخانه منتقل و سفره و میز به طور کامل تمیز شود. چون بعد از گذشت زمان هر کسی دنبال کار خود خواهد رفت.
 • بعد از هر بار صرف چای و میان وعده ظرفها از روی میز جمع آوری شده و به آشپزخانه منتقل و شسته شوند و اگر میز کثیف شده حتما با دستمال پاک شود.
 • لباس ها بلافاصله بعد از خشک شدن از روی رخت پهن کن برداشته، تا شده و در جای خود قرار داده شوند.
 • اگر چایی، اب و سایر چیزها روی سرامیک ریخته می شود بلافاصله با طی تمیز شود.
 • آخر هر هفته با همکاری اعضای خانه حتما جارو برقی کشیده شده و گردگیری شود. همچنین می توانید هر آخر هفته و با برنامه ریزی خودتان یک هفته روی کابینت ها را تمیز کنید، یک هفته روی یخچال و ماشین ظرفشویی و لباسشویی و … .
 • سرویس بهداشتی هفته ای دو بار تمیز شود.
 • اگر ماشین ظرفشویی دارید بلافاصله بعد از شسته شدن ظرفها آنها را خارج کرده و در سر جای خود قرار دهید تا بتوانید ظرفهای کثیف را بدون منتقل کردن به سینک ظرفشویی داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید.
 • هر بار بعد از استفاده از سینک ظرفشویی حتما آنرا تمیز کنید.
 • شبها قبل از خواب حتما قوری چایی را شسته و اگر چیزی مانده که در سر جای خود قرار نداده اید حتما این کار را انجام داده و با خیالی آسوده به خواب بروید.
مرتب کردن خانه با همکاری اعضای خانواده
مرتب کردن خانه با همکاری اعضای خانواده
نظرها
نظر جدید
امتیاز
captcha
 • {{item.Name}}
  {{item.DateTimeLocalized}}
  {{item.Text}}
شاید به این مطالب هم علاقه مند باشید
آپارتمان نقلی ساده ولی جادار
آپارتمان نقلی ساده ولی جادار

با بالارفتن هزینه مسکن برخی خانواده ها توانایی خرید خانه هایی با متراژ بالا را ندارند. در اینجا فضای داخلی یک آپارتمان 40 متری جادار را به نمایش گذاشته ایم.

سبک زندگی و موفقیت 1399/11/11 مشاهده مطلب

نکاتی برای نظافت منزل از سوی مادرشوهر
نکاتی برای نظافت منزل از سوی مادرشوهر

در اینجا با تجربیات بسیار مفید یک نفر در امر نظافت منزل آشنا می شویم که همه آنها را از زمانی که وارد خانواده همسرش شد، از مادر شوهرش آموخت.

سبک زندگی و موفقیت 1399/11/15 مشاهده مطلب

7 چیزی که هرگز نباید با سرکه تمیز کرد
7 چیزی که هرگز نباید با سرکه تمیز کرد

سرکه برای تمیز کردن بسیاری از چیزها عالی است. اما خاصیت اسیدی آن ممکن است باعث ایجاد خردگی در بعضی سطوح شود و به خانه و لوازم خانگی آسیب جدی وارد نماید.

سبک زندگی و موفقیت 1399/11/16 مشاهده مطلب

خوشبوکننده های خانگی
خوشبوکننده های خانگی

احتمالا برایتان پیش آمده که با بوی بد مبلمان، اتومبیل، اتاق و سرویس بهداشتی مواجه بشوید ولی هیچ خوشبوکننده ای در دسترس نداشته اید. می توانید آن را بسازید!

سبک زندگی و موفقیت 1399/12/14 مشاهده مطلب

امن ترین راه برای انتقال گلدان های خانگی به هنگام اثاث کشی
امن ترین راه برای انتقال گلدان های خانگی به هنگام اثاث کشی

یکی از مشکلات بزرگ ما هنگام اثاث کشی، مربوط به انتقال گل و گلدانهامونه. تو این مقاله برای کمک به شما، پیشنهادات بسیار کاربردی آورده شده.

سبک زندگی و موفقیت 1400/02/26 مشاهده مطلب

بهترین وکیل دیوان عدالت اداری را از کجا پیدا کنیم؟
بهترین وکیل دیوان عدالت اداری را از کجا پیدا کنیم؟

شاید به خوبی این نکته را بدانید که برای پیش بردن کارهای مربوط به دادگاه لازم است وکیل مجرب و کار آزموده ای را در کنار خود دا...

سبک زندگی و موفقیت 1400/10/01 مشاهده مطلب

لطفاً صبر کنید